Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

klarka80
25. čer 2008

Scharfinko,
díky za zkušenost. Ty se máš, že jsi už 35tt, já už bych chtěla být tak daleko jako ty! Podle tebe mám čípek stále kratší, ale taky doufám, že pokud se budu šetřit a omezím to lítání a zvedání dcerky, tak to snad zvládnem. Drž se!! :o)

kacak
25. čer 2008

Klárko, právě, že vše ještě nemám, pořád jsem měla nějak času dost, tak to teď doobjednávám přes net. Do 14 dnů už snad budu komplet a povleču i postýlku. Oblečky začínám prát a žehlení snad zvládnu v sedě. Ale celkem se na to i těším, hrozně ráda se v těch věcikách přehrabuju 😀 Jinak dnes na kontrole - zase trochu horší, malá je zase o kousek níž, nějak tam ta hlavička tlačí, ale čípek není kratší a hrdlo uzavřený, takže do další kontroly zase leháro, ale v tomhle vedru se ani jinak nedá.

Scharfinko, už bych taky ráda byla aspoň 35tt, už bych měla miminko "dopečený" a nemusela se moc bát a hlavně mam slíbeno, že už budu moct juchat a nebudu muset tak ležet. Dr. mi taky řikal, že klidně můžu ještě přenášet, ale že to radši do toho 35tt nechce provokovat, pak děj se co děj 🙂

scharfinka
25. čer 2008

Holky, verim, ze to dame a minimalne do toho 37tt ty mimisky budeme v brisku schovavat....Ja s nasim prckem uzavrela dohodu:nebudu se zbytecne prepinat a unavovat a nase zlaticko se nebude drat na svet driv jak v tom 37.....Ja svuj slib dodrzuju a mimis tez🙂 Drzim Vam palecky!

mery.luu
25. čer 2008

Ahojky všem,
taky se přidám se zkráceným čípkem. Já jsem měla na kontrole ve 34+4 čípek 1,5 cm, měkký a na jeden prst rozevřený. Mám jen polehávat abych vydržela alespoň do ukončeného 36tt. Tak jsem zvědavá.....

Při prvním těhu se mi čípek zkracoval již od 6. měsíce, tak mi udělali cerkláž. Ve 36 tt mi doktorka už jen úplně uvolněný steh vyndala pinzetou - čípek se mi zkrátil natolik, že se steh uvolnil.....Nakonec jsem rodila hned zkraje 38tt - rychle a hladce. Ták jsem zvědavá, jestli mi nynější otevírání taky pomůže v rychlejším porodu... 🙂 😉

Tak se všechny držte a opatrujte!!!! 🙂

theresa
2. črc 2008

Ahoj holky, tak mě doktror řekl, že se mi zkracuje děložní čípek minulý týden ☹ . Teď jsem byla na kontrole jsem ve 32. tt a dostala jsem plastový vaginální kroužek (pesar), prý to mimi udrží a budu ho mít do 38tt, pak kroužek vydělají. Nemáte s kroužkem některá zkušenost?

klarka80
2. črc 2008

Tak podávám zprávy z dnešní kontroly. čípek se drží dobře, za ten týden se nezrkátil o nic, ba naopak se dr zdálo maličké zlepšení. Minule jsem měla 23mm a dneska naměřil 24,5mm.Takže klidový režim u mě nejšpíš má účinek. říkal, že mimi se necpe dolů a to je dobře. Viděla jsem krásně při UTZ vagin. sondou ťapky šlapky našeho mimiška, už se vůbec nedivím, že ty kopance někdy tak bolí, když mi šlape přímo na močák. Je hlavou hore a už tak s velikou pravděpodobností zůstane.

Tehresko, s tím kroužkem vůbec nemám zkušenosti. Kolik mm máš čípek, že ti dali kroužek? Myslela jsem, že v takovým vysokým týdnu už se to nedává. Držím ti palce jako tady všem ať ti naši drobečci nespěchají na svět ještě!

kacak
2. črc 2008

Ahoj, tak já jsem taky po další kontrole, stav opět o trochu horší, čípek se nijak výrazně nezkrátil, ale hlavička zas naléhá o trochu víc. Dr. řikal, že už má malá přesně tu startovací polohu na porod 😒 Je fakt, že občas cejtim takovej tlak, že mam pocit, když nezkřížim hned nohy, že malá vypadne 😀
Klárko to je celkem pruda, že máš mimčo KP, já myslela, že se ještě může otočit, že se to ustálí až tak kolem 35tt. A malá se taky narodila KP, nebo normálně?
Thereso, zkušenosti s tim nemám, taky jsem myslela, že už se kroužky moc nedávají. Každopádně držím plec! 🙂

hary
2. črc 2008

Ty brďo holky, vy jste už aspoň takhle daleko, já od 25 tt mám mít klidový režim. Kolik čípek měří nevím, ale postrašil mě doktor špitálem, ale po 14 dnech se ukázalo, že klidový režim stačí a nález byl stejný, ne horší, ale prý spadám do rizikovek pro předčasný porod. Jen se mám více šetřit, nic netahat, nic nenosit, nohy nahoře pokud to jde a v rámci možností vegetit. Měřil mi čípek i UTZ, takže jsem narozdíl od Klarky viděla mozeček 😀 , ale doufám, že to bude ok. Jsem fakt ještě málo tt, počkejte, nakonec budeme všichni přenášet 😀 😀

klarka80
3. črc 2008

Kačak, tak to je fajn, že se ti to aspoň výrazně nezkracuje. U prvorodiček je to časté, že mimčo se tlačí dřív dolů, třeba i měsíc před porodem už prostě sestoupí do pánve. Já už budu rodit potřetí, nejsem prvorodička, tak možná proto je malá nahoře a bříško mi neklesne - snad, aspoň to tak píšou všude v knížkách. 🙂 Kristýnka byla v poloze hlavičkou dole už někdy od 20tt a zůstala tak až do konce, u prvního nevydařeného těhotenství to samé, malá byla též otočená už kolem 20tt, tahle potvůrka se drží a myslím, že už tak zůstane. Nicméně, stejně mám plánovaný císař, tak mi to může být fuk, ale ty pohyby jsou opravdu výrazné jiné než u dvou předhozích těhu.
Hary, nezoufej, já jsem s nálezem "zkrácený čípek" přišla ve 29tt, takže jen o 2 týdny později než jsi ty. Od té doby se čípek zatím po šetřícím režimu nehnul. Držím palečky, aby to bylo u tebe stejné. Koukám do ikonky, že už doma taky jedno dítko máš, jak veliké? Dovolí ti odpočívat?

andilek
3. črc 2008

Ahoj holky,
tak já jsem ležela se zkráceným čípkem od 23 tt do konce 36 tt, vydržela jsem pak ještě 10 dní doma, ale díky vysokému KT mi pak porod stejně vyvolali, do porodnice jsem dorazila na 5-6 cm otevřená a porod byl slušnej fofr 😀 😎
od toho 23 tt se mi i přes veškeré ležení čípek zkracoval a zkracoval, nešpinila jsem, břicho mi tvrdlo až ke konci, kdy už je to normální a při odchodu z nemocnice jsem odcházela otevřená na cca 1 prst

držím Vám palce, ať prcky donosíte a obdivuju ty, co čekají 3 prcky i přes to, že v předchozích těhu měly problémy se zkracováním čípku 😉 ....já se druhého těhu děsně bojím, ale vzhledem k tomu, že ho chci, tak strach bude muset jít stranou 😔 a hlavně si budu muset našetřit na pobyt v nemocnici 😅

hary
3. črc 2008

Klarka - Honzíkovi je 3,5 roku. Ale mám skvělou tchýni, takže odpoledne se o něho stará většinou ona, já vegetím 😀 . Jinak je to zlatíčko, je fakt hodnej, ví, že ho nemůžu tahat nebo že mi musí dávat pozor na pupík. Docela to jde, čekala jsem to horší, ale je to ok. Spíš mě štve, že hlídání je jen z jedné strany, naši se k tomu jaksi nemají 😖 , ale co, Honzík tchýni jakožto svoji babičku úplně miluje, ona se mu věnuje fakt na plno, takže o to to mám lehčí.
Tobě se to pomalu taky hezky krátí, tak držím palce 😀

kacak
3. črc 2008

Ahoj holky, to je příšerně, co? Ležim doma jak leklá ryba... 😀 Nikdy by mě nenapadlo, že si já - milovník léta - budu tak moc přát, aby zapršelo...

Klárko, tak to já nevěděla, že máš plánovanýho císaře, zrovna včera jsem si četla dost podrobnej popis porodu císařem v "jaký byl porod" a usoudila jsem, že je asi lepší rodit normálně, i když jsem zvědavá jestli mi tenhle názor zůstane i až to na mě přijde 🙂

Hary, já mám zkracování čípku už taky od konce 26tt, ležela jsem 5dní na riz. a od té doby jsem doma s klid. režimem. Celkem to utíká. Až se tomu divim... už jen 3 týdny a dr. mi povolí skotačit jako dřív a pak se uvidí, jak se malinkatý bude chtít ven. Taky bych se vsadila, že jak na potvoru budem přenášet 😀

Andílku, tak přesně tím, co píšeš, se tu doma uklidňuju, že když se malá pořád tak cpe ven, a já se začínám otevírat, že to určitě uspíší I.dobu porodní a že porod bude fofr. Třeba tak 5h I.doba porodní a 1/2h II. doba porodní, to by byl ráj 😀 Ale spíš počítám s tím, že jak na potvoru budu opravdu přenášet... 😉

klarka80
3. črc 2008

Kačak, rozhodně je "lepší" rodit normálně než císařem. Měla jsem možnost prožít si oboje. Teď bohužel na výběr nemám, s císařem se musím smířit. :( Ta rekonvalescence po něm je rozhodně horší jak po klasickým porodu. Je to paradox, budou se snažit mě udržet co nejdýl a pak mě stejně fiknou.. Nu což, hlavně ať je mimi v pořádku a já to nějak přetrpím, však už je to nejspíš naposled..

Hary, tak to máš suprovou tchýni! A Honzík už je "velikej kluk" co si to nechá vysvětlit, o to lépe. Já doufám, že to tady všechny doklepem nejméně do toho 35-36tt. 😉

klarka80
9. črc 2008

Holky, čekám na vaše zprávičky a vy nikde!!! Snad už nerodíte?

evicka1
10. črc 2008

ahoj holky idem sa k vam pridat ☹ len som sa chcela poradit co to znamena... som v 29tt a v tehu knizke mam napisany cervix 20mm , nálevka 5mm, postaveni 1. hrozil mi dr. nemocnicou ale slubia som ze budem doma lezat... proste prisny kludovy rezim... boze ani netusim ako sa to deje...do teraz mi nic nebolo... mam aj z toho strach...lebo chcem rodit az neako v 38tt skor nie...a najhorsie je ze ma este caka cesta na slovensko... a to az v 35tt skor to nepojde... sakra...
tak krasny den a dakujem za rady

klarka80
10. črc 2008

Ahoj Evi,
taky se mi začal zkracovat čípek v 29tt, dr naměřil 23mm a chtěl mě nechat v nemocnici. Též jsem slíbila klidový režim, že budu víc odpočívat. Týden jsem skoro jen ležela, pak jsem přišla na kontrolu a čípek byl stejný, aspoň se tedy nezhoršil.. Jelikož mám doma dvouletou cácorku tak s ní toho odpočinku moc neužiju, zapojili jsme babičku a já odpočívám jak to jde. Tento týden mám trošku aktivnější, babička hlídat nemůže, tak se snažím nepřepínat se, ale rozhodně neležím, jen s malou nechodím ven, abych ji nemusela zvedat a utíkat za ní po ulici, je to rošťanda! za týden jdu na kontrolu tak snad se čípek drží! Ty se drž taky, odpočívej a hlavně měj na mysli, že zkrácený čípek ještě nemusí znamenat předčasný porod, pokud nemáš bolesti nebo časté tvrdnutí bříška, tak by to mělo být při klidovějším režimu ok. Já doufám, že to tu všechny dotáhnem nejméně do toho 36tt.

evicka1
10. črc 2008

klarka dakujem... a nevies co je ta nalevka? to som trosku nepochopila... a brusko mi tvrdne hrozne moc hlavne ked stojim... beriem 6 tabletiek magnezka denne tak dufam, ez to pomoze

klarka80
10. črc 2008

Evi, co je nálevka netuším.. Ono prý taky hodně záleží na tom, jestli je čípek uzavřenej a taky zda neměkne. K tomu ti dr řekl co? Já taky beru magnezko 6tbl denně a zdá se, že to pomáhá. Jak dlouho to bereš? U mě se to zlepšilo tak do 3 dnů. Ted mi tvrdne břiško nejvíc při ležení v posteli, když se otočím na druhý bok, nebo jinak měním polohu.. to je ale asi normální, ne?

Holky, tak mě napadlo. Do kolikátého týdne se to magnézko má brát?

evicka1
10. črc 2008

no nic viac mi k tomu nepovedal a mna ani nenapadlo sa opytat ☹ no za mesiac idem na kontrolu tak uvidime...magnezko v takych to davkach beriem druhy den... ja len dufam, ze to nic nebude... este sa chcem dostat domov 😀 a to je 800 km autom 😅

kacak
12. črc 2008

Ahoj holky,
se omlouvam za delší pauzu, byla jsem mimo... 🙂
Jinak stav stejný, spíš trochu horší, malá stále víc a víc naléhá. Ale dr. řikal, že to ustojíme určitě ještě tak 2-3 týdny. Je fakt, že občas, když jdu svižnějším krokem, mam takovej tlak na spodek, že mam nutkání křížit nohy, aby nevypadla 😀
Klárko já prý budu brát magnézko do ukončeného 36 tt, pak už to není třeba, tak uvidíme.
Evi, ty jdeš na další kontrolu až za měsíc? To mi přijde dost dlouhá doba, jestli se ti opravdu zkracuje čípek...já právě kvůli tomuhle problému od propuštění z rizikovky chodím na kontrolu každý týden.

evicka1
12. črc 2008

kacak: no az za mesiac... no nechapem to...

kacak
12. črc 2008

Evi tak to asi nebude zas až tak hrozný, kdyby to bylo fakt akutní, tak když už tě nepošle do nemocnice, bude si tě kontrolovat časteji. Ale při nálezu 20mm je to divný, mě nechtěli pustit z rizikovky po týdnu na lůžku s nálezem 24mm. Já i Klárka chodíme na kontroly po týdnu. Ptala jsem se dr, jestli to neni moc často, ale řikal, že ten stav se může radikálně zhoršit třeba i za 12h, takže týden je fakt maximum, kdy můžu být bez dozoru. A řekl ti aspoň, při jakých příznacích nebo změnách máš jet radši do porodonice? Přeci jenom jsi teprve 30tt....

evicka1
12. črc 2008

no nepovedal mi nic...akurat mi napisal to magnezium... to je vsetko... no neviem... ja len dufam, ze to bude dobre... teda on hrozil nemocnicou ale povedal, ze ked budeme lezat ze to bude dobre 😨 tak neviem...som z toho zmatena
ja ani neviem kedy sa to horsi... a ani ake su toho priznaky? fakt neviem... vcera ma este k tomu bolelo brusko skoro ako na mrchu ☹

kacak
13. črc 2008

Evi to bude ok, já jsem "zkrácená" od 27tt a pořád jsme 2v1 🙂 chce to opravdu klid a hodně magnézka, nic jinýho na to asi ani neni. Jinak mě dr. řekl, že do porodky mám jet pokud: budu mít bolesti v podbřišku (jako MS) - ty jsem měla právě než jsem se nechala radši dopravit do porodky, kde si mě pak týden nechali, když mi začne tvrdnout břicho, při větším výtoku (nemusela bych poznat odchod hlen.zátky nebo vody) a při větším tlaku na děložní hrdlo. Tak nevím, jestli jsem tě víc nevystrašila, než pomohla ☹ Každopádně, když si nebudeš jistá, tak si tam zajeť, buď se ujistíš, že je vše ok a pojedeš dom, nebo si tě tam nechají, a budeš aspoň pod kontrolou a nebudeš se muset bát, že něco zanedbáš. Chápu, že se ti tam asi jen tak chcít nebude, aby si tam nemusela zůstat, ale co pro mrňouse neudělat, že 😀

clair.be
13. črc 2008

Ahoj holky, přidám svou zkušenost se zkráceným čípkem. Ve 24 tt mi doktor řekl, že mám čípek 1 cm. Nařídil mi klidový režim doma. Brala jsem gynipral a magneska. Byla jsem z toho zoufalá, nic jsem nemohla dělat a dokážete si představit ty černé myšlenky. Hrozně jsem se o prcka bála, protože nález byl fakt špatný. Do nemocnice jsem nemusela, slíbila jsem, že budu fakt ležet. Doktor říkal, že budu rodit předčasně, moc jsem se bála. Vždycky jsem se šíleně bála další a další kontroly. Naštěstí se čípek už nezkracoval. Sice břicho tvrdlo pořád víc a víc, ale čípek držel. A víte jak to všechno dopadlo? Adámka jsem přenášela 12 dní a porod mi museli vyvolávat, neotvírala jsem se a čípek držel jak blbý. 😉 Rodila jsem skoro 24 hodin. Do dneška jsem to nepochopila. Člověk se bojí, aby neporodil předčasně a nakonec takové přenášení. Takže se holky držte, odpočívejte a uvidíte všechno dopadne dobře.

klarka80
13. črc 2008

Ahoj holky, nakukuji po víkendu. to je dobře, že se všechny zatím držíme vcelku. 😎

Clai.be - díky za reakci, tohle přesně potřebujeme teď slyšet. 🙂

Evi, taky mi přijde divný, že si tě dr pozval až za měsíc, ale jak píše Kačak, pokud by se ti něco nezdálo tak tam zajdi dřív, myslím, že to na sobě vycítíš. Raději jet zbytečně než něco zanedbat.

Kačak, mě si teda dr pozval ted na konrtolu po 2 týdnech, když viděl, že mimi se dolů netlačí a čípek je po 3 týdny stejný, tak snad budu v úterý hlásit pozitivní zprávu z kontroly a ne nějaké radikální zhořešení. Výtok mám teda hojný pořád, tak snad to nic neznamená. Je fakt, že když se cítím dobře tak už tolik nepolehávám, ale snažím se aspon nic netahat a nehonit se tolik, tak doufám... Ještě potřebuju být ty 3 týdny nejméně vcelku!

katzi
14. črc 2008

ahoj holky, přídávám svoji zkušenost - minulý týden jsem byla na běžné kontrole u mojí Dr., úplně se lekla, že prý mám čípek 22mm, a když nalehne hlavička tak 11mm, čípek že je měkký. Tak honem do nemocnice, já ubrečená a vystrašená co bude. Tam mě přeměřili a prý, že čípak mám v pohodě - 34mm. Někdy je to měření asi relativní a záleží jak to doktoři na tom ultrazvuku chytnou. Spíš mám problém teď zas s tím, že je malá cca o 2 týdny menší, takže mě budou sledovat ☹

kacak
14. črc 2008

Katzi já měla to samé. Při příjmu v Podolí mi dr. řekla, že čípek mam jen 14mm a je to hodně špatný, druhý den ráno mi jiná dr. řekla, že je 24mm a že to ta druhá dr.včera špatně změřila. Pak komu máš věřit, že 🙂 V Podolí to vyšetřovali vždy utz, muj dr. to ale na každé kontrole vyšetřuje pohmatem, tvrdí, že má mnohem lepší přehled o stavu čípku, jestli neměkne, jak hlavička naléhá a pod.....
Jinak naše zlatíčko je taky menší, asi ne o 2 týdny, ale je. Na utz ve 32tt měla jen 1600g, což je na spodní hranici. Takže kdybych rodila předčasně, asi by to byl problém, když je takovej hubeňour.
Dělali ti utz? Teď bys měla jít na ten poslední kontrolní 30-32tt. Tam sledují i průtoky placentou a jak jde výživa k mrňouskovi....

Klárko, já mam stav buď stejný, nebo trochu horší, takže chodím furt po týdnu, ještě 3x ke svému dr. a převedou mě na kontroly už do porodnice. Tam se mi moc nechce, protože v Podolí je to prý zábava na celé dopoledne 😒 Já se snažim ten klid dodržovat, ale v sobotu jsem žehlila malinkatý šatník, sice v sedě, ale asi 3h a včera jsem celý den měla bolesti a měla jsem pocit, že mi "vypadne", takovej blbej tlak, zase... tak jsem zvědavá na to, co mi ve středu řekne dr. ☹ Jinak na ten výtok - brala jsem čípky, po nich 4dny dobrý a mam ho zpět, dr. řekl, že ve stěru bakterie nejsou, čili nemá cenu to znovu léčit, že to ke konci těhu patří, kort, když malá tou svojí zapříčenou kebulkou zvyšuje děložní činnost.

katzi
14. črc 2008

Kacak, asi si obě oddechneme až po porodu, když ty naše zlatíčka budeme mít. Do té doby se musíme obrnit na spoustu kontrol, vyšetření atd. 😒 Jak jsem právě minulý týden šla k té mojí Dr., tak ta mi měla dělat ten poslední velký UTZ ve 30tt, ale nedělala ho. Říkala, že mě posílá hned do té nemocnice s tím čípkem a že mi ten UTZ udělají až tam. Dělala mi jen ten UTZ spodem, kterým právě zjistila ten krátký čípek. Pak v nemocnici mi dělali znovu UTZ - tím zjistili, že čípek je vcelku OK a taky kontrolovali průtoky - taky byly OK. Proto mě pustili jít si lehnou domů, jinak bych tam musela zůstat. ☹ Neraduju se ale předčasně - teď ve čtvrtek jdu znovu na kontrolu, tak jen doufám,že se to snad zlepší, nebo alespoň zůstane nezhoršený. Ty už se neboj - jsi 34tt a mimi má 1600g, kdyby náhodou už chtělo ven, s tím už by si doktoří poradili! Poradí si už s miminkama od cca 28tta a 500g, a čím mají víc tak je to jen lepší.

katzi
14. črc 2008

Kacak, ještě k té výbavičce. Taky jsem už začala něco přes net kupovat. Nejprve mi vsichni rikali - nema smysl kupovat ty maly velikosti 50 a 56, kupuj rovnou 62 a 68. Tak jsem se podle toho zaridila a ted jak doktori strasi, ze budeme mit maly miminko a mozna jeste pujde na svet driv, tak si prijdu znovu jak na zacatku a dokoupim asi i par kousku prave v to 50 a 56. Jak jsi na tom ty? Jaký jsi kupovala velikosti? Jinak to je moje radost se v těch věcičkách přehrabovat a různě si je zkoušet kombinovat dohromady 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru