Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

gejbule1
17. říj 2011

Ahoj holky prosím o radu,dnes jsem z kontroly moc nadšená nebyla .Prý se mi zkracuje hrdlo/1,5cm/ tak mám nařízen klidový režim a polehávat.Jsem z toho docela otrávená protože odpočívat s malou dcerou fakt moc nejde .Takže mám zvýšit magnesium a pokračovat v utrogestanu..
Nevíte některá která jste to taky měla jestli se to může zase úplně urovnat a nebo když se to do příště nezhorší tak mám být ráda?Kontrolu mám až za měsíc není to za moc dlouho?Jsem docela vystrašená 😕

salomee
16. pro 2011

Ahoj, taky jsem se dnes z kontroly vrátila s touto diagnózou, či jak to nazvat..a když se to zhorší, šla bych po svátcích na PN...tak jsem z toho celá divoká a u Dr. jsem řekla, že ěm v podbřišku nebolí a teď, co jsem od něj, tak samozřejmě ano, různé takové píchání a pocity... no já jsem "hypochondr", vím to o sobě... tak jen doufám, že to bude OK... a hned jdu hledat informace... ten internet, to je mor někdy...
A nabídku odhalení pohlaví miminka jsem samozřejmě nedokázala odmítnout.

cacenka_d
27. pro 2011

o my jsme ted vydeseny taky, i kdyz se normalne jen tak zastrasit nedame. Zkracuje se nam cipek, v 30+6 (19 mm) nas nahnali na kapacky ted pred vanocema (magnesium, magnesium v kapackach, kontroly) druhy den jsme ukecali propusteni na svatky, dneska kontrola (14 mm) a zase se trochu zkratil, takze totalni klid (coz nejak nezvladam, ale tak snazim se) a ve ctvrtek uvidime do toho jeste zanet (Gardnerella vaginalis), takze fakt super, desej me a to ja se normalne nenecham, ale strasi s tim, ze by to mohlo prijit klidne do 2 tydnu pokud nebudeme v pohode, pripadne na kapackach 😔 coz je 33-34 :(

nicol2010
15. led 2012

Ahoj holky, mám prosbičku. Ve 29+5 tt mi doktor zjistil zkrácený děložní čípek. Poslal mě na monitor do nemocnice, kde mně po hodince pustili, předepsali magnezium a nařídili klid a nožky nahoře. Asi dva dny na to, jsem začala dole cítit takový zvláštní pocit. Nevím jak bych to popsala, ale pocit cizího předmětu, něco jako když si zavedete špatně tampon a on je cítit. Nevím jestli to něco může znamenat, jestli nemám raději jet do nemocnice na kontrolu. Jsem strašně nervozni. Cele těhotenství bylo naprosto v klidu a teď jsem nesvá a bojím se o miminko.

brusinka30
18. led 2012

Ahoj Nicol, taky jsem se tento týden dozvěděla, že mám zkrácený čípek, ale dle toho co jsem tu četla, tak jsem na tom zatím relativně dobře. I když jsem 22.tt a čípek mám 32, což je zatím dobrý, ale mám známou sestru a ta mě včera tak doplašila, že jen ležím a bojím se cokoliv dělat. A pokud se necítíš, tak je určitě lepší zajet k dr. Jde hlavně o to, aby jsi byla v klidu. Ta sestra mi ještě radila se podkládat polštářem pod pánev a magnézko asi budu brát preventivně. Ublížit mi to nemůže, ale jsem taky nervózní. 2010 jsem přišla o prcka v 5. měsíci, kvůli zánětu, tak se teď všeho bojím, aby to bylo v pořádku. Takže pro Tvůj klid zavolej lékaři nebo si tam zajeď 😉 .

salomee
18. led 2012

Ahoj holky, já jdu na kontrolu zase v pondělí a uvidíme, minule mi dr. řekl, že je to lepší, ale objednal mě už za dva týdny.. zatím chodím normálně do práce, dělám normální věci, ale snažím se moc zbytečně nikde necourat, spíš sedět než stát a taky víc odpočívat, když to jde. ..a to jsem měla před Vánocema čípek pod 3 cm a po Vánocích nevím, ale prý to tedy bylo lepší, jinak by mě dr. při dalším zhoršení nechal na neschopence...teď jsem ve 23. tt a zkrácený čípek řeším už od 18☹
Každopádně to nemusí hned znamenat, že je všechno špatně... ale pokud je nějaká nejistota, určitě bych zašla na kontrolu, však přeměřit čípek zabere chviličku a za tu jistotu to stojí.
Stejně je to psycho, že by jinak zdravé mimčo mělo být ohroženo jenom nějakým čípkem, který to prostě nějak nedává☹

megy
18. led 2012

chtěla bych vás trošku uklidnit, norma čípku je 3 a více, je li 2,5 je hraniční. Já měla 4,2 před dvěma týdny a nyní mám 3,4cm a dle dr. je to absolutně v normě. Jsem zítra 28tt a dělám běžné věci, jen se vyhýbám nošení těžkých věcí. Jinak vše normálně. Navíc mám po 2x laserové vaporizaci, takže já jsem strachy docela bez sebe, ale když řekne dr. dobrý, tak mu věřím. Jen Vám to píši, že čím vyšší těhu, tak se čipek mění, zvláště po 30tt.

salomee
19. led 2012

Já měla před těma Vánocema v 18. týdnu 2, 63 ☹

brusinka30
19. led 2012

Salomee a to Tě dr. neposlala ležet do nemocnice? Mně právě ta sestra řekla, že jak je to 30, tak se musí jít do nemocnice. A jak jsi na tom teď? Manžel mi včera přivezl domácí uz, tak jsem ráda, že můžu aspoň poslouchat srdíčko a jsem v klidu, že maličká je v pořádku, ale to ležení je děs. Jak si stoupnu tak mě pobolívá podbřišek a včera mě tam píchalo, ale je to až od pondělí, kdy jsem se to dozvěděla 😉 , taže bych řekla, že si jen něco vyvolávám. A kolikátého mimičo čekáš Salomee? Já mám termín 24.května, ale dr. mi říkal, že to spíš vidí na začátek června.

megy
19. led 2012

@salomee nebuď smutná z čípku, někdo ho může mít celou dobu takhle kratší, ale divím se, že tě neposlali také na hosp - tohle by mělo být sledováno :-/

salomee
19. led 2012

@brusinka30 No můj dr. mi přijde někdy celkem laxní, ale i můj známý gyn s dlouholetou praxí mi říkal, že pokud by to zůstalo takhle, nemám zatím plašit a bát se.
Od těch 2,63 jsem byla pak hned po svátcích na kontrole (vyšlo to skoro na tři týdny pauza mezi kontrolama) a prý to bylo lepší, ale žádnou hodnotu mi neřekl.. chtěl mě pozvat na kontrolu zas za tři týdny, ale pak řekl, že když se to už jednou takhle zhoršilo, ať přijdu už za 2 týdny. Jdu v pondělí, tak jsem zvědavá. Neschopenku by mi dal, pokud by se to ještě dál horšilo, ale vysloveně o hospitalizaci nemluvil. ..jo a to různé píchání od doby, kdy mi to dr. řekl, to jsem měla pořád 🙂 , přes Vánoce jsem pak držela absolutní vegáč a jen jsem se válela a odpočívala a už se tím tak netrápím...z kontroly mám ale strach, to je jasné...a z mojí pohody to zas rychle může přejít do paniky.
Mimčo čekám koncem května, TP mám 21. 5., ale podle UZ až tak 28. 5.
@megy ...no co já se o tom načetla po různých diskusích... jen by mě zajímalo, jak se to mohlo takhle radikálně změnit za tři týdny od poslední kontroly a nechtělo se mi věřit, že by se to najednou mělo zastavit, ale zatím se to pak už nezhoršilo...uvidíme, co dál.

salomee
19. led 2012

...jo a taky mám čípek prý nějak vepředu nebo co, což jsem dřív neměla, ale u mě to prý asi bude dané tím, že mám zakloněnou dělohu, jak se to asi nějak přehouplo, tak to čípek "hodilo" na přední stěnu...právě můj dr. mi k tomu nic moc neřekl, ale ten výše zmíněný známý pak na mě ještě mrknul a změřil to a taky vyšetřil pohmatem (to můj dr. nevím, myslím, že to jen měřil, ale nechci křivdit, každopádně mluvil jen o zkrácení) a klinicky byl tak, jak má být ( "neotvírám" se, čípek není měkčí atp.)..tak to je dobré, když už nic.

salomee
23. led 2012

Tak cerky, já jsem odedneška na neschopence kvůli tomu mému čípku. Mám si podložit postel a ležet a do práce už se zřejmě nevrátím (musím napsat DOUFÁM, ale jinak mám hrozný strach..teď tady fňukám nad svou situací, ale raděj stokrát zabalit práci a už se tam ze dne na den nevrátit, než aby se stalo něco horšího)..

brusinka30
28. led 2012

Tak já skončila v nemocnici ☹ . Min. pátek jsem jela na test na cukrovku a zminila se sestře, že mám občas pocit, že mám nějaký výtok nebo tak něco, že ze mě prostě občas při zvýšení aktivity něco vyteče, tak mi řekla ať raději zajdu k dr. V nemocnici kde jsem byla dělá známá, tak jsem jí zavolala a hned se na mě dr. podívala. Temešvár byl negativní, ale během 20 min. byl hotový arborizační a ten byl slabě pozitivní na plodovou vodu. Navíc mi dr. měřila čípek a ten měl 30mm. V pondělí měl 32, ale zase jsem si říkala, že každý uz ukazuje něco jiného. Byla jsem tedy hospitalizována, okamžitě antibiotika a magnésko do žíly. Po celo dobu co jsem tam byla bylo vče negativní, nide žádný zánět, ani na vložce nic nebylo a opakovný arborizační test byl už negativní. V úterý mě propustili a dnes jsem opět jela, protože opět něco na kalhotkách. Byla tam docela nepříjemná dr., že jsem si připadala, že je skoro oběžuju a že jsem měla jít na ambulanci, protože oni na porodním berou až od 24.tt., jsem 23+2. Vše bylo naštěstí negativní, ale v pondělí mám opět přijet na arborizační test. Ještě mi řekla, že plodovka pokud jednou teče, tak pořád, ale z vlastní zkušenosti vím, že já to tak neměla. Sice to bylo naprosto jiné, protože jsem hodně krvácela a s krví mi odtékala plodovka, ale trvalo to asi 3. týdny. Kdyby si asi přečetla celou moji anamnézu, tak by asi pochopila, že když jsem v 18. tt potraila pro odtok plodovky, tak jsem samozřejmě strašně vystrašená z jakéhokoliv vlhka v kalhotkách ☹ . A dorazila mě když se divila proč ležím, ta nějak nevím, ale v pondělí jdu i ke svému dr. a uvidím co se dozvím od něj. Jinak dle uz mám plodovky dostatek, maličkásebou háže až až, ta doufám, že to bude vše v pohodě a to samé přeji všem, co nás tu něco trápí!

petrushka32
29. led 2012

Holky, přidávám svou zkušenost. Asi od půlky těhu mi tvrdlo břicho , užívala jsem denně 9 tablet magnézia, čípek jsem měla stále 1,5 cm, pak se mi zkrátil na 1 cm, musela jsem doma ležet, postel na špalkách a stresovala jsem se, aby bylo miminko dopečené co nejdýl. Nakonec to vše dopadlo tak, že po 36 tt kdy jsem magnézium vysadila a řekla si, že už je miminko "hotové" jsem se zklidnila, začala jsem normálně fungovat, bříško se taky zklidnilo a ted už 4 dny přenáším. Takže nezlehčuju žádné rady lékařů atd...ale z vlastní zkušenosti vím, že je nejdůležitější se trochu šetřit a být v psychické pohodě!Všem přeju ať máte co nejmíň komplikací a dopečená miminka😉

salomee
30. led 2012

Aji já snad trochu potěším... dnes jsem byla po týdnu na kontrole a je to lepší, ze 60% délky čípku jsem na 80%... ležím tedy celkem poctivě, ale ne že bych šla jenom na WC... sem tam něco uvařím atp. Ale je fakt, že nemám na starosti žádné další dítko, tam je to s odpočinkem složitější.
Další kontrolu mám za 14 dní, tak doufám, že to zas bude o něco lepší.

evuna
30. led 2012

Ahoj vespolek...mohla bych se připojit?podobný verdikt jsem obdržela od dr předminulý týden,ve čtvrtek jdu na kontrolu...čípek mám 1cm a prý se otvírám...jsem 28tt a výtok mám docela dost,ale říkám si že je k tomu normální...jak čtu tady vás tak asi moc ne,ale musím počkat do čtvrtka

salomee
31. led 2012

@evuna Ahoj🙂
Co se výtoku týče, já ho mám taky dost, hlavně po ránu, ale mám to od začátku těhotenství pořád stejně, tak doufám, že to s tím souviset nemusí.
Ale hledím, že jdeš na kontrolu až za takovou dobu s čípkem 1cm ve Tvém týdnu? Jak se jinak cítíš? Vidím, že už máš dvě děti, ale zas celkem velké, tak snad odpočíváš.

pejcoska
31. led 2012

Ahoj holky,prosím,mohla bych se k vám přidat? A taky se s vámi podělit a poprosit vás o radu? Jsem ve 21.tt,v 15tt mi dělali cerkláž,protože jsem v červenci ve 22tt přišla o holčičku,z ničeho nic jsem se otevřela,bez bolestí a nikdo neví proč. No a proto mi dělali v prosinci cerkláž,aby se to nestalo. Celou dobu dodržuji klid na lůžku,nic nedělám,po Novým roce na kontrole u mého doktora bylo vše v pořádku,ale přesto jsem pořád musela dodržovat klid na lůžku.Pak jsem byla 18.1. v Ústí na genetice kde taky bylo vše v pořádku a řekli nám,že čekáme chlapečka,pak jsem šla 25.1. na kontrolu do poradny kde mi můj doktor řekl,že se mi čípek zkrátil z 5cm na 2,5cm a že bych si měla jít lehnout do nemocnice.Tak jsem se s ním domluvila,že budu ležet doma,že do nemocnice nejdu,protože by mi dali jen hořčík v kapačkách,který beru 3x2 v prášku. A zítra mě čeká další kontrola. Tak jsem od vás chtěla poradit,může se čípek ještě prodloužit a myslíte si,že když jsem zašitá,že všechno dobře dopadne. Holky nezlobte se,že se takhle ptám,ale po tom,co se nám stalo v červenci,mám hrozný strach.

salomee
31. led 2012

@pejcoska Ahoj, vypadá to, že jsem tu dnes jenom já🙂, holt neschopenka.
Moc mě mrzí, číms musela projít, ale věř, že teď to dobře dopadne...
Mě dr. strašil neschopenkou už při zkrácení z 44 na 42 mm (v 18tt), ale mezi svátkama jsem vzorně odpočívala, tak to pak bylo 46 mm. Pak ale zase v pracovním nasazení znova zkrácení: na 31mm (23+0tt), tak to už mě hnal na neschopenku, ale o nemocnici nepadlo ani slovo. Magnézko beru, úplně stejně jak ty. Po týdnu od toho radikálního zkrácení jsem byla na kontrole a mám naměřeno 42mm...neznám ten princip, jak se čípek natahuje, ale zřejmě to možné je..tak se neboj, hlavně nestresuje a hlavně!! žádné čtení článků o možných komplikacích...někdy méně (informací) je více..a musíme být hlavně co nejvíc v pohodě.

pejcoska
31. led 2012

@salomee Ahoj,moc ti děkuju za odpověď a přiznám se,že si mě trošku uklidnila. Je pravda,že čím víc o tom na internetu čtu,tím víc mám strach a už nikdy v životě bych si to nechtěla zažít znovu,pořád si říkám,že to přeci nemůže být tak nespravedlivý,aby se to opakovalo,ach jo. Já jsem taky doma,tak jsem ráda,že tu nejsem sama. No tak to se ti to krásně zlepšilo,to je skvělý. Jsem zvědavá,jak zítra dopadnu já a to dodpravdy nic než ležení v posteli a chození na wc nedělám. Rodiče mi dost pomáhají,vaří nám a i moji kluci mě obskakují a taky někdy přítel,když přijde z práce a nebo je doma. Dokonce starší syn i pera věší prádlo. Víš,jsem si dnes pro jistotu zbalila věci do nemocnice,ale vůbec se mi tam nechce,protože přístup sester v Mostecký nemocnici na psychice nepřidá,proto bych radši ležela doma. A co ty? Ty čekáš první mimnko nebo už děti máš?

elana
31. led 2012

@salomee nechápu, proč Tě doktor hnal při 31mm na neschopenku, když pokud je čípek 25mm a delší, tak riziko předčasného porodu před 36.tt je asi 0.5% nebo kolik 😅 Na toto téma má milion odpovědí dr. Koucký v online poradně na prozeny.cz nebo na porodnice.cz a to je člověk, který se tím opravdu roky zabývá. Navíc tam tvrdí, že žádný klidový (myslí se ležení) režim předčasnému porodu nezabrání.
@pejcoska čípek se opravdu umí prodloužit, já jsem v 17.tt špinila a v porodnici na pohotovosti mi naměřili 35mm a v 26.tt mi ho měřil můj gyndr a měl už 44mm.

salomee
31. led 2012

@pejcoska No to odpočívání by mělo zabrat. Já jsem v tom týdnu mezi posledníma dvěma kontrolama ležela celkem vzorně, ale dělala jsem i jiné věci, než jen toaleta tam a zpět...ale jen trošičku, sem tam něco uvařit...děti nemám, rodinu ano, ale daleko..manžela už vůbec ne a můj milý to nějak nepobral a i kdyby ano, s ním se počítat nedá, vidím ho raz za čas... ta neschopenka mi to celé dost zkomplikovala, ale raděj to, než pak litovat.
To je dobře, že se děti zaučily, ono to jinak ani nejde... já mám na starost jen sama sebe, tak to není tak hrozné, starat se o rodinu, to je něco jiného.
No s tou nemocnicí přesně, doma je doma...ale i kdyby to bylo nutné, dá se to vydržet...ale asi někde líp, někde hůř. Já zkušenost nemám, ale jestli je to u vás takové, jak píšeš, snaž se mimču domluvit, ať hezky zůstane v bříšku ještě pár měsíců a nedělá vylomeniny🙂.
Nemysli, články o extrémních nedonošencích a podobné tematice mám načtené, ale pak jsem si řekla, že dost, ničemu tím nepomůžu.
Zítra jdu na test těhotenské cukrovky, tak se těším, že se podívám ven mezi lidi🙂.

salomee
31. led 2012

@elana No... tož to já nevím. Je fakt, že jsem se pak byla nechat přeměřit a zkontrolovat ještě jinde a tam mi řekli, že je to dobré, že předčasný porod nehrozí a tvářili se optimisticky.
Jo a taky mi řekli, že plod je sice dole, ale nenaléhá na dolní segment a můj dr. zas včera podotkl, že plod je nízko položený, takže tím spíš mám pokračovat v ležení (ve své v nohách podložené posteli).. to mi přijde trošku marné, ale poslouchám....
Nevadí mi až tak nechodit do práce 😎..zatím , spíš to, že nemůžu vůbec nikam, nakupovat mi chodí různí mí přátelé, pokaždé, kdo může..a jediným zpestřením jsou pro mě kontroly. Jo a o víkendu přijedou naši, tak super🙂.

elana
31. led 2012

@salomee nojo, to je jasný, jsme laici, tak holt děláme, co nám doktor nařídí 🙂 , ale je dobrý pro svůj klid vědět, že ten striktní režim je vlastně na nic a že jiní lékaři by můj nález hodnotili jako bezvadný. To když budeš mít chuť, tak si schválně písni tomu Kouckému dotaz (na té porodnici.cz se to těžko protlačuje, poradna je stále plná, ale na prozeny.cz odpovídá do tří dnů, akorát musíš mít email na seznamu, jinak Tě to nepustí dál), uvidíš jak se naježí, že "musíš" ležet, navíc s nohama nahoře, při čípku 31mm 😀 Ono nejde taky jen o délku čípku, ale i o tvar té vnitřní branky co na tom uzv vidí, pokud je změněný, znamená to, že se otvírá zevnitř.

salomee
31. led 2012

@elana Díky za doporučení, určitě využiju...Já vím, že nejde jen o délku, právě ten druhý doktor mě ujistil, že čípek je jinak klinicky v pořádku- neměkne, jsem uzavřená... fakt jsem ráda, že jsem měla možnost si zajít pro jiný názor a pohled na věc. Můj dr. mi právě nic moc neříká, jen vždycky oznámí důsledky.. ty délky jsem vyčetla v průkazce, ne že by mi to řekl sám. Vlastně řekl jen "ležet a podložit postel"...a já byla tak vyšokovaná, že jsem se skoro neptala a a pak mi došlo, že ani nevím, jestli teda můžu jen na wc a zpět, nebo jak to je...tak mi moc pomohlo uklidnění od toho druhého.

salomee
31. led 2012

Už tam vidím dotazy od jiné mamči, které dr. odpovídá, že při jinak normálním klinickém nálezu je i 27mm dobrých, i když na hranici..a to byla ta paní ve 22tt.

pejcoska
31. led 2012

@elana moc děkuju za povzbuzující odpověď,budu doufat,že se mi to aspoň nezhorší,když nezlepší. No vidíš a můj doktor pořád tvrdí,že musím jen ležet a na záchod a nic víc a v nemocnici,když jsem ležela v červenci,tak mě ani na záchod nepustili a byla jsem na míse a když sem zazvonila a porosila sestřičku,že mám mísu plnou,jestli by mi jí vynesla,tak mě seřvala,co je otravuju,že tu nejsem sama. No a stejně mi nic nepomohlo a o malou jsem přišla.

pejcoska
31. led 2012

@salomee máš pravdu,že čtením článků o extrémních nedonošencích se nic nezmění a člověk akorát na to myslí a dopředu se stresuje. I s tou nemocnicí máš pravdu,že se to vydržet dá,ale hold já mám špatnou zkušenosta,ale jejasný,že pro malýho vydržím cokoliv,jen,aby to dobře dopadlo,proto už mám i zbaleno do nemocnice. Holky je to prima,když si takhle s vámi můžu popovídat,jsem za to strašně ráda. A moc mě mrzí to s tvým přítelem.

salomee
31. led 2012

@pejcoska Už se známe něco kolem dvou a půl roku...a věř mi, že jem ani nic moc jiného nečekala.. je to na delší povídání 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru