3 krát jsem potratila. Co bude dál?

majdula
24. led 2008

Ahoj holky, v pondeli jsem absolvovala dalsi revizi. Byl to muj uz treti spontanni potrat a druha revize. Na rozdil od minule to beru tak nejak stoicky, nehroutim se a jsem rada ze se konecne bude neco dit a doktori si me (mozna) konecne zacnou vsimat. Pry me poslou na genetiku.
Potratil nekdo z vas dvakrat nebo vicekrat? A zjistilo se proc? Mne se totiz zda, ze kdyz potratite poprve, nikdo si vas nevsima a bere se to jako statisticka chyba. Nevim co se bude dit dal, co se v techhle pripadech vysetruje a kde... no vlastne jsem z toho docela zoufala, takze tak docela v klidu nejsem 😅
Moc dekuju za jakoukoliv radu, protoze ted fakt nevim co dal.

tanity
18. bře 2008

Ahojky divabara,

velmi verim, ze vam to raz vyjde....a radsej skor ako neskor 😵 Pevne verim, ze sa s nami osud pohral a uz nam to viac neurobi 😠 Tuzba je prilis velka a prilis bolestna.....aj ty to tak citis?
ohladom testov, robia sa az po tretom potrate, asi vies, vsak? No da sa ja po druhom, ak na tom nastojis (co som ja samozrejme nastojila!!!). Takze zatial mame za sebou len geneticke vysetrenia a cakame na vysledky....este nas caka imunologia a hematologia....nejak sa neponahlame, lebo musime cakat pol roka, takze pomalicky....pravdupovediac, mam az po krk ihiel a krvi a bolesti a nemocnice ☹ Ale z genetiky to budme vediet uz za par tyzdnov, tak som sama zvedava.
Barunka, drz sa a verim pevne, ze sa dockas svojho stasticka 😵

majdula
autor
22. bře 2008

Ahoj holky!
Jen se chci podelit o radost - i kdyz castecnou a malinkou - a to, ze nam testy z genetiky vysly dobre, jak karyotypy, tak ty trombofilni mutace. Moc se mi ulevilo, ze v tomto tedy problem neni. Byli jsme na odberech 4.2. a pry to trva min. dva mesice, ale protoze jsem byla netrpeliva, zavolala jsem tam uz v patek (tedy po necelem mesici a pul) a vysledky uz byly 🙂 Takze to je dobra zprava pro Tanity, neni to tak dlouhe cekani jak doktori strasi. No a v utery si jdu do CARu pro vysledky ostatnich vysetreni a pak se uvidi co dal... Vlastne do necelych dvou mesicu budu vedet na cem jsme, to jsem ani necekala ze to bude tak rychle.
Strasne uz bych to chtela zase zkusit, kdyz jsem cetla co psala Bara, kolikrat to zkousela ona, tak me uplne zamrazilo, na tolik pokusu uz nemam vzhledem k veku moc casu 😔 Baru muzu se zeptat kolik ti je a jake jste meli pauzy mezi jednotlivymi "pokusy"?

renys
22. bře 2008

Ahojky holky,

teda je mi z toho smutno, kolik je tady smůly a utrpení...je to pro mě tak trošku útěcha, že v tom nejsem sama, protože osobně neznám žádnou ženu, která by si prošla tím co já. Já mám za sebou 3 potraty.Poprvé jsem otěhotněla po 4 měsících snažení, v 11. týdnu MA (mimi se přestalo vyvýjet v 9.), pak další těhu nám tak rychle nešlo - za rok, v 7. týdnu samovol. potrat, ale revize nutná, no a pak tělo začalo stávkovat: takže loni v létě IVF, jaká byla radost při zjištění dvou tlukoucích srdíček! Bohužel netrvala dlouho - v 9. týdnu MA u obou plodů, u jednoho došlo k MA asi o týden dříve, dle velikosti ☹ . No a pokoušíme se o září a stále se nedaří, už jsme z toho tak unavení a zdeptaní, je to obrovská zkouška nejen pro nás, ale i pro vztah, ale to vám nemusim povídat, to víte sami...Zkusila jsem různé léčitele, homeopatii, srovnání kostrče, bylinky, čínskou medicínu, na imunologii zjištěny antifosfolipidové protilátky - takže budu muset brát od začátku těhu Prednison na potlačení imunity, na hematologii zjištěna Leidenská mutace heterozygot - takže píchat Fraxipari na ředění krve...

Holky můžu vám říct, vždycky jsem byla hrozná hrdinka, ale nějak mě opouští odvaha, mám strach, že už to psychycky nerozdýchám, jestli to po 4. zase dopadne špatně. V létě chceme jít do dalšího IVF...

Holky držim vám tady všem moc moc palce, ať nám to peklíčko jednoho dne skončí a my se za tím vším jen ohlédneme a řekneme si, že to za to stálo, že jsme to nevzdali a šli si trvdě za svym!!

majdula
autor
25. bře 2008

Ahoj Renys,
vidis, je to zajimave, ja osobne taky nikoho neznam a nebyt pribehu, ktere jsem si precetla tady, tak bych si myslela ze jsem v tom sama :( Mozna ale je to tim, ze lidi se o techhle problemech bezne nebavi a tady je preci jen vetsi koncentrace reprodukujicich se lidi nez v normalnim zivote 🙂
A proc u vas probehla IVF, kdyz vam to predftim slo "samo"? Toho se totiz bojim - doted jsme meli stesti a trikrat se zadarilo hned, ale co kdyz to ted nepujde? Radsi na to nemyslet...

majdula
autor
25. bře 2008

Jinak dnes jsme byli v CARu pro vysledky, jsem z toho takova rozpacita...

Genetika vysla sice dle dr. dobre, karyotyp OK, cysticka fibroza negativni, ale s temi trombofilnimi mutacemi tomu moc nerozumim. Muz ma vse negativni, ale ja mam pozitivni MTHFR (mutace C677T) v heterozygotni forme. Nevim co to znamena (zaplatpanbuh ze to neni ta hnusna Leidenska mutace, dr. byla klidna a ze to nemam resit, pry je u 40% populace a staci zvyseny prisun listovky), tak nevim :(

No a dalsi odbery dopadly tak, ze PL proti spermiim nebo oocytu nemam, ale malem jsem padla na zadek, nebot mi zjistili SILNE POZITIVNI protilatky proti... ehm... parvoviroze 🙂 Jsem si myslela, ze ta se vyskytuje u psu??!!?! Pry i tohle mohla byt jedna z pricin jednoho potratu. Nicmene od ted uz pry budu imunni, takze do budoucna je to v pohode.

Takze vysledek je, ze jsme oba zdravi; jsou tu sice drobnosti, ktere mohly ale nemusely zpusobit ty potraty, ale to mohly stejne tak zpusobit ty horke koupele, chripka v prvnich tydnech, stres v praci anebo taky "kofeinove spermie" (manzel makal na doktoratu a jel na Redbullech 🙂) Pry jsme s nejvetsi pravdepodobnosti meli trikrat po sobe blbou smulu...

Toz nevim co si o tom myslet. Je to dobry nebo ne? No kazdopadne zaver znel - na nic necekat a sup na to a jakmile zjistim ze jsem zase tehotna, tak okamzite supajdit do Centra rizikoveho tehotenstvi na odbery (hormony, zoonozy) a na rizikac :(

bobrinek
6. dub 2008

Ahoj Majdul a holky, doufám, že je tahle diskuse stále aktivní...
Přečetla jsem si příspěvek Majdy a dalších (ale přiznávám, že ne úplně kompletní průběh diskuse, protože to nestiham) a zjistila jsem, že jsme na tom hodně podobně. Teď v březnu jsem prodělala třetí potrat - poprvé byl zamlklý v 10. týdnu, podruhé byl samovolný hned zkraje - testy vycházely několikrát pozitivní, HCG se zvyšovalo, ale pak šlo všechno pryč samo, a teď zase zamlklý v 5. týdnu. Po prvním a třetím jsem byla na revizi. S otěhotněním jsem zas až tak velký problémy neměla, povedlo se nejpozději po 4 měsících snažení, ale udržet ho... Psychicky to nesu dost špatně ☹ Teď jsem konečně naplnila statistický počet potratů, aby se mnou doktoři začli zabývat a nebylo to připisováno náhodě, ale i tak jsem kolem toho měla s doktorkou diskuzi, že jsem pak celou noc nespala... Nicméně se začínají dít věci - byli jsme s manželem na genetice, jsem objednaná na imunologii a do trombotického centra (sice mi taky vyšla pozitivní jen ta mutace MTHFR - heterozygot (teda doufám, že to popaměti píšu dobře), což je prý neškodné a má to zmiňovaných 40% populace, ale chci mít jistotu... Každopádně teď čekám na konec šestinedělí a než doběhnou ty 3 měsíce od potratu snad budou i všechny výsledky a uvidí se, jak dál. Bezprostředně po potratu jsem si říkala, že už nemám sílu to znovu zkoušet a nevím, kde nabrat energii na další pokusy (všichni mi pokaždé říkali, neboj, ono se to příště už povede, tak člověk začínal zase s nadějí, ale teď mám pocit, že jsem tam, kde jsem byla před rokem, jen moje psychika dostala značně zabrat a je mi o rok víc (34 let)... Ti doktoři tohle nějak nejsou schopný pochopit. Tak jsem se tady vypsala a trochu se mi i ulevilo a preju nam vsem hodne sil a hlavne to stastne zakonceni 😵

jarus1
6. dub 2008

ahojte...aj ja mám za sebou miniabort, ale nečistila ma. Aký je v tom vôbec rozdiel, či je to bez čistenia alebo s revíziou?

majdula
autor
9. dub 2008

Ahoj bobri,
tak ja uz jsem si zakazala cokoliv o potratech cist, ale nedalo mi to a nakoukla jsem - a skoro jako bych to psala ja 🙂 Jako bych cetla svuj zivotopis za posledniho trictvrte roku, opravdu. Od kdy mas tohle trapeni ty? To naposled je hodne cerstve, vid.
Teda, ale mame to fakt skoro stejne, vlastne uplne - trikrat hned zkraje potrat bez priciny. Verim, ze ani u tebe zadnou vaznou pricinu nenajdou a dozvis se, ze to byly proste nahody... jestli jo, tak nam nezbyva nez to zkouset dal a dal, protoze safra nejsme tak stary, ne? Mne bude letos v lete taky 34 a priznam se, ze od tricitky uz neresim, bude-li miminko v 32 nebo 33 nebo 35... uz je mi to proste jedno. (Do tricitky jsem byla silena, jestli to stihnu, vzdyt prece pak budu strasne stara... na to ted uz kaslu.)
Jen mam aktualne krizi, jednak se blizi kveten, kdy jsem mela mit termin druhyho mimca :( (to prvni uz ani nepocitam, to bylo dle doktorky v CARu asi jen "chemicke" tehotenstvi nebo co), do toho je tehotnych nekolik kolegyn a kamosek ve stejnem mesici jako bych byla ted s tim druhym... a dochazi mi ze pred necelym rokem jsem teprve vysazovala antikoncepci! Kamoska se me tuhle ptala jestli me nekdy napadlo, ze bych mohla mit problemy - pred tim rokem bych na to ani ve snu nepomyslela! Takovy veci se prece stavaji jen tem druhym a me doted vsechno vychazelo. Vedet, ze do roka budu mit za sebou tri potraty, tak si asi hodim masli rovnou 🙂
Jo jeste s tim vekem - zrovna dnes mi manzel poslal odkaz na clanek o samovolnych potratech, pry zpusobenych vekem 😠 no na zaklade toho jsem se vlastne podivala i sem. Proste jsme asi prosvihly to nejlepsi reprodukcni obdobi nebo ja nevim... tu to je: http://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/potraty...
Drz se kocko, staci ze tu je dnes jedna depkarka 😉

kuspitka
9. dub 2008

Ahojte.popisete?
🙂

majdula
autor
9. dub 2008

Ahoj Jarus, je to individualni, zalezi na druhu potratu, stari tehotenstvi... Zamlkle potraty (mrtvy pludek ktery sam neodejde) se vycistit bezpodminecne musi kvuli riziku infekce. U spontannich potratu to tak jednoznacne neni, samozrejme ve vetsim stupni tehotenstvi se revize provadi, ale u casnych potratu jak kdy... spousta holek tu psala, ze odkrvacely v klidu doma (pod kontrolou dr.) a dobry. Ja zase mela krvaceni hodne silne (o krecich nemluve) a i kdyz podle UTZ vim, ze v dobe revize uz tam embryjko nebylo, presto mi ji udelali, asi proto ze krvaceni trvalo uz dlouho a nevypadalo ze prestane. Pritom to byl jen 7. tyden. Tobe se to prihodilo ve kterem?

jarus1
9. dub 2008

ahoj majdula...bola som asi v 6 týždni. Žiadne problémy, jeden den špinenie a cez víkend krvácanie, potom vyšetrenie a sono, ktoré ukázalo, že tam nič nie je...bolo to hrozné. neviem či sa už pri špinení nedalo zabrániť najhoršiemu

majdula
autor
9. dub 2008

Jarusko, ja to mela dvakrat taky pres vikend... v patek v praci trosku spineni, pres vikend krvaceni a v pondeli u doktora uz jen zjisteni ze tam nic neni a nechali me rovnou na revizi... Zabranit se tomu pry nedalo. Rikali ze jak se to rozjede, nezastavi to nic... mne sice hned na pohotovosti nasadili Utrogestan, Acsorutin a okamzite lezet... ale uz se nedalo nic delat :( Do te doby taky bez problemu, zadne spineni predtim, pohoda. Hlavne si netrap, ze se to treba dalo zachranit - nedalo. Proste bylo od zacatku asi neco spatne a telo samo nejlip vi, co delat. A dobre ze to tak dopadlo hned, nez za par mesicu 😔

bobrinek
10. dub 2008

Ahoj Majdul,
no, taky si rikam, ze radeji nebudu tyhle veci cist, abych prisla na jine myslenky a nebabrala se v tom porad, ale prece jenom mi udela dobre, "popovidat" si o tom s nekym, kdo to zazil taky a umi to pochopit...
Prvne se mi to stalo loni v dubnu, byl to akorat patek 13., takze vlastne pred rokem... Presne jak rikas, do ty doby jsem si nepripoustela, ze by se mi neco takovyho mohlo stat (ale to je asi normalni🙂 Potom jsem zacla zjistovat, ze je toho fakt hodne a ze i v mem okoli to melo dost lidi. Vsichni rikali, priste to bude dobry, uvidis. U nich to tak bylo, u me holt ne... S tim vekem nevim, moji doktori rikaj, ze tim to neni, ze tak do 37 let je to v pohode, ale fakt je, ze nevedi, cim to u me je. Shodou okolnosti jsem vsechny revize absolvovala v Thomayerce, tak jestli postupuji podle toho, co pan primar pise v tech novinach, vubec by me to neprekvapilo - ze by tam o me nejak starostlive pecovali se rozhodne rict neda. Clovek tam prijde vydesenej, zdeprimovanej, a kdyz se docka toho, ze s nim doktor mluvi a rekne mu, co se deje, je to skoro zazrak. No taky se devce drz, neni to lehky.
Jarusko, je mi to moc lito, takhle probihala i moje druha mikro-prihoda, pres vikend spineni a v pondeli po vsem... Rozumim ti, je to strasnej pocit. Asi bych se ted pri prvnim naznaku spineni hnala do nemocnice i za cenu toho, ze si budou o me myslet cokoli...
Tak hodne sil, pa

vaha26
26. kvě 2008

Ahojte,

tak velmi by som sa chcela porozpravat s niekym kto aspon z daleka vie co prezivam, nasla som tuto stranku a pochopila som, ze nie som jedina, ktoru postretlo taketo nestastie... Uz rok sme sa pokusali s priatelom o babatko nedarilo sa nam az jedneho dna konencne moj test ukazal dve palicky, co som nechcela uverit, ale zaroven som sa velmi tesila. Hned som utekala k lekarke, ktora mi po odbere potvrdila tu najkrasiu spravu, po ktorej som tuzila, ze som tehotna. Konecne som sa dockala ultrazvuku, kde som mohla prva krat v zivote vidiet ten maly zazrak, ktory mi zacal rast pod srdieckom...bola som v 9tt ked mi lekarka oznamila, ze miminku nebije srdiecko, cize sa jedna o mrtvy plod, co bola pre mna ta najbolestivejsia rana. Mam pred sebou "cistenie maternice" a zvladam to vsetko velmi zle, lekar ma ubezpecil, ze uz po troch mesiacoch mozem skusat dalej, ale neviem, ci po tejto skusenosti nebudem mat strach, aby som neprezila to iste. V kazdom pripade to nechcem vzdat a budem bojovat, kolko budem vladat. Kazdej z vas prajem krasne a bezproblemove tehotenstvo a nadherne mimi !

veva1
26. kvě 2008

ahoj vahus,ako tak pozeram je tu dost ticho ak mas chut pod do temy Tehotenstvo . tam najdes Missed abortion a ta tema je dost frekventovana,je nas tam cely kopec s rovnakou skusenostou,cely kopec takych co su znovu tehu a velky kopec tych co sa im uz aj podarilo priviest na svet babatko

mili1
30. kvě 2008

Ahojte baby, môžete mi poradiť. Aj ja som už 2 krát potratila.Je to hrozné. Ak sa už na to teším, že som konečne otehotnela tak o to prídem. Smutné. Aké vyšetrenia absolvovať?

dicinka1
30. kvě 2008

ajoj mili co sa stalo?v kolky mesiac alebo tt si o to prisla?vacsinou sa s tym chodi na genetiku,nie?

mili1
30. kvě 2008

Teraz som bola v 8 tt- zamlk. potrat. Prvý krát pred rokom som bola asi v 1 mes. Spon. som potratila. Lekár mi nič nepovedal, ale asi budem musieť niekde ísť. Dicinka vieš mi poradiť?

dicinka1
30. kvě 2008

nie moja..skus sa opytat inde..na tehotenstvo nie na snazilkach..vela bab tam otehotnelo po potratoch...

nelynka
31. kvě 2008

mili, pytaj si od doktorky ziadanku na imunologicke vysetrenie, mas na neho narok po 2 a viacej potratoch..zistuju tam, preco sa to deje, ze potratis a take veci..
ja uz mam ziadanku doma a idem sa tam v pondelok objednat...

ratatooy
31. kvě 2008

ahoj holky.chci se zeptat jestli něco víte o tom že se dá potratit skoro dřív než otěhotníte?mám namysly takový případ že vajíčko se spojí se spermií takže dojde k normálnímu oplodnění jenže než to vajíčko dojde do dělohy tak umře.vy sami mezi tím můžete pozorovat příznaky těhu.jako bolení v podbřišku bolest v prsou atd.takže nakonec dostanete MS.tak nevím jestli to není jedna z příčin proč se nám nedaří otěhotnět.

nelynka
31. kvě 2008

ratatooy, priznaky tehu su az ked si tehu..toto kludne moze byt predmenstruacny syndrom..tehu si az ked sa ti vajko zhryzne do maternice a zacne sa vyvyjat...

ratatooy
31. kvě 2008

no právě jenže tohle jsem četla od nějakého lékaře. že to oplodněné vajíčko zemře dřív než dojde do dělohy potom se tam nemá co zahryzávat a tak to může být každý měsíc furt dokola.tak nevím já sama mám po mimoděl.těhu.takže u mě budou asi jiné důvody proč nám to ted nejde

nelynka
31. kvě 2008

sak jasne, vecsinou to ani nezistis ze si tehu ked sa nestihne vajko zahryznut..ja ma po jednom IVF a dvoch tehu o skoncili do 2 tyzdnov..a teraz ideme na imunologiu, aby sa predislo nejakym veciam..najviac sa bojim, ze mame doma kocku aby to nebolo preto

rintintyna
31. kvě 2008

ratatooy, myslím, že tohle co popisuješ se normálně děje u velkého procenta žen a je to bohužel zcela přirozená záležitost. Tak jak popisuješ to že dojde ke splinutí spermie a vajíčka ještě nic neznamená ve skutečnosti jsou procenta donošení zdravého dítěte dost nízká. Můj gynekolog mi uváděl, že v 80% dochází u žen k potratu, ale vzhledem k tomu, že je to tak jak popisuješ, dostaví se normálně MS a dotyčná ani nemusí o ničem vědět.

ratatooy
31. kvě 2008

myslýš že to může být tím?kdy jste se rozhodli jít na IVF?a co přesně to obnáší?pro mě jsou tyhle věci jaksi ještě tabu?

nelynka
31. kvě 2008

ratatooy, je dost pravdepodobne ze ano, ale to ukazu az testy..my sme sli na IVF v lednu, 2 mesiace pred tym bol manzel na operacii, mal nador a potom absolvoval ozarovanie..to zasiahlo aj spermie, a lekari nam nedoporucovali najblizsich 4-5 rokov mat dieta prirodzene, inak je veli vysoka pravdepodobnost ze bude postihnute..a kedze si nechal nejake pred ozarovanim zamrazit, tak sme to vyskusali, ale bohuzial neuspesne..
Obnasa to asi tolko, ze si pichas injekcie, ktore ti stymuluju vajecniky, aby sa ti vytvorilo viacej vajicok ako v normalnom cykle, tie ti odoberu, ked buddu zrele, v skumavke oplodnia spermiami a po nejakych dnoch daju spet do tela a uz len cakat ci sa uchytia alebo nie...

ratatooy
31. kvě 2008

tak to je něco.to si říkám kolik s tím máme problémů ale ted teprve vidim jak jsou na tom lidi daleko hůř.to je mi líto.já bych asi nezvládla si sama píchat injekce.pořád taky přemýšlím jestli už je čas jít k lékaři když je to už pět měsíců od laparky.nebo je to krátká doba na to aby jsme se nechali vyšetřit?

nelynka
31. kvě 2008

ratatooy obecne viem, ze ked sa vam nedari rok otehotniet tak sa treba pytat k lekarovi na odborne vysetrenia..ale po laparke to neviem, to ti neviem povedat...to sa musis opytat tvojho gynekologa, ale myslim ze 5mesiacov je uz asi dost dlho...a koli comu ti robili laparku?

mili1
31. kvě 2008

Ďakujem Nelynka.Ale to si tú žiadanku mám pýtať u praktickej lekárky alebo u gynekologa? Robí sa to v každom meste? Ešte by som sa chcela spýtať treba ísť aj na genetiku a hematologiu?