Základní pojmy v těhotenství. Nerozumím všemu

pavlovasandra
10. srp 2011

Zajímaly by mě některé pojmy používající se v těhotenství. Občas si procházím některé diskuze, ale některým pojmům nerozumím přesně. Sice ještě miminko nečekáme, ale ráda bych, kdybyste mi některé pojmy vysvětlily, případně napsaly, čemu jste také nerozuměly. U mě je to například DC, DPO, nebo 37+2tt, IVF apod. Také nerozumím spojitosti mezi těhotenstvím a štítnou žlázou či jnou zdravotní "poruchou". Děkuji Vám. Snad to pomůže i jiným budoucím maminkám.

janaj0
10. srp 2011

@pavlovasandra DC=den cyklu, DPO= den po ovulaci, tt=týden těhotenství, číslice zanačí ukončený týden těhotenství+dny z dalšího, IVF je umělé oplodnění (in vitro), lae přesné znění neznám, to Ti řeknou holky, které tím prošli

mandre
10. srp 2011

@pavlovasandra janaj0 ti to skoro vše řekla 🙂 IVF - in vitro fertilizace. Je spousta poruch souvisejících s těhotenstvím, když koukneš na téma neplodnost, tak uvidíš, co všechno je možný mít 😉 ...dopředu bych to asi neřešila. Štítná žláza je prevít a souvisí hodně s těhotněním, ale je to široký obor - je tam spousta diagnóz, v každým případě jde buď o problém s otěhotněním, ovulací a potrácením nebo postižením miminka. Gynekolog ti většinou, pokud se nedaří stejně udělá HP=hormonální profil, kde by případné špatné hodnoty štítné žlázy viděl a poslal tě na endokrinologii 😉 (teda pokud je pečlivý)

pavlovasandra
autor
13. srp 2011

Holky děkuji Vám. Pak mě ještě napadlo co je mateřská dovolená a co rodičovská, kdy se na ně nastupuje a jaké jsou vyplácené částky, jestli můžu být s prvním dítětem 3 roky doma a s druhým jen dva, jestli má vliv HA na otěhotnění, slyšela jsem, že po skončení s HA se rozhazuje u hodně holek cyklus, ale možná na tyto otázky najdu odpověď v jiných diskuzích. Jo a nárok na porodné je jen u prvního dítěte?

janaj0
13. srp 2011

@pavlovasandra Na mateřskou nastupuješ 8-6 týdnů před porodem a trvá půl roku, vyplácí se kolem 70% z příjmu a abys na ni měla nárok měla bys odpracovat rok. Pokud jsi zaměstnaná, tak si délku rodičáku volíš i u druhého, ale je možné, že to zas změní. Ale jít na 2-letý rodičák u druhého je docela hloupost - tedy pokud nemáš hlídací babičky - protože dvouleté dítě Ti do školky nevezmou. Na porodné nemá v podstatě nárok nikdo, protože se do toho počítají platy obou partnerů a nesmí přesáhnout tuším 14 000 čistého. U HA to je různé, někomu rozhodí cyklus a někdo je jak !pohnojená zahradka" a otěhotní hned 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru