Tvrdnutí břicha. Jak vypadá?

kachnik
26. srp 2007

Holky a druhá věc, jak vypadá tvrdnutí břicha a jak dlouho to trvá? Já mám poslední dobou během dne, z ničeho nic tlak do břicha zevnitř a za dvě vteřiny to přejde. Pozná to doktor nějak? Protože jsem slyšela, že se na to berou nějaké léky, tak kdy je dr. nasadí. Když jsem u něj byla, tak říkal, že mám břicho měkké. Bohužel mi nefunguje vyhledávání tohoto výrazu tady na diskuzích, tak se omlouvám, pokud to tady už bylo. Děkuji za rady.

vivian
26. srp 2007

Já to mám taky, každou chvíli, nic to není 🙂 Akorát u mě to netrvá dvě vteřiny, ale třeba i půl minuty, možná i víc, nevím přesně, já to zase tak moc nesleduju. Děloha si to trénuje na porod. Vím, že doktoři na to ve velkém předepisují hořčík (magnézium), ale pokud vím, tak se neprokázalo, že by to mělo nějaký smysl, naopak jsem četla snad i o nějakých negativech. To "tvrdnutí" samo o sobě ničemu nevadí. Pokud vím, tak to má většina těhotných. Moje sestra to třeba měla už od prvního trimestru (a rodila dva týdny po termínu). Jen to chce, aby doktor zkontroloval, jestli se předčasně neotevíráš.

ina.b
26. srp 2007

Ahojky. Taky mi tvrdne břicho. Někdy hodně často, někdy méně. Kdyby to bylo hodně (víc jak 10x za den), tak gynekolog předepíše magnesium. Jinak pro uklidnění posílám článek na toto téma: http://www.porodnice.cz/default.asp?rubrika=1&c... 😉

kachnik
autor
26. srp 2007

vivian, taky jsem teď nějaké články našla, že pokud je to 5x - 10x za den, že to nic není. Spíše tam píšou taky ale o podbříšku, ale mě se to dělá přímo pod pupkem 🙂 Jinak mě vyšetřil vaginálně a řekl že je vše v pořádku. Jenže když se vám to děje během dne, tak pak mi to v hlavě šrotuje.. však to prvorodičky znají... 😀
Vivian a ještě jsem koukala do průkazu a vždy tam píše zkratku F a rozměr, teď tam mám 19cm. To je rozměr prcka? Asi se ptám blbě,ale s manželem jsme slyšeli, že říkal rozměr prcka 26cm, tak už asi blbnu.

kachnik
autor
26. srp 2007

joo a máme prcka o týden většího...

vivian
26. srp 2007

ina.b: zrovna jsem to sem taky chtěla dát 😀

kachnik: já to cítím v celém břiše 🙂 Ne jako bolest, ale prostě jako stah. A celé břicho je na pohmat takové tvrdší. To se prostě stahuje děloha. Neboj se, já jsem taky prvo 😉
Zkratka F bude asi děložní fundus, jako výška děložního dna... Ale takhle napsané jsem to ještě neviděla, mně to doktorka píše jinak. Třeba P/4, jakože 4 cm pod pupkem 😀 Kam přesně ti to píše?

kachnik
autor
26. srp 2007

ina.b díky za uklidnění.
vivian - píše mi to doprostřed, kam píše týden, hmotnost, tlak atd. Dr. píše jak nohou, joo ale je tu výška fundu F19cm

vivian
26. srp 2007

kachnik: vida, tak jsem se trefila 😀 Tak to prostě zaznamenává, jak ti roste děloha.

ina.b
26. srp 2007

Holky, já se Vás také na něco zeptám Nevíte, jestli se má novorozenci dávat do postýlky polštář? Nebo má spát spíš na rovině? Nechtěla jsem kvůli tomu zakládat nové téma, ale jsem docela na rozpacích, protože všude prodávají do postýlky sadu povlečení - peřinka, polštář, mantinely a v knížce "O matce a dítěti" píšou, že dětem do 2 let polštář do postýlky nedávat.. Tak nevím.. 😨

marinka
26. srp 2007

ino, novorozencům se polštář určitě nedává, měli by spát na rovném, takže pod hlavičku maximálně plínečku. Polštářek se ti bude určitě hodit, ale až trochu později..

ina.b
26. srp 2007

Marinko, děkuji za info 🙂

marinka
26. srp 2007

kachniku, mně kolem toho 20 tt tvrdl jenom podbříšek, vždycky tak vysoupnul a byl tvrdý jako šutr.. Teď už to tvrdnutí cítím jakoby v celém břiše, trvá dýl a k tomu MS bolesti. Jsou dny, kdy mám pocit, že mi tvrdne skoro pořád, ale magnézko už jsem taky brát přestala, protože se mi nezdálo, že by to s ním bylo nějaké lepší.. Jak psaly holky, je to příprava dělohy na porod, takže buď ráda, že ti tvrdne 🙂

vivian
26. srp 2007

A to ještě přijdou poslíčky, a to je zase něco jinýho 😎 A potom přijdou opravdové kontrakce a to si teprve užijeme... 😀

zusma
26. srp 2007

Ahoj holky, docela jsem ráda, že se tady o tom bavíte. Mně břicho začalo tvrdnout cca před týdnem-respektive jsem to začala asi nějak více vnímat. Doktorka mi dala před týdnem magnesium a musím mít klid,ale to je spíš kvůli tomu,že mě mimi tlačí dolů.
Když ležím, tak je břicho ok (ležím skoro celý den),ale jakmile z lehu vstanu nebo si sednu,tak mi snad vždycky ztvrdne. Není to moc příjemný,takový divný pocit. ALe jinak snad žádý bolesti nemám. Nechápu, proč se to děje zrovna takhle při tom vstávání? 😕 Nevíte některá??

lendy1
26. srp 2007

Ahoj holky,
já jsem měla tvrdnutí břicha cca v pátém měsíci-to bylo ještě v pohodě-letěla jsem hned do porodnice, kterou mám naproti a řekli mi, že je to normální. Pak se znovu objevilo s nepříjemnými pocity ve 28.tt a poležela jsem si 3 týdny v nemocnici, kde jsem směla jen na WC a do sprchy, jink klid na lůžku, magnézko do žíly a zklidňující léky na dělohu. Měla jsem nepravidelné předčasné kontrakce (to je to tvrdnutí břicha), jinak nic, neotvírala jsem se, ani žádné jiné příznaky blížícího se porodu. Břicho mě tvrdlo úplně hrozně (a také jako zusmu hlavně při vstávání, změny polohy...), byla jsem z toho dost vyplašená, jelikož ani doktoři nevěděli co se mnou. Nakonec mi řekli, že mám jen moc dráždivou dělohu (tvrdnutí břicha jsem měla hlavně když mě natáčeli na monitor a když se mi mrňous v břiše hodně vrtěl). Když mě pustili úplně zesláblou z toho ležení domů, tak jsem jen odpočívala, ležela a postupně zkoušela něco dělat a chodit na krátké procházky. I když jsem se opravdu hodně šetřila, stejně jsem porodila o 6 týdnů dřív. Těch faktorů mého předčasného porodu bylo víc, ale to tvrdnutí břicha k tomu přispělo. Nechci vás vystrašit, jen jsem chtěla vám řict, že pokud by se dělo něco neobvyklého k tomu tvrdnutí břicha, tak raději se nechte vyšetřit v nemocnici-pro jistotu. Holčiny, přeji vám krásný zbytek těhotenství a ať se vám narodí krásná a zdravá miminka a ať porod zvládnete na 1*.

belda
26. srp 2007

ahoj, tak já byla vyjímka potvrzující pravidlo. ☹ břicho mi tvrdlo od 20.tt.nejdřív jenom párkrát za den. dostala jsem Mg, ale už ve 26.tt jsem byla v nemocnici pro hrozící předčasný porod.na monitoru byla děloha klidná, ale to tvrdnutí způsobovalo krácení a měknutí čípku.nechali mě na magneziu a když první večer přišla doktorka na vizitu a viděla, že mám jenom mg, okamžitě mi nasadila gynipral-maximální dávku 6tbl.denně.ale i tak jsem to tvrdnutí měla x-krát do hodiny, někdy i pravidelně po 7min.nakonec jsem to "doklepala" a porodila přeně 37+7 😀
zusma, to že ti děloha ztvrdne při pohybu do sedu nebo tak je naprosto normální, je to sval a takový pohyby ho zkrátka dráždí.takže pokud to nemá vliv na děl.hrdlo, buď klidná!! 😅

olielka
28. srp 2007

ahoj holky. já se vylekala před dvěma týdny (23tt), začalo to docela nenápadně, občas ztvrdlo, to jsem považovala za normu, ale během dvou dnů se to zhoršilo tak, že jsem ho měla tvrdé prakticky pořád, v noci jsem nespala, bříško bolestivě tvrdlo co 10 minut. Tak jsem si zajela do porodnice a všechno bylo v pořádku. Napsali dráždivá děloha, dali magnesium (6 tbl denně). Jenže se to nelepšilo, naopak jsem měla pocit, že se to horší a tak za tři dny v neděli jsem vyjela do porodnice zase - dopoledne jsem měla promočené kalhotky (ale moč to nebyla) a bolest pořád. Zase bylo všechno v pořádku, čípek ok, vyšetření na plod. vodu negativní. Dali mi kapačku magnesia, odebrali mi kultivaci a po týdnu zjistili, že mám bakterii v porodních cestách. Tvrdnutí a bolesti mám furt, ale teď je to o něco lepší (jsem doma a beru magnésium - to trochu tlumí intenzitu, frekvenci tvrdnutí) zítra si jdu pro antibiotika, tak věřím, že všechno bude v pořádku a mimi se narodí v termínu 🙂 Ale po 30 týdnu už budu klidnější, myslím, že dr. Koucký říká, že po třicátém týdnu se opravdu děloha připravuje, tak třeba to pak i usnadní porod. Hodně štěstí všem 🙂

fran
8. zář 2007

Ahoj, ja se ted taky trochu plasim, protoze mi prijde, ze mam bricho tvrde skoro porad. Zvlast kdyz vstanu. Kdyz sedim, tak to jde. V pondeli jdu k doktorce, tak to snad bude v pohode.

marcax
8. zář 2007

ahoj fran, mě začalo tvrdnout břicho asi před týdnem.Bojím se hodně, mám s tím špatné zkušenosti, na kontrolu mám jít 18.9., ale asi budu muset jít dřív. 😒Tobě držím palce, nemusí to nic špatného znamenat.U každé je to jinak. 😉Beru Magne B6 2krát denně.

vivian
9. zář 2007

Tak já jsem si nakonec taky nechala napsat ten hořčík, protože jsem kromě toho "tvrdnutí břicha" měla dost nepříjemné křeče do všech možných svalů v těle (třeba jsem se ohnula, abych se podrbala na lýtku, a hned jsem dostala křeč do zádových svalů; nebo jsem si dřepla na bobek a už mě brala křeč těch svalů kolem kyčlí, no děs 😖 ), a ono to docela pomáhá. Akorát jsem četla v jedné odborné publikaci a dokonce i v příbalovém letáku, že při užívání v posledních stadiích těhotenství může Mg způsobit útlum novorozence, jakože ospalost a tak, a že trvá 4-5 dní, než se to srovná (než bejby ten hořčík zpracuje a vyloučí)... Tak se budu muset příště doktorky vyptat na podrobnosti. Ačkoli ono asi není na škodu, když miminko spí 😀

vivian
9. zář 2007

Jo a taky se mi po tom Mg chodí líp na velkou, má to mírně pozitivní vliv na střevo, takže pokud máte problém se zácpou... 😉

fran
9. zář 2007

ja jsem byla v sobotu radsi v nemocnici, jelikoz uz jsem ho mela tvrdy skoro porad. Tam rekli, ze je vse v poradky a nic nehrozi. Napsali mi magnezium. Tak uz jsem v klidu. Nicmene rikali, ze je dobre, ze jsem prisla, ze je prijit driv nez pozdeji.

binki
11. zář 2007

Včera mi teda břicho ztvrdlo, hádali se u mne v kanclu kolegové tak, že se mi ža udělalo špatně.

kecalka
12. zář 2007

Ahojte těhulky. Bohužel taky patřím mezi ty, které se právě potýkají s tvrdnutím bříška. Minulý týden v úterý to začalo. Tak jsem ležela, telefonicky to potom konzultovala se svým gynekologem a ten řekl ať beru 3 tabl. mangesia denně. Jenže to ani za 3 dny nepomohlo a tvrdnutí jsem měla odpoledne tak 4x do hodiny. V pátek jsem teda jela do nemocnice. Tam mě vyšetřili, napsali mi 8 tabl. mangnesia dennně a čípky Betadině, pač se jim zdálo, že mám nějakou podrážděnou pochvu a vzali stěr na kultivaci. O víkendu už to bylo mnohem lepší, ale v pondělí jsem dostala hrozný průjem, tak jsem v úterý vzala magnesium jen 3 tabl. a dnes už zase bříško tvrdne o stošest. Já už fakt nevím, co s tím. Mám jít v pátek na kontrolu do nemocnice, ale přemýšlím, jestli ještě vydržet nebo tam raději sjet dřív. ☹
Přijde mi, že když ležím, tak že břicho tvrdne častěji, je to možné?

liaa
15. zář 2007

Ahoj holky a já podobný dotaz.Tvrdnutí občas mám už někde od 20t.t.Ale ted ve 24t.t. mně snad tvrdne v kuse.Je to takový bolestivý tlak dolů.Co s tím?
Kecalko když na něco přijdeš,tak řekni.Já mohu zaskočit v pondělí poptat se do poradny-ale jsem nervozní z toho,že je víkend a musím přežít zbytek soboty a celou neděli.Do nemocnice jít-se mi nechce.Jsou tam děsně nepříjemný a pokud jdeš,,zbytečně"tak ti to nechají jaksepatří vychutnat.Jeden neví,co má dělat...

vivian
15. zář 2007

Tak mě ten hořčík teda moc nepomohl, akorát po něm chodím líp na velkou 😀
Ale doktorka mi říkala, že to "tvrdnutí" nemám řešit, že to jsou prostě jen takové cvičné stahy, trénink na porod, přesně, jak jsem si myslela... 🙂 Občas je to sice nepříjemné, ale holt to patří k těhotenství.
Hlavní je, aby se doktor podíval, jestli se neotevíráte. Pokud ne, tak není třeba se bát.

mikula
16. zář 2007

Ahoj holky i já se přídávám do vašich řad.Tento týden mi začalo bříško tvrdnout.Docela mě to vyděsilo,to víte první těhotenství 😲 .Zajela jsem k doktorce,vyšetřila mě a jelikož se neotvírám tak mi dala minim.dávku Gynipralu a Mg.za 14.dnů jdu na kontrolu.Tvrdnutí cítím pořád,hlavně když vstávám a pak večer když ležím,to ale cíím jak se mi tam miminko hemží a občas se vzpříčí a pak mám pocit toho tvrdnutí.Navíc od se od 17.tt "trápím"s chozením na malou,mám asi nějak víc dráždivý močák ale mohla bych na WC i bydlet 😕

kajule
16. zář 2007

Ahoj Mikulo, mně bříško tvrdlo asi od 24.tt do toho 28.tt. Doktorka mi to to předepsala Magnosolv, to je magnesium v takovým prášku který rozpustíš ve vodě a vypiješ, je to dobrý i na bolest hlavy. Pak to přestalo a objevilo se to až pár týdnu před porodem.

kajule
16. zář 2007

Jinak to chození na malou je úplně normální. Ke konci těhu jsem chodila třeba čtyřikrát za noc. 😅 😖
Pokud ti netvrdne úplně celý břicho, tak je to ale dobrý. Může to být třeba jenom mimi, když se tam někde natlačí, tak ti ztvrdne, ale spíš v jednom místě.

mikula
16. zář 2007

Ahoj Kajule,ten Magnosolv mám taky.Nemám pocit že by mi břicho tvrdlo celý den,spíš při nějakém pohybu,vstávání atd.No a jak píšeš citím jak se mi mimi natlačí na jednu stranu a to pak cítím jako tvrdnutí.

kajule
16. zář 2007

No vidíš, tak to je úplně normální. Je to prostě tím, jak se tam mimi vrtí a natlačí se na tu jednu stranu. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru