Vliv vitamínů v těhotenství na porodní váhu miminka?

toga25
1. led 2014

Maminky, chtěla bych se zeptat, jestli mělo u vás braní vitamínů vliv na porodní váhu miminka? Končím 3 měsíc a ptala jsem se doktora, zda po kyselině listové brát nějaké vitamíny. Říkal, že ani nemusím, že záleží na mě, ale max 1 denně, že se potom maminky diví, že když do sebe ,,ládujou" vitamíny, rodí pak 4 kilová miminka... Jaké s tím máte zkušenosti vy u svých dětí? A je něco, co má určitě vliv na porodní váhu miminka, krom teda těch vitamínů? Děkuju za rady 🙂

dezyre
1. led 2014

Naprostá blbost. U prvního jsem vitamíny nebrala - porodní váha 3725 g, u druhého jsem brala celé těhotenství Femibion a porodní váha 3440 g. Vliv na porodní váhu miminka má genetika a případná těhotenská cukrovka

megy
1. led 2014

já měla 4kg miminko a nic jsem nebrala, má sestra se pro změnu ládovala vitamíny a rodila 4,05 oba 🙂 těžko říct

whitelilith
1. led 2014

Osobně si myslím, že to vliv má. Endokrinoložka mě pochválila, že beru femibion s jodem-právě kvůli poruše štítné žlázy potřebuji v těhotenství a v době kojení jod. Ale k tomu mi i řekla, že pokud mi gynekolog řekne, že už je dítě dost velké, abych ty prášky přestala brát, ať se stavím na předepsání jodu.
Kamarádce doktor taky doporočil v pátém měsíci přejít na čistou kyselinu listovou, že malá je větší než průměr.
Já si skoro ani nemyslím, že by se řešila porodní váha dítěte (protože málokteré se narodí v daném termínu a odchylky jsou dost velké), ale spíš ten vývoj - aby "tabulkově" vycházel s davem.

toga25
autor
1. led 2014

Já mám právě dilema, jestli nějaké vitamíny brát nebo ne, tak se ptám, co si o tom myslíte. Myslím, že kdyby s tím doktor neměl zkušenost, tak by mi to neříkal ☹

speedygon
1. led 2014

@toga25 já brala vitamíny obden u Tomíka(sestra říkala, že to stačí)...jinak ono záleží na maminčině jídelníčku...je-li dostatečně pestrý a obsahuje vše, co má, vitamíny nejsou třeba....

killi
1. led 2014

@toga25 pokud máš pestrou stravu a jíš ovoce a zeleninu tak stačí jen kyselina listová, mě to říkal doktor i v lékárnice 😉 Dokonce jsem zkoušela na jednom serveru si zadat svoji celodenní stravu a poměr vitamínů a vše mi vyšlo dobře. 🙂

toga25
autor
1. led 2014

Tak snažím se, ale nějak nemám na jídlo chuť, špatně mi nijak není ani nezvracím, ale ani ta chuť není no ☹ A kys. listovou mi říkal, že už brát nemusím, že je důležitá hlavně první 3 měsíce na vývoj nervosvalové trubice, takže už ho mám vysazovat...

verca222
1. led 2014

Ja berem len kyselinu listovu a miesto ,,umelych vitaminov,, papame ovocie a zeleninu. Ja myslim ze to vlyv ma na mimino. nech si radsej zvyka na riadne ovoce a zeleninu ja vobec liekom vseobecne neverim len na nas chcu zarobit. Dakedy taketo veci neboli a deturence sa rodili aj tak zdrave 🙂 moj nazor

pavlikovarenata
1. led 2014

No já myslím, že trochu vliv to má...já brala první tři měsíce a pak už jen tak ob den či jednou za tři dny, jak jsem si vzpomněla. A to jím teda velmi zdravě, ale dneska ani ta vyhnaá zelenina a ovoce není co to bývalo... No miminko přišlo na svět o pět týdnů dříve kvůli slepému střevu a já byla šťastná, že jsem se vitamíny ládovala, protože mimčo mělo 2750g a nemuselo ani na kyslík ani nic 😉

nasekuratko
1. led 2014

vitamíny jsem brala v 1.těhu a Sebík měl 3,15kg. Ve druhém kvůli nevolnostem vůbec nic-ani zeleninu a ovoce a Damiánek měl 3,10. Vliv to nemá. 😉 Znám i holky, co vitaminy nebraly a mají miminka s porodní váhou přes 4kg. 😅

toga25
autor
1. led 2014

No asi to vypadá, že si nějaké koupím, ale budu je brát 1x za 2-3 dny 🙂

kotuli
1. led 2014

ahoj, ja beru vitamíny jak si zrovna vzpomenu. nekdy jen 1x tydne 🙂 a u malé taky. mala je zdrava, porodni vahu mela 5,35 a měřila 49cm 😉 jen jsem slyšela, že v podlenich mesicich prej to mimču pribira na vaze a velikosti, tak to jsem je vysadila u male uplne posledni 2 mesice. (jsem se lekla) 😀 ale jsou to jen spekulace -co by kdyby 😉

zlatelevizeedna
1. led 2014

Velká porodní váha po vitaminech je rozšířená fáma, kterou bohužel šíří i někteří lékaři. Podle článků, které jsem na toto téma četla, to spíše souvisí s tím, že v současnosti žijeme v hojnosti a potravy máme kvantitativně i kvalitativně nadbytek. Velkou roli hraje také genetika.
Po celou dobu těhotenství se synem jsem brala vitaminy (Femibion) z toho důvodu, že jsem trpěla nevolnostmi a potom nechutenstvím, svoje oblíbené ryby jsem nemohla ani cítit🙂. Synova porodní váha v termínu byla cca 3350 g, což je, myslím, zcela normální.
A kyselina listová se v současnosti doporučuje po celou dobu těhotenství, neboť má pozitivní vliv na krvetvorbu a zásobení plodu živinami přes placentu😉.

zuzaprosek
1. led 2014

Myslim že nemá. Jak píše dezyre- genetika a cukrovka. Já měla oba kluky vyšší hmotnosti, temer 4 kg. U druhého trochu méně, protože vyvolali porod o 2 týdny dříve, jinak pokud by byl v termínu, měl by stejně. U prvního jsem brala jen 3 mes kyselinu listovou a u druhého denně po celou dobu femibion a ke konci tehu jsem pila magnesii. U obou těhotenství se mě dr ptal, jestli nemám cukrovku, že kluci jsou vyšší hmotnosti a jsou na mě velký 🙂, cukrovku jsem nemela. U prvního mi padaly vlasy, bolely zuby, krvácely dásně a ke konci silné křeče do nohou po ránu, přitom jsem měla jen zdravou a pestrou stravu, dostatek ovoce, zeleniny a ryb. U druhého jsem nemela nic. Mě tedy vitaminy dělají dobře, myslím si, ze pestrá strava nestačí a miminko si dost bralo ze mě u prvního těhotenství. Jinak každy má jiný názor, moje OL max doporučuje kyselinu listovou a to behem cele doby těhotenství, nejenom kvůli VV ale i kvůli trombol. mutacím, které mohou mít vliv na potrácení atd, spousta lidí ani neví, ze mutaci má. Já mám nějakou lehčí potvůrku🙂, která nemá vliv na potraty nebo trombozy apod, ale doporučili mi listovku brát . Také ji moje OL doporučuje brát po celou dobu kojení, takze ji beru i ted .

lenicka07
1. led 2014

Pro klid duše jsem vitamíny brala první tři měsíce v obou těhotenstvích (bych si třeba vyčítala, že kdyby něco nebylo v pořádku, že třeba mimi chyběla nějaká důležitá látka pro správný vývoj - moc jsem toho totiž v té době nesnědla, jak mi bylo blbě a o vyvážené stravě nemohla být řeč 😀 hubla jsem místo abych přibírala. Porodní váhy dětí byly 2,9 a 3 kg.

zuzaprosek
1. led 2014

Jinak všeobecně ohledne vitaminu ( nejen v době tehu ) má každý jiný názor. Já jsem zdravotník a dlouhou dobu jsem byla proti, proto jsem je také u prvního těhotenství nechtěla brát, brala jsem je jako umělé vitaminy, které tělo nepotrebuje a říkala jsem si, že jsou možná i škodlivé. Ale zase v dnešní době je problém s kvalitou potravin - máme nedostatek jódu, ryby nejíme čerstvé ale mražené, o kvalitě masa ani nemluvím... Atd. Už na škole byla spousta vyučujících proti potravinovým doplňkům. Čím jsem ale starší, zjišťuji, že mi dělají vitaminy a potravinové doplňky dobře ( at uz na kvalitu vlasů, nehtů, na PMS, chci je brát i kvůli štítne žlaze - mám cysty a zvětšení ). Brala jsem před těhu preparáty od firmy energy, chystám se na ječmen...

romantika
1. led 2014

rekla bych ze ma ale jen v pripade ze se vse zalozi na zacatku jak ma, první byla bezproblemova dlabala jsem a mela ke 4kilum, u druhého se spatne dovyvinula placenta a ikdyz jsem dlabala ve velkem tak to byl prdolka. cili je to souhra vice nahod. proste kazde tehu je individualni. urcite neuskodi. dnes je strava nic moc

radushka1
1. led 2014

Femibion jsem brala celé těhu, malá se narodila měla 3,17 kg a 50 cm

verca222
1. led 2014

Myslite ze mimí bude malinkate /menej ako 3kg/ ked ja aj tatinek sme mali pri narodeni menej ako 3kg? Pretoze doktor mi povedal ze ak bude mimi vacsie tak budeme mat problem a dost sa toho zacinat bat ...

dezyre
1. led 2014

@toga25 dobře napíšu to natvrdo, pokud se bojíš brát vitamíny, tak asi takhle. Druhý syn má genetické onemocnění a já a manžel jsme přenašeči daného onemocnění (a nejsme žádná rarita, každý 40tý je přenašečem toho onemocnění) a ve výsledcích z genetiky mě natvrdo napsali, že při plánování dalšího miminka, bych měla min. 3 měsíce před plánovaným otěhotněním brát vitamíny k tomu určené.. Víš, ono každý doktor ti to řekne jinak.. A možná bych se víc klonila k zdravému miminku než k tomu, že by eventuelně mělo o 200 g víc než normálně 😉

evikmi
1. led 2014

kamarádka ted rodila chlapečka 3810g 52cm... nebrala vitamíny, před třemi lety rodila holčičku 54cm a 4500g a také nebrala nic ...druhá kámoška rodila před rokem, brala vitamínky a malá měla 48cm a necelé 3 kila 😉 nemyslím si, že by to mělo vliv 😉

toga25
autor
2. led 2014

Tak zvažuju nad tím, jestli si koupit GS Mamavit nebo Gravital, spíše se ale asi přikládním k tomu druhému... Jaké s tím máte zkušenosti? A ještě jedna otázka, během těhotenství vám lékař sděluje i přibližnou váhu podle UZV? A pokud ano, přibližovala se pak porodní váze?

zuzaprosek
2. led 2014

Já jsem váhu ani u jednoho dítěte neřešila, řešila bych to jen v případě těhotenské cukrovky. Oba kluci měli vyšší váhu a přitom jsem měla oba dva porody rychlé, hlavně ten druhý a vše bez problému, druhý porod s dvěma malými stehy, na 2 zatlačení venku. Natrápit🙂 se při porodu může i maminka s miminkem o nižší porodní hmotnosti. To je individualni. Já jsem se bála, aby bylo mimčo zdravé a nedošlo hlavně ke komplikacím během porodu. Jak píše dezyre, jestli váhově o 200 nebo třeba i o 500 g více je jedno, hlavně, že je miminko zdravé. Pokud nejsou komplikace, tak nechávají rodit maminky s vyšší porodní hmotností miminka spontánně, přirozeně a císařský řez je jen u komplikací.

zuzaprosek
2. led 2014

@toga25 ano podle UZ a zapisuje do těhu průkazky, ve vitaminech neporadím, nevyznám se. Měla jsem femibion kvůli kyselině listové s metafolinem, byl mi doporučen

dezyre
2. led 2014

@toga25 já mám dobré zkušenosti s tím Femibionem, je sice dražší, ale .. A ano, měla jsem průběžné ultrazvuky. U Staníka se trefily téměř přesně - odhad byl 3800 g, skutečná váha byla 3725 g a u Honzíčka se sekli o půl kila. Tipovali ke 4 kilům a narodil se s 3440 g 🙂

21288
2. led 2014

Samozřejmě,že vliv to má.Zcela logicky se tělo v těhotenství mění,stejně tak i jeho "spotřeba"..od toho závisí i to,co tělo potřebuje,to o co si řekne,to co mu dodáme a taky v těhotenství vše jinak ukládá vstřebává.Doplňky stravy by měly být samozřejmostí,stejně tak jako úprava stravy v návaznosti na vývoj dítěte.Taky hormony matky ovlivňují růst plodu
Ale když se ví jak na to,jde to snadno 🙂

21288
2. led 2014

@dezyre
Pokud je mi známo,tak vitamíny genetiku neovlivní,ale pouze vývoj plodu nebo otěhotnění dokáží podpořit zaručeně.

dezyre
2. led 2014

@21288 já si myslím totéž, protože u prvního jsem vitamíny flákala a je zdravý, u druhého jsem je brala poctivě i před otěhotněním a je nemocný. Ale bylo nám řečeno, že je brát mám, aby byly co nejmenší rizika.

alice80
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
elastiq
8. bře 2014

Dle průzkumů na hmotnost miminek má vliv vitamín B. Takže zkuste užívat něco s menším obsahem těchto vitamínů 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru