Váhový přírustek v těhotenství. Kolik je optimální?

jana06
6. črc 2007

Ahoj holky, mám prosbičku.
S přítelem se pořád dohadujeme, kolik je optimální váhový přírustek v těhotenství. Samozřejmě vím, že je to individuální, ale já tvrdím, že 10-12 kg je všude uváděno jako optimum a taková ta zlatá střední cesta.

marinka
6. črc 2007

Tohle je v diskusi Pribirane v tehotenstve:

1. trimester / 1 – 13 tt : 1,5 - 2 kg,
2. trimester / 14 – 26 tt : 6,5 - 7,5 kg (0,5 kg kazdy tyzden)
3. trimester / 27 -40 tt : 4 - 5,5 kg (0,5 kg za tyzden) 7.-8.mesiaci a 9. mesiaci (0 az 1 kg)

a este pre zaujimavost, co kolko vazi v tehotenstve:

dieta 3,5
placenta 0,7
plodova voda 0,8
zvacsenie maternice 1,0
zvacsenie prs 0,4-0,8
narast objemu krvi 2,2
tekutiny v tkanivach 1,5-2,0
zasoby tuku 3,5
=================
t.j. celkovo 13,6-14,5 kg

pro ženy s BMI před těhotenstvím 18,5-19,9 má činit 12,5-18,0 kg
pro ženy s BMI 20,0-25,9 má činit 11,4-16,0 kg
u žen s BMI > 25,9 má činit 7,0-11,5 kg

jana06
autor
6. črc 2007

Děkuji mockrát. Super. Hned to předložím tomu svýmu. Mám ve 32 tt nahoře + - 5,5 - 6 kg a on na mě kouká, jako bych byla verlyba. Je sice fakt, že jsem malinká, ale i tak si myslím, že je to právě ta nejvhodněší doba se rozmazlovat, ne? On tomu nerozumí. Je to sportovec a o takovýchto věcech nemá ani páru

jajcka
6. črc 2007

co??? Ty máš ve 32 týdnu nahoře 5,5kg, tak já v 19 týdnu 4,5 kilo, tak sem zvědavá jak budu vypadat ve 32.
🙂

marinka
6. črc 2007

jani, tak to máš opravdu nejvyšší čas začít se rozmazlovat, ať aspoň těch 10 kg do porodu stihneš 🙂 Pěkně manžílkovi přečti, jak tady holky běžně přibírají přes 20 kg 🙂

jana06
autor
6. črc 2007

No, to mi právě nechtěl věřit... Ono s tím mým přibíráním to bylo takový divoký. Měla jsem samý honičky, stresy a trpěla jsem nechutenstvým. Navíc jsem ve 27 tt byla hospitalozovaná v nemocnici. Malýmu se chtělo ven. Tam jsem za 14 dní přibrala asi jen kilo. Se ani nedivím, z těch blafů co jsme dostávali... Vyloženě výživné jídlo pro těhotné. Guláš s pěti a tak...
No s těma deseti kilčama nahoře to se mnou bude asi složitější. Mám špatný kolena, takže tady menší omezení je. Větší váhový přírustek cítím na nich. ☹

petaska
6. črc 2007

Tak holky, já během těhu přibírala od čtvrtého měsíce dvě kiča měsíčně, takže na konci to hodilo pěkných dvanáct. Podle té tabulky, co je tady nahoře, jsem byla v normě, i když jsem si tak někdy nepřipadala 😒 Ale co je hlavní, jsem tři měsíce po porodu a mám svojí váhu, přestože se abslutně vůbec neomezuju v papání a kolikrát sežeru na co přijdu 😀
Tak se určitě neděste, když máte nahoře měsíc před koncem jen šest kilo 😉 A přítel to prostě musí pochopit, v těhu se prostě přibrat musí 😉 -ten můj mi dokonce řek, že bych se mu líbila, i kdybych byla o sto kilo těžší 😀 i když o tom dost pochybuju 😖

jana06
autor
6. črc 2007

Já mu to říkám tak. Něco echám v porodnici, něco vyběhám kolem malýho. Něco si vezmou probdělé noci )doufám, že těch bude co nejmíň)
No jo, jenže on je hold sportovec a má o všem zkreslený představy.
jedna věc je fakt. to, že jsem těhotná si začal uvědomovat až když jsem byla v šestém měsíci. Do té doby jsem nosila svoje bokovky a nic jsem neřešila. I když jsem si myslela, že je to na mě vidět, tak ostatní to nepoznali.Pak, ze dne na den jsem je sice dopla, ale už mě to bylo nepříjemný. Tak jsem nadstavovala pas pomocí gumiček na knoflík a do dírky.
Komukoliv řeknu, že mám 28.8. termín, tak mě řekne, že to není možný. Ale je. Mám kolem sebe kamarádky, které na tom byly stajně jak já.
Konečně se přítel už i uvolil a slíbil, že uděláme první fotky malýho a mamky ještě jako soupravu 2 v 1 😉 tak už se těším, až je sem dám a pochlubím se.

lennis
6. črc 2007

Holky, já přibrala 19kg, 9kg jsem nechala na sále, malej vážil 3310g, dneska jsem 9 týdnů po porodu a mám jen 2kg nahoře a to nijak necvičím, jde to dolů hrozně kojením, v těhotenství jsem se neomezovala, musela jsem jíst furt koblihy a koláče, nemohla jsem si pomoct. Je fakt, že když jsem někomu řekla moji váhu, tak mi to nikdo moc nevěřil, že tolik, měla jsem hodně břicho dopředu, ale stehna a zadek se mi zvětšily, to je jasný, ale už dopnu "svoje" džíny, tak jsem happy. Dokonce mám už doma i rotoped, tak chci dát dolů ještě dalších 5kg a budu moc spokojená 🙂 . Teď se nechci omezovat dietou, abych měla aspoň trochu dobrý mlíko, ale dávám si menší porce než v těhotenství a nejím sladký. Od porodu jsem na koblihu ani koláč nepomyslela, vůbec mi nechybí. Prostě to malej potřeboval 😀

petaska
6. črc 2007

Lennis:tak to jsme na tom byly podobně-břicho obří, ale jinak pohoda. A v jídle během těhu žádné omezování 😀 Rotoped jsem taky pořídila, ale nějak není čas...poslední měsíc jsem na něj snad ani nesedla, jak malej přestal spát přes den. Ale o váhu strach nemám-fakt to jde samo a zdá se, že pořád trochu hubnu 😉
Jani: a viděl už přítel nějakou jinou těhulku-aspoň na obrázku? Třeba pochopil, že ty jsi vlastně hubeňour 😉 😀

jana06
autor
6. črc 2007

Jo, viděl. A když viděl ty velký břucha. (kamarádky z enmocnice ho má jak opravdovej kopačák - abnormálně velký břuch), tak byl rád za to moje malý skoro nic.
Jedna věc je fakt, že jsem malinká. Mám 158cm, takže po mě nikdonemůže chtít zázraky. No, ani táta nám moc nevyrostl. Prostě jsme byli vychovaní prpo boj ve vysoké trávě.
Ono se může zdát, že je v tomto přítel trošku šrum, šrum. Ale jinak je normální 😀 To je prostě úchylka sportovců...
já sama už se hrozně těším, jak si po šestinedělí půjdu hopsnout aerobic.

petaska
6. črc 2007

Tak to je dobře, že je normální 😀 Sportovci si na těle zakládat prostě musí 😉 A nejsi sama, kdo se těšil na pohyb po těhu-měla jsem ho trochu rizikové, tak jsem se taky nemohla dočkat 😉 A teď jsem ráda, že občas aspoň sednu na ten rotoped 😅 Holt nemá kdo hlídat, tak se furt točím kolem malého, který spí přes den max.dvacet minut v kuse 😠

jajcka
6. črc 2007

Holky, nemá cenu si asi v těhu hlídat váhu, to můžem až pak se omezovat, ale miminku-pokud má hlad, přeci dát musíme. 😉

petja
6. črc 2007

jano,tak to jsem ráda,že mám partnera,jakého mám,aby mi povídal,kolik jsem přibrala,když jsem prostě těhotná,neřeknu,když by z tebe byl oplácaný válec,ale i velké bříško je přece krásné.Toho tvýho bych teda nechtěla ani pučit.Mě partner pořád říká,že ho přitahuji ještě víc než před těhu,že bych tak snad i chtěla zůstat.Jsem ve 21tt a mám cca 3kg nahoře

petra.v
6. črc 2007

Lennis, 19 kg je na jednu stranu dost,ale nikdo z nás neovlivní přece kolik přibere a pokud je chuť na sladké tak vůbec 😀 já taky dost často ulítávám na sladkém jako jsou sušenky, koláče a věřim tomu, že mít přístup ke koblihám tak je hltám taky 😀 prostě to co tělo žádá by mělo dostat samozřejmě v nějaké menší formě a né se přejídat,ale je super že máš zpět svou původní váhu a jsi teprve 9 týdnu po porodu.
Já jsem ve 20+4tt a mám dle poslední poradny 3,5kg nahoře ale myslím že to teprve přijde nějaký přibírání.Něříkám že mě to neděsí a mívám dny kdy nad tím dost přemýšlím a snažím se jíst zdravě a druhý den si hned od rána dám pěkně sladké 😀 prostě to asi u každého z nás funguje jinak.
Jana06: Jani je docela ošklivé od Tvého přítele nebo manžela že na Tebe kouká jako na velrybu.Já myslím, že v 32tt 6 kg je moc dobrý váhový přírustek, neboť si přečti kolik jinak holky přibírají.Nedivím se, že je Tï z toho na nic.Měl by být Tvá opora a né ten kdo Tě kritizuje.
Já když mívám ty své stavy že jsem tlustá, ošklivá atd... 😉 tak mi manža říká tlustá nejsi,jsi těhotná a to že přibíráš k tomu patří. 🙂
Jani držím palce a dej schválně Tvému manžovi přečíst některé váhové přírustky maminek ať ví, že Ty jsi na tom suprově 🙂

cert..ova
6. črc 2007

ahoj, tak to já jsem u první přibrala 25kg, zhubla jsem to zpátky za rok, to t. jsem si naprosto užívala, jako velká sportovkyně jsem vždycky žrala a v t. jsem se přežírala(např. 😅 snídaně-celej kulatej chleba a tak), ve druhém t. 16kg to jsem zhubla za půl roku no a teď žádná modelka nejsem, tak jsem zvědavá kolik přiberu, ale aspoň nemůžu moc jíst 😀

petja
6. črc 2007

cert..ova tak to je slušný,pecínek chlebíka k snídani 🙂 takový přístup se mi líbí,ne furt něco řešit,já abych se přiznala,ještě se nestresuju,že bych se kil po těhu nezbavila a zatím je ještě ani neřeším,nikdy jsem neměla míry modelky,spíš krev a mlíko,myslím ale,že to nebude takový problém je sundat...

negrovka78
6. črc 2007

Ahojky,já mám teď nahoře 5,5 kila a můj manžel by mi pořád jenom podstrojoval 😅 Ale ať přiberu kolik přiberu,tak až se to malý narodí budu zase hodně sportovat,protože to je ten nejlepší adrenalín,který znám 😀

cert..ova
6. črc 2007

petja, když člověk chce, tak je sundá, já to teď taky neřeším, když mám chuť, tak si prostě dám

petra.v
6. črc 2007

certova, celý kulatý chlebík?to je dobrý 😀
jsi v začátku, chuť se dostaví, neboj..... 😅
Negrovka, myslím že 5,5 kg je zatím v pohodě. 😵

cert..ova
6. črc 2007

petra.v, to je už 11 let 😀 , teď chutě moc nemám, je mi zle, když jsem čekala holky, tak mi nebylo vůbec nic a teď to určitě bude kluk, protože jsou vopruzlý už od mala 😀 😀

geminek
6. črc 2007

Ahoj holky, tak já jsem 30tt a mám nahoře zatím 9,5kg-i když to není zas tak moc, jsem zvědavá kolik ještě za ty 2 měsíce přiberu, připadá mi, že to leze nahoru samo.I když občas taky ujíždím na sladkém(které jsem před těhotenstvím vůbec nemusela)🙂.

petra.v
6. črc 2007

certova, tak to jo.prostě když je na to chuť tak si řekni ne 😀 a pokud byla chuť na chleba tak prostě byla 🙂
No aspoň vidíš, že u každého to je jinak.Ségra moje má 2 kluky a nic jí nebylo a Ty 2 holky a taky nic...každý těhotenství je jiný.
Je fakt, že mě zezačátku taky bývalo zle.Pořád naštvaná, nešťastná, vadily mi pachy z lednice, veškeré vůně, bylo mi blivno...divný pocity v puse no takhle to bylo prní 2 měsíce pak se to postupně zlepšilo.

petja
6. črc 2007

Cert..ova,já jsem absolutně bez problémů od začátku těhu ťukťukťuk,,žádné špatně,prý jsem i zkrásněla a čekám chlapečka...

jajcka
6. črc 2007

Ani mě zatím špatně nebylo, ale jestli sem zkrásněla nevím, jen nehty mám lepší, a vlasy vůbec nedrží.

geminek
6. črc 2007

Já jsem taky nevolnostmi netrpěla, ale v 6. měsíci mi najednou bříško tak vyskočilo ven, že se mě idi ptají jestli už nebudu rodit 😒 .

petja
6. črc 2007

Jajcka,takové nehty jako v těhu jsem neměla nikdy 🙂 no vlasy se mi mastí,žádný šampon mi nesedí...jestli jsi zkrásněla ti musí říct okolí 🙂

petra.v
6. črc 2007

Děvčátka, jak píše Petja.Takové nehty jako v těhu jsem neměla nikdy, to platí i u mne. 😎 Vlasy drží jak kdy asi jak mají náladu.Někdy se zadaří, někdy hrůza děs. 😠

jajcka
6. črc 2007

Okolí jen říká, že bych mohla trochu víc zošklivět. Oni totiž všichni chtějí holčičku.

petra.v
6. črc 2007

Jen ať jsou rádi že Ti to sluší.Jajčko, pověrám zdaleka tak nevěř, jsou i holky který čekaly holčičku a slušelo jim to celé těhu. 😀

jajcka
6. črc 2007

Moje ségra taky byla hezká a má krásnou holčičku, ale já budu štastná i za dalšího kluka, hlavně at je zdravý.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru