3 krát jsem potratila. Co bude dál?

majdula
24. led 2008

Ahoj holky, v pondeli jsem absolvovala dalsi revizi. Byl to muj uz treti spontanni potrat a druha revize. Na rozdil od minule to beru tak nejak stoicky, nehroutim se a jsem rada ze se konecne bude neco dit a doktori si me (mozna) konecne zacnou vsimat. Pry me poslou na genetiku.
Potratil nekdo z vas dvakrat nebo vicekrat? A zjistilo se proc? Mne se totiz zda, ze kdyz potratite poprve, nikdo si vas nevsima a bere se to jako statisticka chyba. Nevim co se bude dit dal, co se v techhle pripadech vysetruje a kde... no vlastne jsem z toho docela zoufala, takze tak docela v klidu nejsem 😅
Moc dekuju za jakoukoliv radu, protoze ted fakt nevim co dal.

bay
28. říj 2009

Ahojte, drzim palce aby to uz vyslo 😉
Zab, nezvazovala si zmenu Dr.? Nejak to dost flaka... 😠
Marlin, Janin mna Dr po druhom MA poslal na genetiku, brali mi krv na HP a trombofiliu. A mm absolvoval spermiogram (nech ma aj on nejake vysetrenie 😀 😀 )

marlin3
28. říj 2009

pajinka: a tobě dělali hormonální profil? ivím se,protože dr. v Gennetu mi říkala,že hor.profil se dělá spíš u nízkých týdnů těhotenství. Já jsem se taky ptala na hor.profil a právě mi říkala,že ať se zeptám u své gyndr.,ale právě že to spíš nebude ono. Tak je to pro mě překvápko,že u tebe to právě vězí v hormonech.

pajinka111
28. říj 2009

marlin3. hormonlní profil mi dělali až po těch potratech ,3 den ms a pak když sem otěhotněla,hned na začátku a progesteron byl velice nízký a i plod že pomaličku rostl..měla sem vždycky hrozně rozházené cykly,ms sem dostla většinou až po injekci někdy až po dvou..cykly sem mívala strašně dlouhé ,ted se mi utrogestnem krásně upravili,ale už sem neotěhotněla,ale muže být ještě problém kdekoli,rostou mi jen málokdy folíky,pujdu nechat prohlídnout vejcovody nebo už nevím proč se nedaří ☹

marlin3
28. říj 2009

aha,to já mám cyklus jak hodinky 😉 ale zeptám se dr.jestli mi ten profil udělá.
U tebe je jasné,že potřebovali vědět co tvoje hormony,když jsi měla rozházené cykly.

zuzanka65
28. říj 2009

Ahojte holky,přidávám se k vám.Taky jsem po 5 potratech.Vždy je to stejné,mezi 5-6 týdnem začnu krvácet a tím to končí.naposled se mi to stalo teď o víkendu,jela jsem teda na pohotovost,protože jsem si říkala,že se to snad dá ještě zachránit.Čěkala jsem víc než hodinu,protože doktor byl u porodu.Přšel mladý doktor,pěkně naštvaný,jako co po něm chci.Přitom sestra už mu o mě řekla co se děje.Mě se ptal co se stalo a já mu to řekla,že jsem začla krvácet a on mi na to odpověděl,to vás je půlka města ☹ nevěděla jsem co na to říct,prostě jsem přišla nevhod.Říkal,že těhotná nejsem,na ultrazvuku těhotenství nevidí,když jsem mu popsala svoji situaci,že mám opakované potraty a co s tím,řekl,že on tady není od toho a že si mám zajít ke své doktorce.
Setkala jste se některá z vás s takovým přístupem??Měla jsem co dělat abych se nerozbrečela ☹
Přítel se mnou odmítl jít,že jede na motorky,asi vám nemusím popisovat co jsem ten den cítila.
Mám strach začít znovu,už fakt nevím jak dál,moje doktorka vždycky řekne,zkoušejte to znovu a to je vše. 😢

lendaw
29. říj 2009

AHoj holky, já mám za sebou 2 x zamlklý potrat v 8 a 9 tt (obojí tento rok). V úterý jsem byla na vyšetření dělohy a zjistili mi, že je moc malá a to způsobuje potraty. 3 měsíce musím brát hormony a potom to můžeme začít zkoušet.

pajinka111
29. říj 2009

zuzanka to je mi moc líto,jeden potrat s člověk zamává a ještě tolik,to sesnad ani nedá zvládnout a ještě takové chování doktoru,já bych brečela jak želva a možná bych mu i něco řekla no a ještě do toho přítel který nepodržel,tak tohle už je fakt hodně..hola hlavu vzhuru,seš moc silná,nech si udělat všechno možné vyšetření,po tolika potratech už by ti to měl dokteor nabídnout sám,mě ho dělaly po 2 potratech

gejbule1
29. říj 2009

Ahoj holky,taky patřím do tohoto smutného tématu.Sice už děti mám ale i tak mám za sebou už 6potratů.S druhým mužem.Nejprve 4x pak se narodila Lucinka a nyní zase 2x.Ještě bycjhom moc chtěli pro Lucinku sourozence.

majdula
autor
10. lis 2009

Jejda, nahodou jsem vystrachala tohle stare tema, co jsem kdysi uplne zoufala zakladala...

tak snad jen, neklesejte na mysli, ja jsem zarnym prikladem, ze to proste jednou dojde az do dobreho konce - po trech nezdarech mame doma naseho Radu a na ty trampoty pred tim uz vubec nevzpominam! 😵

mmmk
2. bře 2010

slunicko.lucinecka • 1d • Dnes v 10:58
Ahoj holky,
mám rok a půl starého syna a snažíme se o další dítě. Poprvé sem otěhotněla, když bylo synovi asi půl roku, bohužel v 7tt proběhl spontánní potrat s revizí, před tím nebyla potvrzena srdeční akce. Podruhé jsem otěhotněla v lednu 2010, jenže těhotenství mělo ten samý průběh, nepotvrzena srdeční akce, tentokrát nebyl vidět ani plod, v pátek mám jít na kontrolu s tím, že půjdu rovnou na revizi, ale začala sem pět velmi silně krvácet. Chci se tedy zeptat, zda může jít o nějakou genetickou chybu, pokud ano, jaká vyšetření si mám vyžádat....moje dr se k tomu staví jako k náhodě, kterou sem si já bohužel vybrala dvakrát, zvlášť, když jsem měla první těhotenství naprosto bez problémů....
Moc děkuji, pokud se k mému doazu nějak vyjádříte.

veruska007 • 1d • Dnes v 11:02
Ahoj, ja si myslim, ze je to nahoda, vzhledem k tomu, ze prvni ditko bylo bez problemu. Muze to byt vekem nebo treba i tim, ze je organismus vycerpany predchozim tehotenstvim a peci o ditko. Drzim palecky, aby to do tretice vyslo.

chaala • 2d • Dnes ve 13:16
Ahoj, může jít o náhodu, ale také nemusí. Mluvím z vlastní zkušenosti. První miminko v naprosté pohodě a velice rychle. Na druhé jsme čekali tři roky. Mezi tím jsem 2x o miminko přišla. Moje doktorka se také stále divila, že první těhu bylo v pořádku, tak proč ty další dvě ne. Nakonec nám zjistili nějaký problém v genetice, ale do třetice jsme se dočkali zdravého mimíska.
Taky Ti držím pěsti, aby se do třetice zadařilo.

strouzek • 38tt • Dnes ve 13:20
sluníčko no říct to na 100% nejde nikdy, může to být náhoda ale nemusí. znám plno případů kdy to byla náhoda, 2x někdy i 3x ten samý potrat v tom samém tt a vyšlo až 3. nebo 4. těhu, což mi potvrdil i můj tehdejší gyndař že má pacientky které potratí 3x povede se 4. dítko pak se snaží o druhé a to samé několikrát potrat a vyjde zase až několikátý pokus přitom mají za sebou všemožné vyšetření a dle všeho jsou zdravé ony i jejich partneři.
no a pak znám taky případy kdy se zjistilo že tam nějaká chyba je, nemusí to být zrovna geneticky, já mám vlastní zkušenost kdy za potrat zřejmě mohla moje špatná štítná žláza a kdyby se to nezjistilo a nezaléčilo tak bych zřejmě potratila ještě několikrát. já jsem zase měla problém že jsem měla jeden ZP v 7 tt ale pak několikrát čárky na testu a pak přišla mrcha takže vlastně tolikrát se embryo neudrželo a udrželo se fakt až jsem vyřešila tu štítnou žlázu, vyléčili nějakou bakterii na čípku a dostala jsem utroš na udržení

každopádně neboj tady na koníkovi je kupa holek co mají s tímto zkušenost několikrát a mají dneska už děti v kočárku 😉

lendaw • 13tt • Dnes ve 13:44
Sluníčko: já mám za sebou 2 potraty, obě to byla zamlklá těhu v 9 a 8tt, obě vloni. Při prvním těhu srdíčko bilo o 106, ale potom přestalo a v tom druhém se ani nerozběhlo. Teď jsem potřetí těhotná a musím zaklepat, ale zatím je vše OK...i když....v 7tt jsem začala hodně krvácet a poležela si 10 dní v nemocnici - asi hematom. Byla jsem na všech možných vyšetřeních - imuno (štítná žláza), infekce (toxoplazmoza, borelioza, listerie, chlamydie) - vše negativní. Byli jsme s manželem i na genetice, na výsledky stále čekáme. Prý se ale pravděpodobně nic nenajde. Dnes jsme byli na NT screeningu a tam Dr. říkal, že mohlo jít o poruchu srážlivosti krve, ale to by prý měla odhalit ta genetika. Snad ti tyhle inforamce budou k nečemu. Jo a od 7tt beru Utroš. Ten jsem brala i při předchozích nevydařených těhu.

dita_1
20. dub 2010

Ahoj, tak se k vám přidám
Je mi 33, děti nemám. Od dubna loňského roku mám na zebou 3. potrat,první duben2009 v 6. týdnu, druhý prosinec 2009 konec pátého týdne, třetí duben 2010 - missed ab. 8. týden, v pátek jsem byla na kyretáži.
Na ultrazvuku mi na vaječníku našli cystu. Na jednu sranu mi tvrdili, že ta cysta může být příčinou potratů, na druhou stranu i to, že mohla vzniknout v těhotenství. Když si ale vpomínám, tak mě nalevo v podbříšku pobolívá s přestávkami už roky, takže je možné že ji mám dlouho.
Slyšely jste někdy o tom, že by cysta mohla způsobovat podobné potíže?

JInak co se týče psychiky, jsem momentálně v dost hrozném stavu. Samotné těhotenství jsem snáčela taky zle - poříád jsem balancovala mezi tím, abych se nestresovala, a zároveň jsem se snažila na to neupínat. před týdnem v pátek se mi nevysvětlitelně zhoršila nálada a najednou jsem věděla, že bude zle (měla jsem to tušení od začátku, ale strašněmoc jsem se snažila, abych si to nepřipouštěla). Od úterka mě postupně přešly těhotenské příznaky, v pátek jsem se vypravila k lékaři - a ještě ten den mě čekala kyretáž.

Vůbec si nedovedu představit, co bude dál, už teď jsem si říkala, že pokud to zasenedopadne, tak to asi nezvládnu a složím se... děsí mě představa, že bych tohle ještě někdy měla prožít, připadá mi, jako by můj život byl noční můra.

Díky, že jsem se mohla vypovídat

D.

majdula
autor
21. dub 2010

Ahoj Dito, jako bych cetla o sobe. Behem jednoho roku (zari - leden - zari) taky tri potraty, z toho to treti zamlkle tehu v 9tt bylo nejhorsi, vedela jsem, ze je to spatny... Pri tom poslednim mi bylo cerstve 34, takze jak pises, nocni mura, pocit, ze uz nikdy nebude dobre... Ze uz bych to znovu nezvladla.

S odstupem vidim, ze bych to zvladla. Clovek vydrzi hodne. Nastesti to melo dobrej konec a jeste v tech 34 se mi narodil Rada 😵 V te dobe jsem ale zila v jakemsi depresivnim deliriu a rikala si, ze je to jako zly sen, proc zrovna ja...

Ale hodne mi pomohlo, ze jsem s tim "neco delala". Po druhem potratu jsem zasla do CARu (muj dr. me neposlal, musela jsem sama) a nechala si udelat veskera mozna vysetreni. Sice se nezjistilo nic, ale aspon jsem mela jistotu, ze jsem zdrava.

Urcite si zajdi k dr. a vyzadej si vysetreni na hematologii, imunologii, zoonozy a ja uz nevim co vsechno - mrkni o par stranek dopredu... A hlavne neklesej na duchu. Ja se furt utesovala aspon tim, ze vim, ze jsme oba plodni 🙂 Ted jde o to, to udrzet. A treba doktori zjisti pricinu, ktera tomu brani. A pokud nezjisti nic, aspon budes vedet, ze jsi pro to udelala vse.

Moc ti drzim palce.

dita_1
21. dub 2010

Ahoj Majdulo,

už jsem domluvená, že mě lékař odešle na genetiku a další vyšetření. Kdybych si nepřečetla tuhle diskusi, tak mě vyšetření ohledně nějakých zoonóz ani nenapadne, jen jsem si pro jistotu chtěla nechat zkontrolovat, zda nemám toxoplazmózu.
Co se imuity týče, tak mám alergie a jednou jsem měla trošku horší buněčnou imunitu (po nemoci, anavíc, to je pro otěhotnění prý dobré), ale je pravda, že trpím alergiemi.
Vzpomínám si, jak mi bylo před rokem. To jsem si alebláhověmyslela,že v době,kdy jsemměla termín, budu dávno těhotná - a ono nic, otěhotněla jsemaž v prosinci a třidny před štědrým dnem jsem potratila. Nakyretáž jsemšla až te´d, dřív aninebylo nicvidětna UZ, poprvé jsem měla HCG cca 80 (konec 5. týdne) a vůbec nerostlo... te´d jsem nazačátku 6. týdneměla hvg 6000 a stejněmi to bylo houby platné, i to, že jsemsi zaváděla utrogestan... tak aspoň vím, že v nedostatku progesteronu to nebude, když mě nezachránil ani ten..
Hlavou mi ale vrtá ta cysta - nidk předtím jsemneslyšela,že by mohla být příčinou potratů...

majdula
autor
22. dub 2010

O cyste jsem taky neslysela, ale kdo vi, opravdu si zajdi do CARu nebo k nekomu, kdo tomu fakt rozumi. "Normalni" gynekolog nic moc nevyresi, stejne te max. zase posle nekam dal, do nemocnice atd.

Ja u toho posledniho MA taky zavadela poctive Utrogestan a taky k nicemu... proste ma-li se miminko udrzet, udrzi se i bez nej, ted uz to vim. Pri poslednim tehotenstvi (coz je ted nas Rada) jsem prodelala chripku, boreliozu, mela jsem dvoji atb, do toho stresy v praci... utros jsem nebrala a presto vse bylo bez problemu.

Ty zoonozy jsou zradne, predstav si, ze mne napriklad zjistili, ze jsem prodelala v dobe potratu (coz ale jej nemuselo zpusobit) parvovirozu 😅

Jo, jeste mi chteli delat (ale pak na to nedoslo) laparoskopii a kouknout se dovnitr, zda nemam treba endometriozu, coz by mohlo branit spravnemu uhnizdeni. Urcite zajdi i na hematologii kvuli srazlivosti a taky na genetiku.

A hlavu vzhuru. Ja vim, ze mne se to mluvi, kdyz uz je to zle za mnou. Pred rokem a neco jsem taky byla zoufala a neverila v dobrej konec. Ale vedela jsem, ze to proste nevzdam. Ze tim vysetrenim udelam vsechno co muzu a dal uz je to vis maior. A taky jsem si rikala, ze dokud ovuluju (a to ty vis bezpecne, ze s tim problemy nemas 😉) tak mam sanci a budu to zkouset. Moc a moc drzim palce, ted uz bude zas jen lip, odpocivej a pomalicku se tes na novy zacatek 🙂

zofka44
23. dub 2010

Ahoj Dito, jsem na tom podobně - teď v únoru třetí potrat, pokaždé víceméně stejný průběh. Jak píše Majdula - pomáhá mi, že prostě vím, že to nevzdám a že udělám, co se dá. Kdybys chtěla poradit ohledně možných vyšetření, určitě napiš - mám už za sebou téměř vše, co se vyšetřit dá, ráda se s tebou podělím o nedobrovolně získané zkušenosti.
Majdulo, tobě přeju vše nej, ať vám chlapeček dělá jen radost, četla jsem tvůj příběh a je to pro mě naděje, že snad jednou bude lépe, i když to tak zatím nevypadá.

dita_1
24. dub 2010

Ahoj Zofko,

a jistilo se u tebe něco?
Tak nějak tuším, co všechno by se mělo abslvovat, ale vůbec nevím, v jakém pořadí, předpokládám, že by se mělo postupovat od těch nejméně náročých všetření po ta složitější, nebo ne?

Jinak by mě ještě zajímalo, může tohle být i chyba na straně partnera? Já jen, abych věděla, co všechno by si měl nechat vyšetřít (vím o genetice a spermiogramu).

Co se mě týče, nevím, jestli jsem ochotná podstoupit opravud všechno. Co jsem tak četla, tak se v polovině případů příčina neodhalí, a nezbývá, než zkoušet to dál - což mi připadá někdy až jako týrání sebe sama (četla jsem o případech, dky někdo potratil třeba 8x za sebou...).

D.

zofka44
25. dub 2010

Ahojky, Dito, poslala jsem ti IP🙂

lucy56
6. zář 2010

ahojte,mam podobny problem ako vy ,tiez som po spontannom potrate, sice prvom,ale aj tak to bol pre mna sok,babo odislo v 6tt a doktor mi povedal len ze sa to stava,neriesil ziadne vysetrenia aj ked som mu povedala ze sa o babo snazime,je sice pravda ze zatial len od juna sme sa snazili planovane,tak neviem povedal ze za par mesiacov mozem byt tehu opat,

majdula
autor
6. zář 2010

@lucy56 Lucy ono se to bohuzel opravdu stava, teprve tady na Konikovi jsem zjistila, jak strasne casto 😔 A poprve se to vazne neresi, vetsinou se nedelaji zadne testy, to teprve az kdyz se situace opakuje. Nicmene myslim, ze si o vysetreni, alespon ta zakladni, muzes pozadat. Ale v tvem pripade bych se spis pokusila co nejdrive o dalsi miminko 🙂 ono je to opravdu vetsinou jen jednou a byva to spis nahoda, nez ze by to melo nejakou vaznou pricinu, kterou je potreba lecit nebo jinak resit. Pozitivni je, ze se vam dari celkem rychle otehotnet, to je super! Po potratu v 6tt bych se vubec nebala otehotnet klidne hned - my aspon pockali pokazde max. ty tri mesice, naposledy ani to ne - a dobre to dopadlo 😉

Moc ti drzim palce!

lucy56
7. zář 2010

@majdula my sme sa ani neprestali snazit,ja som sa snazila zobrat to tak ze keby malo byt babo chore tak radsej nech prirodzene odide do nebicka, a dufam ze sa coskoro zadari a bude to bez komplikacii,ak by sa mi to stalo zas zacnem to riesit,ale tiez az tu na konikovi som zistila kolko zien ma podobnu skusenost a dost mi pomohlo ked som precitala ostatne pribehy

lulu10
13. říj 2010

zdravim vsetky, neviem ci sem este niekto pise ale bohuzial sa musim k vam pridat, cez vikend som treti krat potratila, vzdy je to v 6-7tt, a uz ma opustila vsetka nadej, neviem co dalej...

majdula
autor
13. říj 2010

@lulu10 Ahojky,
nevzdavej to, podivej se na me, taky nejdriv tri spontanni potraty bez zjevne priciny a ted mame zdraveho chlapecka a cekame bez problemu druhe miminko 🙂
Rozhodne ale po tretim potratu by se melo zacit resit, proc se to deje. Mozna ti na nic neprijdou (jako mne), mozna ale jo, je tolik moznosti - malo hormonu, imunologie, treba mas spatnou srazlivost nebo nejakou infekci... muze tam byt spousta problemu a na ty by se meli uz doktori podivat. Po tretim neuspechu uz urcite.
Co ti na to rikal tvuj dr.?

A hlavne neklesej na mysli a neboj, vsechno preboli, i kdyz to je hnusny obdobi...

lulu10
14. říj 2010

@majdula dakujem za povzbudenie ale opustil ma vsetok optimizmus a viera ze sa to este niekedy podari 😔 neviem mozno to chce len cas aby som znovu zacala verit ale teraz mam pocit ze sa to nikdy nepodari a dost sa bojim ist znovu do toho... ☹

brita
14. říj 2010

@lulu10 Lulu, velmi ma to mrzi, viem, ako sa citis, aj ked ja som to zazila iba raz - pred troma tyzdnami a bolo to pre mna hrozne. Hlavne ked normalnym sposobom otehotniet nemozem, pretoze nemam vlastne kvalitne vajicka.Toto bolo moje prve a zatial posledne tehotenstvo. ☹ Ako pise Majdula, pricin moze byt viacero alebo sa na to nikdy nepride. Ja som bola v 10 tt na kyrete, diagnoza bola anembryomola, cize neukazal sa plodik, proste tam nebol, iba prazdny plodovy vak. 😒 Mam z toho depku a neviem, ako sa s tym vyrovnat. Pytam sa, ako je to mozne, preco sa to stalo, ale odpoved neprichadza. Ani doktor na to odpovedat nevie, vraj pravdepodobne bola chyba v embryu - geneticka chyba a preto sa to to zastavilo - ale s urcitostou to nevie nikto.

Mne asi psychicky pomoze len to, ze pojdeme do toho znovu, skusime stastie. Myslim, ze inak sa s tym nevyrovnam. Je tazke radit, co pomaha, aby to clovek prekonal. Azda jedine, co nam moze pomoct, je pochopenie a moznost podelit sa so svojim zialom ludom, ktori nas chapu - cize kockam tu na konikovi. V normalnom zivote to bud nikoho nezaujima, ale to pocuvat nechce, alebo clovek nema chut o tom hovorit, resp. nenajde pochopenie ani u najblizsich.Kto to nezazil, nevie, o com hovorime. Ja ti prajem vela sil, aby si sa nevzdavala a bojovala dalej. Tak budes mat nadej, ze sa to raz predsa podarit musi. Drzim palce. 😉

zuzana110
14. říj 2010

@brita ahoj Brita. Ja som tiez raz potratila ale to som otehotnela normalne. Teraz som po KET a mam pozitivny test,len sa strasne bojim,ze sa to zopakuje. Chcem sa ta opytat: ako to u teba prebiehalo,aj si sa testovala,ake si mala HCG?

brita
14. říj 2010

@zuzana110 HCG som mala dobre, aj mi perfektne stalo rastlo, len na ultrazvuku sa stale neukazoval plodik, iba gestacny vacok a v nom zltkovy vak, ale plodik nikde. Cakali sme dva tyzdne a stale nic, az nakoniec to muselo ist vsetko von. proste to bolo prazdne. Inak je to psycho,a le existuje to, volala sa to anembryomola. ☹

adriana_dg
12. lis 2010

Ahoj.Ja som tu nova.Ja som este deti nemala.Ale moja svagrina mala 3potrati a na ten 4sa jej podarilo otehotniet.Ale nesmjes sa zrutit! Nemisli nato a bude dobre toty prajem! Tak cau 🙂

vikitino
23. únor 2011

babenky ja som po dvoch potratoch a po dvoch rokoc mi meska mrcha zajtra budem vediet cysledky HCG drzte mi palce inak som mala test negativny

dilema
27. únor 2011

@vikitino tak ako si dopadla? 🙂

vikitino
2. bře 2011

ahojte divcence no dopadla som zle HCG bolo negativne a prave dnes mi dosla mrcha tak po nej budeme skusat dalaje co mi ine ostava
@dilema