Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

minea
23. lis 2007

Světluško, měla jsem stejný problém - doktor mi zjistil zkracování čípku kolem 27tt a při každém dalším vyšetření byl nález horší a horší, až čípek kolem 33tt téměř úplně zanikl. To, že se čípek zkracuje, je ke konci těhotenství normální, problém může nastat, když se začne zkracovat dřív, než by měl (jsou na to nějaké tabulky a vyjadřuje se to buď v cm nebo pomocí cervix score). Od sedmého měsíce mě strašili předčasným porodem, ale teď už jsem v klidu, protože čípek se už měsíc nemění. Co z toho vyplývá - pokud nemáš žádné další problémy (např. neotvírá se hrdlo), nezabývej se tím. To, že se čípek zkracuje, ještě neznamená, že budeš rodit předčasně - nebyla prokázaná přímá souvislost, tak se nedej vynervovat.

fish
23. lis 2007

Čípek se zkracuje a zkracuje,až se děložní hrdlo otevře a ty porodíš.Neměl by se zkracovat předčasně,protože bys mohla porodit dříve.Já s tím měla problémy v 1.těhu a musela jsem pořád ležet a ještě mít postel podloženou tak,abych měla nohy výš než dělohu.Pak se mi to trochu upravilo.Záleží na kolik se ti čípek zkrátil.Já mám teď v průkazce napsáno 4/2 a je to tak v pořádku..A dr. ti neříkala,jestli máš víc ležet nebo jaký máš dodržovat režim? 🙂

svetluska.l
autor
23. lis 2007

mam ho 2cm pry,ale k tomu mam bolesti bricha,napsali mi magnesium lactici 3x denne a klid na luzku...snad to bude v poradku,koncim teprve sesty mesic:(

minea
23. lis 2007

To Mg bude souviset s tvrdnutím bříška - já jsem brala zezačátku 3 denně a skončila jsem na 8 denně 😝
Doporučuju podívat se na www.porodnice.cz do poradny MUDr. Kouckého - klid na lůžku považuje za přežitek (to, jestli budeš ležet, ti nezaručí, že neporodíš předčasně) a vůbec o tom tak logicky píše. Mně jeho odpovědi dost pomohly.

fish
23. lis 2007

Mně zase pomohlo to ležení,měla jsem v 6.měsíci čípek 1,5cm a po měsíci a půl se mi to spravilo na 2,5cm.Magnesium se bere natvrdnutí dělohy,protože časté tvrdnutí by mohlo přejít až do kontrakcí a vyvolat předčasný porod.Ale to jsou už extrémy,nechci tě strašit.já jsem teď 17+2tt a taky mi tvrdne bříško a beru Magnesium. 😉 😉

gilotek
23. lis 2007

Já jsem od začátku těhu měla čípek jen 1,5 cm, tuhý. Při minulé kontrole mi dr řekla že je 1 - 1,5 cm, polotuhý, ale hrdlo uzavřeno a že je vše v pořádku. Ted tam jdu v pondělí tak uvidím.

svetluska.l
autor
23. lis 2007

Gilotko a co znamena tuhy a polotuhy?jaky ma tedy byt?To magnesium mam asi na ty krece,mela sem bolesti a obcas takovou krec,ze me to zkroutilo a nemohl ajsem se treba minutu ani hnout,dokud to neodeznelo,ale pak me stjen jeste chvili bricho bolelo...
Fish....takze se to muze lezenim spravit?a nevis,kolik tedy ma v tom sestym mesici byt?

gilotek
23. lis 2007

Čípek má být tuhý, čím víc se blížíš k porodu tím čípek měkne, takže je polotuhý , měkký a pak jdeš rodit 😀 Magnésko beru taky na tvrdnutí břicha asi od 25 týdne.

knobloska
23. lis 2007

Já jsem ve 21.tt byla na pohotovosti (trochu jsem zakrvácela), tam mi doktor napsal do zprávy délku 32mm. Nic mi k tomu neřekl, ale mně se to zdálo málo. V pondělí jsem naklusala ke svýmu gyn, svěřila jsem se mu se svýma obavama, on mi hrdlo přeměřil a zjistil hodnotu 43mm. Nevím, jak je možný takový rozdíl, jestli záleží na tom, kdo to měří nebo na čem. Magnesium určitě ber a hlavně nezvedej nic těžkýho a vůbec se nijak nenamáhej.

fish
23. lis 2007

Svetlusko-mně se to ležením dost upravilo.Ale je fakt,že já jsem ležela 22hodin denně,dokonce jsem se i naučila plést vleže.Dneska nechápu jak jsem to mohla vydržet.Ale tak hrozně jsem nechtěla jít do nemocnice,že mi ležení doma připadalo jako brkačka.Ale jaký má být čípek v 6.měsíci to nevím.

svetluska.l
autor
24. lis 2007

Dekuju holky,ja mam jenom 2cm..to je asi dost malo,kdyz knobloska pise,ze ma 3 nebo 4,co:(No ale ve zprave jsem si precetla,ze je tuhy,takze asi to nebude tak hrozne...ale nejak mi nejde vydrzet lezet..hodne odpocivam treba s knizkou na gauci,ale za chvili to se mnou uz sije...ale je fakt,ze na nic tezkeho uz ted nesahnu,moc vam dekuju za rady a informace 🙂

minea
24. lis 2007

Světluško, ležet nemusíš, stačí, když se budeš normálně šetřit - jak mi řekl dr, neběhat se psem po lese a nedělat nic fyzicky těžkého. Sama poznáš, co můžeš a nemůžeš - já jsem např. brzo poznala okamžik, kdy už jsem nemohla vozit laptop MHD, prostě jsem ho neunesla. Taky když jsem něco dělala v kuchyni, musela jsem si pak jít na chvíli lehnout. Prostě s rozumem. Držím palce!

knobloska
28. lis 2007

Světluško buď v klidu. Pokud se Ti nebude čípek rychle zkracovat, je to OK. Doktor Ti to určitě bude víc sledovat.Dneska mi sestřička na gyndě řekla, že je to strašně individuální, někdo začíná až dokonce na 5cm a pak se mu zkracuje, někdo má celý těhu kolem 2cm a je to tak až téměř do porodu. ten klid na lůžku je opravdu od doktorů dost alibistickej, prostě se šetři, dlouho nikde nepostávej, vždycky se během dne na chvilku natáhni.
Držim palce.

luuciee83
30. lis 2007

ahojky svetlusko, já měla podobný problém ve 24tt čípek dlouhý cca 23mm - doktorům se to zdálo málo... nejhorší bylo, že jsem cítila bolesti v podbřišku a velký tlak na močák - báli se předčasného porodu a já vlastně taky... nakonec to vyřešili tak, že mi udělali cerkláž - to je steh na děložním hrdle, což znamená, že dokud ho dr. nerozstřihnou mimino se nenarodí... rozstřihává se obvykle kolem 37tt. mě ho museli stříhnout už v 35tt, protože se malý znovu dral na svět... poležela jsem si v nemocnici 5dní a nakonec mě pustili - musím říct, že poté, co mi steh rozstřihli jsem se moc nešetřila, malej jsem věděla, že už má 2,70kg tak jsem si říkala, že teď už můžu porodit kdykoliv - nakonec jsem to vydržela ještě tři týdny! rodila jsem přesně na konci 38tt! 😉 nevím, ale jak by to bylo, kdyby mě tenkrát v únoru nesešili - je možné, že by se malý opravdu narodil dřív...

takže určitě se snaž odpočívat, nezvedej a nenos nic těžkého a ono to určitě dopadne dobře! budu Ti držet palečky! 🙂 oni naše miminka přesně ví, kdy se vydat na svět 😉

klarka80
16. čer 2008

Ahojky,
potřebuju trošku uklidnit. ☹ Jsem na začátku 30týdne svého třetího těhotenství a na poslední kontrole mi dr zjistil zkrácený čípek 23mm, norma je prý minimálně 30mm. Bojím se předčasného porodu. čípek je zatím uzavřenej, ale já se bojím, co to bude dělat dál. ještě je moc brzo na to, aby se miminko narodilo. prosím, napíšete mi někdo svoje zkušenosti s tímto? Mám nařízený klidový režim, tak se snažím, i když s dvouletým prckem doma to není legrace.

kacak
16. čer 2008

Ahoj, jsem na tom ve 30tt stejně jako ty. Před 14 dny jsem ležela týden v porodnici na riz.odd, zkrátil se mi na 14mm, po kapačkách a klidu na lůžku mě domu propustili s nálezem 26mm. Chodím teď každý týden na kontrolu a beru větší dávky hořčíku, kvůli stahům dělohy a mam přísný klid na lůžku. Bohužel, to prý tak nejspíš zůstane až do 36tt, kdy už by předčasný porod nebyl tak nebezpečný. Nejvíc vadí dlouhé stání, sezení a zvedání čehokoliv těžšího.

klarka80
16. čer 2008

Kacak, to jde ještě aby se čípek prodloužil? Já jsem myslela, že pokud už ho mám zkrácenej tak budu ráda, když u téhle hodnoty aspoň zůstaneme. Jsem zvědavá co mi řekne zítra můj dr. Ty ještě doma nemáš dítko? Pak už je to víc komplikovaný s tím odpočinkem. Samozřejmě pro to udělám vše, aby se mimi udrželo co nejdřív. Čípek máš uzavřenej?

kacak
18. čer 2008

Ahoj, tak jsem dnes po další kontrole. Asi se to zlepšit (prodloužit) může, protože se doktor dnes divil, že se mi stav na čípku nezlepšuje a i ikdyž se nezkracuje a stav je cca stejnej jako při propuštění z porodky, chtěl mě tam pro jistotu znova poslat. Nakonec od toho ustoupil a já musela přísahat, že se nehnu z postele. Děti ještě namám, tak to jde, ale ležela jsem na riz. s maminkama, co čekaly druhý a právě kvůli klidu, kterej doma neměly si radši poležely tam. Podle dr. jsem uzavřená a neotevírám se, ale je to na hraně. Měla bych prý vydržet alespoň do toho 35tt, to je tak na hraně nezralosti. A jak si dopadla ty na kontrole?

fiallinka
18. čer 2008

holky, já čekám dvojčátka a zatím vše ok., ale zkrácení čípku je u dvojčat velice časté, proto se pak leží třeba častěji v nemocnici, ale nebojte - většina těch dvojčatových mamin to nakonec hodně dlouho v nemocnici ještě vydrží, doktoři to hlídají, a přece jen porod třeba po 32. týdnu už není až tak rizikový, hlavně pokud byste tam byly dopředu a doktoři by si to hlídali. Ale nebojte, většina holek to fakt zvládne ok, chce to hlavně klid, a taky záleží i na stavu čípku, ne jen na délce.

klarka80
19. čer 2008

Kačak, u doktora jsem byla a kontrole po týdnu co jsme byli na pohotovosti. Změniřl mi čípek 24mm, v nemocnici byl 23mm, ale ten milimetr prý může být různorodost měření. Každopádně se mi čípek prý za ten týden nezhoršil, což je teda dobře. Snažím se šetřit jak to jde, nemocnici se bráním zuby nehty, hlavně kvůli dcerce.. Radši ji denně manžel odveze k babičce a na noc ji mám u sebe než se izolovat v nemocnici.
Takže za týden opět kontrola na přeměření čípku zda "pracuje" a pak se uvidí. Můj dr. to nevidí zatím nijak tragicky, ale šetřit se mám. Ležet celý den nemusím, ale podle možností odpočívat, polehávat, nehonit se.

Fialinko, tobě taky držím palečky, dvojčátka jsou jistě pro dělohu a čípek větší zkouška. Díky za podporu. Víte co čekáte? My další cácorku. 🙂

Kačak a vy budete mít kluka nebo holku?

Ještě jsem studovala na netu nějaké informace ohledně zkracování čípku a prý tabulkové hodnoty jsou tak do toho 28.týdne, pak už je to hodně individuální, měla by stačit kontrola pouhým pohmatem. Pohmatem se to dr líbilo, zkrácení se ukázalo až na UTZ. Kačak, když se ti zkracoval čípek, nezaznamenala jsi větší množství výtoku? Já mám pocit, že to nějak spolu souvisí. Posledních 14 dní jsem měla hojný hlenovitý žlutavý výtok, teď ho trošku ubylo, předtím ho bylo fakt dost, hlavně po námaze... 😒

kacak
20. čer 2008

Ahoj, mě kontroluje dr. jen pohmatem, řiká, že mu to přijde mnohem přesnější než UTZ. Zjituje tak i jak moc pořád naléhá hlavička na čípek a pod. Jinak čekáme holčičku. Mělo by to být snad na 100%, protože jsem v poslední době prošla hodně utz a pokaždý díky tomu, že má hlavičku nízko, měla pěkně roztažený nožky a bylo to zetelně vidět 😀 Jinak s tim výtokem mam to samé, dostala jsem na to teď nějaký bobule, dr. to posílal do laborky a nic tam nebylo, je to prý v souvislosti se zvýšenou děl. činností. Tak tomu odpovídá i to, že při námaze je ho víc.

oslik23
20. čer 2008

Zdravím 🙂

Také mám se zkráceným čípkem své zkušenosti. při prvním těhu od 22.týd. až do 34.týd. (předčasný porod) ležela nožkama nahoru (v nemocnici) denodeně kapajdy a injekce na dozrání plic...
Při druhé těhu od 28.týdne do 32týd.v nem.ale to celkem šlo pak už jen ležet doma a nic nedělat(porod 5 dnů před termínem,takže v pohodě)
A nyní od 20.týd.opět zkrácený čípek,takže jak už to známe opet nařízen doma klid a hrozba hospitalizace, nyní mám po dvou velkých kontrolých a čípek si dal říct a je to zase v pořádku ale i tak se musím doma hodně hlídat a téměř nic nedělat.
Ach jo,ale co na plat pro naše prcky uděláme cokoliv hlavně aby hezky zůstaly v bříšku. Jen nerozumím tomu,proč některé z nás můžou téměř (s nadsázkou řečeno) přes hory skákat a nic a některé si to takhle "vyžereme". přeji všem klidný průběh těhotenství a´t je vše v pořádku a a´t se čípek hezky hodí do klidu a nezlobí!!! 😉

console
20. čer 2008

Ahoj holky, taky mam zkr. cipek, mela em tvrdnuti a mam i nadale(ale je to i tim, ze jsem dost stihla) a byla jsem v nem na udrzovani. Dnes jsem ukonceny 35tt. Nevite, do koikateho tt se teh. umele udrzuje? Diky

kacak
21. čer 2008

Ahoj console, vlastní zkušenost nemám, ale na poslední kontrole mi dr. řekl, že v klidu mám zůstat nejméně tak do konce toho 35tt, kdy už předčasný porod není tak hrozný, ale nejlépe to vydržet do 38tt, kdy je mímo už zralé a považuje se za donošené. Takže bych tipovala, že se budou snažit to udržet až do toho 38tt.

klarka80
23. čer 2008

Ahoj holky, zítra jdu na tu kontrolu po týdnu - přeměří mi čípek UTZ, tak držte palce ,aby to bylo dobrý.Dám vědět!!
Kačak, myslím, že do 36tt tě budou udržovat, tak to udělali u kamarádky. Mimochodem, já mám dcerku taky ve 36tt a byla už naprosto dopečená a adaptace bez problémů!

fiallinka
23. čer 2008

console: oficiálně se za porod v termínu považuje už 37. týden, ale už teď to je celkem jedno, dítko už bude šikulka i trošku dřív...

klarka: my čekáme dva kluky, byl to pro mne celkem šok 🙂, a ten čípek mi taky doktor zatím měří jen pohmatem, ale pro ně je kromě délky důležitá i jeho tvrdost a uzavřenost a tak, takže to asi tak líp cítí.

klarka80
24. čer 2008

Ahojky, tak hlásím, že čípek po týdnu stejnej, doktor se sám divil, že ani nedoufal, že by byl tak "dobrej" nález. Nicméně je to pozitivní, že se zatím celkem za těch 14 dní nezkrátil, jestli fakt dělá tolik to omezení zvedání dcerky.. no snažím se šetřit co nejvíc. Zatím jsem stále uzavřená, akorát ten blbej výtok mám pořád, dr říkal, že je to z toho zkrácení čípku, že to mívají ženy před porodem. Tak snad se ještě udržím, za týden jdu na kontrolu. Dneska jsem dle ms 30+4. ještě by to bylo brzo.

kacak
24. čer 2008

Ahoj Klárko, tak to je dobře, že še to nezhoršuje, já jsem dnes trochu porušila klid, byla jsem na nákupech a pěkně mě rozolelo břiho a malá mě nějak divně tlačí, tak se budu zítra bát, jdu zase po týdnu na kontrolu, tak doufam, že sem to nějak nezhoršila, když já už doma nemohla vydržet 😒 Koukam že jsi skoro stejně jako já, já jsem dnes 30+6, ještě tak těch 5 týdnů musíme vydržet, pak snad budou naše míma dopečený 🙂 Jinak na vítok jsem dostala minulej tejden nějaký bobule a zabralo to, i když mi taky dr řikal, že je to tim čípkem, tak se na to zkus zeptat.

klarka80
25. čer 2008

Ahoj Kačak, no to jsme vážně skoro stejný týden. :o)Ještě těch 5 týdnů potřebujem na dopečení miminek, tak já doufám, že to ustojíme. :o) Na ten výtok jsem se ptala, říkal, že pokud neobtěžuje- nepálí, nesvědí, tak je to normální a jak píšeš, souvisí s tou děložní činností a zkracováním čípku. Prý je tento výtok běžný v tom třetím trimestru, ale spíš až v pozdějších týdnech, až se tělo chystá na porod.. Tak snad se ještě to moje nechystá - doufám. Malá na čípek netlačí, hezky si tam hoví na zadečku a hlavičku mi cpe pod žebra. 🙂 Koukám, že taky chodíš po týdnu na kontroly, každej týden k dobru, co? Já taky nejsem upoutaná na lůžku, odpočinu si když potřebuju, nebo když mě bolí břicho tak prostě zalehnu, hodinku se prospím nebo proválím u telky a je lépe. Děláme si z toho s manželem srandu, že sbírám posledních pár volných sil pro sebe, protože pak to bude opravdu kolotoč kolem těch 2 dětiček! Já si taky zajdu na krátkou prochajdu do města okouknout věci co mi ještě chybí pro prcka, vesměs už všechno máme doma po Kristýnce ,ale pár kousků neodolám. Žehlit mi slíbila mamka, tak vždy jen naložím pračku a pak posílám babičce. 🙂 Ty už máš výbavičku v pozoru? :o)

scharfinka
25. čer 2008

Ahoj maminky,
taky pridam svou zkusenost....V 23. tt jsem na kontrole rekla, ze me poboliva podbrisek, doktor nelenil a zmeril cipek-nalez 36 mm, rekl, ze je to dobry, ale bude to sledovat a mam se pry setrit, nasadil mi magnezko po 6tbl. denne, kontrola za 3 tydny. V 26. tt nalez 31 mm, takze se zkratil, jenze je pravda, ze ja to brani magnezka trosku flinkala, proste sem si nekdy nevzpomnela. Doki rekl, ze pokud se to podari udrzet na tech 3 cm do 32 tt, tak je to v klidu,pak je pry mirne zkracovani normalni. Kontrola v 28.tt cipek 32 mm a stejny stav zustal az do 34 tt. Behem celé doby mam vnejsi branku pevne uzavrenou. Tak jsem zvedava, co mi rekne na kontrole priti tyden, to uz budu 36. No a kdyz jsem se ptala, jak je to s predcasnym porodem diky zkracovani cipku, tak mi rekl, ze se nemam zbytecne stresovat, ze proste nekdo chodi se zkracenym cipkem temer cele tehu a pak jeste prenasi, nelze pry rict, ze kdyz se zene cipek zacina zkracovat, tak musi nutne porodit driv....jen je fakt dobre tomu moc nepomahat-tzn. setrit se, nic tezkeho netahat, nebehat maratony, hodne odpocivat.....Takze maminky, hlavne vydrzte!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru