Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

medrin
14. zář 2013

no já se bohužel přidávám k Vám.. doktor mi včera na poradě řekl, že mám zkrácené hrdlo víc jak na začátku těhu, jen nevím kolik má (nevím, kde najít tu hodnotu) .. ležím s podepřenýma nohama.. nudím se.. a chtěla bych něco dělat, ale nevím co můžu :( můžu vařit? :D to je asi jediné co by mě zajímalo.. jsem ve 26tt ... a rodit předčasně či potratit toho krásného chlapečka nechci.... chci, aby tam pěkně vydržel do těch Vánoc co plánuje jít na svět...

monisss
7. říj 2013

@medrin Ahojky, pročítám si tuto diskuzi, protože mě doktor v pátek taky řekl, že mám zkrácený čípek a že se mám šetřit. Ve čtvrtek jdu na kontrolu do nemocnice a doufám, že se buď prodlouží nebo zůstane aspoň jak je. Můžu se zeptat, jestli se to u tebe zlepšuje nebo se spíš postupně zkracuje?

medrin
7. říj 2013

@monisss ahojky.. tak nikdy nečekej, že se prodlouží.. je to "sval" nebo něco na ten způsob, takže buď zůstane stejný nebo se ještě zkrátí. U mě je stejný 1 cm. A mám klidový režim až do 35tt. Takže nuda a klid u mě i nadále přetrvává.. ale tak užiji si to teď, pak žádný nebude.

monisss
7. říj 2013

@medrin Tak hlavně, když zůstane stejný, v sobotu mi ho v nemocnici přeměřovali a byl 25mm, takže na hranici, ale jsem teprve 25tt. Zatím chodím do práce, ale zítra a ve středu budu radši ležet doma.
Mimochodem, všimla jsem si, že jsi ze Staráku, asi tě od vidění znám 😉

medrin
7. říj 2013

@monisss na hranici není :-P já ho měla celou dobu 2 cm a teď 1 cm.. to je spíše hraniční pač nižší hodnoty a posílají mě do nemocnice na dodržování toho klidového režimu. Je to možné, ty tam nemáš ani fotku a ani nic takže nemůžu soudit, zdali tě taky znám..

monisss
7. říj 2013

@medrin Mě doktorka řekla, že 25mm považují za hranici normálního stavu v mém týdnu. Samozřejmě, že čím blíž termínu, tím může být menší a je to normální. Ty už jsi holt dál 🙂 Když to bude ve čtvrtek míň, tak si mě tam bude chtít nechat. No jo, fotku tu nemám, třeba ji sem časem dám...

elana
7. říj 2013

@medrin "tak nikdy nečekej, že se prodlouží.. je to "sval" nebo něco na ten způsob, takže buď zůstane stejný nebo se ještě zkrátí."

to není tak úplně pravda, nevím sice jakým mechanismem se to děje, ale já mám z prvního těhotenství tu zkušenost, že v 17.tt (kdy jsem zašpinila) na pohotovosti naměřili 35mm a v 26.tt, kdy mi dělal rutinní cervikometrii můj gynekolog, měřil čípek 44mm. Toliko za mě. A celkem jsem nedodržovala žádný klidový režim-teda dodržovala, pže jsem byla na PN od začátku, ale rozhodně jsem neležela s nohama nahoře, což ostatně podle i docela renomovaných lékařů, kteří se předčasnými porody zabývají (např. dr. Koucký od Apolináře) stejně nemá sebemenší význam a přesto se takto samovolně prodloužil.

pokud vím, tak jediná skutečná aktivní prevence předčasného porodu je užívání Utrogestanu, stačí 1, max. 2 tobolky 1x denně večer hluboko do pochvy.

medrin
7. říj 2013

@elana mě doktor řekl, že nikdy nemůže narůst.. max. se zkrátí víc, aby pak se mohl otevřít. A neříkám vyleženě ležet, ale nepracovat do úmorku kostí, nesportovat, neběhat a takto se myslí klidový režim... to, že někdo má ty kopyta nohoru jako já, když jsem se informovala tak je to jen jeho věc, stejně co doma v PN dělat.. pač já jsem na ni celou dobu. Jinak já jsem nešpinila.. prostě se zkrátil. Jinak žádné užívání léků, které mi doktor nepředepíše si myslím užívat nebudu. Pokud mi neřekne. Kamarádka měla taky zkrácený čípek a po delším klidovém režimu donosila svoji princeznu, která se narodila ve středu 🙂 takže to jde.., ale bohužel druhá, která byla na začátku včera potratila.. takže něco to do sebe určitě má ten klidový režim

elana
7. říj 2013

@medrin no jasně, já psala jen svou zkušenost, že doktor řekne něco je jedna věc, že se to u někoho prostě prodloužilo za 10 týdnů o 1cm je věc druhá 😅 Samozřejmě, k užívání léků bez ordinace lékaře bych Tě taky nenabádala, já ho dostala od doktora a i co jsem si o tom hodně načetla, tak prostě je to v současnosti naprosto lege artis postup s prokázanými výsledky (myslím ten Utrogestan 100mg/1x denně vag.), na rozdíl od ležení. S klidovým režimem souhlasím-je klid a klid, pro někoho je klid ležet s nohama nahoře, pro někoho je klid aspoň nevytírat a neluxovat doma, pro někoho netahat 15kg bedny v práci.

každopádně držím palce, ať vydržíte co nejdýl!

medrin
7. říj 2013

@elana přesně jak píšeš 🙂 no uvidíme.. zatím ho mám 3 týdny stejný.. uvidíme co se ukáže tento pátek na UTZ .. dala jsem si bojovku 😀 Tomášek nesmí do prosince vytáhnout patičky z mého bříška.. pak kdykoliv 🙂 🙂

matysikovad
9. říj 2013

@elana ahoj El 🙂

tak jsem to tady dočetla.

@medrin
@monisss jsem taky kousek od uh 🙂

Přihodím svůj příběh, od 16tt ležím s čípkem ( teď končím 28 tt ), kdy mi dr. našla místo mých 45mm čípek 26mm ( uzavřený, hrdlo 1 cm, klenby nesníženy ) , neřekla, že mám ležet, jen že se mám šetřit, přesto jsem poctivě ležela, moc jsem se o děťátko bála, chodila jsem jen pojest a na wc a do sprchy. Začalo mi tvrdnout břicho a po 14 dnech jsem se nechala překontrolovat a nechali si mě v nemocnici, kvuli nepřetržitému tvrdnutí i přes 6tbl magnezia denně. Poležela jsem si tam 5 dní a domů jsem se vracela s čípkem 5 cm a úplně bez tvrdnutí břicha. Doma jsem se zapojila do denních prací a činností kromě vysávání, umývání chodeb a pokojíků a věšení prádla, jenže za 14 dní na kontrole čípek opět 27mm a hrdlo 1 cm. magnezko už jsem dávno vysadila. Znovu magnezium 6tbl. Kontroly mi natáhly zase na 4 týdny. Teď jsem ve stavu stále stejném - čípek kolem 25mm, hrdlo 1cm, klenby sníženy, hlavička částečně naléhá. Doporučeno odpočívat, dlouho nechodit, nestát a nesedět... Stejně to ani nejde, břicho bolí jak čert.

matysikovad
9. říj 2013

@elana na ten utrogestan sem se ptala a nechtěla mi dát recept, chjooo, že to neuznává 😠 byla jsem docela zklamaná, protože v tom 18tt mě dost pomohl

medrin
9. říj 2013

@matysikovad no je to těžké.. ale mi to zvládneme a naše ratolesti doneseme až do termínu, kde z nás odejdou do tohoto světa 🙂

matysikovad
9. říj 2013

@medrin kam budeš chodit k dětskému?
Musíme se tam dostat 😉. V tom 16 tt jsem týden probrečela strachy, chudák naše dítě, s takovou bude nervák už v břiše. Ty jsi o kolik že dál?

medrin
9. říj 2013

@matysikovad plánuji, že chceme chodit k Dr. Honigové.. chci se tam v pátek stavit, snad ji tam stihnu má jen do 11 hod. Neboj nervák určitě nebude.. Dál nevím jak myslíš?? 😀 Ale na pokec to tady spamovat nebudeme .. když tak přes SZ..

monisss
9. říj 2013

Ahoj holky,
@matysikovad díky za tvůj příběh, už máš za sebou pěkných pár týdnů ležení. Já ležím pár dní a už mi hrabe, ještěže můžu pracovat z domu. Já jsem teprve 25tt, tak jsem celkem vyděšená, ale snad to zvládneme co nejdýl. Uvidím jak zítra dopadne kontrola v nemocnici, ke svému Dr. mám jít až za 3 týdny.

@medrin Taky bych ráda malou dala k Honigové, má dobré recenze a bude blízko i když se přestěhujeme. Ale bojím se, že bude mít plno :(

matysikovad
9. říj 2013

@monisss ahoj a jaké jsi měla naposledy hodnoty čípku? jj, já už jsem si poležela, ale už to nepřeháním, jak dřív, to jsem se fakt bála i na záchod 🙂

monisss
9. říj 2013

@matysikovad V sobotu 25mm, začalo mi tvrdnout břicho, tak jsme valili do nemocnice. Spíš jsem se potřebovala ujistit, že je všechno ok a taky přeměřit ten čípek, můj Dr. mi totiž v pátek neřekl kolik měří a do průkazky taky napsal prd, tak jsem si různě domýšlela... Říkám si, že aspoň do toho 28tt budu co nejvíc ležet a pak se budu prostě šetřit jak říkal můj doktor. Jenže se máme v listopadu stěhovat, tak nevím, nevím...

elana
9. říj 2013

@matysikovad tohle jsem fakt neviděla 😠 , hlavně že ho určitě píše jako prevenci každý jedenapůltý těhotný v 7.tt na "podporu těhotenství", jak je to u nás v módě. Grrrr. Ale to už dáte, opatrujte se a uvidíš, že to půjde. Blbý je to tvrdnutí a bolesti...ale kamarádka to měla přesně tak, k tomu doma čtyřletý dítě, barák, občas musela zaběhnout do práce...a vydrželi do 34.tt, pak teda porodila, ale už macíka pěkně dvouapůlkilovýho.

matysikovad
9. říj 2013

@elana já si pořád říkám, že když se to už nezhoršuje, tak by to mohlo v tomhle režimu už vydržet i do toho 36 tt 🙂 ale brala bych u ten 34tt, kdyby nebylo zbytí 😀 v pátek končíme 28tt, tak už to jde k té 30, už je to veselejší no, bohužel s tím utrogestanem, docela mě to zklamalo ☹ ale ona mi ho tehdy nedala ani na začátku těhu, navíc po potratu

matysikovad
9. říj 2013

@monisss to bude v pořádku, uvidíš 🙂 odpočívej, šetři se, hlavně mysli pozitivně. jak mě přepadnou černé myšlenky, tak se mi zhorší bolesti, tlaky i tvrdnutí... takže je to fakt i o psychice. 25tt už je pěkný, bude to utíkat rychleji a rychleji 🙂

monisss
9. říj 2013

@matysikovad Děkuju 😉 Snažím se myslet pozitivně, ale to víš, někdy to nejde. Ale my to dáme a hotovo 🙂 Bříško tvrdne jen sem tam, takže to je snad dobré. A prosímtě, tak přemýšlím... co s tebou v té nemocnici dělali, že se ti tam ten čípek tak krásně vytáhl a tvrdnutí přestalo?

elana
9. říj 2013

@matysikovad tak to je teda výjimka, když Ti ho nenacpala na zač. těhu 😝 , mě přijde, že teď kdo nezačíná s Utroušem, jakoby ani nebyl 🙄 Nic proti němu, ale prostě i v tom I. trimestru má jedinou indikaci-nízký progesteron, jinak to nemá smysl, oni ho předepisujou jako údajnou prevenci MA, ale to je přece právě nesmysl, u MA ho tělo tvoří vlastního tolik, že i když embryo už nežije, tak progesteron to "těhotenství" v těle stále drží. Něco jinýho jsou spontánní aborty, tam je to naopak jasně indikovaný, ale u MA je to fakt jen placebo. No nic...jak říkáš, k tomu 30.tt je to už veselejší, mimčo má přes kilo (Tvoje určitě taky, moje malá měla min. pátek cca. 960g, tak teď už snad to kilo má, dnes jsem 26+6, Ty jsi asi o 10 dnů přede mnou, ne?), samozřejmě jen ať se hezky dopékají, ale prostě je rozdíl když jsi měla čípek 25mm v 16.tt a když ho máš tak teď. Tak držím palce.

medrin
10. říj 2013

@monisss psala jsem jí email a novorozence přijímá 🙂

matysikovad
10. říj 2013

@monisss tak v nemocnici jsem dostávala denně půllitrovou kapačku se třema ampulema magnezia, ale spíš myslím, že to bylo to, že jsem mohla jen na wc a do sprchy, ležela jsem 5 dní v kuse, jak ultra placka, tak asi proto a taky jsem se strašně bála, byla jsem teprve 17-18 týden, tak jsem takhle ležela i doma

matysikovad
10. říj 2013

@elana hm, já brala u prvního Duphaston 2xdenně a jak píšeš, mímo se mi přestalo vyvíjet a drželo se celou dobu, co jsem brala ten duphaston. tak 22 mám další cervikometrii a poradnu, tak uvidíme, jak to vypadá. jj, jsme starší, končíme 28 týden, takže zítra jsme 27+6 dle PM, dle UTZ už 28+4tt.

vilibalda
10. říj 2013

@monisss Chci Tě povzbudit, že se čípek může zase prodloužit 😉 Svůj příběh jsem psala o stránku dřív. Za týden se mi prodloužil z 11 mm na 38 mm 😉 Po propuštění z porodnice jsem doma nic nedělala, max. uvařila něco jednoduchého na oběd. Poctivě jsem ležela, protože jsem měla opravdu strach. Když jsem výjimečně třeba zametala a píchlo mě v břiše, hned jsem celý den ležela. Až po 30tt jsem začala trochu fungovat a kolem 35tt jsem pak pomalu začala dělat všechno.
@medrin Mě se teda čípek prodloužil a to podstatně! 😉 Při příjmu měl jen 11 mm, otevírala jsem se zevnitř, byla tam velká nálevka a po týdnu byl nález v pořádku 🙂 Souhlasím s @elana , že se prodloužit může, ale zároveň si myslím, že někomu může pomoci ležení. Já jsem třeba utrogestan neměla a to jsem ležela v nejvybavenější porodnici v kraji. Dostala jsem jen kapačky magnézia a boraxové čípky. Pokud by mi netvrdlo břicho a měla bych čípek pořád zkrácený, zvažovali doktoři cerkláž (sešití hrdla) nebo pesar. Ale o tom nakonec nemuseli přemýšlet, jak se to spravilo 🙂
@matysikovad
Každopádně vám všem držím palce, ať miminka vydrží v bříškách co nejdéle! 🙂

matysikovad
10. říj 2013

@vilibalda děkujeme 🙂 i mně se čípek zkracoval a zase prodlužoval, ale ted už asi můžu být ráda, že je aspoň v takovém stavu, jakém je 🙂

monisss
10. říj 2013

@medrin Jo tak to je super, že bere nováčky. Asi bych se s ní taky měla brzy spojit 🙂

monisss
10. říj 2013

@vilibalda Díky za povzbuzení 🙂
Jinak holky, ráno jsem teda byla v nemocnici na kontrole a čípek pořád stejný, když už se teda neprodloužil, tak aspoň ho mám po týdnu stejný. A to opravdu většinu dne ležím, odpoledne už sice chodím víc, ale jinak nic nedělám.
Další kontrolu mám za 3 týdny u svého doktora. Každopádně jsem fakt ráda, že to není horší, všechno vypadá růžověji 😀
Na utrogestan jsem se ptala, ale říkala, že je to přežitek. Vloni jsem prodělala zamlklé těhu, tak jsem fakt posera.
Stejný režim se budu snažit dodržovat do 30. týdne, pak uvidíme podle situace. A zítra jdu na cukrovku...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru