2 potraty za sebou a možná příčina - zvýšený faktor VIII

sarka91
13. zář 2015

Ahoj snazilky a maminky, jdu si k vam pro radu. Po dvou samovolnych potratech (10tt a 5tt) me poslali na vysetreni trombofilnich mutaci a genetiku. Vysledky mutaci mi rekli po peti tydnech, rekli mi, ze mam zvyseny faktor VIII ( norma 150, ja mam 165) takze,si pri dalsim tehotenstvi budu muset pichat neco do bricha, jenomze mi volali druhy den znovu a ze i pres vyssi jednotky to pani doktorka vyhodnotila, ze je to v poradku. Vysledky z genetiky mi prisli jako ze jsou v poradku, ale mame to naplanovat tak, aby 1. Trimestr probehl v obdobi duben-zari. Takze moje otazky zni: musel nekdo z vas cekat taky na obdobi duben-zari? A co s tim faktorem VIII? Nechat to tak i kdyz je vetsi riziko potraru nebo do toho stourat aby se to vysetrilo znovu? A napíše mi doktorka druhou zadanku na stejne vysetreni? Mate nekdo zkusenosti? Jsem bezradna. Dekuji za vsechny odpovedi emoticon

jabadabadoo
13. zář 2015

@sarka91 nenechala bych se jen tak odbýt, vím, o čem mluvím, kolikrát jsou doktoři laxní a nezajímá je to, co proděláš, nechají tě to prodělat 2-3x a pak teprve něco řeší, nechápu ani to období duben-září

sarka91
autor
13. zář 2015

@jabadabadoo dekuji za odpoved, zkusim si vyzadat druhou zadanku a uvidime, protoze dalsi potrat uz opravdu zazivat nechci. Tomu obdobi prave taky moc nerozumim

sikulik
13. zář 2015

@sarka91 ten duben - září jsem měla doporučený taky, po několika neúspěšných IVF, je to proto, že I. trimestr je nerizikovější, a v době od října do března je nejvíce chřipek a viróz, a po potratech není dobré, aby byl ještě malý plod ohrožen těmito nemocemi.....

sikulik
13. zář 2015

@sarka91 lépe řečeno, když v I. trimestru proděláš nějakou virózu, je nebezpečí potratu nebo poškození plodu........

cabalkova
13. zář 2015

@sarka91 Ja myslim, ze druhym vysetrenim niceho moc nedosahnes, problem je v pristupu doktorky. Ja mela pred obema uspesnymi tehotnestvimi nekolik neuspesnych a dr nastesti situaci vyhodnotila tak, ze mi CLexane na redeni krve napsala i presto, ze trombofilni markery vychazely ok. Rikala, ze kdyz mam za sebou toli tehu ztrat, tak se to proste predepisuje na zaklade empirie, protoze rada dalsich trombofilnich mutaci se zatim neumi vysetrit a vi se, ze to redeni krve pomaha. Takze kdybych byla na tvem miste a vedela to, co vim ted, vydupala bych si to redeni.

akankeo
13. zář 2015

@sarka91 mas problem pocit, s potracenim a s preeklampsii alespon dle papiru. Mam to tez a mthfr mutaci. Cekam uz treti, o potratech nevim, protze si nedelam hned tehu testy, takze potrat v 5tt by pro me byl menstruci, doporucuju mit ten stejny pristup a hlavne se o dite nesnazit a delat neco, co te bavi, cestovat a tak, tim si cestu k miminku takzvane pohnojis. Jinak v mem pripade mi s redenim krve vzdy hrozi, u prvnich 2 deti k tomu nedoslo, pichala sem si jen tyden po porodu, u druhe malinko dyl. Ted mozna v tretim trimestru, i kdyz posledni vysledky se mi uz nehorsili, takze to mam zatim nahrane a pichat si nic nemusim, je to hodne i o stresu a o vyzive, takze to hlavne moc neprozivej, ja mam jeste spoustu dlasich faktoru, strasili me, ze be CARu mit deti ani nebudu a jde to, jen je treba to nemit jako stred vesmiru, no a ono to prijde samo...

akankeo
13. zář 2015

@akankeo jeste sem zapomnela k te preeklampsii, mam toho vic a dle prvotrimestralniho screeningu mam pravdepodobnost preeklampsie 1:200, takze ano, je tam sance vyssi, ale neni to zadna tragedie, to co mas ma dobrych 10% zen, neni to nic vyjimecneho a neni to prekazka v tom mit deti

akankeo
13. zář 2015

@jabadabadoo 50% vsech zarodku se po poceti potrati, nektera se ani neuhnizdi, kdbyy zensky neblbly tolik s tehu testama, tak nemaj tolik traumat... Na to ani neni treba mit nejakou mutaci, pokud neni vylozene problemova stitna zlaza nebo deformace delohy, tak neni moc co resit. Tyhle mutace ma 10% zen, tato neni ani nijak extra zavazna...

jabadabadoo
13. zář 2015

@akankeo sorry, ale ředěním krve se dá předejít komplikacím...., takže potrácení je zbytečné, proto se testy dělají, máme zdravého syna, další těhotenství také bez problému do cca 16 tt, ve 20 už jsem musela rodit mrvé miminko-úplně zdravé, i když vyhrožovali downem, diagnóza infarkt placenty a trombóza jedné z cév pupečníku-tato diagnóza se opakuje... ,teď jsem potratila v 6 tt, v rodině je trombóza a doktory to nezajímá, zažít to co jsme si prošli už nechci, takže udělám vše proto, aby se to neopakovalo. Nedivím se zakladatelce, že si tím nechce procházet znova, a když jeden doktor řekne tak, po druhé zas jinak, tak to moc důvěry nevzbuzuje. Ano 20% těhotenství končí v začátku, to asi víme každá, ale neříkám někomu jak se má chovat a cítit v situaci, kterou jsi ty třeba ani nezažila, buď ráda. Každý to vnímame jinak, tak neshazuj laskavě ostatní.

akankeo
13. zář 2015

@jabadabadoo sorry, ale nekolik tech mutaci mam a krev se redi az pri urcitych hodnotach a ma to svuj duvod, ono vykrvacet kvuli nespravne lecbe taky neni legrace a zadny lekar si to na triko nevezme... Si vem blbe spineni v tehotenstvi se v pripade nevhodneho redeni krve muze stat nebezpecnou zalezitosti ohrozujici zivot matky i ditete pripadne jakakoliv jina praskla zilka a ze zrovna v tehotenstvi muze z banalni modriny byt vnitrni krvaceni pokud se srazlivost potlaci... Lekari nejsou bozi, toho, co sis prozila se deje min a min ale uplne tomu zamezit proste nelze... Pokud mas v rodine trombozu, tak se ti udela vysetreni a pokud se nektera z mutaci potvrdi, jsi v tehotenstvi sledovana, pravdepodobne budes brat nektere vitaminy ze skupiny B, vic pouze pokud je k tomu jasna indikace a tou samotna tromboza neni, na tu maximalne dostanes kompresivni puncochace, ne leky na redeni krve. Ja nemam leidena, takze na rozbory chodim co 6 tydnu, to co popisujes jsou veci co se deji a proste jim predejit nelze, ve me pro zmenu prvni dcera zhubla a bylo sakra stesti ze nezemrela nebo se nenarodila nejak postizena, krev byla ale v poradku, na redeni krve to zdaleka nebylo, ostatne po sestinedeli mi krvaceni museli zastavovat protze sem diky lekum na redeni po porodu byla jak prutokac, krve jak z vola cele sestinedeli.... Jinak prutoky a placenta byla na UZ 3 tydny nez se narodila naprosto v poradku, totez monitor a ozvy v poradku kazdy den, pritom se diteti uz nedarilo, kdybych se ridila radami lekaru, neprezila by, chtela sem rodit normalne, byla KP, hnali me driv na UZ a diky tomu se na to prislo, ale prijit se na to nemuselo, kdyz uz sem tam byla, tak si doktorka radsi ty prutoky jeste premerila kvuli mutaci, i kdyz na prvni pohled to bylo v poradku jinak by se prvorozena narodila mrtva ve 40tydnu bez pochybeni lekaru, shodou okolnosti se narodila o 2 tydny driv na posledni chvili, ostatne nemela tuk uz ani na patickach a pediatri nas desili vsim moznym, ze je zdrava je v podstate zazrak stejne tak, ze se ji tukova tkan vytvorila, u starsiho jedince uz se nevytvori...

jabadabadoo
13. zář 2015

@akankeo No a teď si vem, že jsem si hned po porodu píchala preventivně fraxiparin na ředění krve, aniž bych něco měla potvrzeného, prostě preventivně, dali mi ho i domů na dalších 5 dní, to divné nepřijde, že by se báli, že vykrvácím? Kór v šestinedělí, kdy se krvácí....Takže si o tom myslím své. Genetička a nikdo z doktorů by mě nikam neposlal, všichni tvrdili, až se to bude opakovat 2-3x, takže jsem se do nich pustila, proč mě tohle nechají podstoupit znovu, když se tomu dá zabránit zjištěním skrz testy. O ceně se bavit nebudeme, protože, když jsem jim řekla, na kolik vyjde ten test a kolik mě stál tenhle porod-potrat a nechali by mě to podstoupit celé opakovaně, tak jsme na jiné ceně...., tak ať to vykládají někomu jinému. Máme to v rodině, v těhotenství se to projevilo +další věci, endokrinoložka nechápe, proč to nechtějí řešit a sama se do toho už vložila. Primářka hematologie mě třeba seřvala, jaktože si sama ordinuju kys. listovou-když jsem byla těhotná, co na to říct.

sarka91
autor
13. zář 2015

Me jde spis o to aby se vyresilo jestli je spravne aby mi naordinovali ty inijekce v tehotenstvi nebo ke spravne abych si nic nepichala. Protoze gynekolozka mi rekla jeste pred vysetrenim na hematologii, ze muzu mit hustou krev a kdyz otehotnim tak ten plod tu krev jeste vic zhusti tim padem v tom malym nemuze ta krev kolovat a zabije ho to. A ja vim, ze kdyz jdu na krev tak pred tim musim vypit alespon litr vody jinak mi ta krev proste nepotece, takze hustou ktev asi mam

cell
13. zář 2015

@sarka91 : no upřímně, zvýšená konc. FVIII nemusí vůbec nic znamenat. Tento faktor se může zvýšit i při běžném nachlazení, takže já bych odběr v odstupu několika týdnů za plného zdraví zopakovala a bude-li v normě, neřešila bych nic. Indikace k aplikaci nízkomolekulárního heparinu to není, žádnou závažnou mutaci nemáte

sarka91
autor
14. zář 2015

@cell dekuji za odpoved

akankeo
14. zář 2015

@jabadabadoo po porodu se pri tromboze v rodine dava standartne, taky sem to tak mela a prave s tim byly dost trable v mem pripade. Doporucuju si o tom neco nacist... Jinka trombo mutace se prece resi uz pri brani antikoncepce a pokud ti test na ne nechteji udelat, muzes si ho vyzadat a zaplatit, pokud ale bude v poradku, tak se stejne musis zamerit na sebe, na to jestli nemas v tele nejakou skrytou infekci a podobne veci, u me byl ten infarkt placenty atd jednak z virozy a jednak z toho, ze se spatne urcilo stari tehu, ale to bylo dane, ze sme brala prvni mesice antikoncepci, takze vsechny odbery byly zkreslene tim...

akankeo
14. zář 2015

@sarka91 Sari, preventivne ti je nenaordinuji, budou ti brat krev, zjistovat srazlivost, protein S aC a podle tech hodnot se pak rozhodnout jestli ano nebo ne. Ted mas jenom indikaci k tomu, byt sledovana, ale ty vlastni leky dostanes az na zaklade konkretnich rozboru krve a i kdyz to bude jednou v poradku, budes prubezne sledovana, ty hodnoty se vtehu lisi a fyziologicky padaji dolu. Ja je treba mam teoreticky brat vsechny 3 tehotenstvi, v predchozich 2 k tomu nedoslo, ted me s tim strasi, protze mam vysledky na hrane, ale zatim mam jenom ty kompresivni puncochace, listovku a Bcka, hodnoty jsou jeste jakz takz v normalu, ale kazdopadne tohle se resi s hematologem nebo v trombotickem centru, gynekolog/porodnik na to nema odbornost, ten do toho muze zasahnout az po porodu. Nepises odkud si, jestli z prahy, doporucuju si nechat udelat zadanku na Karlak do trombotickeho centra na konzultaci, oni budou i radi, ze ted neji tehotna a muzou ti udelat veskere odbery v dobe, kdy nejsi pod hormonama, coz se u me nikdy nezadarilo, bud sem brala antiko, nebo sem byla tehotna nebo kojila, tak me vzdy sprdnou protoze maji vysledky zkreslene...