Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

lennus
6. led 2016

@dusanba Ano, naprosto zdravý, už dvouletý divoch. 😀 Byl první den na hadičkách, dávali mi před porodem kortikoidy na dozrání plic, pak měl i žloutenku a pár dní byl v inkubátoru, přiložili mi ho po týdnu k prsu, ale kojila jsem ještě dva měsíce zpátky. 🙂

dusanba
7. led 2016

Tak v noci jsme byli na pohotovosti, protoze me k tomu tvrdnuti zacal bolet podbrisek a mela jsem ho takovej ztuhlej...no nastesti je vse v poradku, nabidli mi hospitalizaci s mageskem nebo klid doma, tak jsem radsi samozrejme doma...i kdyz muj dr by me tam urcite chtel nechat, aby se mnou nemel starosti uz....cipek mi namerili 36mm (pred 4tydny na pohotovosti 30mm), coz je zase uplne jinak nez den a pul pred tim muj dr, kterej nameril 45 nebo 55mm.me pripada,ze on to meri snad jinak, nez oni...ale rikali, ze je to ukazkovej cipek,ze ta delka je hezka. tak se ted musim modlit, at se mi to tvrdnuti sklidni..vcera jsem si vzala prvni kapsli toho macmiroru, tak nevim, jestli me ten podbrisek treba nemohl zacit bolet z toho, ale to je asi blbost. stejne nevim, jestli neni zbytecny to brat jen tak pro jistotu, jak rekl muj dr, kdyz nemam znamky zanetu...

pekkaa
7. led 2016

@dusanba tezko rict. Asi bych to preventivne taky nebrala. Navic kdyz mas tak krasny cipek.
At ti proste priste odebere ster na kultivaci a uvidi se jestli tam je nejaka infekce..

japona
7. led 2016

@dusanba Ono to mereni čipku je takove osidne🙂 Taky me zkracování zlobilo, mereni v porodnici každou chvilku. A vysledovala jsem, že jeden doktor naměřil vždy o cca centimetr vic než jedna doktorka.. proste se mi zkracoval/prodluzoval dle toho, kdo měl zrovna službu. Takže pokud hodnota není nijak dramaticka, není třeba se stresovat🙂

dusanba
7. led 2016

@pekkaa prave mi delal ster kvuli tvrdnuti uz asi pred 4 tydny a nic tam nebylo...nebo rikal,ze beznej nalez behem tehu...a ted mi cpe tohle

pekkaa
7. led 2016

@dusanba tak bych to nebrala...

dusanba
7. led 2016

Jo a holky, je to teda trosku od tematu,merila mi na pohotovosti shruba vahu mimi a rekla, ze kolem 1000g,ptala jsem se,jestli to odpovida tydnu a rikal, ze shruba ano.a do zpravy mi pritom napsala,ze odpovida 27tt a ja dnes zacinam 29tt uz...v 25tt melo 725g.tak se bojim, ze ted pribira malo nejak.vite koik jste meli v tom 28tt?

luisa28
7. led 2016

@dusanba na tohle se vyprdni a nenech se stresovat, to by ani tobě, ani miminku neprospělo. Mně na utz v 37 tt řekli, že malá odpovídá o 14 dní menší a vypadlo z nich, že mají podezření, že se přestala vyvíjet. Dokážeš si představit ten stav do dalšího vyšetření, které to mělo zkontrolovat. Příště budu chytřejší a těmahle nesmyslalam se budu snažit nenechat se rozhodit, porodila jsem v 39+0 nádhernou holčičku s mírama 47 cm a 3210 g...

pekkaa
7. led 2016

@dusanba presne tak. vykasli se na to.. navic i kdyz se podivas do ruznych tabulek na internetu, tak kazda ukazuje neco jineho..

luisa28
7. led 2016

@pekkaa přesně. taky jsem začala zkoumat tabulky a měla pocit, že mě klepne a bylo to úplně zbytečné. navíc každé miminko je jiné a může to všechno dohnat. Moje malá to pak krásně dohnala

dusanba
8. led 2016

@luisa28
@pekkaa ja vim holky, ze to se muze jeste hodne zmenit. jen me stvou obcas doktori, ze neco placnou do zpravy...i kdyz kazda tabulka na netu ukazuje neco jinyho. dikec🙂

luisa28
8. led 2016

@dusanba přesně, oni něco bezmyšlenkovitě plácnou a nejsou si vědomi důsledků, co to s maminkou udělá. Holt už jsou orupělí. Jestli budu někdy po druhé těhotná, budu se snažit tohle si nebrat a prděl na ňáký takový jejich divný řeči a blbý tabulky.

dusanba
28. led 2016

Tak co holky, jak to u vás pokračuje, jak se máte?

pekkaa
28. led 2016

@dusanba u me ok🙂. Zadna zmena v podstate.. Stale se to drzi stejne.
Uz mi i vysadil utrogestan, ze to zkusime bez nej.
Jsem zatim uplne uzavrena..
Takze doufam a verim tomu, ze jsem jeden z tech pripadu koho jenom strasili a nakonec v pohode🙂.
A co ty?

dusanba
29. led 2016

@pekkaa Ja porad lezim, bricho mi tvrdne, ale cipek je zatim dobrej. takze vlastne taky zadna zmena. hlavne, ze lezim doma a ne v nemocnici aspon. akorat uz mam za sebou velkej uz, a vsechno v poradku nastesti, akorat poloha je koncem panevnim☹,sedi mi tam zadeckem,a to uz jsem ji tak mela par tydnu zpet, takze moc neverim tomu, ze se otoci, ale musim v to doufat. budu ji muset premlouvat, at se otoci🙂.bojim se porodu kp, je to mnohem vic rizikovy, hlavne pro mimi. cisare v brne moc delat nechteji.

pekkaa
29. led 2016

@dusanba jeste ma cas. Jeste se otoci.. Zkus pripadne nejaky ty cviky na otoceni. Nevim jestli to funguje, ale za zkousku nic nedas😉

lusie9
9. únor 2016

Ahoj holky, ležela jsem od 18.týdne, čípek byl 21mm, pak se po utrogestanu udržel na 25mm až do 29.tt, v 31.tt už jsem měla jen 20mm a na kontrole ve 33+2 už čípek zaniklý a na prst otevřená, i přes intenzivní ležení.... Dnes jsem 37+3 a je to 4 týdny úplně stejné 🙂 jinak kromě hospitalizace v tom 18.týdnu jsem byla v nemocnici ještě ve 28.týdnu, kdy mi břicho tvrdlo asi 20x-30x denně i přes max.dávky magnezka, byla jsem tam 4 dny na kapačkách, možná to v tu chvíli pomohlo, ale pak to bylo zase to samé, tvrdnutí 2x do hodiny, ale už jsem to neřešila, prostě jsem to brala tak jak to je a přestala se na to zaměřovat... Kupodivu se mi zdá, že teď od toho 35.týdne se to zlepšilo a už to ani nevnímám 🙂 ale opravdu žádný stres holky, já jsem vážně přes to všechno pochopila, že kdyby mimi opravdu chtělo ven dřív, tak tomu stejně nezabráním, voda může rupnout kdykoli a to člověk neovlivní....hlavní je rozhodně ten utrogestan, který opravdu tomu zrání čípku zabraňuje, takže to si určitě klidně vyřvěte, já kvůli němu musela měnit doktora, ten můj bývalý mi ho nechtěl předepsat... Tak držím všem palečky, ať donosíte co nejdále a hlavně v pohodě holky 🙂 i když moc dobře vím, jaké jsou to nervy, ale tím to stejně neovlivníte.... Hodně štěstí všem 🙂

millinek81
10. únor 2016

@lusie9 Ahojky,jak to tak čtu přijde mi to jako mě těhotenství☺19tt hospitalizace s 25mm a od té doby nožky nahoře+utroš.29tt hospitl Tvrdnutí a teď 37tt a mne přijde,že už měsíc tvrdnu ojediněle☺Zacala jsem se hýbat-fungovat a nějak to ustalo. Jen ho mám dlouhý stejně 25mm☺Fakt jako přes kopirak,ikdyz ty už jsi bez něj☺

kusanagi87
22. únor 2016

Ahojte 🙂 ráda bych se zapojila do diskuze se svým dotazem. Ve středu jsem byla u doktorky na pravidelné kontrole a zjistila mi zkracující se čípek. (29 tt). Sice asi žádná hrůza - pokud to po ní správně přečtu, tak ze 43 je 42,5. Ale i tak jsem byla překvapená, protože mi říkala, že moc chodím, že musím více ležet a odpočívat. Přitom já nechodím! Jsem doma a sezení střídám s běžným chozením po bytě, když si jdu uvařit oběd, pověsit prádlo atd. Nic náročného. Prádlo věším po troškách, aby to nebylo těžké, na rozkládací věšák, takže žádné zvedání rukou nahoru. S úklidem to nepřeháním, žádné umývání podlah po celém bytě a umývání oken atd. Je sice pravda, že jsem si předtím lehla tak 2x denně a na chvíli....
Co mě ale teď trápí je to, zda zkracování nemůže souviset s těhotenským cvičením?! Začala jsem na něj chodit od poloviny ledna a 27.1. bylo při kontrole vše ok a teď náhle zkrácený čípek. Sice doktorka říkala, že takovéto "válení se po míči" dělat můžu, akorát že my se tam "neválíme po míči". Je to kombinace těhu pilatesu, jakéhosi posilování obecně, posilování pánevního dna a cviky na hráz, jako je podřep, "motýlek" a podobně. Na "válení se po míči" jsem chodila před pár lety a to bylo fakt relaxační, tehdy jsem si říkala, že ideální pro těhule 🙂, ale tohle je reálné cvičení, kdy si fakt mákneme. Mám teď z toho trochu obavy, mám ještě předplacené 3 hod, ale nevím, zda je tedy vychodím...Minulý týden jsem raději nebyla a nevím, zda mám jít dnes 😒

Co myslíte? Může zde být souvislost? Děkuji.

andysek2512
22. únor 2016

@kusanagi87 Ahojky, já bych řekla, že to nemáš vůbec zkrácený.... Já takový čípek za cellý těhu neměla :D.... nejvíc jsem měla myslim 38.... Takže myslim, že můžeš být v klidu.... Měla jsem být více v klidu - ale jakože netahat nic těžkého apod.... a od 33 tt jsem už na špičku prstu otevřená, tak mě zas strašili abych předčasně neporodila..... ted jsem v 37 tt, jsem otevřená na prst a zatím se nic neděje :D Oni se spíš doktoři sychruji a raději řeknou klidový režim, ale myslim, že pokud neděláš bůh ví co tak můžeš být v klidu, já ležela fakt od toho 33 tt, abych vydržela do 35 tt kvůli plicím, alel stejně jsem občas zajela do krámu apod.... A těžko říct jestli to může mít souvislost s cvičením.... 🙂
a to ti dělala dr cervikometrii?? protože ta snad od nějakého 25 tydne nemá už smysl.... (teď si přesně nejsem jistá od kterého týdne už se nemá smysl dělat) ..... Přeju hodně štěstí 🙂

kusanagi87
22. únor 2016

@andysek2512 Doktorka zkusila pohmatem a pak se dívala ještě přes UZ a když jsem se jí ptala, zda kontroluje čípek? Tak říkala, že ano, že už mám NAD 25. tt, takže se to musí. Takže nevím 😀 Mám tu hodnotu v těhu průkazu v poli "CS" - na té rozkládací stránce, jak se tam píše i tlak atd. Já mám trochu obavu kvůli předčasnému porodu - hlavně kvůli tomu, že porod ještě nemáme s doktorkou dořešený. Kvůli zdravotním problémům mám od jiného odborného lékaře doporučen císařský řez, kvůli zátěži při fyziologickém porodu. Gynekoložka zase říkala, že počkáme na nález na děloze, porodních cestách a velikosti dítěte. Takže mám obavy z toho, že kdyby to přišlo dříve, tak nebudu vědět, co teď. Zda klasický porod nebo lépe ten doporučený cís.řez.

pekkaa
22. únor 2016

@kusanagi87 ja myslim, ze muzes byt uplne v klidu. Ja mam cipek od 20tt 27mm a stale je to dle nejmodernejsi mediciny v ramci normy.
Navic, po 28 tt uťz zadna norma neni. Zkracuje se hodne individualne. Nekomu rychle najednou, nekomu postupne..
Navic i ten tvuj relativni pokles je tak malinky, ze to mohla byt jenom pouha nepresnost v mereni..

andysek2512
22. únor 2016

@kusanagi87 jjj, ale řekla bych že takto čípek úplně zkrácený není... Myslím, že můžeš byt v klidu, mě taky od 33 tt strašej abych neporodila předčasně a jsem 37 a nic se fakt neděje, žádné poslicky nic nemam... A to jsem hlídána od začátku, ptz v dubnu 2015 jsem prodělala revizi- kvůli zamklemu potratů.... A po první MS hned otěhotněla.... Určité třeba polehavej a hlavně se nestresuje, rikej si že teď rodit nechces a je to. To si říkám já, že dřív jak začátkem března neporodim a zatím mi to vychází dobře🙂 takže fakt klid a žádný stres🙂)))

dusanba
22. únor 2016

@kusanagi87 Pul centimetru rozdil v mereni cipku nemuzes brat v potaz.neslysela jsem,ze by to nekdo meril takhle presne na milimetry.a cipek kolem 40mm v tvym terminu je krasnej.nekdo nema ani to uz na zacatku tehu.me muj dr meri cipek na 40mm,na pohotovosti kdyz jsem byla tak i 30mm.ja mam k tomu i tvrdnuti bricha,tak musim lezet uz od 21tt.v brne rikaji,ze hranice pro hospitalizaci je 25mm.ale stejne od shruba 28tt uplne norma neni.a je fakt,ze nekdo muze mit cipek klidne i 20mm,ale udrzi se mu to tak do terminu porodu.takze na tvem miste bych nemela vubec obavy,mas tu delku ukazkovou🙂.nevim teda,jake k tomu mas dalsi problemy,jak jsi rikala,ze budete resit,jak budes rodit.ale tak brzy,kdyz jsi v 29tt se s tebou jeste asi nebudou domlouvat na porodu.drzim palce

dusanba
22. únor 2016

A jinak co vy ostatni holky,porad se drzite?🙂ja mam obcas i pobolivani bricha a tvrdne mi porad,ale zatim lezim doma a doufam,ze to udrzime aspon do toho 38tt.akorat mam malou koncem panevnim☹.muj dr me chce poslat do porodnice na monitory a tak az v 38tt,tak me docela stve.protoze si myslim,ze s touhle polohou by me tam mel poslat driv.hlavne se bojim,ze me nebudou chtit udelat cisare,protoze tlaci do prirozenych porodu v poloze KP.jenze to ma tolik rizik pro mimi,ze do toho nechci jit☹

andysek2512
22. únor 2016

@dusanba a ty jsi prvorodicka??? Oni nenechají moc rodit kp případně ti dají na výběr, ale naprosto té chapu taky bych volila v tvém případě císaře.....ale držím palce třeba se mimi umoudri a otoci se:+) kamarádku takhle nechali čekat do poslední chvíle a rodila normálně ptz se ji mimi otocilo🙂
A 35 tt, je dobrý, a uvidis ze vydrzis do 38 tt🙂 já byla dnes na kontrole a ozvy jsem měla ukázkové, i když malej prvnich 10 min spal a teda spolupracovat nechtěl:D taky jsem hodně ležela a nic nedělala a držím se do teď... A to nemam vůbec žádné poslicky, nic... Jen se iz od 33 tt oteviram.... A Jen když teď zacnu třeba uklízet nebo varim tak mi ztvrdne břicho nachvili ale nic hrozneho.... Držím palce ať vydržís co nejdele!!!!🙂

dusanba
22. únor 2016

@andysek2512 Cpu se jeste porad magneskem, dr mi rekl, at hoberu dal, a tvrdne mi to,i kdyz jen lezim. no a kdyz jdu neco udelat jen na chvili do kuchyne treba, tak mi to tvrdne hned. prave jsem prvorodicka, ale bohuzel u nas v brne chteji porad strasne delat polohu kp prirozene. vim, ze cisar je operace s riziky, ale radsi podstoupim riziko pro sebe, a vim, ze po operaci to bude bolet a budu muset fungovat, ale radeji to, nez aby byla mala pridusena nebo se ji stalo neco vaznejsiho.... tem dr to bude pak jedno. ja jak porad lezim, tak jsem utahana a ufunena jen kdyz stojim par minut, tak si ani moc ten porod KP nedokazu predstavit, jeste kdyz by mel trvat dyl, nez normalni, protoze se nesmi u KP nic urychlovat. no vidis, ty ses v 37tt a uz jsi byla na monitorech. a ja budu nejdriv v 38tt. nj, musim si nekde postezovat🙂

andysek2512
22. únor 2016

@dusanba no mě dělá monitor má dr přímo v ordinaci, ale jinak mi ho už dělali někdy v 32 TT na pohotovosti v porodnici.... Ale do porodnice zacnu chodit až v 39 tt.... Ale jinak i v tehu prukazce mám před tištěné 36 a 38 TT monitor, tak se divim, že té neposle dřív do porodnice.... Hořčík jsem taky brala celé tehu a vysadial jsem ho někdy v 36 TT, ptz se dyl brát ani nemá.... Tak to s tím tvrdnutim ti nezavidim, teď problém vůbec nemam, ale tak hodně radši odpočívej ještě těch 14 dni ať vydržís..... Treba v porodnici narazis na dobrého dr a půjde domluvit císař naprosto bez problémů. Budu držet palce🙂
A s tím lezením, já taky teď musela hodně odpočívat, takže mi stačí málo a jsem hned unavená:-/ navíc bydlime ve třetím patře bez výtahu a to mám vždy takovou rozcvicku, dolů to jde bez problémů ale když jdu nahoru tak čekám kdy vyplyvnu plíce:D:-/

dusanba
22. únor 2016

@andysek2512 Praveze muj dr mi neudela ani monitory,a ni mi nezkontroluje, jak je mimi velky nebo jestli mam dost plodovky...bojim se, aby se neco nezanedbalo prave☹kamaradka mela taky polohu KP a posilal ji jeji dr uz v 35 nebo 36tt a na 38tt ji naplanovali porod a to ja tam teprve dojdu do porodky. jenze co ja zmuzu, bude mi davat urcte nejakou zadanku nebo tak, takze musim pockat,az me tam posle on sam...hlavne, ze me nekolikrat vyhrozoval s nemocnici, kdyz mi to bricho tak tvrdlo a ted na to kasle,vul. asi ho pak nejak budu menit, protoze dalsi tehu bych s nim uz nechtela. no teda slapat do tretiho patra, z toho bych mozna i porodila🙂, to bych rozdychavala jeste hodinu potom🙂

andysek2512
22. únor 2016

@dusanba tak jet do porodky s nějakým problémem a je to 🙂 oni ti monitor natočí🙂 a porodopis tam sepsány mas? Já jsem z mladé Boleslavi a původně jsem chtěla rodit v Jičíně a kdybych chtěla tam jezdim tam OS 36 tt na kontroly, ale nakonec budu rodit v MB takže tam nechodim a chodim zatím ještě ke své... Ale to teda cumim že ti nehlida kolik mas plodovky atak, to mě při každé kontrole ultrazvuk a ještě mě i prohlizela, dneška poprvé ne, že stačí jen ultrazvuk a mimco mi i vždy váží, ptz mám malý bříško tak aby odpovídalo a mělo alepson 2500 g porodní váhu, kdybych rodila🙂 ale normálně bych šla do porodnice oni té nevyhodi.... Já už v porodnici byla dvakrát, jednou když jsem krvacela po sexu a jednou když jsem se bála že mi odtekla trochu plodovka a samy mi tam řekli že mám jet třeba 10 krát zbytečně než pak jednou a pozdě..... A co se týče schodů tak už jsem si zvyklá:D vyslapu je v pohodě, ale pak to chvíli rozdychavam:D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru