Těhotenská cukrovka a psychika

kulistice
27. bře 2017

Vím, že o těhotenské cukrovce tu už jedna diskuse je, ale protože je tam hodně příspěvků, zakládám diskuzi novou. Ve 26tt těhotenství mi zjistili těhotenskou cukrovku a pořád tak nějak bojuji s jídelníčkem a s tím to nějak přijmout. Občas mám strach, zda to zvládnu a pořád přemýšlím o tom, co si můžu dát a kdy. Nechci aby byla strava monotonní a bojím se, že mi vyskočí vysoké hodnoty. Hlavně večer je to nejhorší a to mam cukr nejvyšší. Jak jste na tom vy, co vám těhotenskou cukrovku zjistili? Zvládali jste to dobře už od začátku? Zhoršoval se cukr postupně? "Bojovali" jste s jídelníčkem a psychiku spojenou s touto diagnozou?

drzticka81
27. bře 2017

Ahoj 🙂))) taky mi ji zjistili na zacatku brezna a musim rict, ze depky obcas mam -hlavne z toho, ze clovek se snazi, ji tak jak je mu predepsano, a hodnoty skacou 🙂))) ted jsem mela spatne ranni po snidani (tu uz si delim na dve casti) -asi to bylo z chleba, ktery jsem si pekla sama (zitni spaldovy) -tak jsem zkusila na snidani vecerni od penamu-jeden snim hnedka rano nasucho s redkvickou a druhy po hodine s polivkou a zase se to upravilo 🙂)) a taky mi nedelaji dobre brambory-co jsem vypozorovala........zezacatku jsem mela hlad, ale ted uz ani neni 🙂)) jinak muj jidelnicek je vlastne porad stejny 🙂)) dopoledne si davam bud ovoce s jogurtem a vlockami, nebo si udelam moucnik (zkousela jsem jablecny zavin bez cukru a ted od jedne uzivatelky recept na mascarponovy dort-mnam 🙂)) obed mam dle toho, co uvarim, odpoledne bud knekebrot se syrem a mlekem nebo spaldovou kasi s dorbnym ovocem, pak vecere -to co zbyde z obeda a na druhou veceri chleba s mlekem a syrem -zatim to snad jde, chci vydrzet bez inzulinu 🙂)))
jinak se merim jeden den po snidani, druhy den po obede, treti den po veceri a porad dokola -zrovna se jdu bodnout 🙂))

petakaci
27. bře 2017

Mi na cukrovku přišli docela pozdě, jsem v 33.tt a teprve minulý týden jsem byla u diabetologa. Jelikož jsem celé těhotenství jedla velmi pravidelně (5-6x denně) a poměrně zdravě, byl to pro mě dost šok. S dietou jsem začala hned po testu OGTT a tak jsem čekala, že to bude docela v pohodě. Jenže ejhle, dieta nepomáhá, takže jsem zatím na nočním inzulínu, ale počítám, že si budu muset píchat i přes den. Ať dělám co dělám, furt to moc neklesá ☹ naštěstí mám skvělou diabetoložku, která mě drží i psychicky nad vodou. Brala jsem to totiž jako své selhání.. bojím se, aby u porodu bylo vše ok ☹

luciapaja
27. bře 2017

Ahoj,po tydenni diete mi malem zacalo hrabat,proste miluju sladke a kvuli tomuhle jsem se donutila prestat i se slazenyma mineralkama a sladkym kafem.Bohuzel ani to nepomohlo takze inzulin.Uprimne nebyt pani doktorky a hlavne super pristupu sestricek tak se zblaznim. Urcite to dame vsechy,musime pro milacky.🙂

kulistice
autor
27. bře 2017

Dekuji za reakce 🙂 ja to pres den zvladam, ale vecer si dam normalni veceri a jsem pres 6...sice jeste v norme, ale mam strach, ze to poroste...nevim, co si na tu veceri dat :( na to, ze nemuzu sladky jsem si nejak zvykla, ale desi me, ze vecer na veceri nemuzu poradne nic :( nesnasim hlidani jidla a priloh...kdybych mohla jen prestat jist sladkosti a jinak jist normalne, tak mi to nevadi, takhle jsem akorat ve stresu :( ale musim to zvladnou ;) jedno plus to ma, horka cokolada 80% je na me sladka a mleko je pro me jako dortik :D

drzticka81
27. bře 2017

@kulistice tak to hlidani gramaze mi ani tak neva-spis to prepocitavani, jetsli to delam dobre a jestli mam tak akorat sacharidu.......jako na to, ze sladke miluju, tak se divim, ze mi to ani nevadi - horkkou cokoladu nesnasim, ale ted je to top, hahaha, i mleko, ta neslazena kase a ovoce s jogurtem-mnam.....ale jako tesim se po porodu na poradny dort 🙂))) jako-pred rokem jsem byla na operaci zlucniku-pred tim dva roky zlucnikova dieta - takze odrikani znam 🙂)))

sara84
28. bře 2017

Ja ji mela 2x. Po druhe o to horsi,ze jsem vedela co bude. U prvniho inzulin,udruheho jsem.se zuby nehty drzel,inzulin znamenal porod ve faktultni a ja uz tam fakt nechtela...Tak kdyb. Jste chtely neco vedet 🙂

sara84
28. bře 2017

@kulistice 6 je preci uplne vpohode! Cukr poroste, s tim se musi pocitat. Lepsit se to zacne tesne pred porodem. Ja byla na posledni kontrole na dia v 35tt a pak uz doktorka rikala jen vydrzet 🙂 rodila jsem 36+5 a maly uplne vpordku.

martyina
28. bře 2017

jaký má vliv cukrovka na porod?

kulistice
autor
28. bře 2017

@sara84 tak mě děsí to, že na lačno mám hodnoty kolem 4,5 max., po snídani maximálně do 5,5 a po obědě to samé a večer je to přes 6 a skoro nahraně....možná to moc hrotím, jen když místo 5,1 vidím 6,3 nebo 6,6, tak jsem v šoku a to vím, že jím podle diety...asi to moc hrotím co? :(

kulistice
autor
28. bře 2017

@ martyina koukni se na tyto stránky, tam je to všechno dobře vysvětleno: http://www.tehotenskacukrovka.cz/ 🙂

martyina
28. bře 2017

@kulistice já myslela třeba, jestli se pak rodí dříve nebo tak

kulistice
autor
28. bře 2017

@ martyina když se píchá inzulín, tak přenášet většinou nenechávají, protože hrozí stárnutí placenty, ale záleží na doktorovi...

kulistice
autor
28. bře 2017

@ sara84 jinak měřím se 2 hodiny po jídle a to mám mít hodnoty do 6,7....jednou jsem měla 7,1 a jednou 6,6 a nevím, kde jsem udělala chybu...nebylo to dva dny po sobě, ale v rozmezí několika dnů...

martyina
28. bře 2017

takže před obědem 7,2 a po 6,2 doktorka říkala, že ráno byla špatná kombinace

kulistice
autor
28. bře 2017

@martyina vidíš 🙂 musíš se do toho dostat a bude dobře 🙂

martyina
28. bře 2017

akorát nerozumím tomu, že si to mám měřit jednou týdně, co ty zbilý dny jak to poznám že je to o.k.

kulistice
autor
28. bře 2017

@martyina jednou týdně? to je nějaké divné...já si měřím 5x denně a jdu na kontrolu po 14 dnech a pak mi řekne co a jak...než to člověk vychytá, tak musí mít přece přehled o tom, jaký hodnoty má...někomu neudělá dobře jablko, někomu mléko...to ten glukometr nemusíš mít doma podle mě :/

martyina
28. bře 2017

jako jeden den v týdnu, ale celý den měření což mám dnes

kulistice
autor
28. bře 2017

@martyina já to pochopila, jen já se měřím každý den 5x denně po dobu 14 dnů a pak mi řekla sestřička, že to nebude tak často, tak mě překvapuje, že když ti to takhle lítá, tak ti řeknou jen jednou týdně, když potřebuješ vyladit jídelníček a vědět, co můžeš a nemůžeš jíst..taky ten cukr časem stoupá, takže sice to zjistíš za týden, ale co ty dny, kdy jsi jedla stejně a měla cukr už vysoký? Tomu nerozumím :(

martyina
28. bře 2017

@kulistice též jsem z toho nebyla chytrá☹ ale měla jsem minimálně podle testů zvýšené

kulistice
autor
28. bře 2017

@martyina Tak pokud máš dostatek proužků, tak se měř každý den, ať víš, jak to je..nevím, zda to nedělají proto, aby nemuseli psát další proužky....každá ta poradna má jiný přístup..mně řekli měřit po 2 hodinách po jídle a všude píšou, že je lepší po hodině, tak si vyber :(

martyina
28. bře 2017

@kulistice já měřím před jídlem a 2 hod po jídle. a proužky mi navíc nedali právě

jeannie7722
28. bře 2017

Ja teda nevim, asi mam rozumnou doktorku, ale podle podkladu, co mi dala, tak nalacno hodnota do 5,1 (ona bere az 5,5) a hodinu po jidle do 7,8 (az 8 - pry se ty hranicni hodnoty pokazde meni).. Zatim se mi to povedlo presvihnout 2x a vzdycky jsem vedela, v cem byla chyba.. i dlouhodoby cukr mam pry jako kdyz ho meri ji.. doporucuju urcite hodne zeleniny, ja si dam k veceri treba 2 platky chleba, maznu maslem nebo syrem, na to sunku (snazim se kupovat pres 90% masa) a pridam ledovy salat, rajce, okurku nebo si udelam misu salatu bokem (fakt je, ze ted bohuzel porad jeste zelenina stoji chutove za ...). Nebo treba upecu kostku ryby na masle v troube a k tomu brambory nebo zeleninovy salat.. K svace jogurt (rikala, ze ani nemusi byt bily, klidne nejaky ten farmarsky s ovocnou slozkou, ze to je idealni svacina), obcas tam loupnu neco ne uplne predpisoveho (80% cokolada mi chutna jak zlukla, ale treba 70% z lidlu s karamelem je za odmenu), ale chce to vykompenzovat pohybem, takze na prochazku.. 🙂 Malej roste primerene, ja nepribiram..

kristynajelinkova
28. bře 2017

Ahoj, jelikož musím taky měřit, protože mi vyšel první cukr 5,2 a druhý cukr 5,4 , tak mně to nastavili takhle. Prvních sedm dní jsem musela měřit před snídani, 1 hodinu po snídani, 1 hodinu po obědě a 1 hodinu po večeři, tedy po dobu sedmi dnů. V případě, že hodnoty před snídaní byly do 5,1 a hodnoty po jídle do 7,6, tzn. v normě, musela jsem se měřit 3x za týdne, tzn. obden. I přes to, že moje hodnoty jsou dobré, tak musím měřit. Náhradní proužky, jehly atd. jsem obdržela. Stejně předpokládám, že můj zvýšený cukr byl ze stresu a momentálně si měřím cukr úplně zbytečně, ale když musím, tak musím 🙂.

kulistice
autor
28. bře 2017

@kristynajelinkova stres udělá hodně, ale jestli si hodnoty držíš v normě, tak je to dobrý 🙂 taky jsem si říkala, že se měřím taky zbytečně, ale večer ty hodnoty jsou vyšší, takže to beru tak, že to prostě musí být...ale občas mě to fakt štve a šla bych si sednou do cukrárny a dát si něco dobrého, ale nemůžu :( ale musíme vydržet 🙂

medulinek
28. bře 2017

@kulistice vzdyt mas vsechno v norme,tak co resis?

medulinek
28. bře 2017

holky a jak vam odpovidaji deti? mne ji zjistili ve 28tt,to byla o 3 dny napred,za 14 dni byla napred o 10 dni,za dalsich 14 dni - tedy dnes uz o 14 dni,takze pristi kontrola u doktora uz posledni a pak porodnice a pokud to tak bude pokracova,tak vyvolavani,mam z nej strach,prvni porod byl celkem pohodovy,jakoze bolel samozrejme,ale byl rychly bez komplikaci a u vyvolavani vsude ctu,jak to boli o moc vic nez prirozeny a ze jich spousta stejne konci cisarem

jeannie7722
28. bře 2017

@medulinek My jsme ted 36+3 a ve ctvrtek na posledni poradne (35+5) byl prumerny vek podle ultrazvuku 36+0 a cca 2700g.. U me asi taky hodne udelal stres, nemam rada doktory a jehly, takze samotny test byl pro me psychicky napor..

martyina
28. bře 2017

Před večeří 5.1 a po opět 9.1 nechapu, okurkový salát s bílým jogurtem, celozrnný chléb natreny

petakaci
28. bře 2017

@martyina taky mám takové skoky a vůbec nevím proč :-/ zítra jdu k diabetoložce, tak snad se dozvím více, ale počítám, že dostanu i denní inzulín. ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru