Tvrdnutí břicha. Jak vypadá?

kachnik
26. srp 2007

Holky a druhá věc, jak vypadá tvrdnutí břicha a jak dlouho to trvá? Já mám poslední dobou během dne, z ničeho nic tlak do břicha zevnitř a za dvě vteřiny to přejde. Pozná to doktor nějak? Protože jsem slyšela, že se na to berou nějaké léky, tak kdy je dr. nasadí. Když jsem u něj byla, tak říkal, že mám břicho měkké. Bohužel mi nefunguje vyhledávání tohoto výrazu tady na diskuzích, tak se omlouvám, pokud to tady už bylo. Děkuji za rady.

skorepka
11. bře 2011

@sussanah uz jo, pustili me v pondeli ale jeste jsem byla 2 dny doma. A i ted jdu z prace rovnou domu a snazim se hlavne lezet. Dnes mi zase trosku tvrdlo, je to ze stresu, za mesic a kousek je svatba, mne jeste nedorazily saty, zenich se nebyl ani podivat po oblecich, nemame hospodu.. :( a dnes to na me nejak padlo :(

sussanah
11. bře 2011

@skorepka jj stresy tomu nadvakrat nepridavaji 😒 Ja vim, jak jsem mela pred sebou hromady auditu, prace, kterou jsem potrebovala nekomu predat ale porad jsme nemohli najit vhodneho kandidata, no stres sileny.. A nakonec jsem proste uz na nemocenskou musela a predavala jsem praaci v podstate z domu 😅
Svatba nejak dopadne, uvidis. Hospod je vsude plno, suben neni vylozene mesic svateb, takze urcite brzo neco nejdete 😉 A oblek jsme my kupovali asi 3 tydny pred svatbou a to jsme ji planovali asi 5m 😀

skorepka
11. bře 2011

@sussanah jj my na to meli 4 m, ale milacek je stihlej a vysokej, tak to nebude tak jednoduche :( a moje kdyz prijdou vcas, budu je muset nechat zuzit, nemam takove brisko jak jsem doufala.. no snad to dobre dopadne, kazdopadne musim rict ze mi toto tema pomohlo.. od doktoru jsem se nic moc nedozvedela. Tak ti musim podekovat. 🙂

nicol2010
16. říj 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat. Dneska ráno, když jsem seděla v gauči, lehce na boku, tak jsem ucitíla opravdu hodně tvrdé místečko na pravém boku. Taková tvrdá boulička. Všuse okolo bylo bříško měkké. Je to v pořádku? Je možné , že to bylo miminko? Jsem v 17tt . Díky moc

mifinka
16. říj 2011

@nicol2010 to bych spíš tipla na mimčo než tvrdnutí břicha 😉 tvrdnutí je jiné, to máš celé břicho v momentě tvrdé jak balon.. Vím o čem mluvím 🙂 trápím se tím dost často..

nicol2010
16. říj 2011

@mifinka moc děkuji, hned jsem klidnější ... první těhu a já jsem ze všeho hned vylekaná 😅

balisek
7. pro 2011

Ahoj holky, je tady tho popsáno moc, ale nikde jsem se nedočetla, jestli je to opravdu tvrdnutí..Jsem v 18. týdnu, podruhé těhu, jenže si to moc od malého nepamatuji,teda tvrdnutí jo,ale to začalo až déle až někdy po 30.tt. Od včerejška mám,ale jen když si po obědě lehnu takové to tvrdnutí, jako že si lehnu a za chvíli cítím,jak mi to v podbřišku začne tvrdnout, nebolí to ale je to takové nepříjemné tlačení:( Jenže je to vůbec tvrdnutí? cítím už od 16. týdne pohyby a mimčo se tam různě nakuluje,dneska se tlačilo uplbě dolů, je fakt že pohyby při tom ztvrdnutí cítím, tak nevím, bud je to děloha, nebo malej, volala jsem do nemocnice, jenže tam mi řekli že magnesko a nebo přijít že se podívají,ale když stojím, nebo sedím, tak to nemám,jen když si lehnu:( nevím, co mám dělat jestli jít do nemocnice nebo počkat ještě 14 dní na poradnu, mám z toho strach, u nás v nemocncici se ve vás tak poštourají, že to až bolí:(to snda kdybych se otvírala tak by to tvrdlo pořád?díky moc za radu, mám doma ejště 2,5 letýho prcka a do nemocncie se mi nechce:(

medulen
20. pro 2012

Ahoj holky, tvrdne vam nektere brisko tak ze ten stah citite i v zadech a u dychani?

iwanka111
12. dub 2013

ahojda,ja lezim 3den v nemocnici. Bricho mi doma i po 8mi tbl.magneska twrdlo 30x denne,tak jsme radsi jeli a rovnou me hospitalizovali! Cipek zavreny. Ale bricho twrdne 50x denne :( jsem teprve 28+5 podle PM a podle utz 29+5. Dostavam injekce na dozrani plic a modlim se za kazdy den 2v1 !

gingerone
12. dub 2013

Ahoj, @iwanka111, já jsem v nemocnici s tvrdnutím skončila už v 18. týdnu, čípek se mi zkrátil na 1cm, vypadalo to, že není moc šance, dostala jsem kapačky magnézia a potom tabletky 6 denně, po 3 týdnech mě pustili domů. Teď jsem o jeden den napřed než Ty (a podle UZ taky o týden víc), čípek se mi prodloužil a na posledních kontrolách už nevypadal jinak, než by v tom týdnu měl, od ledna jenom ležím, chodím jenom na WC a na jídlo ke stolu. Jsem z toho už zoufalá, bolí mě úplně všechno, břicho samozřejmě taky. Tvrdnutí mi nikdy nepřestalo, nepomohly ani ty kapačky tenkrát, kolikrát denně ztvrdne už prostě nepočítám, protože bych se hrozně stresovala, ale někdy je to co pár minut, jindy několik hodin téměř úplně klid... Jak postupují týdny, je to spíš silnější a občas to i trochu zabolí, ale čípek se umoudřil a zatím opravdu drží, i když sama nevím, jak a jak dlouho bude, když už byl tenkrát tak kraťoučký. Takže se neboj, určitě to bude v pořádku, pokud máš čípek zavřený. Tvrdnutí vůbec nemusí způsobovat otevírání a dokonce se to ležením může zase vrátit - můj případ. A navíc už ty miminka jsou v podstatě 30. týden, byly by v pořádku.

iwanka111
13. dub 2013

@gingerone tak v tom koukam litame spolu! Jsem si myslela,ze jsem jedina exotka uz,kdyz bricho twrdne fest stale 4x za hodinu! Magnesko beru 8tbl.denne + vcera 2injekce magneska do zadku,bez zlepšení!! Takže jsi doma a chodis na kontroly? Opatruj se!

gingerone
13. dub 2013

@iwanka111 Jojo, jsem doma a chodím na kontroly, dokonce ani ne moc často, a pořád se držím. S tím tvrdnutím fakt často asi nejde nic udělat, někdo to má takhle šíleně pořád a nakonec to ničemu nevadí. Jenom je to nepříjemné, protože člověk doktorům nespadá do tabulek, že tak často to být nemá, a pak ho taky stresujou kolikrát víc, než je třeba. Dokud drží čípek, vůbec nic se neděje...
Injekce teda nezávidím, já měla kapačky a bylo mi z nich dost nedobře a ještě jsem zhubla, takže nemocnice jsou radost...
Je to akorát nepříjemný, že nikdy nevíš, jestli pořád držíš nebo zrovna tahle kontrakce způsobila nějakou změnu na čípku. To bych potřebovala vždycky vědět, kdyby mi tak jednou za dva dny někdo řekl - pořád ještě se neotvíráš. To by bylo super!
Přeju pevné nervy, ať to malý ještě nakonec nevyženeme stresem z toho, abychom ho nevyhnaly tvrdnutím. Je to těžký... 😠

iwanka111
14. dub 2013

to teda jo,mas pravdu,nervy jsou hrozny nepritel! Ja dostala vecer kapacku a je mi po ni dnes zatim lepe nez predchozi dny! Tak uwidime,co bude dal! Opatruj se. Kdy mas termin?

gingerone
14. dub 2013

Nervy jsou z toho celého ležení to nejhorší. Pořád člověku všichni říkají, hlavně ať se nenervuje, že to je nejdůležitější, ale tím se mi většinou spustí ještě větší výčitky, že dělám něco špatně a nakonec je to moje chyba, protože se nervuju... Ale taky to tak nemůže fungovat, rizikových miminek se narodila už spousta a pochybuju, že se o ně všechny ty maminky nebály a nesly to statečně a v klidu po celou dobu.
Taky se opatruj, je dobře, že už se cítíš líp. Člověka na chvíli uklidní i ten pobyt v nemocnici, aspoň máš pocit, že už jsi opravdu nemohla udělat vůbec nic víc.
Termín mám 29.6., ale už od začátku vypadá o týden větší (a můj tip je, že doopravdy o nějakých 5 dní starší bude). Co ty?

ajicek663
30. kvě 2013

Ahoj holky.. mam dotaz jsem 14tt obcas kdyz lezim tak se mi udela boulicka tvrda na boku a zbytek briska je mekka... u prvniho tehu jsem to nemela

speedygon
30. kvě 2013

@ajicek663 boulička na boku je mimčo...tvrdnutí je v místě dělohy, zvárazní se přitom její tvar mnohdy i tak, že je to znatelné na bříšku....

ajicek663
30. kvě 2013

@speedygon dekuji za odpoved...

speedygon
30. kvě 2013

@ajicek663 i když na druhou stranu ve 14.tt že bys měla už takové bouličky...ale jako nevylučuji to....

ajicek663
30. kvě 2013

@speedygon to je me druhe tehu... u prvniho jsem toto nemela a mudr ma dovolenou......

speedygon
30. kvě 2013

@ajicek663 jj, četla jsem...jako pokud nemáš nějaké problémy, neřeš...tvrdnutí bříška, pokud není časté a péravidelné, tak nevadí a naopak ve vyšším stupni celkem běžné(děloha se připravuje na porod)..

ajicek663
30. kvě 2013

@speedygon jine problemi nemam jinak moc dekuji za odpovedi

stopobezite
4. čer 2013

já jsem tvrdnutí u prvního těhu nezažila, až teď vím, jaký to je. taky jsem si musela přečíst, jak to vypadá a aspoň už chápu. Jinak je to teda opravdu nepříjemný....

olyn
11. čer 2013

také se s tvrdnutím trápím, jsem teď ve 23. týdnu...stačí se trochu projít venku a už to začne, ale stává se mi to i v klidu, když ležím. Vypozorovala jsem, že zvláště pak poloha na zádech tomu nahrává, to se mi hned vyboulí břicho a je jak žudr. Neprovází to bolest, tak snad je to jenom ten "trénink" - ale znáte to, klidu to nepřidá. Hořčík beru, ale nevím, jestli moc pomáhá. Někdy je to lepší, někdy horší. Čípek mám podle poslední kontroly dostatečně dlouhý (teda doktor neprovádí cervikometrii ultrazvukem, ale jen pohmatem, tak snad se tomu dá věřit 😔 )...už abychom byly v pokročilejší fázi těhotenství, hned budem klidnější... 😕 🙂

gingerone
12. čer 2013

@olyn Ahoj, pokud čípek drží, je všechno v pořádku. Trochu se šetřit je základ. Poloha na zádech u mě byla taky úplně nejhorší, v klidu, nebo když je plnější močový měchýř nebo když prcek víc kope. Ale paradoxně teď se mi to ke konci dost uklidnilo, asi i tím, jak já jsem se uklidnila, že už mám hranici donošeného miminka za sebou. Ale tak od 32. týdne to tvrdnutí začalo i nepříjemně tahat a bolet v podbřišku. No ale jsem důkaz, ze i tvrdnutí minimálně 4x za hodinu každý den po dobu 5 měsíců k předčasnému porodu nevedlo. Pořád jsme "v celku" a teď už je normální období pro porod 🙂

olyn
12. čer 2013

@gingerone Tak snad drží, i když, kéž by se o tom mohl člověk ujistit sám 🙂 Další poradnu mám až za 14 dní, pokaždé, když mi břicho pracuje, tak si říkám, pokud by se čípek měl zkracovat, jak moc rychlý to je asi proces, zda v řádu hodin, dní, týdnů? Ale je to jak píšeš, hodně o stresu, protože čím víc se člověk strachuje, co by mohlo tvrdnutí znamenat a zvláště pak v takhle brzkém týdnu, tím je to horší. Až bude mimi dopečenější, tak už to tvrdnutí nebude takové haló 🙂
Ty už to máš ale opravdu za pár, tak držím palce ve velkém finále! 🙂

gingerone
12. čer 2013

@olyn Díky.
No já bych řekla, že když už to tvrdnutí od kontroly ke kontrole to zkrácení nevyvolalo, tak je to spíš opravdu ok. Ten stres moc dobře znám, mám to od 18. týdne... V jednu chvíli to nevypadalo moc dobře a ležela jsem i v nemocnici, ale nakonec to nic nebylo a čípek vydržel celý zbytek ukázkově, ještě minulý týden byl hezky zavřený a trochu zkrácený, ale pořád stejně jako v tom 18. týdnu, tenhle týden už je jim to jedno, tak nic nekontrolují 🙂
Moje zkušenost je, že je potřeba si dávat pozor spíš na silnou menstruační bolest, krvácení... a v mém případě byl průšvih, když jsem začala mít pocit, že mám najednou silný tlak u kostrče a konečníku, hlavně že mi jakoby něco vadí při chůzi, plus bolesti, to pak následovala ta nemocnice. Ale vlastně krom ležení a magnezia v kapačkách (které teda taky nijak nepomáhalo, jen jsem měla návaly) se mnou nic nedělali, ale tělo to zvládlo, čípek vydržel a miminko se zase hezky uhnízdilo. Ale v pokročilejších týdnech, kolem 30. se ten tlak zase vrátil a to bylo všechno ok, takže taky může a nemusí znamenat něco špatného. Bolesti různé intenzity jsem měla skoro pořád ☹
Prý se to může zhoršit během pár hodin, ale když se budeš šetřit, žádné natahování se, běhání, zvedání věcí, luxování... tak je to hodně nepravděpodobné.
Teď je mi o tolik líp, že přemýšlím, jestli nebudu ještě přenášet 😀

Takže přeju, aby to dobře dopadlo, ale je opravdu hodně pravděpodobné, že dopadne.
Jinak prý jsou k tomu náchylnější drobnější a štíhlejší postavy, že ta děloha víc pracuje a víc protestuje proti tomu překotnému růstu.

lennittka
9. zář 2013

Ahoj,
mně to také v posledních dnech docela trápí, hlavně k večeru mám tvrdší břicho a dělá mi problém se
i ohnout nebo se přetočit v posteli na bok.. Musím nutně jet na kontrolu nebo stačí, když budu doplňovat magnesium
i tím, který je v jídle, pití a tak ? 🙂

leveve
25. zář 2013

lennittka mám stejný problém. Teda přes den nic necítím, ale v noci třeba když se přetočím z boku na záda, tak cítím trvdnuti po celé délce. K doktorce jdu az 30-tého, zatím nechci moc plašit. Jak si to vyřešila a co doktor na to? Jsem ve 24 tt.

zouipodana
24. dub 2015

Ahoj Holky no me doktorka nova kdera prisla mi hned rekla asi v5 mesici ze mam tvrde brisko. Divny ze ta stara doktr. to neresila to me udivuje 😒 no a dala mi prasky magnezium brala jsem 6 prasku dene. Kdybych je nebrala tak prej bych mohla driv porodit. V 35 tt jsem je prestala brat. Cetla jsem ze by se pak uz nemel brat ze zabranuje kontrakce . Ted mi teda taky tvrde brisko mam ho jak kamen jestli to je ono ale uz 16 dni rodim tak to je asi uz normalni 😉

lindul
2. kvě 2016

Ahoj holky, já mám tvrdnutí břicha snad pořád. Jsem ve 24tt a hýbnu se, dám si lok pití a už to mám. Ale mě tlačí břicho spíše nahoře, je jak k prasknutí. Nevím, jestli z toho, ale tak mě dost bolí záda. Jsem hned unavená, nejlépe je mi, když ležím. Beru magnezium lactici, ale nemám pocit, že by to nějak zabíralo ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru