Tvrdnutí břicha. Jak vypadá?

kachnik
26. srp 2007

Holky a druhá věc, jak vypadá tvrdnutí břicha a jak dlouho to trvá? Já mám poslední dobou během dne, z ničeho nic tlak do břicha zevnitř a za dvě vteřiny to přejde. Pozná to doktor nějak? Protože jsem slyšela, že se na to berou nějaké léky, tak kdy je dr. nasadí. Když jsem u něj byla, tak říkal, že mám břicho měkké. Bohužel mi nefunguje vyhledávání tohoto výrazu tady na diskuzích, tak se omlouvám, pokud to tady už bylo. Děkuji za rady.

wsmoulinkaa
10. led 2009

to řezání v podbřišku abych ti pravdu řekla, mám i ted a to jsem 15tt to mě docela vadí.....a dr že to je jak tlačí děloha na močák, tak nevím, ale na to se ještě zeptej radši. Holky určitě to zvládnete, není to prča co? 😀 ono se pak i hůř leží a furt na záchod, joooo to znám, dokonce i brečíme ne? já teda už pak na konci jo, jak jsem byla už z toho břicha "nasraná". Tak jsem zvědavá jak to zvládnu ted. Nejsme žádné béčka...... 😉

luccii
10. led 2009

ahoj holky, mne taky brisko tvrdne - uz par dnu vzdy vecer, pak v noci a rano... pres den ne a neboli me to... stejne jsem z toho ale vyplasena a doufam, ze je to normalni, jak tady psalo hodne holek... pozitri skocim na gyndu

aluskas
10. led 2009

Lucii, normální to je, pokud Ti netvrdne několikrát do hodiny. Děloha je sval, a jak se tam mimčo hýbe, dráždí ji a ona se stahuje. Mně tvrdne také nejvíce večer a v noci. Měla jsem to tak i u Mathiáska, ale s přibývajícími týdny se to pořád zhoršovalo a tvrdlo snad každých 10 minut.
Jenže s tím nejde nic moc dělat. Hořčík je prý spíš placebo. ☹

luccii
10. led 2009

aluskas, pokud je to normalni, tak to beru, ale bojim se, abychom o mimi neprisli

luciejadr
10. led 2009

Lucci, mě začalo tvrdnout břicho v 26tt nebo tak nějak a zůstala jsem na nemocenské - klidový režim. nechce se mi koukat, zda to tady někdo psal, tvrdnutím se děloha připravuje na porod, takže to je dobré až od 34tt a ne od 20tt. doktorka se tě potpá jak často a jak moc tvrdne a myslím, že v tuhle dobu ti dá hořčík,aby to přestalo. já to teda nepodcenovala. hodně holek už tak skončila i v nemocnici.

luccii
10. led 2009

no lucie, to jsi me neuklidnila... ale rikam si, je to jen v posteli a neboli to, tak to snad mimcu neuskodi...
jinak ja doma na rizikovem jsem, takze v pondeli vynecham tehu cviceni a pujdu na gyndu...

aluskas
11. led 2009

Lucii, já byla taky doma na neschopence, ale klidový režim mi zrovna moc nepomáhal. Lucii, neboj, pokud Ti tvdrne jen občas je to fakt v poho. Na gyndu určitě zajdi,aby o tom doktorka věděla a více Tě sledovala.
A pokud by to začalo být častější, neváhej a nech se zkontrolovat.

Luciejadr, a co s nimi v nemocnici dělaly? Pokud se neotvíráš, tak s Tebou stejně nic neudělají. Já měla ve 31.týdnu na monitoru už několik kontrakcí, takže bylo jasné, že je průser a že do konce nedonosím, ale nemělo smysl zůstat v nemocnici...bylo mi řečeno, že s tím nemohou nic udělat ( byla jsem úplně zavřená). Mimi už prostě chtělo ven.

luccii
11. led 2009

ja na rizikovem v nemocnici uz byla, ale s necim jinym a byly tam holky, co jim tvrdlo brisko a jedina vec, co jim na to davali, bylo magnesium v tabletach ci kapackach a taky si nesmely hladit brisko

aluskas
11. led 2009

Hmmm, to je právě ono. Navíc tu prý gynekologové předepisují ten hořčík jako placebo, protože se prý vůbec neprokázalo, že by to na stahy dělohy mělo nějaký pozitivní vliv. Já ho brala v maximalním možném množství a vliv naprosto žádný.

No samozřejmě ho ale beru i teď 😀, protože nic víc bohužel dělat nemohu ☹

luciejadr
11. led 2009

Alus, znám holky, co dostávali hořčík v kapačkách a naprostý klidový režim, aby měli jistotu, že pro udržení dělají vše a že se snad nezačne otvírat. mě stačili tabletky a zákaz těhu cvičení. no a v 31tt je to sice průser, ale menší než když se to začne dělat v menším týdnu.

Lucci - vidíš, tak přesně tohle se dělá 😀 takže ty jsi to viděla v praxi, já jne slyšela, jak to holky popisovali, co vše lékaři dělají, když je to až tak moc. ale nebud neklidná. jen opravdu vynechcej těhu cvičení i když je to super a zavolej si doktorce.třeba ti řekne, že stačí, až přijdeš na poradnu. tak odpočívej co nejvíc, což stejně asi děláš 😉 a bud klidná 😉 nechtěla jsem tě nijak vyděsit, jen u některých je to prostě normální 😉 a pomáhají tabletky

a mě magnezko pomohlo. vysadila jsem ho až po 32tt. možná to byla psychika, ale pomohl 😀

aluskas
11. led 2009

Luciejadr, já ale měla tvrdnutí právě už asi od 18.týdne. Díky bohu ale Mathiásek vydržel aspoň do toho 33. Teď jsem myslela, že to bude ok, ale je to zase tady. Ach jo.
Nejhorší je, že klidový režim teď u mě fakt nehrozí, když se musím tahat s 9kg miminem.
Takže jsem ráda za každý další den, kdy mimís zůstává v bříšku.

luciejadr
11. led 2009

Alus - no j to brala jako prvodrodičky. je jasné, že ty to prožíváš jinak. my prvorodičky můžeme být sobci a užívat si toho odpočinku 😅 ty jo se dívám, že ty budeš mít děti jen rok od sbe.. máš můj obdiv. ty jo...

janika7
11. led 2009

alucas: A jak byl velky Mathiásek kdyz se narodil? Muj dokto mi nerekl, ze nedonosim, rekla mi to jeho kolegyne, kdyz tam on nahodou nebyl. Jenze ted kdyz jsem byla na kontrole, tak mi rekl, at to vydrzim jeste aspon mesic a ze to bude ok. Tak nevim, co si z toho vzit. Jestli vidi, ze asi nedonosim az do 40tt a ze me nechce stresovat? Byla jsem na monitoru v nemocnici a kontrakce tam nebyly i kdyz na kontrole mi rekli, ze to kontrakce je, tak nevim. Zacal se mi zkracovat cipek, ve 29+5tt jsem ho mela o 1,5cm zkraceny a zase, co doktor to nazor. Doktorka mi rekla, ze musim jen lezet a nechat se obskakovat a v nemocnici mi rekli, ze je to normalni nalez. Uz nevim, co si o tom vsem mam myslet...

Jinak si myslim, ze ten horcik trochu vliv ma, protoze Mg uklidnuje krece a to tvrdnuti v podstate krec je. Na druhou stranu mi to prijde jako chaba ochrana pred predcasnym porodem...

aluskas
11. led 2009

Luciejadr, druhý mimís je neplánovaný. Sice jsme druhé plánovali brzy, ale tohle je opravdu hodně brzy 🙂
Ale jsme rádi, nějak to holt budu muset zvládnout.

Janika7, mně taky doktor pořád říkal, vydržte aspoň do 36t, to už je miminko brané jako donošené. No nevydržela jsem ☹
Praskla mi voda, dva dny mi zastavovali porod,aby mi stihli napíchat kortikoidy na dozrání plic.
Mathiásek měl 44cm a 1990gr. Agpar měl 10, 10, 10. Takže to bylo skvělé, dýchal sám. Jenže další den se u něj projevila infekce streptokokem (měla jsem ho v moči), takže byl na antibiotikách a my měli hodně velký strach, aby to nezanechalo následky.
V inkubátoru byl asi 14 dní, celkově jsme byli v nemocnici měsíc. I když krásně přibýval, na Bulovce nepouští domů dřív než v ukončeném 37.týdnu.

Naštěstí je úplně v pořádku, dohnal vrstevníky jak v kilech, tak ve vývoji. Ale znovu to zažít nechci. Péče o nedonošeňátko je mnohem náročnější než o "normální" miminko a o tom strachu co bude a jak bude ani nemluvě.

aluskas
11. led 2009

Janika, nevím, ale myslím, že ležení moc nepomůže. Co vím o předčasných porodech, dochází k nim většinou z toho důvodu, že je v děloze něco špatně...infekce apod. Takže předčasný porod vlastně "vyvolá" miminko, aby se zachránilo. A na to hořčík rozhodně nepomůže.
Ale jak píšeš, horčík uklidňuje křeče, takže sice může dělohu uklidnit, ale předčasnému porodu nezabrání. Stejně jako mu nezabrání ležení na posteli.

Držím Ti strašně moc pěsti, ať ten měsíc vydržíš!!!!

luciejadr
11. led 2009

Janiko, nezávidím ti x názorů kolem tebe. je fakt, že kdyby to bylo moc kritické, tak ti ty kortikoidy pro jistotu napíchají už ted,co kdyby náhodou jsi začala rodit.. kamarádce to tak dělali, jelikož čekali, že porodí v 30tt. takže od 30tt jí to píchali preventivně a malá nakonec lezla až v 39tt 😀
Ali, my jsme doma malému pořád radili, že musí vylézt nejdřív po novém roce - já vím, že ty děti to neposlouchaj, ale my jsme mu to prostě říkali. a ted už jsme více klidní. i když pořád manžel říká, ještě 14dní si tam polež bobku 😀 ale jen proto, že doděláváme byt a aby přišel do čistého 😉
ale jinak já kromě těch problému ve 26tt, kterým pomohl hořčík, nic neměla. ani tu nevolnost na počátku 😀 klepu to na dřevo.

janika7
11. led 2009

Ja jsem do 20tt mela uplne predpisovy tehotenstvi. Bylo mi skvele, delala jsem vsechno jako pred tim. Jeste v 15tt jsme jeli do Italie, v 18tt leteli na vyroci svatby do Londyna...proste klidek. Ted sice nelezim doma u televize a nekousu si nehty, ale pokazdy, kdyz me bricho zaboli, nebo tvrdne vic nez jindy, tak znejistim. Manzel, ktery spal vzdycky jako spalek se ted probudi kdykoli vnoci vstavam. Rikam si, ze 4 tydny nejsou moc a ze to urcite vydrzime a pak jsme za vodou🙂 Pristi pondeli jdu zase k doktorovi, je to byvaly primar a ma za sebou leta zkusenosti, tak mu verim. Stejne se ale trosku bojim, aby se nam miminacek nevyklubal o moc driv.

Holky a jak travite cely dny? Me proste nejde lezet a nic nedelat. Nemyslim, treba domaci prace, to toho moc nedelam, zehli a luxuje manzel, ja tady obcas vytru poklidim ale tak maximalne jednou tydne. Spis zajdu treba na kafe s kamaradkama, nebo se projit po kramech. Bydlime v centru mesta, takze kavarny a obchody jsou 2 od baraku. Taky obcas zajedu do skoly, dodelavam si Mgr, nebo zajdu na kurzy tancovani, mam tanecni skolu, tak jdu holky pozdarvit.

luciejadr
12. led 2009

Jani, tak s tím cstováním jsi dobrá.. to jsme měli zatrhlé hned od počátku.

jak trávím dny? já teda kromě vysávání dělám doma vše. většinou si něco naplánuji, co dopoledne chci doma udělat a tak to rychle uteče a odpoledne kamarádka, obchod, hlídání děti od kamarádek a procházky se psi a najednou je večer a přijede manžel. strašně rychle to utíká. v prosinci jsem pekla cukroví, od ledna připravuji výbavičku. a aky jsem tady na MK a to taky zabere dost času 😀 a třeba tento víkend jsme malovali ložnici a zítra budu celý den dávat věci do skříně. abych zase co nejdřív měla doma pořádek.

janika7
12. led 2009

Teda malovani, to je akce do ktery bych se uz nepoustela 😲 Jednou jsme to zkouseli a pak stejne volali malire. Meli jsme tam kocoury a ty fabiony byly pekne krivy 😒 Od te doby volam malire a rovnou i uklidovku 😝 Manzel se ale na hnizdu podilel, kdyz polozil vsude plovouci podlahy, byl moc sikovnej. Jinak doma tak normalne poklidim, ale do zadnych hloubkovych uklidu se nepoustim. Dneska jsem byla vyzvednout postylku, je nadherna! Tak ji manzel smontoval a ja konecne vyprala povleceni, nebesa a mantinely, zejtra to vyzehlim a mimisek bude mit pelisek 😀

janika7
15. led 2009

Ahoj holky, chtela jsem se zeptat, jaky jste mely hodnoty Mg v krvi, kdyz vas poslaly do nemocnice na infuze. Dneska jsem byla u endokrinologa a ten kdyz ty moje vysledky videl, rikal, ze by hospitalizaci navrhoval, ale ze to musi videt i gynekolog. Tak se ted bojim, aby me tam fakt nechteli zavrit...Dik moc

pajinkaa
16. led 2009

Jani, tak to bohužel neporadím, já vůbec svoje hodnoty Mg v krvi neznám... :( nikdo mi je ani neřekl :( Asi se budeš muset radši poradit s gynekologem... třeba Ti jen zvedne dávku a budeš moct být doma! 😉

tak ať je to ok!!

hupcza
16. led 2009

ahoj
tak mi bylo řečeno, že mám rovně dráždivou dělohu (jsem 30tt)
a že musím brát magnézko a absolutní klid na lůžku
jelikož jsem aktivista nedalomito a zjišťovala jsem proč, jaké jsou důsledky a souvislosti
ptala jsem se zkušených porodních asistentek, dul a nakonec jsem se ještějednou psemně obrátila na svého ošetřujícího lékaře
výsledkem byla informace od všech, že magnézko je prevence, že sice asi moc nepomůže, ale ani neuškodí (od pa doplněno, že uškodí, protože má negativní dopad na průběh porodu - děloha je utlumená)
co se týká klidu - najednou i lékař uznal, že klid na lůžku je jaksi zbytečný a naprosto stačí trošku se šetřit

všichni uznali, že to s tím moc nesouvisí - cituji lékaře: " Jako hranice mezi fyziologickým "tvrdnutím" dělohy a již patologickým, ohrožujícím těhotenství potratem nebo předčasným porodem je 8-lox za den. Je to údaj velmi subjektivní a orientační. U někoho tvrdnutí dělohy 2Ox za den nevede k předčasnému porodu u jiných tvrdnutí dělohy méně časté(dokonce i těhotnou ani nepozorované) může vést k nežádoucímu předčasnému porodu. Může jít o vrozenou dispozici k tomuto jevu, primárně těžce odhadnutelnou. "

takže preventivně člověka pajcují lékama a nechají ho ležet bez ohledu na jeho psychiku

já vćelé těhu prožívala v naprostí pohodě, klidu, bez jediné komplikace
info o nutnosti "léčby" mě rozhodila a tři dny jsem byla vyděšená, vystresovaná, nemluvě o bolesti zad, která se vzhledem k celodennímu ležení objevila (což je jistě škodlivější než fyziologické pohyby dělohy, která se hýbe celý život a dle vyjádření pa by bylo patologická spíše její absolutní nečinnost)

po zjištění info jsem najela na svůj klidový režim - jsem opět v pohodě, cítím se dobře, poslouchám své tělo, když potřebuju odpočívám, když mi je ok, dělám vše, co mi je milo
jistě mrňousovi prospívám více než zmíněným stresem

aluskas
16. led 2009

Hupczo, jo jo přesně moje řeč, taktéž jsem tenkrát zjišťovala co se dalo a zjistila to samé co ty.
Tak držím palce ať zdárně donosíš...ale teď už můžeš být vklidu, mimís by to už zvládl kdyby se narodil dřív.

hupcza
16. led 2009

alus: díky 😉 my to určo zvládneme 😉

wsmoulinkaa
16. led 2009

hupcza- ty máš ale pěkné malé bříško-to se máš!! Taky stojím za tvymi slovy.....chodím do práce, lítám po place, ale nepřeháním to a krom toho že mě občas bolí v kříži jsem fit! 😉

hupcza
16. led 2009

wsmoulinkaa: už taky poskočilo .....přece jen toho macíka (už 1,5 kg) musím někde skladovat 😀
držím palec 😉

wsmoulinkaa
16. led 2009

hup - tak to jo ale más krásný bříško...zato já vypadám děsně, asi proto že to je druhé. 😖
- z fotky by člověk usoudil, že nejsem žádný hubeňour, ale výchozí váhu jsem měla 47kg- ted 49kg. 😅 Také držím palečky!!

janika7
16. led 2009

hupcza: Ja jsem klid vydrzela presne dva dny a to bylo po tom, co me v Motole vysetrovali na porodnim sale (30tt). Byla jsem z toho tak vyplasena, o manzelovi radsi ani nemluvim, ze jsem byla opravdu doma. Zed beham venku, podle toho jak mi je. Nekdy to prezenu a druhy den jsem cely doma, ale vetsinou to vyjde docela dobre. Kdybych mela jen byt doma a lezet, tak by mi z toho hrablo. To magnezko se nema brat az do porodu, melo by se vysadit asi ve 36tt, aby prave porod pak nebyl zbytecne dlouhy, nebo aby nezavinilo, ze zacnes prenaset. Doufam, ze mi ho doktor vysadi a kdyz ne, tak ho nejdyl ve 38tt vysadim sama, to se uz nic dit nebude...

hupcza
19. led 2009

jani: no ...já jsem četla, že by se mělo vysadit ve 34tt (každý zdroj uvádí nco jiného) + info, že tak týden až deset dné se vytváří potřebná hladina magnézka, aby tam byla možnost, že to začne účinkovat .....
takže si říkám, jestli to kvůli dvěma týdnům éochybného účinkování brát 🙂 ...
raději si dám přírodní zdroje (stejně je baštím i tak) a přiměřený režim

janika7
19. led 2009

hupcza:Tak jsem dneska byla na kontrole, bohuzel si muj doktor zlomil nohu, tak jsem byla u zastuoujici doktorky 😒 Rikala, ze vysledky mam opravdu na hospitalizaci a infuze, ale na druhou stranu, ze to nevypada, ze bych porodila do dvou tydnu a pak uz je to jedno. Za ty dva tydny, tzn. zacatek 35tt mi magnezko vysadi a pak pry muzu porodit hned, nebo taky i prenaset...tak nevim, co je lepsi varianta 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru