Zkrácený čípek. Co to znamená?

svetluska.l
23. lis 2007

Ahoj holky,dneska mi doktorka rekla,ze mam zkraceny cipek...nevite,co to znamena?

elana
10. říj 2013

@monisss přežitek to není, je to právě novinka 😅 (pokud teda není zvykem označovat za přežitky záležitosti max 5 let staré). Do té doby se dával jen v tom I. trimestru, ale právě podle těch posledních výzkumů, které se sem (jak vidno zatím marně) snaží dotáhnout a rutině prosadit Koucký od Apolináře, který svůj profesní život předčasným porodům zasvětil, tak ve II. a zač. III. trimestru dokáže zabránit té inkompetenci děložního hrdla a podstatně tak potrat/porod oddálit. Naopak cerkláž už mnozí považujou za překonanou, je tam riziko infekce a neřeší to stav toho čípku zevnitř, takže pokud se to zevnitř hormonálně atd. otevře, tak tomu žádný steh zabránit nedokáže. Ale tak to holt bude ještě pár let trvat, já před těmi 3 roky, kdy jsem to potřebovala, tak jsem tomu fakt věnovala hodně sil abych něco načetla, konzultovala jsem vše s gynekologem, který mi ten utrouš předepsal (a to se slovy: "ONI TEĎ na to dávají Utrogestan")-takže možná si o tom taky myslel svý, ale prostě díky tomu, že se vzdělává v oboru a snaží se jít s dobou, tak to zkusil a jak vidno, u mě to zabralo, bez nějakého zvláštního režimu to o cm narostlo.

ale to je zbytečný se o tom přít, komu to doktor nenapíše, má jen dvě možnosti, buď se na to prostě vykašlat a přestat to řešit nebo si to sehnat podloudně s tím, že nepomůže neuškodí (což je v otmto případě 100% fakt, neuškodí).

monisss
10. říj 2013

@elana Jako já bych se mu nebránila, ale co mám dělat :( Poradnu Kouckého si občas pročítám 🙂

monisss
10. říj 2013

@elana Nebo respektive mi řekla, že pro jeho předepsání nevidí důvod, nejsem na tom prý vůbec špatně. No tak jenom, aby to vydrželo...

elana
10. říj 2013

@monisss tak jestli na tom nejsi špatně, tak to je nejlepší zpráva 🙂

matysikovad
10. říj 2013

@monisss tak pokud ti tento režim čípek udržel v tom stavu stejném, dodržuj ho, lepší žádné zkrcování, když už není prodlužování 🙂 takže vidím, že jsi dopadla stejně s tím utrogestanem jak já 😒

monisss
10. říj 2013

@matysikovad Tak každý doktor má svůj názor, nedá se 😒 Je teda fakt, že rozhodně neležím jako "placka", ale jinak se to nedá. Jsem ráda, že můžu pracovat aspoň z domu, takže v pololeže.

matysikovad
10. říj 2013

@monisss hm, tak to já ještě vařím, peru, obstarávám kuchyň a jezdím s mojim na nákupy.... ale zbytek dne proležím, pc v posteli 🙂

slachovka
16. říj 2013

Dobry den preji, chtela jsem se zeptat vcera jsem byla u dr jsem 24tt a mam cipek 24mm mam si jit lehnout do nem a rikala ze mi pravdepodobne udelaji steh. Jaka je pravdepodobnost donoseni miminka? Mam z toho hruzu pred 9lety jsem mela predcasny porod ve 26tt a proto me posilaji na ten steh u syna jsem se taky otvirala ale tam midr rekl ze mam stesti ze mimco roste jinak bych sla lezet. Dalsi vec nemam hlidani na kluka,tak jestli me po tom zakroku pusti domu jdu tam ted v patek

misulinda93
16. říj 2013

@slachovka Dobrý den,já mám dvakrát zkrácený čípek a hrozilo mi že půjdu po třetí na zkracování pokud do února tohoto roku neotěhotním!Hodně dlouho jsem nad tím přemýšlela jestli do toho mám jít nebo ne je mi teprve 19let chtěla jsem ještě pár let počkat,nakonec jsme do toho šli a v prosinci jsem otěhotněla!Ve 25tt jsem začla krvácet byla jsem z toho hrozně vyděšená tak jsme jeli rychle s přítelem do nemocnice tam nám řekli že je vše v pořádku ale že jsem otevřená na 1prst že to je z čípku jak je zkrácenej ale na steh už bylo pozdě tak si mě tam radši nechali na pozorování,ve 29tt se to opakovalo a to jsi mě tam chtěli nechat až do konce těhotenství ale já jsem odmítla.Musela jsme doma jenom ležet dojít si jen na záchod ale ani to jsme nedodržovala a chodila ven!Hrozili s předčasným porodem!Celá rodina se bálá abych neporodila dřív nakonec jsem malího donosila až do konce těhotenství narodil se v srpnu hodinku a čtvrt po termínu 🙂 Ted jsme za něj moc štastná že ho mám a nelitujem že jsme do toho s přítelem šli a že jsem takhle mladá maminka!Jen jsem vám chtěla napsat svůj příběh a popřát vám hodně štěstí a zdraví at miminko donosíte až dokonce.... 🙂 😉 HODNĚ ŠTĚSTÍ A PEVNÝ NERVY 😉 S POZDRAVEM MIŠULE

monisss
22. říj 2013

@slachovka Ahoj, já mám čípek zkrácený na 25mm od 25tt, ale takto mě nikdo nestrašil. Mám se šetřit, netahat těžké věci a sex zakázaný. Můj Dr. ani neřešil neschopenku, na kontrole v nemocnici by mi ji nejradši dala, ale mám to štěstí, že můžu pracovat z postele, tak toho využívám. Ale celý den ležet nejde. Jednou za týden jedu na pár hodin do práce, odpoledne už ani nějak neležím. Navíc já když hodně ležím, tak mi tvrdne břicho, tak se jdu radši projít a pak už netvrdne. Jaká je pravděpodobnost donošení, to ti asi jen tak někdo neřekne, ale co jsem různě početla, tak zkrácený čípek nemusí být důvodem předčasného porodu pokud nejsou i jiné faktory. Ale každopádně se musíš šetřit a dobře to dopadne 🙂

lucinka.s
22. říj 2013

Ahojte holky, přidávám se do vaší skupiny, před měsícem 28 tt mi při běžné kontrole zjistili zkrácený čípek na 9 mm, ihned jsem jela do nemocnice, tam mi píchli něco (nevím přesně jak se to jmenuje) na rozvinutí plic malého, kdybych náhodou začala rodit, aby měl šanci na přežití. Naštěstí se to nezhoršovalo a po měsíci ležení v nemocnici mě pustili domů ve 32 tt, s tím, že mám mít přísný klidový režim, takže ležím celé dny v posteli, chodím jen na záchod 🙂 manžel se o mě příkladně stará, vaří, pere, uklízí 🙂 Termín mám 12.12. tak snad to vydržíme co nejdéle. Přeji ostatním maminkám s podobnými problémy to samé a hlavně, jestli máte nařízený klid, opravdu jej dodržujte, nestojí to pak zato!

prcekverunka
16. lis 2013

Ahoj holky, tak se bohužel přidávám. Při ukončeném 26tt mi dr. při běžné kontrole dělala cervikometrii a zjistila, že mám zkrácený čípek na 23mm (23tt jsem měla 40mm) a do toho se otevírá děložní branka. Takže mi vysvětlila, že mi hrozí předčasný porod, napsala neschopenku, ležím doma. Za 2 týdny mám kontrolu, tak doufám, že se to moc nezhorší. Ještě navíc je malá menší o 2 týdny podle tabulek, takže doufám, že vydržíme co nejdelší dobu 😠

vilibalda
20. lis 2013

@prcekverunka Přeju, ať je miminko v pořádku a ještě vydrží tam, kde je 😉 Taky jsem měla zkrácený čípek a díky ležení miminko donosila 🙂

prcekverunka
20. lis 2013

@vilibalda Děkuji, pořád jí domlouvám, že tam ještě musí vydržet. A odkdy a jak moc jsi to měla?

vilibalda
20. lis 2013

@prcekverunka Koukni o stránku nebo dvě zpátky 😉 ve 23tt jsem měla 11mm, spravilo se to, ale moje Dr. nemá ultrazvuk a tak mě vlastně nikdo moc nehlídal 😒 Proto jsem dost ležela a pravděpodobně to pomohlo 🙂

prcekverunka
20. lis 2013

@vilibalda Jojo, já jsem to tu pročetla celé, mám na to teď dost času 😀
A byla jsi i otevřená nebo jen ten čípek jsi měla zkrácený? Ale měla jsi ho teda hodně krátký...

monisss
20. lis 2013

Ahoj holky, tak já hlásím, že už 7 týdnů mám čípek stejný, pořád cca 25mm, tak jsem ráda, že se to nezhoršuje, protože už neležím tak poctivě jako na začátku. Teď jsem 31tt, tak snad to čípek vydrží co nejdýl 🙂

vilibalda
21. lis 2013

@prcekverunka Otevírala jsem se naštěstí jen zevnitř - byla tam vidět jakási nálevka. Ale díky ležení, kapačkám magnezia a boraxovým glubulím se to za týden spravilo 🙂

prcekverunka
21. lis 2013

@vilibalda Tak uvidíme, já teď ležím týden a další týden je přede mnou. Tak se uvidí na kontrole, jestli to k něčemu bylo.

barcinek
20. pro 2013

Holky, vy mě tu strašíte! 😕 Byla jsem na kontrole tento týden, CS mám 2-3 a dr. neříkal, že bych se nějak otevírala, je to zkušený porodník a řekl by mi, kdyby to bylo moc! Podle tabulky, kterou mám v těhu průkazce, je to taky naprosto v normě, ... Ale některé tu máte ve 28.tt CS jako já a říkáte, že musíte ležet?!, tak co teda? ☹

evter
20. pro 2013

@barcinek Důležitá je délka čípku, já třeba musím ležet proto, že mi mimčo začalo hlavičkou naléhat na spodek už v 21. týdnu a kvůli tomu se začal čípek zkracovat (jsem těsně nad hraničními 25mm). Někteří lékaři tvrdí, že CS není tak přesné, nejpřesněji se dá riziko předčasného porodu určit právě změřením délky čípku.

prcekverunka
20. pro 2013

@barcinek Moje dr, vůbec CS neuvádí v průkazce. Ale při kontrole ve 26tt mi změřila čípek s tím, že mám jen 23 mm a začínám se otevírat, proto mě okamžitě zahnala do postele. Někteří dr. vyšetřují jen pohmatem, někteří vnitřním uz. Z obojího se ale dá poznat, jak na tom jsi. Kdyby bylo něco špatně, určitě by Ti to řekl 🙂

barcinek
20. pro 2013

@prcekverunka + @evter Já si říkám, že kdyby něco, tak mi to řekne. ... Pochopila jsem z průkazky, že mám čípek zkrácený na 4cm a CS píše 2-3cm, no. ... Mám ho zkrácený a měkký, to mi řekl při prohlídce pohmatem, každopádně tam jdu 7.1. opět na kontrolu, tak snad se do té doby nic nestane 🙂

evter
20. pro 2013

@barcinek Jestli Tě to uklidní, já s měkkým čípkem držím už 3 týdny...

medrin
20. pro 2013

@barcinek zkrácený čípek na 4 cm.. tak to máš v pohodě.. já ho měla od 6. měs. na 1 cm a dnes mám termín porodu a stále nic 😀 takže hlavně klid.. pokud si zavřená nic ti nehrozí.. horší by bylo, kdyby ses otvírala..!! Tak hodně štěstíčka

vilibalda
20. pro 2013

@barcinek Co myslíš tím CS? Cervix score? To se neměří v centimetrech. Kritická hodnota CS je pro 28 tt 3, takže jsi v pohodě, jen se trochu šetři, ať se to nezhorší 😉 Nezdá se mi, že by tu někdo v poslední době psal o CS... Čípek máš dlouhý hezky, což je pozitivní 🙂 Hodně štěstí!

barcinek
21. pro 2013

@medrin Díky za útěchu 🙂 Snažím se nepřepínat se a odpočívat co nejčastěji.
@vilibalda CS je cervix score, ano, ... V čem se to tedy měří? 😀

medrin
22. pro 2013

@barcinek já od toho 24 tt ležela doma jak lata s nohama nahoře, jak jsem se bála všeho.. pomalinku pošpičkách na WC a vůbec po domě.. žádné procházky no nic.. ale pak jsem to vzdala a teď "3 dny přenáším" ..

zdenikmar
1. led 2014

maminky má cenu dodržovat klid na lůžku v 38 týdnu.V pondělí jsem byla u dr.a ten mi zjistil zaniklí čípek a otevřené hrdlo,prý ne tak abyprošla hlavička,ale otevřená jsem,nařídil mi jet domů a lehnout si a klid.Původně jsem k němu jela kůli bolesti v podbříšku,poctivě ležím,bolesti jsou pryč.Myslela jsem že takhle ke konci nevadí kdyby malej šel ven dřív.Samozřejmě že nechci miminku nějak ublížit,ale je to fakt tak nutné ležet takle ke konci?

vilibalda
1. led 2014

@barcinek Nevím určitě, cervix skore je bodové ohodnocení, tak je buď bez jednotek nebo se možná měří v bodech? 😅 Cervix skore číselně hodnotí pět parametrů – naléhající část plodu na vchod pánevní, prostupnost děložního hrdla, zkrácení děložního čípku, jeho konzistenci a umístění. Např. konzistence čípku měkká dá bodové ohodnocení 2, jak máš asi ty 😉 Přeju, ať je jinak vše v pořádku a můžeš si užívat těhotenství 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru