Správná strava v těhotenství

r.o.s.s.i.b
18. lis 2007

Ahojky,nenašla jsem nikde takové téma,tak jsem založila nové,chtěla bych poradit co by měla obsahovat strava v těhotenství?? 😝

helca76
18. lis 2007

Hlavně by měla obsahovat vitamíny, minerály, bílkoviny 😉 Bašti hodně ovoce, zeleniny, celozrné pečivo, ryby, mléčné výrobky (bacha na plísňové sýry - hermelín, niva - ty by se neměli)

r.o.s.s.i.b
autor
18. lis 2007

jo o těch sýrech jsem slyšela,tak jsem je radši vynechala 😀 a smažený jídla nejsou teda moc dobré?? 🙂

helca76
18. lis 2007

Když nejíš denně smažené, tak jedou za čas nevadí. Já jsem ze začátku zjišťovala co se může a co by se nemělo, ale zjistila jsem, že bych byla o chlebu a o vodě, takže jím vše (kromě těch plísňáků). Někde psali, že by se neměly jíst jahody - prý jsou to alergeny, ananas prý také ne, rohlíky taky nejsou dobrý a černý čaj se nemá pít..... 😠 no prostě zbyde ti tam jenom chleba a voda 😀 Takže v přiměřeným množství se smí všechno 😀 😀 😀

r.o.s.s.i.b
autor
18. lis 2007

A jak je to s kofeinem např.kola??nebo Kafčo?? 😉

helca76
18. lis 2007

Kafčo nepiju, protože mi nedělá dobře na žaludek, ale co znam plno těhulek si jedno kafčo denně dá. A kolu tu piju - tak dvě decky, pomáhá mi zvýšit tlak 😀 Mám 90/50 a jsem jak po flámu - pěkně se mi motá hlava 😀 , no a kola to většinou spraví.

kacka.va
18. lis 2007

já kafe piju, černý čaj taky, ale méně než dřív. Ty ovocné mi připadají jak převařená šťáva. Nivu si dám občas taky, ale jen po tepelné úpravě. Jinak jím tak jak dřív, jen mi stačí menší porce a častěji.

mysinka
18. lis 2007

Holky, hlavně to moc neřešte. Jezte, na co máte chuť, tělo si samo řekne a ten mrňousek si z vás vezme, co potřebuje 😉 Samozřejmě by měl být zvýšený přísun ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, a taky jódu (mořské ryby), ale nemyslím si, že je v těhu třeba dodržovat nějak extra speciální jídelníček. Mám pocit, že se to všude moc řeší a jediným výsledkem je, že jsou z toho těhulky akorát zmatené 😉

caira
18. lis 2007

souhlasim, jedine zasady, ktere by se fakt mely dodrzovat jsou nejist plisnove syry, nedoovarena vejce atd. Proste davat si zvyseny pozor na listerii a salmonelu, protoze v tehu jsme k tomu vice nachylni. Jinak bych to nechala na vasem telu, ono si rekne. Ja se snazim jist hlavne hodne ovoce at mam nejake vitaminy, ale kolikrat si dam smazene jidlo, nebo sladke atd,proste kdyz na to mam chut tak to zase tolik neresim. 🙂 a dodrzovani pitneho rezimu je dulezite 🙂

lu777
18. lis 2007

no, já byla hodně opatrná v prvním trimestru, to je to mimi opravdu křehounké... pak až do 20.tt mě strašně zlobil žaludek, i jsem na to brala léky, takže jsem jedla tak lehká jídla a tak zdravě, že jsem si dělávala legraci, že to bude odborník na zdravou výživu 😝 😀 (miluje sóju, čínské bylinky, bio věci a tak 😀 ) ..... teď je to o hodně lepší, už jsem i riskla Hermelín asi před dvěma týdny 🙂 ale jinak jím zdravě dost i teď, sušené ovoce místo sladkostí a když čoko, tak s vysokým obsahem kakaa a tak různě se oblbuju.. a miluju uzeného lososa 😵

minea
18. lis 2007

S mysinkou nemůžu úplně souhlasit - je to věčný spor mezi dvěma póly, kdy jeden říká studuj, zjišťuj si informace, buď poučená a ten druhý říká hlavně se tím moc nezabývej a intuice ti napoví. Kdybych jedla to, o co si tělo řekne, tak se cpu hermelínovým salátem, uzeninama, romadůrem, zmrzlinou, moučníky a to všechno zapíjím kolou a černým čajem. Protože jsem ale člověk jednadvacátého století a záleží mi na tom, aby se mimi dobře vyvinulo, právě tyhle věci jsem si v těhotenství odpustila (s důrazem na první trimestr, kdy se vytváří základ orgánů) a jsem připravená pokračovat v upraveném režimu i v době kojení, tj. další rok. Musím říct, že tělo se se změnou jídelníčku po nějaké době vyrovná a "nevhodné" potraviny přestane vyžadovat. Když mám chuť na kafe, dám si bez kofeinu (i když prý jedno kofeinové denně nevadí) a dokonce se vyrábí i černý čaj bez kofeinu (ty ovocné čaje se fakt nedají pít dlouhodobě). Je to jenom věc přístupu, samozřejmě i já občas zhřeším, ale až teď, ke konci - v první polovině bych si to nedovolila.

kacka.va
18. lis 2007

Minea: no přesně, je to o přístupu 🙂
Ale ty studie si někdy naprosto protiřečí. Teď jsem např. někde četla, že bezkofeinové kafe je mnohem horší, než když si dáš slabé kofeinové.
Můj doktor je toho názoru, že těhotenství není nemoc, a že obecně jsou lepší spíš lehká jídla, kafe prý je taky v pohodě, pokud někdo nepije lomcováky 3x denně.
Já jsem teda na saláty (teď nemyslím ty zeleninové) a na sladké nikdy moc nebyla (ani moučníky, ani čokoláda), jediné, na čem ze sladkého ujíždím, je zmrzlina.

lu777
19. lis 2007

souhlasím, že na instinkt se nedá vždycky spolehnout, kolikrát je to spíš zmlsanost, bohužel 😝 😔
ale fakt se dají najít zdravé věci, které dobře chutnají: viz třeba italská kuchyně, kde je hodně ryb, zeleniny a jídla jsou lehká 😉

jinak já mohla jíst ´jedině fakt zdravé věci asi tak do 20.tt, jak jsem už napsala.. a holky, mělo to jeden supr vedlejší efekt: zmizla mi celulitida!! 😅 😅 😵 asi se zas vrátí, mrcha, ale supr pocit 😵

nemo1985
19. lis 2007

Ahojky holky, zdravím Vás. Já přišla o mimi v 8tt(zamlklý potrat). Začala jsem špinit, 3dny jsem byla v nemocnici, nějaké léky jsem brala 3xdenně co mi tam dávali. vše bylo v pořádku i před odjezdem domů. Dva dny po příjezdu jsem začala krvácet, tak jsem jela zpět a doktor mi řekl, že půudek odumřel, srdíčko nešlo. Na sál mě vzali 20.8.07 . Ted je v še v pořádku, doktor řekl, že za 3měsíce to můžeme znovu zkusit. Beru kys. listovou a vitamín B6. Tak ted přemýšlíme, zda to máme zkusit znovu v půlce prosince, tedy po3 a půl měsíci. Mimčo si moc přejeme. Možná mi to způsobily i ty léky, co mi dam dávali, třeba bylo hodně silné 😒

pavlina05
19. lis 2007

Holky, pozor na vnitřnosti! Nejíst játra, ledvinky!

sonik05
19. lis 2007

Nemělo by se ani jíst to, v čem jsou umělá sladidla, konzervační látky a glutamtan sodný (neboli zvýrazňovač chutě E621). Glutaman je ve všech uzeninách kromě dětské šunky. Snažila jsem se to dodržovat, ale po 3 měsících jsem to už vzdala a hlídám hlavně ty plísňové sýry. Vnitřnosti mi naštěstí nikdy nechutnaly, takže to řešit nemusim. To bych si nemohla dát ani žvejkačku. Snažím se jíst ovoce, zeleninu teď nemůžu nějak ani vidět (maximálně v big macu 🙂 ).

kachnicka01
19. lis 2007

soniku, ja v prvnim trimestru taky zeleninu nemohla ani videt a to sem ji pred tehu jedla o stosest!!! Ale ted uz mi zase nevadi 🙂

jinak holky teda taky se snazim nejist plisnovy syry, ale uz jsem parkrat neodolala a kousicek snedla mnaaaam 😉 a jatra sem taky dvakrat mela a pochutnala sem si hrooozne.. ty by se nemeli kvuli nejakymu tomu vitaminu, ale podle me, kdyz jich nesezeru kilo, tak se nic nestane 😉

ale tesim se az si dam nalozenej hermelin.... to mi totiz fakt chybi!!! Ale ten bych ted neriskla ☹

pavlina05
19. lis 2007

kachnicka01 játra mají nadbytek vit A
sonik05 a jídla od MC Donalds a KFC se můžou? Já teda asi 3 krát měla cheeseburger ☹
To bychom holky už nemohly fakt nic!!!!!!!!

helca76
19. lis 2007

Pavli v jakém jsi týdnu? Ty tam máš pořád nastaveno snž 😉 A ty cheesburgery si myslím můžou být, když se s nima necpeš od rána do večera a každý den 😀

caira
19. lis 2007

pavli tak treba ja mela do 14tt tak desne tehu nevolnosti, ze jsem v sobe neudrzela ani vodu, jedine jidlo, ktere se mi obcas poradilo snist byl Big Mac od McDonalda, nechapala jsem to,ale bylo to jedine, co jsem proste udrzela v sobe..takze jsem jich za prvni trimestr mela cca 15 😀

varfa
19. lis 2007

Já vás nechci moc strašit,ale ani ovoce by se nemělo v přílišných dávkách.Pokud nejsem těhule cukr se štěpí velmi snadno,ale v těhotenství to je jinak a tělo si bere velké množství cukru a proto se po ovoci v těhu nadměrně přibívá.

caira
19. lis 2007

varfa, denne by mel clovek mit alespon 5 porci ovoce/zeleniny.takze si myslim, ze nejake nadmerne pribirani nehrozi. rozhodne lepsi pribirat po ovoci nez po cokolade, ne? 😀 😀

sonik05
20. lis 2007

to pavlina05: abych řekla pravdu, tak si myslím, že v KFC a MC Donalds ten glutaman taky bude, ale taky si ho dávám. To bych opravdu nemohla nic. A zase si myslím, že je lepší jíst i něco málo nezdravého, než vůbec. Co jsem se bavila s kamarádkami, tak si všechny hlídaly jen ty plísňové sýry a jinak jedly vše (kromě těch rizikových věcí, kde hrozí salmonela a listerióza)

r.o.s.s.i.b
autor
20. lis 2007

Tak mé tělo začlo vyžadovat jablíčka a že to na mě přijde večer vždycky a to zdlábnu 3jablka pěkně nakrájené na loďky a k tomu banán a pomeranč,jinak poslední dobou mě to táhne na KFC a MC'donald 😀 😀

pavlina05
20. lis 2007

helca76 mám k nastavení své důvody. Ještě počkám, než jej změním. Dnes jsem 11+2 🙂
Mě MC a KFC taky děsně chutná. Takže si je budu dál dopřávat.
A ovoce miluju. Každý večer mi manža udělá ovocný talíř plný jablíček, mandarinek a banánů. Mňam!
😎

varfa
20. lis 2007

Já přeci neříkám nejíst ovoce vůbec,ale když jsem byla doma s chřipkou a z poradny do poradny jsem přibrala moc kilo,bylo mi řečeno ať si dávám pozor na ovoce,že to není stejné jako před těhu,jak jsem si najivně myslela.Takže nějaké ovoce určitě,ale né na kila.

kachnicka01
20. lis 2007

r.o.s.s.i.b. - ja jsem taky strasne byla takhle ze zacatku na jablicka - a to je normalne extra nevyzaduju 😉 ted me to trochu popreslo a zase musim jist bily jogurt a v tom nakrajenej pomeranc mnaaam a nekdy tam supnu i banan a mandarinku 😉 😉

helca76
21. lis 2007

Pavli, držím palečky, ale tentokrát bude vše OK, uvidíš 😉

pavlina05
21. lis 2007

😀 tajně doufám že bude.Díky helco!

danu
24. říj 2009

dii • 6tt • 21. okt 2009 o 23:42
Ahoj holky, co takhle papate a kolik toho papate v tehotenstvi? Ja jsem na zacatku a nejsem si jista, jestli jim vsechny potrebne vitaminy, vlakniny, tuky atd. a jestli jim spravne. Neco jsem nasla na netu, ale tam to neni moc presne a ja se bojim, ze neco vynecham nebo prezenu 😒 ...
Jestli tady je uz podobne tema, tak se omlouvam 😅
Jinak bastim i Centrum materna.
Dekuji.

marinka • 1d, 36tt • 22. okt 2009 o 08:13
dii, jídelníčky si občas píšeme v tématu Priberanie v těhotenstve, tak se tam mrkni a budeme rádi, když přispěješ 😉

misicka455 • 29tt • 22. okt 2009 o 09:47
Já jídelníček v těhu nijak neměnila, jen jsem jedla vícekrát po malích porcích aby nebyl hlad 😉 A jestly bereš i doplňky tak je to v poho. Jen jsem se vyvarovala plesnivích sýrů toť vše 😉

dii • 6tt • Dnes o 01:17
Holky, dekuju. Ja to asi moc resim 🙂 . Ono se toho pry nema vic: plesnive syry, jatra, soja atd.
Na netu jsem nasla tohle, snad se to bude nekomu hodit 😵 : http://www.hami.nutricia.cz/cs/vy-a-vase-dite/t...
Papa

krakulka
24. říj 2009

Ahoj Danu, podla mna je na zaciatku tehu dolezita hlavne kys. listova (vyborny je Femibion 800), tu by si mala urcite papat. Ja som ziadne dalsie doplnky k strave neuzivala. A papaj vsetko na co mas chut, samozrejme s rozumom. Sladosti skus nahradit ovocim. 😉

Zelam bezproblemove tehulkovanie. 🙂 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru