Zamlklé těhotenství, aneb dalo se tomu předejít?

smithova
3. dub 2015

Ahojky holky. Byla jsem v 8tt a dr. mi zjistila, že je stále prázdná dutinka a že se to nedá zachránit. Tak jsem včera podstoupila revizi dělohy a bylo to strašně moc stresující. V nemocnici byli všichni strašně fajn a ještě večer mě pustili domu. Pro zprávu s histopatologického vyšetření se mám stavit na konci dubna. Tak uvidíme jestli tam bude známá nějaká příčina toho ,,potratu,,. Jenom mě zaráží postup mé gynekoložky. V 5tt mi potvrdila těhotenství, v 6 tt jsem byla pro prášky kvůli špinění a nechala mě celý týden na neschopence a klidovej režim. V 8 tt jsem přišla na kontrolu a řekla mi že je to zamlklé těhotenství. Ještě mi sdělila že už to tak vypadalo od toho 6tt že nebyl vidět vývoj...tak proč mě nechávala doma a navíc v nervech že se to nepodaří?? A navíc kromě UTZ mi ani nekontrovala hcg jako většině těhotným když to čtu....Ted je otázka jestli se něco nezanedbalo a ten přístup mě opravdu natolik znepokojil, že si hledám jiného doktora. Snad bude další pokus o snažení úspěšnější a hlavně bez nervů 😖

primaska
3. dub 2015

Tak podle mě dr. nic nezanedbala.. Některý dr. je i proti Utrogestanu (a jemu podobným lékům), tak by ti nedal ani to. Přístup tvojí doktorky mi přijde naprosto ok. Jinak hodnota hcg o ničem moc nevypovídá a třeba můj dr. mi ji vůbec neměřil.. udělal utz v 6tt a pak v 9tt a hotovo.. Vím, že tě to asi hodně zasáhlo a že hledáš důvody, proč to nevyšlo.. ale dr. to v tomhle stádiu vůbec nemůže ovlivnit.

smithova
autor
3. dub 2015

to jo ale když věděla 2 ýdny že se to nevyvíjí tak mě mohla rovnou na tu revizi poslat a nemusela jsem být v nervech doma

aajda
3. dub 2015

Bohužel si také myslím, že postup byl v pořádku. Můj doktor hcg taky nenabírá a Utrogestan předepisuje až po srdeční akci. Na první kontrolu si zve až cca v 8tt, kdy je větší šance na srdíčko... Navíc růst mezi 5tt a 6tt je na ultrazvuku tak maličký, že myslet si to mohla, ale vědět určitě ne. Takže to, že tě nechala doma a neřekla ti, že to vypadá špatně, je i podle mého správné - kdyby ti řekla, že to nevypadá dobře, tak bys měla nervy ještě větší.

Držím palce, ať to příště dopadne lépe!

primaska
3. dub 2015

@smithova Píšeš, že měla podezření v 6tt a v 8tt se jí to potvrdilo.. Já na tom nevidím nic tak znepokojujícího. Kdyby tě poslala na revizi v 6tt tak tu zase můžeš psát, že tě poslala moc brzo a měla ještě počkat, jak se to bude dál vyvíjet.. Tohle je hrozně individuální, dr. se rozhodla podle konkrétní situace.. Ale je to na tobě, já bych kvůli tomuhle přístupu doktora neměnila..

elen222
3. dub 2015

@smithova ahoj, je mi líto, čím jsi prošla, také jsem to zažila. Tvoje doktorka ale postupovala běžným způsobem a nic nezanedbala. U někoho se vyvíjí mimi rychleji, u někoho pomaleji. A právě to, že i když měla podezření, že v 6tt se to nevyvíjí zcela "standartně", ale zbytečně tě dopředu nestresovala, je dobře, protože se mohlo potom najednou embryo začít vyvíjet rychleji a vše by bylo v pořádku. Tohle je docela častý, a dost kamarádek si tím také prošlo. Držím pěsti, ať se ti brzy podaří znovu otěhotnět, tělo bývá po revizi "pohnojené".

zuza01
3. dub 2015

@smithova Mně můj dr. dal v 7tt průkazku bez ultrazvuku a bez odběru, jen na základě dvou pozitivních testu, které jsem si dělala doma. Dal mi průkazku pro miminko, které v ten den už bylo týden mrtvé... Presto je tenhle postup ještě někde normální, prý nepochybil. Za sebe říkám, pokud vám nevyhovuje, jdete jinam, já taky utekla... A nestresujte se nejakym doktorem, at se miminko podaří co nejdřív 🙂

milmic
3. dub 2015

@smithova Jenže v 6tt je dost brzy na nějaké závěry, to žádný lékař neví na 100%, jak to bude pokračovat dál, jestli se to "rozeběhne anebo ne, anebo jestli v tu chvíli zdravé těhotenství neskončí potratem. Představ si, že by Tě opravdu poslala na revizi, ale přitom to těhotenství by bylo jenom mladší.... Zrovna nedávno tu řešila jedna maminka, že dr. nevidí srdeční akci a chce ji poslat na revizi. Ona se rozhodla počkat týden a miminko bylo úplně v pořádku, dr. by jí vzala zdravé miminko.
Přístup lékařky mi přijde v pořádku, hcg mi například žádný doktor neměřil. Stejně tak mi nikdo nedělal ultrazvuky v 5tt a 6tt, vždycky jsem přišla až v 8-9tt, kdy už bylo jasné, jestli je těhotenství prosperující či nikoliv.

A ještě můžu přidat jednu zkušenost - v 7. týdnu jsem byla hospitalizovaná pro nevolnosti, dr. mi udělal utz a řekla, že to těhotenství je zvláštní, že to odpovídá 4.týdnu a že tam asi bliká srdíčko, ale že si není jistý. Nicméně, že je pravděpodobné, že to nedopadne. A to "nedopadne" se má za chviličku narodit. Kdyby mě tehdá rovnou poslal na revizi, přišla bych o zdravé miminko.
Je rozumné počkat do nějakého toho 8.týdne, kdy je pak i lékař moudřejší. 😉

lucifereeek
3. dub 2015

já jsem taky potratila na konci 8tt, od 6tt jsem špinila, dr. mi předepsal utrogestan, hcg mi nikdo nebral, jen se čekalo, srdeční akce nebyla, a pak jsem začala v práci hodně krvácet tak jsem jela po práci na pohotovost a tam mi řekli, že mimčo se neudrželo a potratila jsem a i když samo odešlo ještě ten večer, za 3dny mi dělali revizi. Takže nevím v čem by tvoje dr. zanedbala péči. I tady na MK je hodně maminek, které naopak posílala na revizi už v 6tt a ony chtěly ještě počkat, co kdyby náhodou se objevilo srdíčko.

smithova
autor
3. dub 2015

já tomu všemu rozumim ale myslim si že kdyby mi narovinu řekla že si myslí, že se to nevyvíjí jak má a i přesto bych byla doma, tak bych si určitě nedělala planý naděje a byla bych větší realista. Já mam radši když se se mnou jedná narovinu. Samozřejmě nejsem naštvaná, že se to nepovedlo kvůli ní, takhle to zařídí vždy příroda to je jasný, ale když měla takovej názor tak bych byla určitě raději kdyby mi to řekla narovinu a třeba bych byla mile překvapená kdyby se to podařilo....ale stejně můj názor je takovej že je až moc laxní na svůj obor...pokud s jí na to jak to vypadá nezeptám tak něco odsekne a hotovo, vymalováno...nelíbí se mi její přístup

elen222
3. dub 2015

@smithova tak pokud s ní nejsi spokojená po stránce jejího chování, tak si najdi jiného dr. Ale profesně, myslím, nepochybila. Já osobně nedám dopustit na svého gynekologa - muže. Kdysi jsem chodila k ženě, a ta když mi dělala běžné vyšetření a stěry z čípku, bolelo mě to tak strašně, že mi vždy hrkly slzy do očí (a to vydržím dost, oba porody přirozeně bez jakýchkoli utišujících prostředků 🙂 ) a pak mi vždycky tekla i krev. No a když jsem pak přešla k mému dr., tak ten mě vyšetřil vždy tak "jemně", že jsem pořád čekala, kdy to začne bolet, a on jen "už to je, můžete si seskočit" 😀 . Takže ženská už nikdy 😉

merilinka
3. dub 2015

@smithova Je mi to líto,na změnu lékaře máš právo!!! Zkus najít někoho jiného ,zjisti si recenze na něj. Jinak tohle se prostě stává a příroda si umí poradit. Já měla 3 zamklé těhotenství( 11tt,9tt a 7 tt),v tom 11 tt jsem myslela,že je už vše ok.Takže pokaždé revize,nikdy to neodešlo samo. Také jsem přemýšlela,kde se všude stala chyba i postup lékařů,ale stejně to nemá cenu,kdyby to bylo zdravé těhu,zůstane! Nasaď si vitamíny, listovku,hoď se do klidu a brzo se povede neboj! U mě teď naposledy revize proběhla v srpnu,přišla jedna ms a v listopadu jsem byla opět těhotná. Je to tedy s komplikacema,ale věřím,že už to dotáhneme. V tom srpnu jsem před sálem brečela a jedna faj sestřička mi řekla,ať nejsem smutná,že miminko ještěbylo tak malinké a že je dobře,že se to stalo teď a ne o dost později...,měla pravdu..takže se drž a držím palce 😵

smithova
autor
3. dub 2015

jojo já vim ale byl to náš první pokus a takhle to dopadlo...musíme věřit, že to bude příště mít pozitivní konec 😉

alenka_p
3. dub 2015

Je mi líto co tě potkalo, ale Dr. postupovala naprosto správně. V 6. tt je tak brzo, že se nikdy nedá s jistotou říct, jak a jestli se bude dál těhotenství vyvíjet, takže to, že tomu dala ještě dva týdny (a nestresovala tě řečmi, že je možná - a možná taky ne - něco špatně) mi přijde zcela správné...

ronyx
3. dub 2015

Také si myslím,že tvůj dr postupoval naprosto správně.Je tady naopak plno holek,které si stěžují,že doktoři dělají ukvapené závěry a straší zamlklým těhu už třeba v tom 6 tt.To je podle mě dost brzy.Tvůj dr. byl tak ohleduplný,že tě nestresoval dopředu a dal miminku ještě šanci. Jen k tomu HCG,já čekám své druhé dítko,u prvního jsem měla také podezření na zamlklé těhu,mimísek se vyvíjel dost pomalu,taky mi žádné HCG neměřila a pamatuju,že mě tenkrát v 7 tt hrozně strašila,že jde nejspíš o zamlklé těhu.Další kontrolu jsem měla až za 2 týdny a věř mi,byly to nejhorší 2 týdny v mém životě.Nakonec při další kontrole bylo mimi už krásné i se srdíčkem a já si tenkrát říkala,sakra proč mě ta dr takhle blbě strašila?Mohla počkat a nedělat předčasné závěry.... Kdyby tenkrát postupovala jako tvůj dr. a dala mimču šanci nemusela jsem prožívat 2 týdny plné stresu. Je mi líto,že u tebe to nevyšlo a přeji abys co nejdříve nabrala nové síly a nosila v bříšku zdravé miminko

atenka46
3. dub 2015

@elen222 mam přesně tu samou zkušenost. Ženskou doktoru uz nikdy!
@smithova moc me to mrzí. Ale jak uz ti tady holky psali pokud se ti nelíbí její chování a nevěříš ji tak ji vymen, na nic bych nečekala... A hodne štěstí at se ti co nejdriv zadari!!!