Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

tynka88
10. kvě 2015

Zkusim se na to v patek zeptat dr.Ale kdyz mi to takhle davali i na gynde tak to tak beru 🙂

ilonkaseda
10. kvě 2015

myslím,že vzhledem k předčasnému porodu ti ho měli napsat od počátku..ale nejsem lékař,pouze hodně čtu odpovědi lékařů z Apolináře (/mám dvojčata narozená taky předčasně/ Např. z toho prvního odkazu je zřejmé,že podávání ústy má jen 10 procentní účinnost oproti vaginálnímu podávání..ale zeptej se na to..i když každý den správného užívání je dobrý
http://www.porodnice.cz/poradny/utrogestan-7
http://www.porodnice.cz/poradny/utrogestanmagno...

tynka88
10. kvě 2015

To rikala i dr co k ni ted chodim na rizikovou poradnu,ze mi ho gyndarka mela predepisovat od zacatku :/
Beru ho denne pravidelne tak uvidime.Ale na zavadeni se ji zeptam take 🙂

luisa28
27. čer 2015

Holky prosím co máte zkušenost se zkráceným čípkem. Já jsem před 2 lety prodělala konizaci, takže se zkráceným čípkem se dalo počítat. Ve čt jsem byla na kontrole v 22+2 tt a čípek mám 27 mm. MUDr. mi řekla, že mám být spíše doma, spíše odpočívat a polehávat. Na další kontrolu jdu za měsíc. Holky tady z koníka mě vyplašily, že musím být zavřená doma a jen a jen ležet. Jasně, že se budu šetřit a budu spíše v klidu, ale fakt si nemůžu svým tempem opatřit lehký nákup, pozvolna uvařit nebo poklidit, jít na pomalou, krátkou prochajdu? Vždyť mám před sebou ještě 4 měsíce! dÍky za zkušenosti

tynka88
27. čer 2015

Bohuzel na Vasem miste bych opracdu lezela.Ja lezim od 25tt a nyni uz mi jsou povoleny vychazky protoze uz jsem 35+
Mala uz je podle dr.dopecena.
Muze Vam uskodit stani,sezeni a urcite nic netahat ani nakup!
Bohuzel to musite vydrzet 🙂 ja lezela 10 tydnu a vyplatilo se.
Poprve jsem rodila syna 26+
A verte.Radeji bych lezela doma nez 3 mesice s malim v nemocnici ...

luisa28
27. čer 2015

@tynka88, děkuji za rady a ještě prosím, je v takových případech povolený sex? O tom mi mudr. nic neříkala, děkuji

tynka88
28. čer 2015

Neni 🙂 ja uz od 20tt prisny zakaz! Mohlo by Vam to vyvolat porod.Drzim Vam palecky at donosite co nejdele 🙂

luisa28
28. čer 2015

@tynka88, děkuji

figaro1
16. črc 2015

Holky, je rozdíl mezi zkráceným a sníženým čípkem? Mě doktor řekl, že mám snížený čípek, zatím se nám půl roku nedaří otěhotnět, prý to na to nemá vliv, ale já už hledám vinu snad ve všem....Zajímá mě, jestli je tu někdo, kdo měl snížený čípek a měl nějaké problémy s otěhotněním nebo bylo vše v pořádku?

xsohr
11. srp 2015

Díky holky, trochu jste mě uklidnili. Jsem teprve v 16.tt a čípek mám 2cm a doktor mě dost vystresoval. Teď věřím, že bychom to mohli zvládnout. Jen aby se už nezkracoval.

lusie9
28. zář 2015

Ahoj holky, také teď ležím v nemocnici.. Nastoupila jsem v 18.týdnu, čípek jsem měla 21 mm, takže dostávám infuze magnesia a ještě dvě tablety denně k tomu. Kdyby to náhodou způsobovala nějaká infekce, tak si ještě pro jistotu musím zavádět globule Macmiror, ale výsledky se dozvím až zítra...zítra (po 5 dnech) mi taky udělají cervikometrii, jestli se to lepší a když tak mě další den už pustí domů...je to strašně těžké na psychiku...jestli budu mít až do konce těhu klidový režim, tak se asi zblázním a hlavně nestihnu odstátnicovat, jak jsem si ,,hezky naplánovala"...

veronika182
28. zář 2015

Holky chtěla bych vám jenom říct, že čípek je elastickej a nedělá mu problém vrátit se do původní délky...mně v 29tt naměřila čípek 30mm, což je hraniční hodnota (takže magnézko a klid) a za týden to bylo 38mm, což už bylo ok (takže jsem magnézium zase pěkně vysadila), protože i hraniční hodnota je od 30tt jiná a to sice 25mm. Stačí když si před měřením kýchnete, zakašlete, ztvrdne vám pupek a čípek je hnedka kratší..To jen tak pro uklidnění 🙂

xsohr
28. zář 2015

Naposledy jsem u doktora měla čípek 27mm, jsem teď ve 23tt. Pořád se to zlepšuje, i když chodím dvakrát denně na procházku ( mezitím ležím). Akorát doktor pořád stresuje. Já věřím, že to vydrží až do konce ťehu. Základ je psychika 🙂

firefly88
1. říj 2015

@svetluska.l no ja jsem 24tt a cipek mam 28 mm doktor mi rekl ze by mel byt 40-50 mm min 35mm. A poslal me supem do spitalu na kapacky.. tak nevim asi je to jak u koho..

kejt29
1. říj 2015

25.9. Jsem byla na pohotovosti (18+5), mela jsem vetsi vytok a bala se, jestli to neni plodovka. Bylo to ok, ale dr mi rekla, ze mam cipek jen 3cm a ze by mel byt alespon 4cm. V utery 29.9. jsem sla ke sve dr a ta mi nerekla k cipku nic. Podle me opravdu nekteri doktori zbytecne stresuji. Dulezite je, aby se nezkracoval dal. Mam skvelou doktorku, ktera nestresuje kdyz to neni nutne, ta na pohotovosti byla opak...

veronika182
1. říj 2015

Ještě si dovolím poznámku...u nás všichni lékaři, kteří nepracují na gynekologii v nemocnici čípek měří na každé kontrole. Ovšem doktoři, co pracují na té gyn. v nemocnici čípek nikdy neměří...proč asi 🙂

lusie9
1. říj 2015

Tak holky, byla jsem na kontrolnim ultrazvuku, cipek stale stejny, pry 30mm, ale vzhledem k tomu, ze mam pred sebou jeste polovinu tehotenstvi, tak si me tu tyden jeste nechavaji...ja si nemuzu pomoct, ale proste kdyz procitam dr.Kouckyho na porodnice.cz, tak jsem akorat nastvana a prestavam me nemocnici duverovat...utrogestan jsem si musela vyzadat, jelikoz to primar poklada za zkouseni na pacientech, ale pry jestli budu klidnejsi, tak mi ho predepise...takze snad ode dneska na noc budu zavadet...jestli se vecer dozvim, ze ordinaci nezmenili a on mi to nepredepsal, tak si s nim zitra budu chtit asi vazne promluvit a pripadne podepsat revers... Poslala jsem dotaz do poradny Kouckyho, tak jsem zvedava, co odpovi...kazdopadne verim spise jemu a on zastava nazor, ze mezi 20.-30.tydnem je normalni delka 25mm a vyse, zadne min.40 apod.. Po 30.tydnu uz se cipek ani merit nema, je to v tomto tydnu uz nic nerikajici udaj...

lusie9
1. říj 2015

Ted si po sobe ctu ten prvni komentar... Jako je docela vtipne, kdyz mi v jeden den nameril muj gyn.21 mm a pri prijmu k hospitalizaci 29mm.. Proto podruhe pisu, ze je nalez stejny..no uz me to tady fakt nebavi..

firefly88
5. říj 2015

😢 no tak me dnes po sesti dnech ve spitale namerili cipek jen 19mm a pri zatlaceni dokonce 15mm. Takze zhorseni a zadne papa lala jdeme dom. Dalsi kapacky a navic vytok tak taky macmiror.. no snad to bude lepsi.. 24+4 je fakt malo..

lusie9
8. říj 2015

Firefly88 to je mi moc líto ☹ s psychikou to opravdu dokáže pořádně zamávat...já byla dnes v poradně a doktor naměřil 24mm, jenže jsem teprve 19+5, nejvíc mě štve, že mi odmítl předepsat utrogestan, který na to prý jednoznačně pomáhá.... Ale on o tom prý v životě neslyšel... Vůbec tomu doktorovi nevěřím, už jsem z toho psych.vyčerpaná... Jestliže se nedočkám ověřené léčby jen proto, že mu se to zkrátka ještě ,,nedoneslo", tak už tady nechápu vůbec nic..

firefly88
9. říj 2015

No tal nam dnes opet na UZ namerili mene..17mm takze pry posledni moznost gynypral ci co to je.proste kapacka po cely den i noc.. ksyz uz nezabere ani to tak standopede brno na pozorovani a pripravu predcasneho porodu.. ☹ takze kdyz telo nechce tak nepomoze nic...

lusie9
16. říj 2015

A zkusila jsi požádat o ten utrogestan? Podle studií je to zřejmě jediná věc, co by tomu mohla pomoci, ležení ničemu nezabraňuje... Já kvůli tomu měním doktora, jelikož můj už zřejmě bývalý dr. mi to odmítal napsat, tak jsem hledala někoho, pro koho to problém není...

firefly88
20. říj 2015

Ahoj holky..no od posledne se to trochu zmenilo..gynipral jsem mela od patku do pondeli(intravenozne) pak cervikometrie ukazala zlepseni na 21,5mm.ve stredu jsem se dozvedela ze primar planuje cerklaz kdyz se nezlepsime.nastesti ve stredu ukazala CM 29mm tak bylo zazehnano.utrogestan jsem zacala dostavat 2xdenne na zavadeni.k tomu magnesium v tabletach a aj v infuzich.sobota nedele uz bez infuzi ovsem v pondeli opet namerili cipek 27mm ale del.hrdlo 22 mm(pry ma byt min.25) a ted teda nevim co se bude dit dal.podle primare najednou zas pry cerklaz neni vhodne reseni.. tak ja uz nevim..zacinam 4 tyden ve spitale a leze mi to na mozek..

firefly88
21. říj 2015

Tak abych upresnila co jsem psala a stalo se dal.v nem.kde jsem lezela jsme jeste s jednou slecnou se stejnym problemem uz zacali byt jaksi besne a chteli jsme se neco dozvedet protoze nam rikali kazdy dr.neco jineho.a kdyz to nepomohlo podepsala jsem revers a nechala se prevezt do jine,kde aspon skoro presne vysvetlili o co jde a tak.ze po konizaci cipku ho vazne nemuzu mit dlouhy a ze tak strasny nalez jak me rekli v te druhe nem.nemam.a zacali me podavat leky na dozrani plic miminka.proste uplne jiny pristup a i kdyz me asi jeste tak tyden spitalu ceka tak jsem o hodne klidnejsi.. 😎

millinek81
30. lis 2015

Holky,jak to tady tak čtu, tak nevím chvílemi či jsem 🙂 Jsem ve 26tt,ležím od 19tt po hospitalizaci v tomto týdnu, kdy mi byl naměřen čípek 25mm. Po týdnů v nemocnici mě pustili,čípek držel. Poctivě ležím,chodim na kontroly co 14 dni. Nález je pěkný 29mm a drží. Nevím, zda-li to má vliv, ale osobně vnitřně cítím, že to do sebe něco má. Litala jsem,nesetrila se a to byl asi následek. Vážím si každého týdne, který jsme s miminkem zvládli doma!Představa kortikoidů a odloučení od svých dvou dcer a manžela mě nutí vydržet. Co mě zneklidňuje je má psychika, někdy toho mám plné brýle. Jsem aktivní člověk😊a ta bezmoc neprojit se,nepomoci jim mě někdy dostane do slzavého údolím😑Jen přeji těm, které tohle prožívají, aby to zvládly co v největší psychické pohodě a zbytečně to nepodceňovaly. Jak říká má ošetřující lékařka..,, nikdo do vás nevidí, nevíme co se tam doopravdy děje " a já jí věřím. Sestra rodila ve 29tt, neteř má mozkovou obrnu,tímto Nechci strašit, jen někdy to jde strašně rychle potom. Vydržte, ten čas si vynahradíte potom se zdravým miminkem v náručí☺

dusanba
2. pro 2015

Holky tak co, jak to u vás pokračuje? Já jsem 22+6 a měla jsem čípek zkrácený na 3cm ze 4cm během jednoho dne,kdy jsme byla na kontrole, potom se mi zhoršilo tvrdnutí břicha a jela jsme ten večer ještě na pohotovost, kde byl zkrácený. Za pár dní už měl kolem 4cm zase...ale musím ležet, jinak mi hrozí hospitalizace...akorát břicho mi tvrdne skoro pořád☹, tak se modlím, ať se mi čípek nezkracuje...do nemocncie nechci, ale samozřejmě nechci, aby se miminku něco stalo...občas mi připadá, že míň kope, ležím pořád jen na bocích. Na zádech je to tvrdnutí ještě horší...

millinek81
3. pro 2015

Mě taky během dne několikrát tvrdne, ale už to tak nějak beru za normální. Bereš hořčík,ne?Ležím taky jak placek,jen wc a zpět. Výdrž to☺

dusanba
3. pro 2015

@millinek81 Jo,beru Magnesii lactici 3x2tbl. V pondělí bych měla jít na kontrolu, tak jen doufám, že čípek bude mít pořád aspoň ty 4cm a nezkrátí se zase. Ty jsi aspoň o 3 týdny víc, než já. Jen mě děsí to, že během pár hodin je možný, aby se čípek zkrátil třeba o celej 1cm...no hlavně, ať se taky neotvíráme. Taky se drž🙂

monulli
3. pro 2015

Ahoj holky,
mě se zkrátil čípek ve 23tt ze 40mm na 30mm, břicho mi tvrdlo snad 5x za hodinu... byla jsem na 3 dny v nemocnici, dostala jsem magnézko žilou dva dny a pak magnesium lactici 3x2, čípek po týdnu zkontrolován pořád 30mm... břicho mi tvrdne do teď (31tt) minimálně 30x za den...už jsem si zvykla🙂 Ve 26tt čípek zkrácen na 26mm, primář v nemocnici předepsal utrogestan na zavádění 2 tabletky na noc... nedodržuji žádný klidový režim a čípek byl ve 29tt 29mm uzavřený🙂 Na internetu jsem si přečetla, že utrogestan má velmi dobrý vliv na čípek, zabraňuje jeho dozrávání. Takže pokud máte dobrý doktory, zkuste se poptat, aspoň na zkoušku🙂

dusanba
3. pro 2015

@monulli Nj, mě jen doktor říkal, že dřív se dávali sympatomimetika na uvolnění dělohy, ale že to poškozuje srdce matky a může i plodu. To je třeba Gynipral, kterej ale co jsme četla dávají v nemocnicích a je fakt, že má hodně vedlejších účinků na srdce...a u Utrogestanu jsem zase četla v příbalovým letáku, že se bere jen v prvním trimestru, že se pak nemá dávat, i když jsem taky četla od některých holek, že ho brali, tak nevím...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru