Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

mogwaika
14. pro 2015

holky, držím pěsti, ale vemte si příklad ze mě, klidový režim a gravitace nám pomohly ustát to do přijatelné termínu 🙂 A to mi ve 31tt, čípek zacházející, otevřená na dva prsty a hlenová zátka odešla, prorokovali, že porodím v max 33tt 🙂

pekkaa
14. pro 2015

Tak se pridavam. 22tt a cipek 28mm☹

marfuska1987
14. pro 2015

Ale jak to tady tak čtu, tak ve většině případů se miminka donosili do hezkého termínu a spoustu maminek to začalo trápit kolem 28 tt.... Moje dr mi říkala že se neví proč ale prý ten 28 a 29 tt bývá takový náročnější na ten čípek a že když se to zvládne tak už to bude dobré... Ale proč to tak je mi nnedokázala říct....

dusanba
15. pro 2015

@pekkaa mam to podobne.hrozi ti nemocnici?

pekkaa
15. pro 2015

@dusanba vcera mi rekl, ze se mam hodne setrit a co nejvice lezet a predepsal magnesko. Po vanocich mam hned naklusat na kontrolu a uvidime.
Rikal, ze by to nemelo byt pod 25, pak muze byt nemocnice.
Blby je, ze nemam srovnani, protoze mi ho meril uplne poprve, tak ani nevim z jake velikosti se zkratil za jakou dobu.. Doufam, ze bude aspon stejny po vanocich kdyz se ted dam do klidu.
Bojim se toho. Jsem jenom 22tt.
A co ty?

pekkaa
15. pro 2015

@firefly88 ahoj. Tak jak to s tebou dopadlo?

dusanba
15. pro 2015

@pekkaa tak ja us vyho dr jsem mela pokazde 4cm a uz 2x na pohotovosti a jen 3cm...tak nevim.rikali,ze od 2,5cm uz by byla hospitalizace.ale ted podruhe me tam poslal dr k hospitalizaci,protoze me porad tvrdlo bricho,kdyz jsme u nej byla na kontrole.a oni me rekli,ze to k hospitalizaci neni,meli teda i plno,takze z kapacitnich duvodu.a ted mi rekli,ze 3cm jsou v poradku,ze to neni zkraceny,pritom minule mi rekli,ze ty 3cm je zkracenej,ale ze me pusti domu sklid.rezimem,jen lezet.takze zalezi na koho asi natrefis,jak kterej dr. na to ma nazor.muj doktor se boji toho tvrnduti hlavne asi,protoze cipek se mi u nej nezkracoval...ale ted se bojim,jak jsme mela v patek ty 3cm,at s emi nezkrati.protoze porad elzim poctive...nechali me teda nechat vysedavat asi 2a pul hodky na te pohotovosti.meli na vsechno cas,pritom tam nikdo jinej krome me nebyl.brali mi i krev,protoze uj dr mel podezreni na zanet mocaku,a kdyz jsme si volala o vysledky,tak je nikdo nemohl najit,meli se mi ozvat zpet a nic,tak jsem volala znovu dlasi den a neco mi reda rekli,ale jeste se me ptali na co s emi ta krev brala a tak..takze na to uplne kaslou...premyslim o zmene porodnice

pekkaa
15. pro 2015

@dusanba me rikal, ze hranicnich je 25mm. A i kdyz se koukam na ruzne clanky a tak, tak pry nad 25 je to ok a vubec nic se nemusi resit. Proto to zatim nechal tak a te uvidime. Takze ty si podle me v pohode! Jsi dal nez ja a mas ho delsi.
Jinak bricho mi tvrdne podle me stale vic a vic☹. Jako kdyby to magnesium ucinkovalo na me opacne..

dusanba
15. pro 2015

@pekkaa jo,me taky prvni tyden tvrdlo jen treba 3xza den...no a pak uz jsme to ani nepoznala,to je ted asi 2a pul tydne,a to bricho je tuhy asi porad...hlavne,pokud ybch lezela na zadech nebo,kdyz si stoupnu a jdu na wc.ja bych to asi nepoznala,ale dr mi rekl,ze mam tu delohu podrazdenou,no a jak jsme to mela u nej,tak to mam porad..takze asi tvrdne porad..a ten cipek se muze zmenit asi z niceho nic...dulezity je taky,aby se nezacalo otvirat hrdlo

pekkaa
15. pro 2015

@dusanba zatim mam hrdlo zavrene.
Ja bych uz chtela preskocit v case az na dalsi kontrolu at mi rekne kolik meri. Stale verim, ze me plasi zbytecne. Ze mam proste takto kratky cipek prirozene.. Resp ze se aspon udrzi na stejne delke...

dusanba
15. pro 2015

@pekkaa Tak to ti nikdo nerekne bohuzel, cipek kratky 2,5cm neni optimalni v 22tt, ale samozrejme muze tak vydrzet klidne i do terminu porodu...nejhorsi je,ze to nam nikdo nerekne,jak se to muze vyvijet, u kazdyho je to individualni a proto se to musi hlidat podle me i casteji...proto me tam asi muj dr posilal,protoze nevi, co se muze dit,i kdyz mi tvrdil puvodne, ze pokud se cipek nezkracuje,tak tvrdnuti by nemelo vadit a stejne me tam nakonec poslal. no a najednou byl na pohotovosti kratsi o celej cm. ja jdu v patek na kontrolu a taky se bojim, abych nemela ten nalez treba horsi a neposlal me do nemocnice na svatky... ☹

pekkaa
15. pro 2015

@dusanba drzim palce. Dej vedet jak ti to dopadlo

dusanba
15. pro 2015

@pekkaa jj,dam. a jak moc ti to tvrdne? tak pokud mu staci,ze prijdes az po vanocich, tak se mu zda asi jinak vsechno v poradku.rikal ti,ze by ti tvrdlo brisko i pri vysetreni? no ten muj ma pak dovcu az do novyho roku prave, takze ordinuje az od 4.ledna.tak se modlim,at je to v poradku i ted i pres svatky do dalsi kontroly aspon.a ve ctvrtek jdu na ogtt,tam taky budu dlouho sedet,tak doufam,ze se mi tim ten cipek nezkrati treba zase...☹

pekkaa
15. pro 2015

@dusanba tvrdne mi to myslim v prumeru tak jednou-2x za hodinu. Zalezi pak jeste jestli se mi treba nechce na zachod, nebo me nadyma a tak. Vtedy to je casteji a vic. Intenzita tvrdnuti ale neni strasna. Vetsinou to ztvrdne jenom na 10 vterin a je po. Uvedomuji si to prave jenom kdyz lezim. Zmenim nejak polohu, soustredim se abych se uvolnila a rychle to je pryc. Kdyz stojim nebo sedim tak jsem si to nikdy nevsimla.

Chtel me objednat za 2 tydny, ale to tady ani ja ani on nebudeme. Tak ze pak za 3, ale ze mam fakt stale co nejvice lezet.
A taky zastava nazor, ze pokud je to stale nad 25mm tak me do nemocnice nepozene.

Pri vysetreni nerikal, ze by tvrdlo.. Mozna na to nekoukal. Nebo neni mozne aby si to na ultrazvuku nevsiml?

dusanba
15. pro 2015

@pekkaa To by zjistil,kdyz te prohmatava.

dusanba
5. led 2016

@pekkaa Tak já jdu dnes na večer k dr. na kontrolu...přes svátky to bylo dobrý, ale poslední 4 dny mě to zase zlobí a tvrdne hodně, i víckrát do hodiny a to fak ležím pořád, tak se bojím, co řekne na kontrole, aby mě nechtěl poslat do nemocnice...abych neměla zkrácenej čípek třeba nebo se neotvírala☹. Ty jdeš kdy?

pekkaa
5. led 2016

@dusanba ahojky. No byla jsem tam vcera vecer v 8.
Cipek je 27mm (minule byl 28mm). Takze zhruba stejny. Ale taky mam dost nizko placentu☹. Takze nic moc kombinace.
Predepsal mi utrogestan a mam pokracovat v magneziu.
A taky napsal zadanku na vysetreni v porodnici, aby se na to tak podivali z jejich odborneho hlediska.
Rekl, ze mi to tam premeri a bud reknou, ze to je jeste ok a nemusime plasit, anebo me tam budou pozorovat.
Tak doufam, ze si me tam nenechaji ☹.
Jinak bricho tvrdne uz vyrazne mene.

Tak vecer budu drzer palce. Zjisti vsechno jak to mas ted ty a dej vedet

luisa28
5. led 2016

Holky já byla v 28 tt týden na kapačkách v Motole, od té doby upoutaná v podstatě doma na lůžko, nedělala jsem vůbec nic (a to jsem od 5. měsíce dodržovala klid. režim) a porodila jsem v 39+0 zdravou, dokonalou holčičku:-* Stálo to za ty nervy! Ale nebuďte blbý a dodržujte klid, nic vám za to nestojí, žádnej kus žvance, utřená podlaha nebo vyblejskaná okna!

millinek81
5. led 2016

Holky,už jsem psala i já před Vanocema.To jsem byla podruhé na kapackach za mé těhu. Poprvé 19tt zjistili zkrácený čípek na 25mm,hned hospitl s tím že víc pro mne dělat nemůžou. Ale kapacky dali.Od té doby nohy hore a ležení doma.Před těmi Vánocemi 28tt znovu hospitl s tvrdnutim, ale čípek držel a drží na 27mm.Dokonce😗Ted jsme 31tt a dnešní kontrola taky fain.Už mužů i pochopit,což je nádhera. Vím, jaké to je na psychiku.Pokud máte ještě k tomu některá malé děti. Přeji vám,ať vám to utíká a nechte se opecovavat od rodiny a fakt nedelejte pokud to jde nic! 😉 Ono to uteče...

millinek81
5. led 2016

@millinek81 pochodit tam mělo být!😛

cattus
5. led 2016

Me doktor pred vanoci na kontrole rekl,ze se cipek trosku zkratil a je mekky, ale ze nemam plasit, ze je to normalni. A pak mi pri odchodu rekl at si radeji do konce roku dochystam vsechno potrebne, ze co kdyby nahodou. A na uplny zaver dodal at spis odpocivam, nenosim nic tezkeho, zbytecne at nechodim (obzvlaste NE na dlouhe prochazky). A ze uvidime po novem roce. Docela me vydesil, ale pak jsem si rekla ze vlastne kdyby melo chtit mimco na svet tak proste pujde, a ze nebude cekat az mu k tomu dam svoleni. Ted uz je vlastne hotove, jen doktori rikaji "musi se dopect". Takze ted uz mam pro prcka vsechno pripravene.
Na kontrole jsem byla vcera. Vsechno je pry v naprostem poradku, cipek stale stejny a prcek roste jak ma.
Za tyden posledni kontrola u meho gyn a pak uz jen v porodnici.. uz aby to bylo za nama a my jsme meli ten maly uzlicek doma...

millinek81
5. led 2016

@cattus Jo,to je fain.Ty už to máš za pár jak se říká😗ale ty maminky,co jsou třeba 20tt a tak,tak je to jediná naděje pro ně a ležení poctive to oddálí. Já tomu už věřím 😗

cattus
5. led 2016

@millinek81 to mas samozrejme pravdu. Me muj gyn rekl, ze to zkraceni nejspis zpusobila moje prace. Delam ve fastfoodu a smeny minimalne 8hod a to jsem byla porad na nohou. Kdyz mi nebylo dobre tak me vedouci nechala chvili sednout v kancelari, jenze jsem rapl a nedokazala jsem nechat kolegy ve srabu, protoze kdyz zacne srumec tak ten jeden clovek pak strasne chybi. Takze jsem mu po te kontrole pred vanoci slibila ze odslouzim posledni 4smeny pak dam tyden dovolenou (stejne bych ji musela vybrat nebo by mi ji proplaceli) a pak sup od 22.12.na materskou a je fakt ze jsem celou dovolenou prolezela a odpocivala, zvedla jsem se jen uvarit najist na wc obcas skocit neco nakoupit.

pekkaa
5. led 2016

@millinek81 ja mam jit zitra do Podoli na vysetreni, tak doufam, ze si me tam nenechaji.
Jinak nedelam fakt skoro nic. Stale lezim. Chodim jenom na zachod a obcas do kuchyne pro piti, rohlik.. Jinak me obskakuje manzel. Kdyz jim tak sedim, jinak vsechno v leze. Delam par veci do prace na pocitaci - taky v leze.
Me to bricho ted uz mic netvrdne, jenom obcas kdyz se mi chce na zachod, nebo mam nejakou blbou polohu..a nic neboli, kdybych se na to nesoustredila, tak ani nevim..
A dobra zprava je, ze po mesici mam cipek z 28mm ted 27mm, takze aspon se to nejak nezhorsuje.
Uvidim jaky nazor na to budou mit v zitra v Podoli

dusanba
6. led 2016

@pekkaa Tak vcera na kontrole meril cipek a ze ho mam dobry, v prukazce mam hodnotu dokonce myslim 45 nebo 55mm,takze jeste vic,nez kdy pred tim,jinak mi meril vzdycky 4cm muj doktor.i kdyz na pohotovosti, kde jsme byla dohromady 2x mi namerili 30mm...asi se to muze klidne z niceho nic zmenit...no kdyz jsme mu rikala,ze mi to tvrdne ted posledni 4dny vic, tak mi napsal macmiror na kvasinky,ze pro jistotu...i kdyz macmiror se dava i na bakterie a ty jsme mela pred mesicem negativni.a necitim problem,ze bych mela kvasinkovy zanet.proste rikal,ze pro jistotu a kdyz mi to neprejde po tech kapslich, tak volat jemu nebo na pohotovost jet. ze to tvrdnuti neni dobry, kdyby se neco zacalo dit...asi mysli,kdybych s ezacala otvirat nebo ja nevim,nerekne nic narovinu. pri tom kdyz mi zacinalo bricho tvrdnout, a ptala jsme se ho, tak rikal, ze tvrdnuti tak nevadi, hlavne,kdyz se nezkracuje cipek.a ten mam porad ok, ale stejne me chce hnat uz podruhe k hospitalizaci....samozrejme mimi nechci ohrozit, ale lezet tam jen kvuli kapackam magneska se mi nechce.casto to ani nezabira. akorat jak jsem se vratila vcera u kontroly, tak mi to behem hodiny ztvrdloa si 4x a ted mi to tvrdne tak po hodine shruba...tak nevim, jestli nejet na pohotovost☹, asi by si me tam nechali, kdyz uz tam pojedu potreti s tim stejnym problemem. tobe drzim palce. dneska budes vedet uz,ze?

pekkaa
6. led 2016

uz jsem se vratila z kontroly v Podoli. nastesti si me tam nenechali 🙂.
rikali, ze to vubec neni takove zle, na hospitalizaci to urcite neni. Mam jenom pokracovat ve klidovem rezimu, pit Magosolv a zavadet Utrogestan a melo by to vydrzet. Zmerili mi cipek 29 mm a placentu 30mm od branky. Je to kratsi, ale stale pry normalni nalez, takze staci pokracovat v tom co delam.
Stale jsem uplna uzavrena.
Taky mi brali kultivaci z vytoku. Za tyden tam mam kvuli tomu prijit na kontrolu. Ze to je take dulezite udelat vzdy tu kultivaci kdyz jsou problemy s cipkem, aby se vyloucili infekce, ktere to muzou zpusobovat.
Zatim jsem preventivne dostala boraxove globule, ktere jsou aspon na kvasinky a pak uvidime po tech vysledcich jestli bude potreba jeste neco dalsiho.
vytok mam tedy celou dobu, ale nic me nepali ani neboli, takze jsem tomu neprikladala zadny vyznam.

Pokud mas 30mm, nebo dokonce 45/55mm, tak si myslim, ze muzes byt v klidu.
tvrdnuti jinak obecne nevadi, pokud to nedela zmeny na cipku. me tvrdne tak ruzne. nekdy po kontrole kdyz jsem rozrusena, tak mi taky tvrdne i 5x do hodiny. jinak normalne tak asi 1x za hodinu, ale neni to pravidelne.. vzdy to mam jako reakci na nejaky diskomfort.. mam blbou polohu, nebo se mi chce na zachod, nebo plyny,.. a mam to mirne. nic me neboli, jenom takove mirnejsi stuhnuti "svalu", ktere za par vterin odezni. kdybych se na to moc nesoustredila, tak si to mozna ani nevsimnu.
takze asi bud v klidu. bude to ok. Nenech se strasit hospitalizaci. Me muj dr taky vystrasil a dneska mi v porodnici rekli, ze to je v pohode a byli strasne mili a hezky me uklidnili.

Ono se asi gynekologove boji odpovednosti, tak radsi posilaji driv i kdyz to neni uplne nutne.

A ten Utrogestan beres? Kdyz tak mu rekni at ti to predepise taky, ten by mel vyrazneji pomoct...
Na pohotovost se asi vykasli. Pokud to nemas strasne silne a bolestive a hodne casto, tak bych asi nejela.. hlavne kdyz mas ten cipek relativne ok. Proste lez, odpocivej, uvolni se.. zmen polohu kdyz to prijde. Me pomaha lehnout si na bok.

dusanba
6. led 2016

@pekkaa tak to mas dobre 🙂 . ja lezim jen na bocich radsi, at to na zadech nedrazdim jeste vic. bolestivy to nastesti nemam, to tvrdnuti,ale je tak po hodine no....jn, me je jasny,ze se dr boji, aby mi tim tvrdnutim nezacali kontrakce, coz to muze vyvolat...ale to nikdo nepozna jen tak, musi se to kontrolovat.proto nechapu,ze si me zve az po 3 tydnech a ne treba aspon po 2.ale stalo se mi, ze v jeden den mi dr meril cipek 4cm, pak me zacalo velky tvrdnuti a mela jsme i bolesti chvili...a na pohotosti o par hodin pozdeji namerili jen 3cm...takze u toho cipku nikdy nevis. musim doufat...v nemocnici bych byla uplakanek, to je mi jasny,takze by to taky nepusobilo moc dobre na mimi

pekkaa
6. led 2016

@dusanba to me je taky jasny, ze bych v nemocnici byla uplakanek...

ono asi taky zalezi kdo to jak meri a cim...
ale zatim se neoteviras, ne?
to je asi nejdulezitejsi..

lennus
6. led 2016

Doktorka mi oznámila, že se mi zkracuje čípek a za pár dní mi začínala odtékat voda a já jsem ve 34. týdnu porodila předčasně. Asi to chce jen klidový režim a nestresovat se tím. Držím palce!

dusanba
6. led 2016

@pekkaa ne, to by me asi hnal hned, kdybych se otvirala.
@lennus a mimi v poradku v 34,tydnu?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru