Začátek těhotenství - výpočet a jeho prožívání

rosa106
10. dub 2017

Ahoj holky, obracím se na vás s několika dotazy...
Před týdnem jsem po menstruaci, ktera nedorazila, z těhotenského testu zjistila, že jsem nejspíš těhotná. Poslední ms začala 4.3.2017, dle těchto výpočtů bych měla být 5+2tt. Vím však, že k početí došlo až 20.3., jsem tedy teprve ve třetím týdnu?
Lékař si mě pozval na 13.4. ke kontrole, tak abych věděla, co mám čekat a na co se těšit...
Jinak od té doby, co tohle vím, mám strašný strach, aby to vše dobře dopadlo a tak pomalu mi ty dny ubihaji...

vanea
10. dub 2017

@rosa106 Ahoj, těhotenství se vždy (resp téměř vždy) počítá dle prvního dne poslední menstruace - už tam se počítá s tím, se k ovulaci a skutečnému početí došlo o dva týdny později, 14 den cyklu (počítá se celé putování a dozrávání vajíčka už před oplodněním). Takže tam zapadáš i ty, +- 3 dny =) takže dle toho, jak to počítají lékaři jsi 5+2 (tedy 6 týden těhotenství), vzhledem k tomu, že ovulace nebyla dle tabulek 14DC, ale měla jsi ji až 17DC, tak jsi ve skutečnosti 4+6, což je 5 týden těhotenství. =) napsala jsem to pochopitelně?:D

ono právě i lékaři v tady tom výpočtu počítají s tím, že ovulka je až o dva týdny později, než začala menstruace🙂 takže je to správně...dá se pak ještě vypočítávat gestační stáří plodu, to je pak počítáno od početí...ale od toho se termín porodu nevypočítává=) jinak myslím, že na ultrazvuu uvidíš akorát zvýšenou sliznici, možná gestační váček, na srdíčko je ještě brzy, to jde většinou vidět až tak v 7tt.

rosa106
autor
10. dub 2017

@vanea
Naprosto srozumitelně, moc děkuji 🙂
Tak to toho pan doktor asi ještě moc neuvidí...ach jo 🙂
A můžu se zeptat, jak si zvládala začátek ty? Respektive ten strach? S každou návštěvou toalety se jen modlim, aby bylo vše ok...a to to ani nebylo plánované a v podstatě t hned napoprvé vyšlo 🙂

vanea
10. dub 2017

@rosa106 není vůbec zač🙂 a tak ten váček už by vidět mohl, alespoň třeba vyloučí mimoděl. a řekne ti, že je to správně založené v děloze🙂 a to je super, to moc gratuluju🙂 já byla od začátku vynervovaná hrozně, zjistila jsem těhotentství už 10DPO, takže 4 dny před menstruací:D pak jsem se hrozně dlouho "modlila" , aby MS nepřišla , protože jsem se objednala k doktorovi až na později, abych pak rovnou viděla i srdíčko🙂 bylo to fakt strašné..srdíčko jsme viděli v 6+4 (ve skutečnosti je prcek menší, ovulku jsem měla až 18DC, takže v 6+0 teoreticky). Pak jsem si myslela, že se mi uleví a ono prd:D pak nastává strach, aby srdíčko nepřestalo bít, aby nenastal potrat, abych nekrvácela...pořád něco, víceméně mně to drželo až do konce 1 trimestru...teďka jsou už zase nervy kvůli vývojovým vadám a takovým věcem:D ale klidná už jsem víc, ono prostě ten strach už tam bude už napořád🙂 je to něco nového, co znají asi jen maminky:D musí se s tím člověk naučit vyrovnat no..teďka zpětně si říkám, že jsem mohla být víc v klidu, že to stejně člověk nijak neovlivní....ale ono se to kecá :D

rosa106
autor
10. dub 2017

Tak s tím strachem jsi mě moc neuklidnila 🙂 Vím, že to musím brát tak, že co se má stát to se stejně stane...Ale i tak 🙂 Teď už jsem natěšená a je mi jasné, že zklamání by bylo veliké.
Děsí mě, když narážím na články a diskuze, kdy holky popisují, jak jim to nevyšlo nebo kde se uvádějí procenta v kolika případech to nedopadne. To je pak na palici. Zakázala jsem si takové články číst, ale samozrejme, ze je pořád čtu. Magor prostě 🙂
Teď se nemůžu dočkat čtvrtku, abych alespoň věděla, na cem jsem.

vanea
10. dub 2017

@rosa106 neboj, ono to časem povolí a začneš si to víc užívat ;) někoho klidně uklidní už to srdíčko a pak první velký ultrazvuk a krev=) ono je stejně jasné, že těch strašidelných článků a příběhů je víc, protože holky to potřebují někde probrat a svěřit se...máloktérá holčina bude psát o tom, jak se jí krásně těhotní a jak je to hrozně super..na tom jako není zas tak moc co probírat, prostě je to fajn..kdežto ty negativní věci je lepší sdílet a vzájemně se podpořit/uklidnit..takže tady to vypadá, že snad každá druhá pomalu má nějaký potíž...což ale není odrazem skutečnosti =)...velká většina holek na koníky nechodí a ani to nečte, tak ty jsou naprosto v pohodě, protože vlastně ani neví, čeho všeho by se měly bát =) a to je pro miminko nejlepší, stres mu nepomáhá...to je ta pitomost internetové doby no:D na jednu stranu je super, že víš spoustu věcí, ale s informacema taky přichází další věci, jako je právě ta starost a strach =)
držím palečky, ať tě ten strach po první návštěvě opustí a můžeš si to všechno krásně užívat až do porodu <3 🙂 ❤🌹

saji
10. dub 2017

@rosa106 můžeš být v klidu 😀, nepřestaneš se bát a i když budeš vědět na čem jsi, stejně se pořád budeš zajímat o to, co se může stát 😀. Vím to podle sebe. 10dpo čárka na testu, modlení se, aby nepřišla MS a nebo aby to nebylo biochemické, potom celý týden děs z toho, že to bude určitě mimoděložní a až v sobotu 4+6tt kdy jsem byla na pohotovosti s bolestma v podbříšku, ´tak na UTZ jsem viděla bublinku. A teď? 😀 strach z toho, aby se tam něco objevilo, takže je to vlastně pořád dokola. Strach, že neotěhotním, strach z MS, strach z mimoděložního, strach z toho, aby se tam něco objevilo, strach, aby bylo srdíčko a pořád se člověk jen bojí 😀. Asi je to normální 🙂

zlobr
10. dub 2017

Předem moc gratuluju k těhotenství a moc držím pěsti, aby vše šlo jak po másle 🙂
K výpočtu délky těhotenství už nic psát nebudu, vše bylo řečeno výše 🙂 Jen chci přidat svůj pohled. Přesně jak píše @vanea , toho strachu se v podstatě nezbavíš (pokud nejsi velký kliďas a flegmatik), pořád se budeš kvůli něčemu bát.
Já jsem se bála, aby bylo srdíčko, když jsem šla na první kontrolu. Pak jsem se bála, abych samovolně nepotratila (do 10.tt je to bohužel celkem časté). Pak přišlo čekání na NT screening (tam se člověk zase bojí, aby bylo všechno v pořádku). Já jsem teda celou tuto dobu měla šílené celodenní nevolnost, skoro nic jsem nejedla a nepila a tak jsem se bála, aby měl prcek z čeho růst (ale uklidňovala jsem se, že si všechno potřebné vezme z mých zásob). Pak jsem se sice trochu uklidnila, ale strach, aby nepřestalo srdíčko bít....ten nezmizí ☹ Kontroly se protáhly na 4 týdny a z mého života se stalo čekání na kontrolu 🙂 Pak jsem čekala na pohyby...důkaz, že je mimino v pořádku. Ale ty pořád nepřicházely. Až ve 20.tt a jen malinko. Naštěstí byla další kontrola a velký UTZ, kde jsem viděla, že je miminko v pořádku. No ale pohyby byly pořád slabé a velmi zřídka. Teď jsem 28.tt....pohyby cítím (ale ne tolik jak jsem čekala)...a je to krásné. Ale ten strach....pořád je. Ne, že by mě jakkoliv omezoval...žiju si krásně a těším se z každého dne...ale někde v skrytu duše....se budu bát asi už navěky 🙂 Než se narodí, než bude mít rok, než bude mít 18... 😀 Myslím, že je to normální. Jen si snaž udržet optimistickou mysl, vůle je velmi silný nástroj 🙂

rosa106
autor
10. dub 2017

Holky, vy mi dáváte 🙂 A @vanea, moc děkuji za podporu, jsi hodna 🙂
Je pravda, že logicky tu bude více těch negativních zkušeností než těch pozitivních, protože jinak to vypadá, že zdravé dítě donosí snad každá stá, což určitě nebude pravda...
Asi si to nesmím tak připouštět, což se rozhodne snadneji pise nez dělá.
Kéž by mi pan doktor alespoň řekl, že je to tam, kde má, abych se alespoň prozatím mohla radovat 🙂 Ale jsou to stresy teda :D a s vidinou, že se takhle budu bát už celý život, no fuj 🙂
@saji a teď jsi byla nějak na ultrazvuku? Viděla jsi něco?
Tak moc bych si přála, aby alespoň to ň bylo vidět 🙂 A asi bychom měly i stejný měsíc porodu 🙂

mialagia
10. dub 2017

@rosa106 taky jsem se hrozně stresovala a bála a mě to tedy přešlo trochu až po 24. tt, kdy jsem si říkala, tak kdyby předčasný porod, už by jí zachránili(nakonec jsem přenášela cha)..a taky mě vždy uklidnil utz když jsem jí viděla a samozřejmě pak pohyby a kopání, to už je zase člověk víc v klidu, páč jste v kontaktu..ale stejně až do porodu i po porodu strach..teď už je to trochu lepší, člověk si spíš zvykne, než že by se nebál o dítě..já ti jen můžu doporučit zakázat si teď net a užívat si krásné jaro😉

rosa106
autor
10. dub 2017

Paradoxně, když jsem doma, nemám moc času nad tím přemýšlet. To je pořád co dělat a člověk se zabaví. Ale za to v práci...najednou mě něco napadne, šup a už googlim. Momentalně se uklidnuji tou prvni prohlidkou, ale vzhledem k tomu, že toho stejne asi moc vidět nebude, tak se me obavy akorat odlozi o dny do dalsi kontroly...Kez by ted sly ty dny nějak urychlit a dostat se za ten kriticky trimestr. Holky, moc vam dekuji, trochu sobecky jsem rada, ze v tom strachu nejsem sama 🙂

absintka19
10. dub 2017

@rosa106 strachovat se budes tak cele tehu i po narozeni prcka 🙂 to je udel nas, zen, matek.

saji
10. dub 2017

@rosa106 byla jsem teď v sobotu, to jsem 4+6tt a byla tam bublinka, ale víc nevím. Zítra jdu na oficiálně první kontrolu, tak snad se víc dozvím 🙂

absintka19
10. dub 2017

@saji to bude taky brzo 🙂 budes 5+2 tak gestacni vacek aspon 🙂
Nas gynekologycka objednaba az vzdy ke konci 7tt at je aspon srdicko (6+5-7+6)

rosa106
autor
10. dub 2017

@saji
Tak dej vědět, budu zvědavá 🙂 a držím palce, aby vše bylo tak, jak má 🌷

luciasek1987
10. dub 2017

Ahoj tehulky!!! Jsem cerstva tehule... ten vypocet mi porad neni jasny.. posledni ms jsem mela 14.3... a iui bylo 28.3. jindy jsem nemohla otehotnet. Spocita a vysvetli mi to nekdo prosim?

gabcat
10. dub 2017

@luciasek1987 V tom případě jsi 3+6 tt, tedy 4. týden. Na začátku se go řídí dle termínu MS. Pak se to případně upraví, jak mimčo roste dle utz.

Jinak ti to spočítá jakákoli kalkulačka na netu, třeba tato:

http://www.maminkam.cz/tehotenska-kalkulacka#fo...

dencadenda
10. dub 2017

Ja mela posledni menzes 3.2 takze dle PS cca 9+5 ale podle ultrazvuku dneska 8+5 ze je plod mensi 😉

amisk
11. dub 2017

Kocky posledny ms som mala 15.3. a teraz mam 1den dom dalsej ms a na teste mam toto.myslite ze to mozem brat za pozitivny vysledok?

evelyneva
12. dub 2017

@amisk Neco se tam rysuje, drzim pesti 🙂

absintka19
12. dub 2017

@amisk zkus za par dni, vzdy lepsi az po vynechani MS, aby to s MS neodeslo, doporucuji tyden po, ale tusim, ze cekat se vam nechce 🙂 mej testy jsou dr max, spolehlive.

amisk
12. dub 2017
amisk
12. dub 2017

@absintka19 toto su dnesne ranne

vorisekk
12. dub 2017

Ahojky rosa106, to jsme na tom stejně, já měla poslední ms 5.3. Sestra na gyn.mě poslala jen na krev kvůli hladině hcg a v úterý po velikonocích mám jít znovu na odběr, jestli hladina hcg roste a pak teprve mi domluví návštěvu u p.doktorky. Je to moje třetí těhu, ale tím, že to třetí je po 6 letech od posledního, tak mi přijde jako bych to prožívala poprvé 😀
Užívám si to. I když se taky trochu strachuji, ale to je asi normální, když nám na těch našich dětičkách záleží. Hlavní je nestresovat se a neřešit to co ještě není 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru