Tvrdnutí břicha. Jak vypadá?

kachnik
26. srp 2007

Holky a druhá věc, jak vypadá tvrdnutí břicha a jak dlouho to trvá? Já mám poslední dobou během dne, z ničeho nic tlak do břicha zevnitř a za dvě vteřiny to přejde. Pozná to doktor nějak? Protože jsem slyšela, že se na to berou nějaké léky, tak kdy je dr. nasadí. Když jsem u něj byla, tak říkal, že mám břicho měkké. Bohužel mi nefunguje vyhledávání tohoto výrazu tady na diskuzích, tak se omlouvám, pokud to tady už bylo. Děkuji za rady.

lilili2
11. srp 2009

Mudr. to tam psal. Když tak dejsi www.porodnice.cz do vyhledávače tvrdnutí břicha a vyjedou ti všechny dotazy ohledně tohoto problému a odpovědi doktorů (nejčastěji tam odpovídá mudr. Koucký).

tygrous
12. srp 2009

petula: Mam to uplne stejne jako ty, jakmile mam plny mocak, coz mivam dost casto, protoze se snazim hodne pit, tak je bricho tuhe...i v noci, to taky chodim na zachod 1-2x. Ted me teda uklidnilo, ze to mate taky😉 Dneska si zkusim psat, kolikrat mi pres den tvdrne... Jsem taky ve 22.tt a Dr. mi predevcirem rekl, ze na tvrdnuti je jeste opravdu brzo. Kazdopadne by to melo za par sekund prejit (mne to trva tak 20,i 30 vterin) Ale jinak je vse ok, jsem zavrena, cipek nezkraceny, vse jak ma byt... Jo a taky mi to tvrdne, kdyz se rozcilim-napr.u pocitace, kdyz se mi smaze potreti dlouhy mail, to bych ho hodila z okna😉 Takze chce to klid a tolik se nepozorovat (mi rekl taky Dr.)

zuzuza
18. srp 2009

Ahoj holky, může mi něterá z vás poradit? Jsem v 18. tt a asi týden mi přijde, že mi to břicho taky tvrdne, úplně dole v podbřišku, takový tlak a pak jak kámen, za pár vteřin to povolí, spíš to ale pozoruju v klidu, přes den když jsem v pohybu to nějak nepociťuju, moje mudr. je jak nascvhál zrovna už 2. týden na dovolené, je to teda moje známá, jako teta, ale nechci ji na dovolené stresovat tím, ona si vždycky o mě dělá stzarosti a taky jí tím otravovat. Koupila jsem si rozpustné magnesium, že si dám jednu tbl. denně, co si o tom myslíte? Bojím bojím, snažili jsme se rok a půl, pak se nám to povedlo po nevydařeném ivfr přirozeně, do ted bylo vše ok, tak mám strach:(

martulikk
18. srp 2009

zuzuza: mě také začalo tvrdnout bříško někdy kolem toho 20. týdne... nebolelo to, ale bylo to nepříjemné... dostala jsem od doktora magnesium a brala ho téměř do konce těhu (ke konci už se to zase nesmí)... podle mě je to teda placebo, ale určitě tím nic nezkazíš 😉 jinak, zkus si spočítat kolikrát denně ti bříško tvrdne, někdo uvádí, že do 10-ti (někdo do 20-ti) tvrdnutí je to v normálu... ale u každého je to jiné... tvrdnutí jsou v podstatě kontrakce dělohy a k těm dochází po celé těhu, jen je to prostě pak víc cítit, a je to jakási příprava těla na porod 🙂 tak se neboj, až se ti vrátí doktorka, tak k ní pro klid duše zajdi 😉

tygrous
19. srp 2009

zuzuza: jedna rozpustna tbl. magneska (250mg) je malo, kup si normalni polykaci tablety Magnesii lactici (to ma 500mg v tbl) a tech ber aspon 3 denne a pij Magnesii (ja brala prvni dny 6 tablet a pak mi Dr.napsal Magnosolv a ten mi, myslim, pomohl jeste vic). Ale kazdopadne si zajdi co nejdriv na kontrolu, jestli je vse ok na cipku. Tech 10 tvdrnuti denne je ok do 30.tt, pak muze byt i tech 20. Ale v 18.tt to neni normalni (ja byla v 21.tt a rekli, ze to neni normalni). A hlavne - bud v klidu😉

kvetinka7
19. srp 2009

Ahoj holky,
mne taky tvrdne bricho a to poradne!
Dr. mi o tom rikala minuly tyden, to jsem to ani nepocitovala..spis jen jako pocity na menses.. dostala jsem 3 krat denne magnesium..
Vcera v noci me probudily hrozny krece. jeden stah trval 25minut! nekecam..sledovala jsem pri tom hodinky,kdy ze uz to skonci.. pak pri jakymkoliv pohybu dlasi maly krece.. vysledkem bylo,ze me bolelo cely bricho .. letela jsem k dr. a dala mi magnesium 8krat dennne (pry maximalni denni davka)..jestli to nepolevi do vecera,ze mam jet do nemocncie, ze mi vic nepomuze..
Navic mi oznamila,ze mam zmeny na cipku.. kdyz jsem se ptala,co to znamena, tak mi rekla,ze nic vyznamneho.. Proc mi to pak ale rikala? a co se mi ma co menit cipek v 18tt?
Navic me vydesila,ze to muze zpusobovat podrazdenej slepak. Super.
Mam se pozorovat 😒

tygrous
19. srp 2009

kvetinka: cipek se muze zkracovat a muze se ti otevirat del.hrdlo, coz takhle brzo neni dobre, hrozi potrat... Mne zas Dr.rekl, ze pozoruju az moc😉 Dostala jsem PN a mam byt v klidu (dostala jsem i leky na uklidneni, ale ty jsem nebrala), z pocatku jsem se i snazila lezet (mela jsem povoleno pouze vstat na wc), ale uz po par dnech to bylo mnohem lepsi... Neboj, bude to dobry, ale kdyby se ti cokoliv nezdalo, tak urcite bez k lekari znovu, za to nic nedas.

kvetinka7
19. srp 2009

Ahoj Tygrousi, dekuju za odpoved.
Ja mam ted taky neschopenku, zatim jen na tyden. Doufam,ze mi ji neprodlouzi,protoze,jakmile se mi dnes trosku ulevilo, tak cely den nedelam nic jineho, nez ze jsem na netu a vyhledam vsechno o moznych komplikacich meho stavu,coz mi jiste neprospiva 😉 Kdyz jsem v praci,tak na to nemam cas 🙂
Jo,leky na uklidneni, mam pocit,ze s nima schvalne strasi..je jim jasny,ze je nikdo brat nebude 😉

tygrous
20. srp 2009

kvetinka: JO, tak s tim internetem mas pravdu: Ale prvni a hlavni zasada je: nehledat a nepidit na netu po problemech, protoze se v tom najdes a budes akorat vic nervozn!!!!. Ja s tim dost rychle prestala, radsi jsem ted v disuzich o vybavicce, kocarcich a tak😉 a jim fakt nelezu.
S tema lekama je to tezke, muzou ulevit, to je jasny, a myslim, ze spousta holek je normalne bere. Ale ja jsem "bohuzel" z oboru a leky do sebe proste rvat nechci, kdyz tak trochu vim, co tam delaji😉A ten lek na uklidneni mi napsali v davce, ktera se mi fakt nezdala, a kdyz jsem to konzultovala s kolegy, tak pry je to zastarala lecba...A tady na konikovi mi jedna holcina napsala, ze je tim ladovali v nemocnici s klidem a krasne se jim spalo, at se nebojim, ze je to v tehu bezpecne, jinak by jim to nedali. Asi jo, ale ja jsem an tohle "magor"😉
A doma je mi fajn, zadny stres se sefkou, zadne behani, zadne bacily... Jen skoda tech penez a kratkych vychazek☹

kvetinka7
20. srp 2009

Tygri, normalne natvrdo si rekni o delsi vychazky, resp.neomezeny vychazky. Ja je tak mela vzdycky.
Ty jsi prace neschopna, ale vychazek jsi schopna 🙂

tygrous
21. srp 2009

kvetinka: Nejde to. Potvrdil mi to gynekolog i prakticka, ze od ledna jsou prisnejsi podminky, slozitejsi formulare a ten Dr., ktery dava neomezene vychazky, tak si koleduje o pruser... nebudu to hrotit. mam dobreho gynekologa, kvuli tomu ho menit nebudu a je moje chyba, ze jsem poctivka a vychhazky budu dodrzovat. Uz jsem se s tim smirila... A je fakt, ze kdyz si udelam odpol 2km prochazku, tak vecer mam dost namozeny podbrisek, asi vazy, ja nevim, a jsem rada, ze si muzu lehnout, takze nejake dlouhe chozeni fakt nepripada v uvahu... Do pulky rijna to vydrzim a pak vyberu zbytek dovolene a hura na materskou...

vellinkaa
5. říj 2009

Ahoj holky!Bříško mi také tvrdne sca.od 27tt. Ted začínam 32 tt. Už s tím ležím skoro měsíc v nemocnici,dávají mi kapačku a před týdnem zjistili,že mám v děloze infekci,takže ještě beru antibi.a bylo mi řečeno,že to tvrdnutí muže být od toho.Mám tedy i zkr.děložní hrdlo,proto jsem především tady. Naštěstí por.cesty jsou ještě uzavřeny.zítra už snad budu propuštěna,ale to tvrdnutí mám stále. primář mi říkal at si z toho nic nedělám,že je to normální,že mi ta děloha pracuje více a že to budu mít až do produ. 😒 Hlavně abych se nezačela otvírat a vydržela co nejdéle.

sshiva
20. únor 2011

Ahoj maminky a tehulky, viete mi prosím poradiť? Už asi 3. deň mi tvrdne bruško, a to v menších prestávkach v podstate od rána do večera, cítim pritom silný tlak na konečník (pritom nemám problém s vyprázdňovaním). Počula som že je vhodné magnésium, ja pijem denne vodu Magnesiu, možem si sama nasadiť aj tabletky?ďakujem

skorepka
5. bře 2011

ach jo., holky jsem ted v 19t a brisko mi tvrdnne pres tyden, ve stredu jsem sla do nemocnice a okamzite si me tu nechali, pry me v zadnym pripade nepusti, tvrdnuti jsem mela tak cca 10denne, napsali mi asi 8tbl denne Magnesia, ve ctvrtek mi bylo lip, ale ted je toho zase vic.. ale nechapu, nektere uvadite ze ste dostaly jen prasky a normalne fungujete a jine tydny v nemocnici... chjo. Prcek je o tyden tezsi nez ma byt. ale nikdo mi nerekl proc brisko tvrdne, cim to je.. nic nevim. Jedine co mi dr na prijmu rekla, ze nyni to je neslucitelne se zivotem mimiska... :( vic jsem se v nemocnici nedozvedela.. :(

skorepka
5. bře 2011

@sshiva ahoj radsi upaluj do nemocnice, ja sla asi po 5 dnech tvrdnuti a dostala jsem vynadano, pritom jsem nevedela jestli to je vazne nebo ne. Nechali si me tu.. Bud ti napisou vetsi davky nebo si te nechaj, kazdopadne bych sla

sussanah
5. bře 2011

@skorepka co je prosim te neslucitelne se zivotem mimca? tvrdnuti bricha??? Me tvrdlo bricho asi od 16tt, od 18-19tt jsem byla na nemocenske, tvrdlo mi taky v podstate porad. Slo to obcas do kreci, nebyla jsem schopna dojit si ani do obchodu. Ale nejlepsi lek je hlavne klid, klid, klid a lezet, lezet a lezet! Brala jsem 10t Mg denne, bylo to prd platne, tvrdnuti ustoupilo na polovinu tak po mesici ustavicneho odpocivani (mela jsem docela narocnou praci, jak stresove, tak na cestovani). Sice me to potom doprovazelo az do porodu, ale neotevirala jsem se, coz je u tvrdnuti bricha to nejdulezitejsi. Kazdopadne v nemocnici jsem s tim nebyla, dr me proste poslala na nemocenskou s tim, ze pokud proste nebudu lezet, tak pujdu do nemocnice a tam me lezet prinuti. Takze jsem poctive lezela a bylo to vyyyyrazne lepsi.
Ad tablety Mg, to je tak trochu jako cukrik, protoze kdyz je to opravdu vazne, tak te v nemocnicich daji na kapacky. Tablety bych tentokrat uz opravdu nebrala, zdaleka nejvice mi opravdu zabral jen ten odpocinek.
@sshiva i pro tebe vyse 😉

lanka
5. bře 2011

@skorepka mě zašili do špitálu na kapačky když se mi zkrátil čípek tím tvrdnutím v té době jsem měla naordinováno 8mg tabletek denně, klid na lůžku a tvrdnutí tak 20x do hodiny. Ve špitálu mi to během 5 dní spravili - čípek se kousek prodloužil a i když mi břicho tvrdlo i přes kapačky nadále pustili mě domů....To tvrdnutí začalo někde 15-16týden a bylo až do konce..... někdy přecházelo i do hodinu trvající křeče a neřešili nic. jen ten krátky čípek jako indikaci k předčasnému porodu. 😅

skorepka
5. bře 2011

@sussanah no ja tu lezim a dnes je to zase lepsi nez vcera. Ale ze by me kontrolovali, jestli se otviram, to ne. Jen mi davaj tablety a ptaj se jak mi je. .. to neslucitelne se zivotem, myslela doktorka asi tim, ze kdybych porodila, tak by prcek neprezil, je moc malej a nevyvynutej. Ale doufam ze me v pondeli pustej. Ja delam asistentku ale narocne povolani to neni, sedim a obcas se projdu ke kopirce. Tak fakt doufam ze me brzo pusti.. nejlip to pondeli. Jinak pri vstupni prohlidce rikala ze je mimco az moc zive :D nemohla ho namerit na zvazeni :D tak verim ze to bude Ok. Kor kdyz tady ctu ze jine chodi normalne do prace a tys to mela az do porodu. Stejne zacatkem cervna pujdu na materskou, tak se to snad v pohode dotahne do konce. Diky moc za vzkaz, je mi lip. Tady mi vlastni nic nereknou. :(

sussanah
5. bře 2011

@skorepka no podle me je to od doktorky krajne nevhodne te takto stresovat (sice ma pravdu, ale..) , navic kdyz podle toho, co pises, tak to zas az tak vazne neni. Pokud mas jen tablety a lezis, tak fakt v klidu, to muzes klidne delat i doma 😉 Urcite te minimalne jednou kontrolovali da se to videt i na utz, pokud chteji. Takze v pohode, urco te brzy pusti, ale pokud to stale budes mit, tak doporucuju si s tvou gyndarkou dohodnout na nemocenske. Ono se to nezda, ale to lezeni fakt pomaha nejvic. Ale opravdu odpocivat, i lehka prace, cestovani, cokoliv muze byt pro delohu namaha. Kazdopadne drzim palce, atjsi brzy ok a doma 🙂

skorepka
5. bře 2011

@sussanah no ultrazvuk mi delali fakt jen na prijmu, ale zitra rano se doktorky -ra zeptam jestli me zkjontrolujou, uz toho mam plny zuby. Chapu ze klid je dobrej, ale ja se toho moc nenapracuju, jen doma uz prestanu luxovat a vytirat.. to uz jsem snoubenci rekla. Uvidim, nemuzu jit na nemocenskou, zbyvaji mi posledni 2 poradne vyplaty, z te se musi zaplatit nabytek do bytu - lvuli mimcu jsme sli do vetsiho, rychle svatbu, a nejak jsme nenasetrili - jsme spolu kratce. Tak se prave modlim ze muzu chodit do prace

sussanah
5. bře 2011

@skorepka no zeptej se dr, uvidis co ti povi, ale podle me te teda hospitalizovali spis tak nejak pro klid duse, protoze kdyz te denne nevysetruji, zadne kapacky se nekonaji, tak je to spis opravdu jen preventivne pro to, abys mohla v klidu odpocivat. Kdyz uz do te prace chodit musis/chces, tak opravdu poctive odpocivej alespon doma, zadne uklizeni, vytirani, alespon do doby, nez opravdu pocitis velkou ulevu v tom tvrdnuti bricha. Ono je to pomerne "namahave" nic nedelat a lezet, ale v nemocnici je to horsi, coz uz mas srovnani 😉 A s tou praci opatrne, fakt se setri, nema to smysl a pokud mas drazdivejsi delohu, tak je mozne, ze te to tvrdnuti v ruznem stupni bude doprovazet celym tehu. Kazdopadne jestli te potesim, tak ja posledni mesic uz mela takove poslicky, ze jsem potom zacatek porodu skoro nepoznala a maly sel potom fakt uplne krasne. Proste deloha mela ty kontrakce uzasne nacvicene stejne jako ja mela nacvicene ulevove polohy 😀

skorepka
5. bře 2011

@sussanah tak tema poslednima vetama jsi me fakt rozesmala :D to je dobre, nebo ne? :D uvidime jak na tom budu zitra a reknu tedy ze to je Ok. Snad me pusti, ja doma umim odpocivat. 🙂

sussanah
5. bře 2011

@skorepka to byl ucel 😉 Tak pekne odpocivej a at jsi brzy doma a fit 🙂

skorepka
6. bře 2011

@sussanah tak jsem doktorovi rekla, ze uz mi ztvrdlo jen vcera dopoledne, ale ue moc necitim mimiska, tak me vzal na ultrazvuk, prcek je v poradku, srdicko bije, pohyby jsou. Chtela jsem vedet co to bude, ikdyz vlastne nechci, ale zkusila jsem to 🙂 Jenze prcek nechtel, mel spatne prdylku. No asi cela maminka, neco si umane a nehne s nim nic :D No tak se hold nakonec opravdu nechame prekvapit, leda by to nedkdy vykecal doktor sam :D

sussanah
6. bře 2011

@skorepka tak je fajn, ze je vsechno v poradku 🙂 v 19tt jeste nemusis citit pohyby porad, to je jeste normalni. Kazdopadne to vypada, ze asi fakt budete mit prekvapko, proste se mimco nebude ukazovat kde komu, no ne? 😉

sshiva
8. bře 2011

Tak som dnes v poradni svojmu Dr spomenula že mi občas tvrdne bruško, tie 3 dni vtedy boli ozaj intenzívne, v pondelok som hned chcela volať, ale prešlo to a našťastie sa to stabilizovalo...ale aj tak som to v poradni spomenula a už mám predpísané Magnesium, musím si zaznamenávať koľko krát mi bruško bude tvrdnúť a za 14 dní prídem na kontrolu...neoplatí sa to podceňovať 😉
skorepka : tiež som zmatená z toho že občas drobca vobec necítim, aj celý deň, inokedy dá o sebe krásne vedieť...a na zistenie pohlavia ideme skúsiť šťastie za týždeň, na 3D UTZ, tak som zvedavá či sa predvedie 😵

sshiva
10. bře 2011

Ahojky, prosím máte niektorá takú skúsenosť že po tabletkách Mg vás bolelo brucho? (popísala by som to ako problémy pri trávení, krče...)
Bruško mi ešte občas tvrdne, ale nie je to nič vážne, skor nerozumiem tomu prečo sa zrazu cítim tak "zle a ťažko", može to byť vedľajší účinok Mg? Beriem 3x1 tb za deň.

sussanah
11. bře 2011

@sshiva muj osbni nazor je ten, ze v davce, jake Mg beres to na tvrdnuti bricha stejne valny vliv nema, takze pokud ti z nich je spatne, tak je proste neber. Na tvrdnuti bricha je zdaleka nejlepsi odpocinek, klidovy rezim. rozhodne se nemusis bat, ze kdyz je nebudes brat, takdriv porodis nebo neco podobneho 😉 U nas se to MG dava hodne jako placebo, lentilky ktere maminky uklidni, protoze jim doktor neco predepsal 😀 . Ja jich brala 10tb denne a stejne mi to bricho tvrdlo a pomohl jedine mesic intenzivniho odpocivani 🙂

sussanah
11. bře 2011

@sshiva jinak udava se, ze do 20tt je bezne do 10 cyklu tvrdnuti denne, po 10tt to muze byt do 15-20 cyklu tvrdnuti. Pokud vis, ze ti to tvrdne vylozene po namaze, narocnem dni apod, tak to je vcelku bezne. Pokud by to samozrejme zacalo jit do kreci a hlavne pravidelnych, tak to je jina a upalovat na pohotovost. Ale znovu, jak jsem uz psala vyse, kdyby mel dr pocit, ze je to u tebe vazne, tak by urcite zakrocil jinak nez predepsal 3x denne Mg 😉

sussanah
11. bře 2011

@skorepka Tak jak je? Uz jsi doma z nemocnice?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru