Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

barcinek
1. led 2014

@vilibalda Děkuji moc za uklidnění 🙂 Cítím se skvěle, tak snad ještě nemusím ležet s nohama nahoře 😀

danielahe
10. led 2014

@elana ahoj,ja jsem u druheho ditete brala utros cely 1.trimestr a mela jsem podezreni,ze diky nemu krvacim, ted u tretiho tehu mi ho pro jistotu mudra predepsala znovu a po 3 dnech jsem zacla spinit,utros vysazen a po nekolika dnech jsem ho nasadila znova a stejna reakce,takze davka snizena na 1 tabletku ob den. To co pises zni zajimave,ale mam strach,ze bych jeste ke sve diagnoze spinila nebo krvacela ☹,cipek mam 21mm,mekky a tvori se mi nalevka,mala ma hlavicku uplne dole,snad tam vydrzi,co nejdyl 🙂

hanka858
21. led 2014

ahoj holky..prosim vas,dnes jsem byla u dr jsem 28+0tt a zjistila mi zkraceny cipek 1-1,5 cm a uplne mekky ale je zavreny..mam narizeny prisny klidovy rezim,zadny sex,koupani v teple vode,nezvedat nic tezkeho,minimalni prochazky..tvrdne mi taky casti bricho tak mam magnesko 3x2 tablety..musim pry vydrzet alespon do 36.tt..bojim se predcastneho porodu ☹ nebyla jste na tom nektera podobne? dekuji

evter
22. led 2014

@hanka858 Ležím od 21. týdne a už jsem ve 30. týdnu. Čípek se ustálil a drží a to jsem ho měla kvůli infekci též měkký. Ale 29. týden už není žádná hrůza, tak se nestresuj. Miminko už by to s velkou pravděpodobností přežilo s minimálními následky. Tím já jsem se vždycky uklidňovala, od 24. týdne jsem se radovala, že už mi miminko mohou zachránit a pak jsem byla šťastná za každý týden, který jsme vydrželi. Tak se drž a hlavně bez stresu, psychika je nejhorší.

monisss
25. led 2014

No holky, taky jsem měla zkrácený čípek od 24tt . To bylo strachu. Ze začátku jsem ležela skoro pořád, ale jak byl od kontroly ke kontrole stav pořád stejný, tak jsem to už tak nehrotila a chodila pomalu ven, začala něco dělat. Teď mám den po termínu a malá se ven jaksi pořád nechystá a to jsem měla poslední měsíc celkem záhul kvůli stěhování 😀 Takže se nestresujte, ale na druhou stranu taky nic nepodceňujte, prostě buďte v klidu 😉

cacenka_d
23. únor 2014

@hanka858 skoro to same jsem mela u maly a do 35+5 jsme vydrzeli ;)

prcekverunka
23. únor 2014

Ahoj holky, já jsem měla zkrácený čípek a nálevku od 26tt, fakt jsem ležela, jen jsem vstávala na wc, sprchu a něco rychlého k jídlu. Pak to bylo na kontrolách stejné a nakonec se to postupně zlepšovalo. Brala jsem do konce 35tt magnesium a nakonec jsem měla porod vyvolávaný ve 38+6 a malé se ven vůbec nechtělo. Ale jsem ráda, že jsem to odležela,že se malá nenarodila moc brzy. Takže hodně štěstí!

ajilinka
1. dub 2014

Ahoj holky,dlouho tu nikdo nepíšete tak doufám že jste všichni v pořádku svá miminka ,,dopekla,, co nejblíže k termínu 🙂 , přidávám i já příspěvek ve 30tt mi lékař oznámil zkr.čípku a sestouplá hlavička že dost naléhá pohrozil nemocnicí ale nakonec mě nechal doma ležet 2Xdene magnésko a 1x deně magnosolv tvrdnutí břicha občas je napsal mi cervix score 5 a přitom zkrácený čípek napsal 37mm,ve středu kontrola tak se děsím,ležím poctivě chodím jen na wc a sprcha 🙂

mariask11
2. dub 2014

Holky byla dneska u doktorky a nic mi neřekla ale koukala jsem v průkazně ze mi ke zkracování čípku napsala 1( předtim tam nepsala nic) a dole u kritický hodnoty tím padem taky 1, myslíte že se tím mám nějak zabývat? Za dva týdny tam jdu zas tak nevím.

ajilinka
4. dub 2014

Ahoj mariask11 ,v kolikátém jsi týdnu?Mě psal lékař zk čípku 1 ve 29,ve 30tt zhoršení na 2 dohromady cs 5,14dní jsem opravdu ležela a chodila jen na wc a do sprchy a ve středu mě pochválil cs semi z 5 zlepšilo na 4 ale ležet mám dál další 2 týdny čípek mám beze změn ale zkrácený.Pokud Ti doktorka neřekla že je něco špatně asi bych se netrápila 🙂

chris_n
4. dub 2014

@hanka858 tobě povolili vycházky s takovým čípkem jo? Mě ted našli čípek 2cm, při tlaku 1,5 (zevní branka pro prst) a mám přísný klidový režim na lůžku. Ale já k tomu mám teda i zánět no.

lucyanek
4. dub 2014

Jestli to dobře chápu, tak mám v průkazce v řádku Zkrácení čípku napsanou 1 v 24 a pak v 26 tt. V tom 26 tt mám ještě 1 u Konsistence. Ale nic mi doktor neříkal... tak nevím, jestli to něco znamená... Když mi to kontroloval tak říkal že "taky je to dobrý"...

ajilinka
18. dub 2014

Tak moje kontrola po 14 dnech u lékaře dopadla dobře,stav stejný ale jsme už zas o kousek dál 🙂 A jak jste na tom Vy holky?

mennii
23. dub 2014

Ahoj, holky, chci se podělit o svoji zkušenost se zkracováním čípku. Mně se zkracoval zhruba od 26. týdne, od 28. týdne mi nařídili klidový režim na lůžku, takže jsem poctivě ležela a měla samozřejmě strach. Čípek se i přes ležení stále zkracoval. Potom začátkem 35. týdne jsme se stěhovali, vzhledem k okolnostem jsem přestala tak striktně ležet a začala se více hýbat - od 36. týdne funguju úplně normálně🙂. Nález se mi od té doby zastavil. Nyní jsem v 38. týdnu a prcek na svět ještě nejde. Ono to pak nakonec dopadá tak, že holčeny, které musely ležet, tak nakonec ještě přenáší 😉. Takže držím palce a hlavu vzhůru!🙂

cicik14
1. kvě 2014

Ahoj holky, jsem 31.tt. a CS mi napsala doktorka 2, mam být v klidu, prý snad malá vydrží alespon do 34.tt,děsně mě postrašila!! byla jsem zvyklá na domácí předporodní cviky, myslíte že mám pokračovat, nebo se na to vyprdnout?Díky Ivka

ajilinka
5. kvě 2014

mennii Ahojky musím souhlasit 🙂 mě bylo nařizovano ležet do 36tt kdy mě minulou středu lékař ležící režim zrušil,stav zkracovaní čípku se zarazil ani hlavička už nebyla sestouplá takže nakonec mi povolil i sex nebot prý ještě miminko budem vyhánět 🙂 takže opravdu se muže stát že pak maminky přenáší,Takže holky hlavu vzhuru a krásná a zdravá miminka 🙂

prdecek
5. kvě 2014

@cicik14 já měla v 31tt CS 3 a nikdo to neřešil, takže klídek 🙂

cicik14
6. kvě 2014

@prdecek Ahoj, mě teda strašila s tim předčasným,ale už jsem v klidku, drobný cviky delam, odpocivam už jen proto, že se mě nic delat ani nechce :D 😀 😀

rheza
7. kvě 2014

Mně se po dvou týdnech v nemocnici čípek prodloužil z 1,9 cm na 4 cm. Ale nejhorší je, že nálevka se mi pořád rozšiřuje, takže tady musím zůstat a hlídají si mě. Ale je to děs být tak dlouho v nemocnici (teď jsem 3 týden) když víte, že je odchod v nedohlednu :(

mennii
17. říj 2014

Přidávám svoji zkušenost, protože když jsem měla problém, tak jsem to tady pročítala 🙂. Od 26. týdne se mi začal zkracovat čípek, od 28. týdne jsem měla nařízený klidový ležící režim. Celou dobu jsem poctivě ležela doma, nikam nechodila a čípek se i tak stále zkracoval. Měla jsem z toho nervy, protože sama jsem se narodila v 28. týdnu, takže jsem od mamky slyšela, jaké trápení je mít nedonošené miminko :(. Ve 32. týdnu jsem měla CS4. V 34. týdnu jsme se stěhovali do nového bytu a od té doby jsem vysadila magnézko, přestala ležet a začala normálně fungovat se vším všudy 😉. Většinou totiž maminky, které měly ležící režim, tak nakonec přenášely, takže proto jsem se rozhodla, že se vrátím do normálu a vstanu z postele. A porodila jsem v 39. týdnu zdravé miminko vážící 3360 g 😉.

mennii
17. říj 2014

Tak jsem úplně zapomněla, že jsem sem už psala v dubnu, tak se omlouvám za dvojí info. Ve druhé zprávě je akorát navíc to, že jsem porodila v 39. týdnu 😉.

natrix1
20. led 2015

Holky, prosím o radu, je šance, že když se zkracuje čípek zevnitř a tvoří se nálevka, že se to při klidovém režimu zlapší? Jsem 31tt a bohužel jsem se otevírala předčasně i v minulém těhu, ale z druhé strany, takže tohle nevím. Díky.

vilibalda
23. led 2015

@natrix1 Zkracoval se mi čípek zevnitř (byla tam nálevka), ve 24tt byl jen 11mm, o týden později po ležení v nemocnici, kapačkách, boraxových globulích byl 38mm. Takže mně klidový režim pomohl, vydržela jsem do termínu 🙂 Hodně štěstí!

natrix1
23. led 2015

@vilibalda díky moc 😵

sisinka74
10. únor 2015

@vilibalda Tohle casto ctu,ze se cipek nekomu zpatky prodlouzil. Jak to, ze moje gynekolozka tvrdi, ze cipek se nikdy nemuze prodlouzit? Maximalne zustane stejny a nezhorsuje se. Je to zrovna gynekolozka zamerena na cipky, jeho onemocneni a konizace. Opravdu kapacita. Tak jsem takova z toho zmatena.

vilibalda
16. únor 2015

@sisinka74 Musím říct, že taky nevím, co si o tom mám myslet. Taky jsem všude četla, že ležení ještě nikoho nezachránilo a že se čípek stejně jen zkracuje... Šla jsem v sobotu do porodnice, protože jsem už pár dní cítila v podbřišku takové mravenčení a to i přesto, že jsem odpočívala a skoro nic nedělala. Doktor mě prohmatal, řekl, že to vypadá dobře, že nerodím, pak vzal do ruky vaginální ultrazvuk a už to jelo... Čípek 11mm, vevnitř nálevka, vzhledem k tomu, že mi předtím nikdo v životě nedělal vaginální utz, nevědělo se, jak dlouho ten stav je. Jestli se čípek zkrátil za den nebo za měsíc. V pondělí mě vyšetřovala doktorka, protože chtěli buď udělat cerkláž nebo dát pesar. A čípek se jí zdál normální... Ještě se čekalo na výsledky stěrů. V pátek mi udělali utz a s čípkem 38mm poslali ležet domů. Taky mi to přijde zvláštní, ale když jsem pak nesla svoji kartu k porodu, opravdu jsem tam našla napsáno čípek 11mm a přiloženou fotku z utz (které jsem samozřejmě nerozuměla). 😅 Jestli to ten doktor špatně změřil? Těžko říct... MOžné to je, i mně přijde nepochopitelné, že by se čípek tak skvěle spravil během tak krátké doby. Ale je fakt, že mi ta hospitalizace pomohla a až do porodu mi bylo dobře (i když jsem teda až do 36tt poctivě ležela)

katka_rad
13. dub 2015

Ahoj ženy,
taky bych ráda přidala svou zkušenost. Při páteční kontrole mi doktorka vyděšeně sdělila, že se mi zkrátil čípek, od poslední kontroly kdy měl 3,5 cm na 1,5 cm. Byla dost vyděšená a hned mě poslala na vyšetření do nemocnice. Tady mi paní doktorka řekla, že zmenšení tam opravdu je, ale hrdlo je zavřené. Jsem ve 20 týdnu. Napsala mi na noc vaginální globule Utrogestan beru dvě a 6 tablet Mg denně.. Mám za sebou 3x konizaci čípku a děti zatím nemám. Na kontrolu jdu za týden. Moc mi pomohli Vaše zkušenosti. Při pátečním vyšetření jsem se skoro na nic nezeptala a celý víkend nad tím přemýšlím. Takže mi dnešní návštěva stránek pomohla.

werunqa
13. dub 2015

@katka_rad
Ahoj,já měla u obou dětí zkrácený čípek někdy od 25tt a obě jsem donosila v pohodě do termínu.Dcera se narodila den před termínem a syna jsem dokonce týden přenášela 😀 .
U dcery jsem poctivě ležela,odpočívala,nohy na hoře..doktor mě strašil nemocnicí,ale to se naštěstí nekonalo.U syna jsem to už moc neřešila..ono se to ani nějak nedalo odpočívat,když už člověk doma jedno dítko má..

Ale aspoň byly oba porody mega rychlé,když už to bylo tak pěkně načatý ten čípek 🙂

tynka88
10. kvě 2015

Ahoj holky.Vse jsem si tu procetla a doufam,ze i mi donosime do terminu.
Prvni tehu mi hrozne casto tvrdlo brisko asi mesic.Pak me z kontroly poslali rovnou do CB do nemocnice.Druhy den na to jsem musela rodit.Syn 26+5 880g a 35cm nyni mu je 3.5roku a je zdravi.
Ted cekame holcicku jsem 28+1
V 25+2 jsem lezela tyden v nemocnici namerili mi cipek 26mm po propusteni 31mm
Nyni mam cipek 29mm a CS 2
Mam pouze problem s cipkem jinak mi netvrdne brisko ani neboli nic.
V nemocnici mi po vysledcich posevniho steru zjistili zanet.Nasadili mi Macmirol na zavadeni a vse je uz ok.
Take mi predepsali Utrogestan ktery polykam a mam 1-1-2
+ magnosolf 1x denne
Mala ma 1100g.

ilonkaseda
10. kvě 2015

@tynka88 Utrogestan spíš zaváděj,má to mnohem méně vedlejších účinků a mnohem více účinků které potřebuješ

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru