Tvrdnutí podbřišku. Může to být zvětšováním dělohy?

lucie255
6. bře 2012

Ahojte máte stejné problémy nebo jen já :(. Zhruba 2 týdny mi tvrdne bříško, beru magnosolv, během dne několikrát. Ale poslední týden bych řekla, že mám podbřišek tvrdší skoro pořád. Není vyloženě tvrdý...je jen takový tvrdší, nebolí ale tah cítím. Když ležím delší dobu tak to přejde. Nechci zbytečně plašit a hned běžet na gyndu.....je to normální, může to být tím , že se mi prostě děloha zvětšuje...a tudíš je to fyziologické. Děkuji za vaše zkušenosti

yellowbanna
6. bře 2012

@lucie255 podle me je to docela normalni, zacina se to objevovat zhruba od toho 18. az 20. tydne... deloha tak "trenuje". Z vlastni zkusenosti se mi to stava, kdyz jsem unavena, kdyz treba dlouho stojim nebo chodim...v poloze v leze to citim vic, ale zas kdyz si odpocinu, prejde to. Ja to beru jako signal, ze mam trochu zvolnit a odpocinout si. Pokud beres magnezium, nedelala bych si zbytecne starosti. Bezet hned na gyndu kvuli tomu nemusis, ale pri pristi pravidelne navsteve bych to doktorce zminila, kdyz pro nic jineho tak pro klid v dusi 🙂 Preju pohodovy prubeh druhe pulky tehotenstvi! 🙂

lucie255
autor
6. bře 2012

A je to normální když to mám i když nejsem nijak unavená. Třeba jen vařím nebo pověsím prádlo a za chvilku už to bříško cítím tvrdší (není jako kámen)...?

adrianav
6. bře 2012

no já být tebou,tak bych šla radši k doktorovi...v žádném případě tě nechci strašit,ale já měla podobný problémy, furt jsem si říkala jak je to v pohodě a ve 26tt mě vezla rychlá pro předčasný porod...takže radši si nezahrávat. lepší jít k doktorovi jednou kvůli ničemu než aby jsi pak měla nějáké problémy jako já.nestojí to za to.....

scvrcek
6. bře 2012

tohle je hrozně ošemetný, já ležím s tvrdnutím v nemocnici a nejspíš mě už nepustí, prý to normální není...jiná kamarádka má to samé a doktor to neřeší...
každopádně bych radši k dr. zašla, může to být i od infekce v moč. cestách (o které nemusíš vědět), nebo tak a je důležité kontrolovat při tom pravidelně délku čípku, jestli se nezkracuje a neotvírá...
někdo to má a nic to neznamená, někdo z toho začne rodit....

lucie255
autor
6. bře 2012

@adrianav...a v kolikátém měsíci ti bříško začalo tvrdnout? Doktor nic neřešil? Já když jsem byla naposled...tvrdlo jen občas a dal mi na to magnosolv.

@scvrcek....no minulé úterý jsem v moči měla bílkovinu a vypadalo to na infekci v močových cestách, ale druhý den jsem už měla výsledky lepší a ATB jsem nedostala. Byla jsem vyšetřena jen rukou, zrcadly ne a bylo vše v pořádku. Může to mít spojitost? Do poradnu jdu až příští týden :(

megy
6. bře 2012

@lucie255 no rozhodně tvrdnutí bříška už v 18tt není normální. Nechci strašit, ale měla bys to říct dr. Může se jednat o dráždivou dělohu , ale také to může značit do dalšího průběhu i zkracování čípku a riziko předčasného porodu. Pokud máš ještě k tomu bílkovinu v moči, tak to může být i známka preeklampsie. nechci strašit, ale chce to rozhodně klidový režim.
Mě začalo tvrdnout bříško cca až ve 32tt a to mi říkal dr. že je normální, ale dřív rozhodně ne.:-/

megy
6. bře 2012

@lucie255 a ještě další poznámka, když mi tvrdlo častěji bříško a to dost nepříjemně, tak jsem šla bez objednání k dr. a ten mi zjistil zkrácení čípku o 1cm :-/ takže hořčík, klid, žádná fyzická námaha. Bylo to zhruba kolem 32tt

slundo
7. bře 2012

Souhlasím s megy . Když začne bříško tvrdnout takhle brzy, může to mít vliv na zkracování čípku. Určitě si k doktorce brnkni ať tě raději vyšetří a čípek zkontroluje. A určitě se šetři, nic nedělej a odpočívej, to je nejlepší co pro to můžeš udělat . A jseš třeba hubená ? Dr. mi říkala, že hubený holky maj s tímhle vždy větší problém, protože nemaj moc tuku a dělohu dráždí každým dotykem ... Tak držím pěsti ať tě to brzy přestane trápit a hlavně se nestresuj, bude to dobrý !

brisalek
8. bře 2012

@yellowbanna souhlasim. Ja jsme to mela take tak. Do urciteho poctu tvrdnuti za den je to zcela fyziologicke. Me tvrdlo bricho 100% v aute, celou cestu a normalne od toho 19tt asi tak 10 za den . Zadne magnezium jsem nebrala, rodila jsme 39+6 planovanym cisare kuli poloze male a podle doktoru se to jeste na porod nechystalo. takze mylsim, ze zadne obavy mit nemusis. Dr. to na pristi kontrole rekni ona uvidi , jak jsi na tom a jestli je to v norme. Nekteri dr cpou magnezko vsem jako placebo, aby se maminky uklidnili, ze neco dostali a nic se nemuze stat, ale ve spouste pripadu to neni potreba🙂.
@slundo pred tehu jsme byla taky docela hubena (181 cm a 68kg)

megy
8. bře 2012

@brisalek s tím hořčíkem s tebou moc nesouhlasím. užívání hořčíku právě snižuje svalový tonus, navíc při hrozícím předčasném porodu se dávají kapačky hořčíku a zabírají perfektně. Je však pravda, že pokudmá někdo dráždivější dělohu , tak hořčík moc nepomáhá, musely by se omezit i dotyky bříška. Ono taky hodně záleží, jakým způsobem si budoucí maminka hladí bříško.

hamma
8. bře 2012

Tvrdnutí bříška v těhotenství je naprosto normální jev - je to způsobeno tím, že děloha "trénuje": je to sval, který se musí během těhotenství několikanásobně zvětšit a následně vytlačit miminko. A právě tvrdnutí bříška je "zatínání" děložního svalu, který díky tomu může růst.
Pokud je tvrdnutí intenzivní nebo nepříjemné, je potřeba si odpočinout.
Je pravda, že magnesium uvolňuje svaly - a tím i dělohu a tím jí znemožňuje přirozený trénink a růst. Vysoké nebo dlouhodobé dávky magnezia způsobují komplikace při porodu, protože děloha není dostatečně pevná a připravená k "výkonu" - následkem toho je zejména delší druhá doba porodní!
Takže se raději snažte braní magnesia vyhnout - je to, jakobyste si po cvičení v posilovně nebo aerobiku braly brufen, aby vás nebolely namožené svaly!

brisalek
8. bře 2012

@megy nepochopila jsi me. Samozrejme, ze ma urcite nejakou svou ulohu a v urcitych pripadech muze pomoc. I kdyz rozjety porod(nebo potrat) urcite nezastavi. Ale ma byt davan ve spravnych pripadech (kdy je potreba) a ne smahem kazde mamince, ktera je (urcite pravem) vyplasena co se to deje , kdyz ji tvrdne brisko a jestli to neni spatne a nebezpecne. V takovych pripadech ji ma byt dostatecne vysvetleno to , co pise @hamma a ne nacpano smahem magnezium🙂. Ale jen muj nazor🙂.

brisalek
8. bře 2012

A jeste se opravim, zalezi na tom , kdy tu pristi kontrolu mas. Jestli za par dni tak to nech na kontrolu , jetsli za 3 tydny...tak se za dr. stav at to posoudi. Podstatny je tvuj klid.

evabelk
9. bře 2012

@lucie255 Z mé zkušenosti jsou maminy, které žádné tvrdnutí celé těhotensví neznají. Pak ty, co jim bříško tvrdne a nález se mění a hrozí jim předčasný porod. Musí mít klidový režim ať už ve špitále nebo doma. A pak jsou ty, co jim břicho tvrdne, třeba i stejně, jak těm předcházejícím, a s nálezem to ani nehne. To je můj případ 🙂 nervy jsou pak celé těhotenství na pochodu, i když teď už méně,jak v prvním těhotenství, a vždy čekám na další kontrolu, jak vypadá nález. Bříško mi takhle tvrdne od 16.týdne...a mám kolem sebe spoustu mamin, co jim začalo tvrdnout taky tak. A někomu to nález změnilo,jinému ne...takže závěr? pokud tě to hodně nervuje, skoč si na kontrolu co nejdříve, ať tě to uklidní, že je vše v pořádku, popř. ať co nejdřív zahájíš klidový režim s horčíkem. Má poslední zkušenost je taková, že s častějším tvrdnutím mi i brnělo tělo a hůř se dýchalo, takže vyloženě nedostatek hočíku. V těhotenství je navíc dvojnásobná potřeba horčíku jak normálně, tudíž souhlasím ho nasadit téměř u každé těhotné, pokud má nějaké obtíže. I kdyby to mělo být jako placebo.A v prvním těhu jsem brala od 23.týdne vysoké dávky a nijak mi to porod nebrzdilo- pro hamma. Mně navíc po hořčíku to tvdnutí v žádném případě nevymizí, jen se to trochu zmírní, ale díky za to 😀

timbouctou
9. bře 2012

@lucie255 teda nečetla jsem všechny příspěvky, ale jdi radši na kontrolu a řekni, že to ten magnosolv moc nezabírá. Holčina to zanedbala a pak musela až do konce těhu ležet v nemocnici a sestra s ní chodila i na čurání 😕

lucie255
autor
10. bře 2012

Ahojte tak nakonec jsem volala sestře jestli mám dojít nebo ne. Bohužel měla moje lékařka dovolenou tak mě poslala do ambulance v nemocnici. Nález na čípku ani otvírání jsem neměla....hodně jsem si oddechla, ale raději si mě tam na 3 dny nechali a podávali magnezium v infuzi. A také se jim nezdál předchozí zánět v močových cestách Jsem moc ráda, že to v podstatě nic moc nebylo a můžu domu, protože pobyt v nemocnici je hrozný. Moc lituji maminky co tam musí proležet větší část těhotenství...snad mě to mine. budu se šetřit a relaxovat 🙂

sabkenzin
12. únor 2014

Ahoj muzu vas poprosit mate naka skusenost stim nez jste zjistili ze jste tehotny ze jste meli mirne tvrdci pod brizkem dekuji za odpoved

evca94
8. pro 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, menstruaci jsem naposledy dostala 31.10.2014 a měla jsem ji do 5.11.2014. Do dneška se další menstruace ještě nedostavila a zdá se mi že mám žaludek jako na vodě a pociťuji tvrdnutí podbřišku, ale zatím ne nijak výrazně, pouze trochu. Poradíte mi prosím, co si myslet?Děkuji za odpověď

katyxq
8. pro 2014

@evca94 udělej si těhotenský test 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru