Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

kacak
15. srp 2008

Tak holky hlásim, že se nám podařilo i se zkrácenym čípkem dotáhnout to do 38tt 😀 Malá se nám narodila v ponělí ve 22.33 v Podolí. A dr. opravdu nekecali, že to bude rychlejší porod. V 18 první kontra, sotva jsem dojela do porodky a tam mi hned píchli vodu, malá byla za 10min. na 3 kontra venku 😎 Ovšem kvůli překotnýmu porodu jsem dost šitá v celkový narkoze a ztratila sem dost krve, takže jsme ještě v Podolí a hůř kojíme, ale to se určo zlepší. Každopádně za to ty mimouškové stojí 😀 Držíme všem "zkracujícím" těhulkám palec!

pajmis
16. srp 2008

Ahoj holky, chci se zeptat... když se vám začal zkracovat čípek, poznaly jste to sami (např. bolesti, píchání,pálení...) ??? nebo vám to až zjistili u dr.??? cítím píchání jakoby přímo na čípku nebo někde v té oblasti, přímo v pochvě... bojím se, že bych se mohla začít otvírat...nebo nevím, jestli se mi ten čípek nezkracuje... asi před 2 týdny sem byla u dr. a ten mi řekl, že hrdlo je klidné a normální... je možné že od té doby by se mi sthlo hrdlo zkrátit a otevírat?? jak dlouho to zkracování cca trvá?? A teda poznala bych to sama, kdyby se tak dělo??? Mám strach... a na pohotovost zbytečně nechci... A co musíte dělat, když se to zkracuje?? Musíte jen ležet?? Díky moc za vaše odpovědi!!

betina
17. srp 2008

ahoj pajmis..

takže k tvému dotazu. Já byla naprosto v pořádku a nic mi nechybělo. Dva dny před normální kontrolou mě začalo jen bolet břicho, jako když přichází MS. To byla první noc a druhý den ráno (v den kontroly) už jsem si musela lehnout, bolelo to hodně, ale říkala jsem si, že se mi asi roztahuje děloha no a bum...zkrýcený čípek a začala jsem se otevírat..

kacak...moc gratuluju k mimískovi!!! jsi šikulka, že jsi to dotáhla až takhle hezky daleko!

pajmis
17. srp 2008

betina...dík moc za tvoji odpověd...ale moc mě to teda nepotěšilo ☹ protože sem včera měla takové bolení, jaké jsem mívala, když měla přijít menzes... a k tomu to píchání na čípku...nevim no, zítra mám jít na prohlídku, tak snad to do zítra vydrží a nebudu muset ještě dnes někam valit ... ale ty bolesti mi od včera polevily, jak sem si dala teplou spršku, tak snad to bylo jen to roztahování dělohy... taky sem to tomu přikládala.... tak uvidím zítra, snad bude vše, tak jak má... dík moc za radu a přeji ti , at to dotáhneš co nejdál 😉

betina
17. srp 2008

pajmis,

teplou vodu bych si na to moc nedávala...pajmis, dneska celý den lež a nic nedělej a uvidíš zítra. Pokud by se ti ale něco nelíbilo, tak raději utíkej na pohotovost. Přeci jen pro jistotu.

moc ti přeji, aby to nic nebylo a neboj se, i se zkráceným čípkem se dá miminko hezky donosit 🙂

chiwule
17. srp 2008

ahoj holky, jakou hodnotu - délku čípku máte? Já ho mám od 24tt co to začali víc sledovat 15mm a nemění se to...

betina
17. srp 2008

chiwule,

no je to totiž složitější....jen ukazatel děložního čípku nestačí a když je zkrácený neznamená to, že porodíš. Tuto pravděpodobnost předčasnýho porodu udává cervix score, cože je více ukazatelů: déla děložnho čípku, otevřenost dělohy, měkkost dělohy atd....je to stupnice 0-10. 0-vše v pořádku,nic se neděje, 10-rodíš. Já mám čípek 2,9 cm, ale CS 4-5 ☹

pajmis
17. srp 2008

betina... děkuji moc za tvé odpovědi... zítra jdu na běžnou kontrolu, tak uvidím, co mi Dr. řekne... celkem se děsím, ale už to chci mít za sebou... je pravda, že moc neposedím ani nepoležím... ale dnes sem si chvilinku zdřímla, což mě nakoplo 🙂 Tak moc díky 😉

chiwule
17. srp 2008

ty jo beti, mě dr nikdy o cervix score nic neříkal, budu muset mrknout do propouštěcí zprávy z nemocnice, ale neuvědomuju si, že by tam něco takovýho bylo...Břešťák vždycky udává údaje o hrdlu, délce čípku, měkkosti, zda je otevřený nebo zavřený atd... ale nic o CS jako o celkové hodnotě 😒

betina
18. srp 2008

chiwule,

jak jsi psala ty věci, které pan Břešťák udávám tak jejich součet (těch ukazatel§), je právě cervix score. Schválně se podívej do průkazky, jestli tam máš napsáno CS.

lili03
18. srp 2008

ahoj pajmis, tak co ti dnes řekl dr? Mě taky občas píchne (jakoby řízne) v místech, kde je děložní čípek, nijak jsem to neřešila, protože jsem si říkala, že tohle všechno asi k těhotenství patří. Nicméně dr mi řekl, že od poslední kontroly se čípek zkrátil a že mám jít hned domů ležet! Nevím, jeslti to souviselo s tím řezáním, možná ne. Na kontrolu jdu za další 2 týdny, tak jsem trochu nervózní. Minule jsem v průkazce měla u zkrácení čípku údaj 1 a teď 2, nevím, co to znamená (asi o 1cm a pak o2?). Při ultrazvuku před dvěma týdny měl malej asi 1700g, kolik myslíte, že by mohl mít teď? Když se takhle zkracuje čípek, jak rychle může přijít porod? Díky L.

pajmis
18. srp 2008

Ahoj lili03: takže sem si oddychla... Dr. mě vyšetřila a hrdlo mám dlouhé 46mm, což je prej super... prej bych to sama nepoznala, že se otevírám, ani že se mi to zkracuje... a taky mi znova nasadila magnesium, protože sem si ho minulý týden sama vysadila... no tím sem prej riskovala, jako blázen... prej, že když sem si to sama vysadila, tak právě proto se mi mohl začít zkracovat čípek, což se tedy naštěstí nestalo.... Tak mi to znova nasadila s tím, že to vysadím, až mi ona řekne... celý víkend mě bolelo břicho jako na menzes a to prej bylo právě tím, že sem to vysadila... to magnesium sem brala na tvrdnutí břicha... ale břicho už mi tvrdnout přestalo tak sem ty léky přestala brát... a dostavily se teda ty křeče... už sem si teda dnes tabletku vzala, ale ještě pořád mě to bříško nějak tlačí, tak to půjdu zaspat 🙂 Dr. mi napsala magnosol nebo tak nějak se to jmenuje.. je to tabletka rozpustná ve vodě a dává se 1x denně což je pohodlnější, že na to nemusím tak často myslet... jo a taky mi Dr. řekla, že to, že mě píchá na tom čípku, tak to je v těhotenství běžné...že v těhotenství je ten čípek citlivější než normálně... a jinak ten údaj co si měla 1 a ted máš 2...tak popravdě nevím, co to znamená, ale napadlo mě, jestli to není náhodou ta stupnice co tady o tom včera psala betina... zkus se na to podívat... a ohledně tvýho prcka, tak myslím, že ted má tak 2000g , možná i 2500g, ale přesně to fakt nevím... a to, i kdyby si náhodou porodila se dá zachránit... ale myslím, že to je předčasné... přeji ti, at to dotáhnete, co nejdál a at ti malý pěkně přibírá 😉

betina
18. srp 2008

pajmis,

tak to je super zpráva, to mám radost. Pajms, udělala jsi to stejný jako já. Já totiž před tím taky sama vysadila magnézko. Na předporodním kurzu mi řekli, že magnézko v takovým množství(brala jsem 6 denně) mi ztíží porod, protože je děloha tak tvrdá, že nepracuje, tak jsem jej vysadila, taky sama. No a ta další kontrola, však víš. Takže ted zase beru 6 magnézek (Dr.chtěla abych brala 10, ale to už je fakt i na mě moc), tak je beru a už si nedovolím jí neposlechnout. Magnézko se jinak obecně vysazuje 35-36 týden těhotenství. Mám radost, že jsi dopadla dobře.

Lili, to 1 a ted 2 bude asi CS, ale měla bys to mít napsaný v průkajdě. Mrkni víš, tak jsme o tom s holkama psaly. V tvém týdnu těhotenství by 1 nebo 2 bylo krásný.

lili03
18. srp 2008

Pajmis, to je dobře, že ti to dopadlo dobře 🙂 Díky za rady. Mně taky dr předepsal magnezium, 3x denně, ale mně před tím ani břicho netvrdlo, ani nebolelo, tak asi spíš preventivně. Tak doufám, že to teda neztíží porod (když nevím, kdy bude - dr. říkal, že klidně v termínu nebo i zítra - to mě chtěl asi jen postrašit, abych opravdu ležela🙂 ) Betino, já na to pořádně mrknu zpátky do diskuse, CS tam uvedené mám, ale u toho je několik údajů - naléhání, směr a zkrácení čípku a ještě něco, u všeho je buď 0,1,2. To zkrácení bylo při předminulé kontrole 0, při minulé 1 (ale k tomu mi nic neříkal) a při poslední 2 a to hned říkal, že ten nález je dost výraznej, nebo co. Asi počkám na další kontrolu a do té doby nebudu radši ani moc sedět u PC, jen ležet, a pak se uvidí, jestli se to zhoršilo. Díky L.

chiwule
18. srp 2008

ahoj beti, jukla jsem do průkazky, tam mám ale naposledy záznam od mé gyn z poloviny července - ve sloupečku CS je napsáno + (nebo T - to nejde poznat) a pak čípek 3x2, 4, dráždivá děloha... takže CS by mělo být 4? To nevypadá tak hrozně podle té stupnice co jsi uváděla ne? Navíc čípek 3x2 mi uvádí celé těhu co mě sleduje...
stejně si myslím, že dr nemá šanci pohmatem zjistit skutečnou délku čípku, na cervikometrii to změří na milimetry přesně a třeba u mě hrají velkou roli 😉
taky jsem slyšela názor, že čím kratší čípek, tím rychlejší porod, tak doufám, že to bude pravda 😎 nerada bych rodila 12hodin nebo víc 😒
za dalších 14dní se zkusím vnutit na celkový UTZ a cervikometrii taky, chci vědět, kolik malá bude vážit a jak bude velká... nejraději bych Břešťáka přemluvila, aby si mě nechal v péči až do porodu, je skvělej a jeho přístup se mi zamlouvá - nic nezveličuje ale ani nezamlčuje, jedná s člověkem na rovinu a to se mi líbí. Ale má hodně plno, tak snad se k němu nějak protlačím...jsem na netu koukala docela překvapeně jaká je kapacita, to jsem netušila...
jinak magnézko je právě proti nežádoucím křečem dělohy, tak si holky myslím že by nemělo způsobovat tvrdnutí dělohy, právě naopak... je pravda, že před porodem asi není žádoucí, aby tlumilo kontrakce, ale jinak si myslím, že je ok...

betina
18. srp 2008

chiwule,

to jsem asi špatně napsala...magnézko ti způsobí to, že jakoby zpomalí nebo dokonce zastaví stahy dělohy a tedy tvrdnutí břicha....ale ke konci těhu je normální, že děloha pracuje, protože se připravuje na porod (je to sval). Jenže u některých mamine, jako je to u nás, by tohle cvičen mohlo vést k porodu, děloha je moc měkká. Proto se bere magnézko,aby zabraňvalo stahům a práci dělohy, aby ještě vydržela. JInak ten 35 a 36 týden už se vysadí, aby mohla hezky pracovat dle libosti 🙂 taky jsem slyšela, že holky, co jsou déle otevřené to mají lehčí, ale uvidíme až na porodním sále 🙂

lilli, já přišla na kontolu a z CS 0 bylo CS 4-5, takže dost průser. Taky jen ležím, ven vůbec nechodím, spíš jen na záchod

chiwule
18. srp 2008

btw: cvičení - asi moc nemá smysl přihlašovat se na těhu cvičení, když máme nakázaný klid na lůžku a nic zásadního nepodnikat že? 😉 😀

betina
18. srp 2008

chiwule,

zkonzltovala bych to s Dr.ale u nás asi těžko ☹

pajmis
18. srp 2008

lilo03: je pravda, že občas tvrdlo břicho, jak sem vysedávala u PC, takže máš pravdu... je lepší odpočívat a bříško mít hezky uvolněné.... 😉

betina: téda...s tím magneskem to máme fakt na chlup... já chodím do kurzů a tam mi porodní asistentka řekla, že 6 tabletek Mg je moc a uplně se mi divila, že to ještě beru... tak sem si to sama vysadila... no a doporučila mi dýnový olej - 3 lžičky denně a mazat na břicho... dnes sem to konzultovala s Dr. a ta se teda na tu paní porodní asistentku pěkně vztekla... že jí fušuje do řemesla, když o tom nic neví... a že to magnesko se vynechává v tom 36tt, protože ještě nějakou chvíli zůstává v těle, tak aby se to tělo stihlo vyčistit a tím se rozběhl i porod... a ještě mi říkala, že nikdy o žádném dýnovém oleji neslyšela... a že mi ho určitě porodní asist. poradila jen proto, že ho sama prodává a má z toho zisk... ale jinak nás teda v tom kurzu pěkně straší, co sem si tak všimla... já teda vždycky, když nám tam něco řekne, tak se na to raději zeptám Dr. no a ta říká, at si sama přeberu čemu chci věřit ale že ta asistentka nemá medicínské vzdělání, takže tomu zas až tak nerozumí... já teda osobně věřím mojí Dr. ... v kurzu nám říkala, že magnesko je svinstvo, co škodí miminku i matce... že miminkovi po tom ochabují svaly a nám - matkám po něm stárnou cévy... a když sem to řekla moji Dr. tak se jen smála... Tak nevim...ale ted beru ten magnosol a myslím, že to bude v poho... a křeče mi snad do zítra ustanou 😉 Jinak betino, jestli se můžu zeptat kam chodíš na kurz?? Já jsem ze Zlína... ale ty bydlíš asi jinde, že?? připadá mi, že v těch kurzech jsou ty asistentky stejné 😀

betina
18. srp 2008

pajmis,

tak to je ale teda fakt vtipný..opravdu ti řekla ta PA na kurzu to stejný jak mě a na tom základu jsem to vysadila. MM mi pak nadal, že co poslouchám nějakou asistentku a ne doktorku ☹ takže ted už opravdu riskovat nebudu...jinak chodím do Brna na kurzy a o dýňovým oleji jsem neslyšela, ale o jedné výborné přírodní kosmetice ano 🙂
takže moje ponaučení:budu poslouchat doktorku

klarka80
18. srp 2008

Kacak, gratuluji moc k miminku!! Jsi šikulka, dotáhla jsi to daleko, ten 38tt je krásnej. 🙂 Kolik mělo mimi váhu a míru? Přijď se pochlubit.

Co se týče zkracování čípku, tak já jsem pociťovala taky takové občasné jako popichování nekdě v místech kde je čípek a bolelo mě břicho jako na MS, ale nevím, zda to s tím souvisí. Třeba ne. Měla jsem to u každýho těhu a až ted při tom posledním se mi čípek zkracoval.

pajmis
18. srp 2008

betina: no, já sem se teda taky poučila... a od těd poslouchám jen lékaře... protože přeci jen, ti jsou na to vyškolení... Dr. mi řekla, že PA nás má naučit jak dýchat u porodu, jak se nestresovat a jak se starat o dítě ... a ne nás poučovat jaké léky máme brát... s tím plně souhlasím... jo a taky vás v tom kurzu PA pořád nutí do nějakých přírodních preparátů a porody na židličce a ve stoje?? ta naše nám to pořád tak nějak nutí, že at to zkusíme, že to je lepší než klasický porod... jsou všechny PA takové přírodní, že?? 😀 ta naše si ani neholí nohy 😅

cifer
20. srp 2008

Ahoj holky 🙂
já se o zkráceném čípku dozvěděla v poslední poradně minulej čtvrtek, okamžitě jsem dostala PN a musím ležet, naštěstí doma, do nemocnice zatím nemusím... po přečtení vaší diskuze jsem dost zmatená, jediný co mi dr. řekla, že čípek se zkrátil na polovinu ani ne (kontrolovala to jen pohmatem) a že je moc brzo, že by to byl ještě potrat 😔 naštěstí se ale prý neotvírám, takže ležet, ležet, ležet a za 14 dní kontrola.... chtěla jsem se zeptat, jestli se nález může tím ležením ještě zlepšit, nebo jestli mám jen doufat, že už to dál postupovat nebude a fakt se nebude malej drát na svět.... v průkazce nemám zaznamenáno nic, jen text zkrácený čípek a napsala mi magnézko.....

kacak
20. srp 2008

Klarko: malá měla 2940 kg a 46 cm, je to drobek, ale už donošená, co je hlavní.

Jinak já to zkracování taky zaznamelnala jako bolesti při MS a takovej větší tlak v oblasti čípku. Každopádně jsem to přisuzovala roztahování dělohy.

cifer: zlepšit se to nemůže, čípek se ti neprodlouží, ale jde to zastavit. Většinou naordinujou klid a magnézko, když by to bylo opravdu horší, pošlou tě do nemocnice na kapačky, kort když si teprve 23tt.

hary
21. srp 2008

Kacak, gratuluju k Ellince!!! Dlouho jsem tu nebyla, tak teď jen čučím 😀 . Nepotrápila tě moc??? Ale trochu závidím, že už to máš za sebou 😅 . Já se těším a bojím se zároveň. První porod byl 27 hodin, tak snad to druhé půjde rychleji 😀

Cifer, mě to taky zjistili ve 24.týdnu. Naordinoval mi klid, nemusela jsem sice ležet celý den, ale pokud to šlo, tak si lehnout, odpočívat, nebo posedávat a když to jde, mít nohy někde hozený hore 😀 . Mohla jsem si dělat doma jen to základní, žádný velký úklidy, rozhodně žádné tahání nákupů apod. Prostě veget, aspoň se o to snažit 😅 . Mě to pomohlo, páč jinak mi hrozil špitál a šití, ale toto stačilo. Nález mám pořád stejný a teď už je to ok 😉 . Tak držím moc palce, hlavně se šetři a nic nedělej 😀

betina
21. srp 2008

cifer...

včera jsem byla na kontrole. Čípek je sval, takže ano....pokud budeš odpočívat lze, aby se prodloužil. Já jsme měla při první kontorle 29mm, včera 36mm. Ale celý týden jsme opravdu jen chodila doma na záchod a noc nedělala. Byla u mě mamka a starala se o mě 🙂
když se opravdu budeš šetřit a vyprdneš se na vše, dopadne to dobře. Znám tady maminky, co leely se zkráceným čípkem skoro od začátku a ted mají zdravá miminka. Jen se musíš šetřit!!!!

cifer
21. srp 2008

Ahoj,
díky moc za odpovědi 🙂

kacak: nejhorší na tom právě je teprve ten 23 tt, proto se tak bojím 😔 opravdu ležím takže snad na nemocnici nedojde, a kdyby to bylo potřeba, tak jsem tam hned, pro malýho všechno...

hary: já mám zatím ležet pořád, prej 3 hodiny ležet a pak na hoďku můžu vstát a trošku opatrně pochodit po bytě a zase zalehnout, opravdu to dodržuju, tak snad to pomůže a nález bude přístíí týden dobrý a dostanu trošku úlevu od toho ležení a hlavně ať mě dr. trošku uklidní abych se nemusela tolik bát, to ležení mi ani tak nevadí, ale strašně se pozoruju a to určitě není dobrý.... ale dodává mi optimismus ten Tvůj 34 tt 🙂

betina: já taky pořád ležím i tu povolenou hoďku neprocourám, protože mám fakt strach, říkám si že teď to těch 14 dní musím přežít, že pak bude líp 🙂 co bude pak se uvidí, kdyžtak si to budu říkat zas 😅 hlavně aby byl malej v pořádku a my už taky měli 34 tt 🙂

hary
21. srp 2008

Cifer, nijak se nepozoruj, stejně z toho nic nevypozoruješ 😀 , jen se budeš zbytečně stresovat. Nevím, jestli bereš tabletky nebo rozpustný prášek, ale doktor mi napsal Magnosolv, prý je to lepší než tabletky. Je to docela chutný, dá se to a hlavně mi to opravdu pomáhá. Už mě tolik nebolí podbřišek, jako bolel a taky už nemám křeče do zadnice, jako jsem mívala 😀 😀 . Kdyžtak se na to zkus příště pozeptat u svého gyn., já na Magnosolv nedám dopustit. Když budeš ležet, bude to ok. Jen se nech obskakovat 😅 a lež a nic nedělej. Dopadne to dobře. Kdyby se to doktorovi nelíbilo, tak bys nebyla doma 😉

pajmis
21. srp 2008

Cifer: to ti řekl Dr., že ve 24tt by to nebyl porod, ale potrat??? To snad ne... já myslela, že už to jde zachránit...

betina
21. srp 2008

pajmis, cifer

miminko by teoreticky mělo jít zachránit od 24.týdne

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru