Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

slzicka
10. lis 2008

Ahoji holky ve 33TT jsem mela cipek 1.5cm brala jsem magnesium 3xdenne 2prasky pak mi to doktor naridil uz jen 3xdenne 1prasek. Sla jsem tam za 2 tydny a cipek jsem mela 1 cm. Rikal ze malej uz je hodne natlacenej dole ale nerekl mi ze jsem otevrena tak nevim jestli tim jak rekl ze je to tam dole uz hodne natlaceny tak ze uz bych se mohla otevirat??? Lezela jsem ve 27TT v nemocnici kvuli tomu cipku a pak mi zjistili na UTZ ze jsem se zacala otevirat nebylo to moc ale kdyz jsem koukala na ten UTZ tak jsem to hned poznala i ja. Ted jsem 35TT+4 zase mam zpatky magnesium 3denne 2prasky 😒 zacali me docela dost bolet zada a poboliva me bricho, kdyz se malej hodne hybe tak me to uplne v podbrisku zaboli. 😒 nevite tedy nekdo jestli se oteviram podle toho co mi doktor rekl? Rikal ze to do terminu porodu nevydrzim.

lili03
10. lis 2008

Ahoj slzicko, já jsem na tom byla podobně (zkrácený čípek, otvírání zatím asi ne), ale když jsem pak 2 týdny ležela doma (akorát mi začínala mateřská, tak jsem si nemusela brát nemocenskou), tak se to nejen zastavilo, ale i zlepšilo (říkal dr., i když já tomu moc nerozumím). Ale nesměla jsem ani moc sedět u PC, prostě skoro celý dny jsem polehávala v posteli, četla si a sledovala seriály v TV🙂 Pak jsem se nakonec zas bála, abych nepřenášela, protože další změny na čípku se nekonaly až skoro do termínu (tedy otevřená jsem sice už byla na 1cm asi 3 týdny před, ale pořád stejně beze změn). A porodila jsem v termínu 😉

slzicka
10. lis 2008

aha no ja uvidim no jak to bude. Taky bych mela spis lezet ale uz lezim docela dlouho a fakt uz me to nebavi a tak spis posedavam 😒 v utery jdu zase na kontrolu tak uvidim co mi rekne doktor ale rikal az tam prijdu tak uz budu mit 36TT+6 a kdybych pak pry porodila tak by to uz nejak vubec nevadilo. No me se prave cipek zkratil a tak jsem pak sla do ty nemocnice a kdyz me pusitli domu tak jsem fakt jenom lezela sla jsem k doktorovi a bylo to oki pak jsem uz ani moc nelezela a kdyz jsem tam prisla rekl ze se mi zkratil o pul cm. Uz jsem ted uplne utahana z toho jak porad musim lezet. ☹

berunka
10. lis 2008

slzicko ja lezim od 1.rijna, na posledni kontrole ve 30tt jsem mela hrdlo 1,5cm. narizeny klid na luzku takze dodrzuju tp co lili psala.lezim,ctu si,mam notebook v posteli 😀 ono totiz sezeni neni dobry,takze i to posedavani bych spis vymenila byt tebou za polehavani.zvlast kdyz je maly natlaceny dolu. 😉

slzicka
10. lis 2008

noo ja ted momentalne lezim 🙂 jako koukam na telku pc mam taky v posteli ale me uz tak vsechno boli ze ja uz proste lezet ani nemuzu 😢

berunka
10. lis 2008

slzicko vim o cem mluvis ja uz taky citim kostrc a kycle,hlavne na levem boku.ale proste rikam si ze jeste musim vydrzet 😉 ted jsem to vyresila tak ze lezim na polstari co mam normalne na spani.,je to aspon mekci a odlehci se deloze kdyz je trochu vys nez telo 😉

slzicka
10. lis 2008

no ja uz se i citim tak nejak divne nic me nebavi a jeste k tomu me vsechno boli. ☹ je to na prd. Uvidim co mi rekne potom doktor. dneska uz jsem v 9 mesici 35TT+4 tak jsem alspon rada za to ze jsem vydrzela takhle dlouho kdyz vydrzim do ctvrtka tak budu uplne rada pak uz by se pry nic nestalo kdybych porodila. a hlavne chudak malej protoze ma fakt malo mista v brisku. Ja zkousil lezet na boku levym i pravym na zadech ale ani jedno uz nejak nezabira. Kdyz se pohnu tak uz me kolikrat boli i bricho. Piju ten malinik a zatim dobry no tak uvidim

lili03
11. lis 2008

Uf, já si na to vzpomínám, jak ty poslední týdny vůbec neutíkaly, nikam jsem nesměla, bylo to už hrozně dlouhé. Navíc už mě bolely všechny pánevní kosti, sotva jsem lezla i do té postele. Pak mi zas řekli, že prcek má skoro 3kg, tak jsem se bála, aby v termínu neměl 4 a týden před termínem jsem se už vůbec nešetřila, dělala jsem dřepy a tak🙂
Ale teď mám teprve ten pravý záhul, na TV seriály už se asi dlouho nepodívám 😀

slzicka
11. lis 2008

ty se mas ze uz to mas vsechno za sebou 🙂 ja jsem dneska mela nejaky bolesti a uz jsem myslela ze padnu ted si rikam ze ty porodni bolesti asi nevydrzim kdyz jsem byla hotova uz jenom s tech bolesti co jsem mela dneska. Na jednu stranu se tesim ale na druhou stranu mam strach 😢

berunka
12. lis 2008

ale vydrzis neboj se.vydrzelo to uz spousta zenskych 😉 nam se cipek zlepsil z 11 na 14mm a tvar T,takze normalni tvar 😉

nefertitka
12. lis 2008

a krcok moze povyrast? 😀

berunka
12. lis 2008

no tak asi ano kdyz mi dneska namerili vic 😉

lili03
13. lis 2008

Jo jo, mně se to právě taky zlepšilo, jak jsem ležela.

Jinak bolesti různý jsem měla taky, vždycky mě malej hrozně dole řezal, jako by se chtěl prořezat🙂 A vůbec jak se tam tlačil a mlel, občas to bylo nepříjemný. Vždycky nejdivočejší to bylo večer a to mu zůstalo do teď. Porodní bolesti jsou zas jiný, i když já jsem nakonec rodila císařem, tak jsem si tím taky před tím prošla. Když jsou mezi kontrakcemi pauzy, tak se to dá vydržet, pak to chvilinku bolí a pak zas úplný klid, můžeš se bavit s manželem a tak🙂 Ale tak jako vrtání zubu to nebolí🙂 Jenomže to zase trvá dýl, tak je asi na porodu nejvíc blbý, když to trvá dlouho a neotvíráš se. Mně to šlo rychle, pila jsem maliník, tak možná proto. Takže ty bolesti s krátkou asi jen minutovou pauzou trvaly asi jen půl hodiny (člověk teda moc pojem o čase nemá v tu chvíli). Přítel tam byl, tak jsem mu vždycky zmáčkla ruku. Důležitý je prodýchávání, pak se to dá. I když je to fuška, funíš jak mašina, lepší je, když ti dají kyslíkovou masku. Ale těsně než jsem měla tlačit, začalo haprovat srdíčko prcka a musel ven císařem. Naštěstí je v pořádku. Jinak klidně půjdu rodit znovu, raději bych normálně než císařem, páč to zotavování potom je dost hrůza.

kacatko03
13. lis 2008

čípek mám 8mm...mě se nezvetšuje ...naopak 🙂 ale i tak dál klidový režím a kontrola po týdnu 😉

slzicka
17. lis 2008

Noo to jsem zvedava jak to vydrzim 🙂 asi mi taky nic jinyho nezbyde 🙂

campi
20. lis 2008

Kde se dají najít hodnoty k delce cipku?
Dnes - 30+0 - mi namerili 2,1 cm. Jak to tu ctu, tak je to v pohode hodnota, ale zajimalo by me to přesněji. Do poradny jdu příští týden, paní dr. na UTZ říkala, že mám pokračovat v magnézku a klidovém režimu.

berunka
20. lis 2008

campi ono je to dost individualni.ja mela v 31tt hrdlo 1,1cm. myslim,ze optimum je kolem 3cm.ale jak u koho 😉 a jsi otevrena nebo jen zkraceny cipek?

campi
20. lis 2008

Berunko: nastesti zavrena, takze relativne pohoda.

berunka
20. lis 2008

to je dobre 😉 me se na posledni kontrole uzavrelo takze jsem taky relativne v klidu.a protahlo se o 3mm 🙂

drzticka
14. kvě 2009

ahojte holky,tak já tu jsem dnes poprvé jsem na konci 38tt a docela by mě zajímalo co znamená když miminko hlavičkou naléhá a čípek je 0.5cm,dneska jsme totiž jely do špitálu s planým poplachem ☹ myslela jsem že mi odtéká plodová voda a mě odešel nějaký hlenový špunt tak se tady trápím nad správou z nemocnice prosím o radu děkuju

lentilka11
14. kvě 2009

drzticka, to že hlavička naléhá, znamená jen popis polohy plodu, naprosto fyziologický a ideální ve tvém týdnu, čípek je zkrácený a to je taky v pořádku, hlenový špunt byl hlenová zátka a je tu o tom debata v sekci porod..

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

majamisutka
4. srp 2009

tohle si přečtěte : všechno je tu vysvětleno 🙂 http://www.porodnice.cz/node/33479

pierrette.s
20. srp 2009

Ahojky,
před 14 dny jsem šla na běžnou prohlídku k doktorce v 25TT, udělala cervikometrii a zjistila, že čípek se nějak vnitřně otevírá, hrozí předčasný porod atd. a at okamzitě letím k apolináři. No u apolináře se podívali na zprávu, vyšetřili mě aqa řekli, že je to naprosto v normě. Poté, co jsem výsledek od apolináře sdělila své doktorce, tak začala brblat, že přeci jenom by to chtělo PN a klid na lůžku a většinu část dne ve vodorovné poloze, protože se to když už ničím otevírá gravitací... no OK, po poradě s příbuzenstvem jsem zůstala 14 dní doma, místy jsem ležela, nuda neskutečná, rekonstuuujeme byt, a já jenom ležela a byla k ničemu:(
no za 14 dní kontrola, to bylo včera - doktorka mě neskutečně vyděsila, nález pokročil, čípek je otevřený do 2 třetin, zase mě poslala k apolináři s žádankou o eventuální hospitalizaci, pokud ne PN v této chvíli samozřejmost.
tak to byl stres, do konce mám ještě tři měsíce, a ležet 3 měsíce???? pomoc pomoc pomoc
dostala jsem se do rukou prof. hájkovi a doktoru Kouckému (viz. také příspěvek výše) a světe div se, podle nich je ten nález zcel av normě, není proč se stesovat, není proč se omezovat, žádnou PN nepotřebuji, čípek se ani neotevírá, ale prý 90% praktiků, jkamile cokoliv uvidí, tak nás nechají ležet a ležet, nohy nahoře. Doktor Koucký navíc říkal, že ani studie neporkázaly, že by ležení nějak pomohlo či zabránilo čemukoliv, prostě je to jen opatření, které se používalo a dnes se používá hodně a hodněkrát zbytečně.
takže pokud vás taky doktor někdy takhle vystraší, zkuste se dostat ještě k jinýmu, at neležíme zbytečně🙂🙂

miselaniki
6. led 2010

Ahoj holky,
byla jsem včera na kontrole a naměřil mi mudr. 2cm čípek ( neříkal, že bych se otvírala), jsem ve 25 tt, bolesti nemám jenom takový tlak na spodek. Nakázal mi klidový režim a 3x1 magnézium, když se to nezlepší špitál. Stalo se to některé z vás tak brzo a přece jste díte donosily relativně do termínu?

aweq
10. únor 2010

Ahoj, já jsem teď 33+3 a už skoro týden ležím v nemocnici. Min. čtvrtek jsem byla na běžné kontrole. Doktor mi změřil čípek - 2cm. A hned mě poslal do nemocnice. Nepomohlo ani že jsem slibovala, že doma budu ležet. Ikdyž s naší dvouletou cácorkou by to asi moc nešlo 🙂 No ale doma je doma. ... Asi je to fakt různě od doktorů, někdo řekne, že to je naprosto normální nález, jiný vás šoupně do nemocnice na kapačky a ležet ležet ležet. Taky mi říkal, že předčasný porod nehrozí (tak proč tu ale ležím, že?), ale stejně si mě tu nechají ještě pět dní ...
Jinak co si pročítám diskuze i jinde na netu, tak se to různí, některé ženské mají zkrácený čípek už od prvního trimestru a nakonec porodí třeba v termínu nebo i přenášejí. Na porodnici.cz dokonce doktor říká, že zkrácení čípku vůbec nevypovídá nic o tom, kdy se porodí .. Čert aby se v tom vyznal. 😝

dckami
10. bře 2010

ahoj holky,
mám pdobný problém, dnes jsem byla na kontrolo, jsem 24+5tt a dr. mi řekla, že má zkrácený čípek, CS 1. Již měsíc beru magnezium a mám nařízený klidový režim - raději polehávat, nic namáhavého nedělat, žádný sex 😖 ... Když jsem jí řekla, že v pátek jedeme do Prahy na muzikál, moc mi jízdu autem ani sezení v divadle nedoporučila 😒 .

evuse
10. bře 2010

Já mám už od začátku CS2. Doktor to zapíše do průkajdy, ale nic mi k tomu neříká. Přesně jak píše Aweq někteří doktoři tvrdí, že bylo zjištěno, že to na předčasný porod nemá žádný vliv a ve světě už se CS skóre nesleduje

monikavavrikova
22. srp 2011

Ahojky,chtěla jsem se zeptat,nenabídli Vám na zkracování čípku pesar? Chci se na to zítra zeptat...jsem ve 28tt a čípek jsem minulý týden měla 2,5cm.Magnosolv beru od 14tt 2xdenně,břicho stále tvrdne,nevydržím dlouho stát...mám víceméně klid režim,ale mám 2letého syna,tak vždy to nejde.Ale ven nechodím,to chodí manžel a babičky...to samé jsem měla i u prvního...ale teď se chci zeptat na ten pesar,kdysi se to běžně dávalo....co myslíte? Máte stím nějaké zkušenosti?

lentilka28
25. srp 2011

@monikavavrikova Ahojky, já dnes začínám 27tt a minulý týden jsem si poležela pěkně v nemocnici kvůli tvrdnutí bříška, teď v pondělí mě pustili s tím, že se mi čípek za ten týden nezkrátil - měla jsem jej nějakých 2,8-3cm, ale prý se to musí sledovat, takže příští týden v pátek jedu na UTZ a uvidí se, jestli se čípek zkracuje či nikoliv. Pokud by se o dost zkrátil, tak mě čeká steh - to už mi řekl zástupce primáře. Ale pesar mi nenabídli. Ptala ses na to?

monikavavrikova
25. srp 2011

Tak mě bylo řečeno,že steh ani pesar se již nedává....ale asi záleží jak kde..kdysi to bylo běžné! Ted jsem 28tt a čípek mi měřil i vnitřním ultrazvukem a mám ho 3,5cm a na pohmat 2,5cm...řekl mi,že je vše vpořádku amůžu i ven...ale jelikož mi po pár krocívh tvrdne břicho,musím si často sedat a dlouho stejně neusedím🙂))))))))))))))takže hodně odpočívám anic neriskuji.U prvního jsem ležela v nemocnici týden a rodila v 36tt,ted bych chtěla vydržet aspon do 38tt. Ale jak tady čtu,tak každý lékař volí jinou taktiku....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru