Změnily jste jídelníček v těhotenství?

jessic_a
12. bře 2014

Ahojky maminky a skoromaminky 🙂
Chtěla jsem se zeptat, zda jste nějak výrazně změnili jídelníček v těhotenství. Za prvních 16 týdnů jsem přibrala už 5 kg a nerada bych měla na konci těhotenství o 30kg víc. Navíc se mi zdá, že bříško nemám o moc větší...ale všechno šlo do zadku a stehen.
Máte tedy nějakou radu jak správně, zdravě jíst a neublížit miminku?
Děkuji 🙂

lucieandrlova
12. bře 2014

Asi Tě moc nepotěším, ale v těhotenství jsem jedla nejzdravěji za celý svůj život, pořád samé vycházky a výlety až do porodu a na konci jsem stejně přibrala 30 kg. ☹
Ono to je i o hormonech ne jen o jídle... Pokud někomu dělají hormony problém - tloustne (např. Antikoncepce, léky apod.), bude mít problém i v těhotenství... - vyzkoušeno...

lucieandrlova
12. bře 2014

Jo a já jsem měla dlouho jen velké břicho. Do zadku a stehen to šlo až ke konci těhotenství...

zuza01
12. bře 2014

Dávala jsem si jen pozor na to, aby maso bylo správně tepelně ošetřené, nejedla jsem nic hodně ostrého. Přibrala jsem 15 kilo, 12 zůstalo v porodnici. Ono se to moc ovlivnit nedá, podle mě. Sestřenice moc nejedla, je při těle, tak jí pořád někdo komandoval, ať nežere... Ve 20 tt o mimčo přišla, prý bylo o dost menší, než mělo být... Upřímně je mi jedno, jestli přiberu 10,20 nebo 30 kilo. Prostě pak zamakám, pokud to nepůjde samo. A zdravě jím i normálně.

ninive211
12. bře 2014

@jessic_a Ono to asi hodně bude i o genetice, stejně jak mimo těhotenství - někdo se pomalu přejídá a nepřibere ani deko a někdo se jen podívá na čokoládu a má o kilo víc. Obecně v těhotenství se více zadržuje voda, takže hlavně pozor na dostatečný pitný režim, na solení a kořenění, na pohyb. Hlavně "nejíst za dva", jak do nás budou hustit babičky - tato "pravda" je dávno překonaná, je dokázáno, že první dva trimestry stačí běžná strava v množství jako před těhotenstvím (důležitější je spíš složení - hodně zeleniny, ovoce, vlákniny) a v posledním trimestri přidat tak jednu svačinku navíc 😉 Holt, kdo neudrží těhotenské chutě na uzdě a v jedenáct večer vybílí půlku ledničku, kde splácá páté přes deváté, ať se pak nediví, že přibere 20 kilo 😀 Prostě jíst pravidelně menší porce, nehltat, nepřehánět to se sladkým či smaženým...a pak si myslím, že nabrané kilogramy se snadno dají shodit zpátky 🙂 No, sama jsem zvědavá na sebe tak za 8 měsíců 😎

speedygon
12. bře 2014

@jessic_a koukám, že máš víceméně stejný termín, jako já vloni(31.8.) 😀 Já tedy jedla téměř vše, ale snažila jsem se omezit nezdravá jídla, ale ne vždy se zadařilo...výrazněji omezený jídelníček jsem rozhodně neměla a taky to tak dopadlo: rodila sem s +26kg 😅 a dole mám po těch cca 6ti měsících cca polovinu...jenže já jsem homo sapiens lenivensis, takže pohybu dávám na frak, no...jinak bych vypadala asi o dost lépe 😅

jessic_a
autor
13. bře 2014

Díky moc za všechny rady a názory🙂 Jsem zvědavá jak to se mnou dopadne🙂

zazana81
13. bře 2014

Mě řekl můj doktor, ať jím hodně mořských ryb, kvalitních jogurtů a citrusů. Tak jsem hned od něj jela na nákup a držela jsem se toho celé těhotenství. Kromě toho samozřejmě normální strava, ale já vždy jedla celkem zdravě. Spíš jsem si dávala záležet, abych tam dolů posílala miminku fakt to nejlepší. Myslela jsem na to, že to baští se mnou :o) Aniž bych se o to nějak snažila, přibrala jsem pouhých 6 kg (miminko vážilo 2,710 kg) a po porodu šla hned do předtěhotenského oblečení.

saminomimino
13. bře 2014

jíst vše podle chuti,tělo si nejlíp řekne samo,já tedy měla neovladatelné chutě na samé nezdravé věci,což jsem teda musela občas potlačit,ale jinak si stejně nejvíc tělo žádalo ovoce zeleninu a další ...
5 kilo v 16tt,není taková hrůza,ono to ani nemusí být tuk,ale většinou tělo zadržuje i velké množství vody,v těhu úplně normální

mafeska
15. bře 2014

Že bych ho úplně měnila to ne, bez výčitek jsem si dopřávala na co jsem měla zrovna chut. Njevíc jsem se cpala ovocem, zeleninou a sladkostma. Nejedla jsem hermelíny,odpustila jsem si i hutné polévky (čočková, broko,.. bylo mi po tom zle) a začala jsem pít čistou neperlivou vodu

sedmiteckas
15. bře 2014

ahoj, já jsem jídelníček zásadně nezměnila, bohužel jsem měla v dřívějších týdnech i hodně chuť na sladké, případně ovoce, zeleninu jsem do sebe moc nemohla dostat... Jsem 20.tt. a přibrala jsem nějaké +-3kg, zatím, jinak jsem typ, co má sklon k nadváze, ale taky přežírání, plácám do sebe kolikrát všechno možné. Čemu se vyhýbám v těhu, to je tatarák, plísňové syry a další zakázané potraviny...

elastiq
16. bře 2014

Do jídelníčku hlavně dostaňte kyselinu listovou (špenát) a pak zeleninu a ovoce celkově. Pokud nemáte čas jídelníček upravovat, tak doporučuji koupit si vitamíny a minerály přímo pro těhotné, v lékárně Vám určitě poradí vhodné 😉

mysicka_lb
20. bře 2014

Ahojky, jídelníček se mi změnil tak nějak samovolně. Má strava v těhotenství se totiž neřídila tím, co říkají chytré knížky a příručky, ale tím, co říkalo mé tělo. Jediné, co jsem programově vyškrtla, byla má dříve oblíbená cola (s tou jsem prostě musela seknout), točená zmrzlina a tatarka (kvůli riziku nákazy) a alkohol. Jsem vegetariánka, takže omezení týkající se masa a ryb jsem řešit nemusela. No a jinak jsem jedla to, co si tělo řeklo a kdy si o to řeklo. V prvním trimestru mi bylo dost zle a zvracela jsem a jediné, co na to pomáhalo, byla nakrájená jablka. Naopak jsem nemohla ani cítit smažená jídla (dříve oblíbená) a pečivo (taktéž dříve oblíbené). Jedla jsem tedy hlavně teplá jídla (obědy a večeře), ovoce a zeleninu, ale klidně i sladkosti a nezdravé věci - prostě na co jsem měla chuť. Ve druhém trimestru nevolnosti ustoupily a to jsem jedla nejpodobněji jako před těhu. Jen jsem měla chutě na typicky těhotenské věci jako kyselé okurky nebo zelí🙂. No a ve třetím trimestru jsem chvílemi jedla opravdu za dva a chvílemi naopak trpěla nechutenstvím. Také jsem měla třeba pět dní za sebou chuť na bramborovou kaši nebo na sýry (asi podle toho, co tělu zrovna chybělo za látky). A dělalo se mi brutálně zle po sladkém, takže jsem ho chtě nechtě musela omezit. Přibrala jsem celkem 9 kg (teď už mi zbývá do porodu pár dní a mám zrovna období nechutenství, takže si myslím, že už to neporoste). Na to, jak jsem kolikrát šíleně žrala, plácala páté přes deváté a výrazně zvýšila svůj kalorický příjem, podle mě super. Má rada je poslouchat své tělo. Ono si samo řekne, co chce a kdy to chce..... To, že je tu zvykem mít ve 12.00 oběd a že se něco píše v příručkách, bych neřešila.

me79
20. bře 2014

@jessic_a I ja se pridavam. Na radu lékařky jim více méně stredomorskou stravu a beru z vitaminu jen kys. Listovou a omega 3(jelikoz nejim ryby a maso). Přidala jsem k normálním 3 chodum ještě 2-3 svačiny. Nikdy jsem nejedla sladké a nyní bez nej nemůžu byt. Takže snídaně a min jedna svačina je nasladko. Jim, o co si tělo rekne, nepřejídam se. Jsem normálně štíhlá, ted začínám 20.tyden a mam 2,5 - 3 kg nahoře. Na mě působí (a bylo tomu tak i před těhu) jist pravidelne a nebýt o hladu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru