3 krát jsem potratila. Co bude dál?

majdula
24. led 2008

Ahoj holky, v pondeli jsem absolvovala dalsi revizi. Byl to muj uz treti spontanni potrat a druha revize. Na rozdil od minule to beru tak nejak stoicky, nehroutim se a jsem rada ze se konecne bude neco dit a doktori si me (mozna) konecne zacnou vsimat. Pry me poslou na genetiku.
Potratil nekdo z vas dvakrat nebo vicekrat? A zjistilo se proc? Mne se totiz zda, ze kdyz potratite poprve, nikdo si vas nevsima a bere se to jako statisticka chyba. Nevim co se bude dit dal, co se v techhle pripadech vysetruje a kde... no vlastne jsem z toho docela zoufala, takze tak docela v klidu nejsem 😅
Moc dekuju za jakoukoliv radu, protoze ted fakt nevim co dal.

majdula
autor
10. zář 2008

Luci, tos me potesila. Mela jsem strach, ze pri revizi u zamlkleho je zasah vetsi. U tech spontannich jsem odkrvacela vlastne vse sama a jen me docistovali, takze myslim ze mi i mene roztahovali delozni hrdlo, jestli vis jak to myslim. Ale jestli je kyretaz jako kyrataz, tak je to dobre. Po trech mesicih to zkusime znovu.

Vysetreni mame vsechna hotova uz od druheho potratu, Leidenskou mutaci nemam, delali mi genetiku, hormonalni profil a zoonozy, vse OK az na zvysene protilatky na parvovirus, ktery mohl zpusobit jeden z tech prvnich potratu. Ted uz to roli urcite nehraje. Jinak je vse v poradku. Az na tu imunologii, vyptam se na to sve dr. jeste pred revizi. Co jsem cetla, pry se to dela jen v Praze a objednavaji strasne dlouho dopredu, coz je naprd, kdyz protilatky proti embryu pretrvavaji v tele jen mesic, ze?

Gratuluji k holcicce, to je opravdovej dar po vsem co sis musela prozit!

majdula
autor
10. zář 2008

Jo Luci jinak to byl poprve a podruhe 6-7 tyden, ted je to 9tt a nemame srdicko, takze... ☹

Tynko, to se divim zes to do toho 11tt vydrzela, ale jestlis porad verila ze to bude dobry... ja praveze tise doufam, ze treba do toho uterka potratim samovolne, ale myslim ze jestli se to nevyviji, do toho do sebe peru silne davky Utrogestanu, tak ze to samo nepujde. Revize me ceka kazdopadne. Jak rikas, je to opravdu jen nahoda, ze se seslo spatne vajicko a spermie, nebo ze se to od zacatku spatne vyvijelo... presne to mi rikala i moje dr. Duvod to nema, je to loterie. Pry maji pripady habitualniho potraceni, kdy teprve po 6-7 bezduvodnych potratech holka miminko donosi.

Rh mame oba +, v tom to neni, mozna fakt ta imunologie neco napovi, uvidime. Myslim ze srdicko bude, jestli se citis tehotne, tak nemas proc mit strach 🙂 Ja od zacatku mela nizky hodnoty hcg, slaby test, zadny priznaky, bylo to divny. Dnes jsem byla na UTZ a vsechny holky co byly v cekarne prede mnou odchazely s usmevem, v naproste vetsine pripadu je to fakt dobry!

majdula
autor
10. zář 2008

Mahu tobe take gratuluju, je krasny videt ze jsou miminka u tech kteri si tolik vytrpeli! Ne ze by si je ostatni zaslouzili min, ale... kolikrat vidim jak si lidi deti nevazi a nechapu ani, proc je vlastne maji ☹

jitie
10. zář 2008

ahoj majdul a ostatní,
já mám zasebou 2x potrat, jedne zamlklé těhotenství s revizí a jeden chemický, čili samovolný bez revize... můj dr mě poslal do Prahy do Gennetu na vyšetření.
majdul revize je 5min výkon, používají něco jako "vysavač", kterým vysají zbytky..dostaneš asi hodinovou narkózu.

majdula
autor
10. zář 2008

Jiti, ja vim, uz jsem revizi 2x prosla, akorat jsem myslela ze pri zamlklem tehu se deloha musi cistit vic, nez kdyz odejde vse samo krvacenim.
Jinak ta narkoza mi pripadala i kratsi, tak 10-20 minut, pak jsem teda jeste dospavala a musim rict ze ta narkoza byla moc prijemna, probouzela jsem se jakoby do uplne novyho sveta s pocitem, ze ted teda zacneme znovu 😵

jitie
10. zář 2008

majdul, já měla teda delší, a když jsem se probudila,tak jsem brečela jak malá holka ☹

rintintyna
10. zář 2008

no já sice byla už se vším smířená, ale jak jsem se probouzela, tak jsem taky zjistila, že brečím, ale hned jak jsem si to uvědomila, tak jsem přestala. Asi pracovalo podvědomí ☹

majdula
autor
10. zář 2008

Poprve jsem taky brecela, strasne. Ale podruhe uz ne. Asi jsem divna, ale fakt mi pripadalo ze tim momentem zaciname uplne od zacatku a ze to priste urcite dobre dopadne (haha ☹ ). Brecela jsem hlavne pred zakrokem, to jsem porad jeste mela pocit ze se to prece da zachranit, ze to neni mozny, ze je to nespravedlivy, ze se stane zazrak... pak uz nebylo co resit a jakoby se mi ulevilo. Tak verim ze ted to bude taky tak. Jeste me ceka nekolik dni do toho uterka, doufam ze se nesesypu.

silvia79
10. zář 2008

Ahoj Majdula, som tu nová tiež čerstvo po potrate v 11tt. Trebalo by poriadne vyšetrenie. Moja mama je rh+ a otec rh- a keď čakali bábo - chlapca tak stále potratila. Raz v 3 mesiaci, raz v 5 mesiaci a raz v 7 mesiaci.
My sme sa z bábetka tešili veľmi, konečne po 6 rokoch sa nám podarilo otehotnieť a bohužiaľ to skončilo zle. A ešte nestačí potrat. ale výsledky hystológie sú zlé, lebo to bola už mola hydatidosa, teraz chodím týždenne na hcg a usg. Musíme počkať 1/2 roka a až potom sa môžeme pokúšať zas, ale iba ak budú dobré výsledky. Ak hodnota hcg bude stúpať musím ísť na ďalší zákrok. Drž sa bude to ok. 🙂

lucies
10. zář 2008

Majdulo, já to měla hodně podobně jako Ty - 2x spontálně 6-7tt a 2x zamlkle později (10 a 11tt). Rozhodně si vynuť tu imunitu, protože první potrat mohla být náhoda, která spustí alergii...
Měla jsem problémy s BI, štítnou žlázou a ještě srážlivostí krve Když jsem otěhotněla poprvé (po IUI), brala jsem jen léky na štítnou žlázu. Bohužel v 11tt jsme o mimi přišli (zamlklo). Podezření bylo na BI, ale bohužel v Podolí měli termín až za 6 měsíců (do telefonu mi řekli, že to zjistí jen do 1 měsíce od potratu a přesto mě objednali až za takovou dobu). Výsledky ukázaly protilátky proti spermiím... Pak přišlo další těhu a v 6tt zase potrat. To už v Podolí řekli, ať přijdu hned. Ukázalo se, že se protilátky proti spermiím obrátily proti embryu. Následovaly 3 měsíce Prednisonu. Pak další těhu a další potrat. Opět BI. Pak jsem zase brala 3 měsíce a další 3 měsíce, až z toho byly skoro 2 roky. U Apolináře v CARu nám nabídli, jestli nechceme využít jejich imunoložku. Byla jsem dost skeptická, přeci jen je plný internet informací, že je imuno jen v Podolí a Plzni. Nicméně tonoucí se stébla chytá. Hned další týden jsme šli k doktorce Malíčkové. Hned mi nabrali krev a za týden byly výsledky - v pořádku. Navrhla na 3 měsíce vysadit Prednison, aby viděla, jestli je opravdu OK nebo jen zkreslený výsledek po Prednisonu. Uvítala jsem to, protože už jsem měla i docela dost nežádoucích účinků. Po třech měsících výsledky šílené, tak mi zvýšila dávku a během měsíce ji začala ubírat. Za další měsíc jsem otěhotněla. Nebýt doktorky Malíčkové, jsem si jista, že stále přešlapujeme na místě.
Kontakt na doktorku Malíčkovou je 224966637. Určitě ji zavolej, věřím, že Te vezme. Je neuveritelně lidská a hlavně odborník. Na rozdíl od Podolí nebylo potreba manzela sperma, protože kupují nějaké směsi ze zahranici Delaji trochu jine testy, ale v podstate se dostanou k tomu samemu vysledku...

vika34
11. zář 2008

ahojte kočky,najprv som si prečítala všetky vaše príspevky a pripájam sa aj ja.MôJ príbeh je tiež dosť komplikovaný.Práve som 7 raz tehotná v 9tt a doktor mi oznámil,že mimi nerastie v 6tt sa prestalo vyvíjať ,akcia srdiečka ani nezačala,tak čakám po vysadení utrogestanu,že to odkrvácam.Som po 4 spontánnych potratoch v cca 7tt,jednom úspešnom pôrode,jednom mimomater.tehot. s odstráneným vajcovodom a toto tehotenstvo som mala cez IVF,lebo mi bolo odporučené,po všetkých negatívnych vyšetreniach imuno,hematol.endokrin.,genetike,že mi musia urobiť predimplantačnú genetiku embryí,tak som to podstúpila.Vložili mi dve embryá geneticky o.k.,a jedno sa uchytilo ale od začiatku som toto tehotenstvo cítila ináč,vlastne nijako,skoro žiadne príznaky a pred 2 tt ma prestali ešte aj prsia bolieť,takže už som bola úplne bez príznakov.Som bola z toho totálne zdrvená,lebo som tomuto strašne verila a momentálne sa musím sústrediť na to ,aby som sa dala do poriadku a skúšala znovu.Mám ešte zamrazené 3 embrya a aj ked to nevyšlo asi to budem musieť podstúpiť znovu,mám už dosť rokov a umelé robia iba do dovršnia 39 roku a kedže to predimplan.genetiku si musíme hradiť sami/44000/,tak chceme vyčerpať všetky hradené cykly,aspoň zatiaľ sme s manželom tak hovoriliu.Uvidím koľko mi ostane energie ☹ pri prípadných dalších neúspechoch

majdula
autor
13. zář 2008

Ahoj Vika,
uz neni vubec zadna nadeje? Kdy mas jit na revizi? Nebo ti rekli ze mas vysadit utrogestan?

Ja jsem ho ve ctvrtek prestala brat a slo to rychle, hned ten den jsem zacala spinit, vecer krvacet a v noci jsem potratila, takze rano jsme jeli do nemocnice na revizi, i kdyz jsem na ni byla puvodne objednana az na utery (porad jsem malinko doufala ze by srdicko mohlo naskocit...). Dnes me pustili, citim se dobre, urcite nebudeme cekat pul roku na dalsi pokus. I kdyz energie na dalsi snazeni popravde ted moc nemam :(

Ale dorazilo me co pises. Pocitala jsem totiz s tim, ze absolvuji to co ty - ze po trech bezduvodnych potratech pujdu radeji IVF, aby se vyloucilo ze je embryo od zacatku poskozene... ale jak vidim, tak ani to nezaruci, ze tehu bude prosperovat. Je to sileny, myslela jsem ze tohle je jistota, ze se vyeliminuji spatna vajicka nebo spatne zahnizdeni... ale vidim ze jiste neni nic.

vika34
13. zář 2008

ahoj majdula,vysadila som utrodestan a zašala krvácať,neviem či už som potratila,išli zo mňa aj väčšie kusy aj nejaké bolesti,ale všetko v rámci normy. V stredu idem na kontrolu a tam sa rozhodne či pôjdem na reviziu,alebo nie.Čo sa týka tej predimpl.genetiky,tiež sme tomu dávali veľké šance.Už neviem čomu veriť.Budem mať konzultáciu s embriologičkou a chcem vyzistiť všetky možné dôvody ,nie iba ,že sa to stáva,lebo asi keby som nedonosila moju dcéru úplne v pohode,neviem či by som mala silu každý rok potratiť a znovu sa do toho pustiť,ale takto si hovorím,že ked sa to podarilo raz ,tak možno aj druhý raz.Smutné na tomto všetkom je,že to stálo veľa peňazí a bez záruky,človek chce iba dieťa a pomaly ,aby si bral pôžičku,a hlavne ,že ti prepláca poisťovňa tri cykly,ale aj tak ťa to vyjde od 20000-300000 Skk.Ale ked sa dám dokopy skúsime ešte vsadiť tie čo máme zmrazené a uvidíme.Mne vždy hovorili ,že stačia tri mesiace na zotavenie po revízii a ja som skorej ako o rok nikdy neotehotnela a po tom čo som mala to mimomatern. som prirodzene už neotehotnela/to bolo v júli 2006/Takže prajem nám obom a taktiež všetkým ostatným,ktoré majú tiež podobné osudy veľa síl do dalšieho boja.Ozvi sa keby ti lekári odporučili nejaké špecialne vyšetrenie aj ked myslím ,že ja som už absolvovala asi všetky.

majdula
autor
18. zář 2008

Ahoj holky, mam dotazek, za jak dlouho jste byly po revizi fit?

Ja jsem na ni byla minuly ctvrtek, tj. pred 6 dny, dnes jsem dobrala ATB. Porad spinim, obcas krvacim, ale tedy jen trosku, bricho me boli docela dost, zvlast kdyz chodim. Na kontrolu mam ale jit az v utery. Je to OK?

Minule jsem totiz spinila snad dva dny a pak to preslo a byla jsem fakt rychle zregenerovana, ted se z toho nejak nemuzu vyhrabat, i kdyz psychicky to snasim mnohem lip. Ale to telo je naky spatny... Je fakt ze ted to byl 10tt, predtim jen sedmej... muze to byt tim?

dadunka
18. zář 2008

Ahoj Majdo, jsem ráda, že tě vidím 🙂 Já pořád bud lehce krvácím nebo špiním, střídá se to, ale břicho mě nebolí, motá se mi občas hlava, antibiotika mi nedali. Zítra si jdu ukončit neschopnost a možná už budou výsledky z té histologie. Doktorka tě chce kontrolovat na koze? Mě prý až po 6ti nedělí, je to normální??? 😕 Máš pořád u jména těhu týdny 😔

vika34
18. zář 2008

ahojte,tak ja som bola na kontrolnom sone,dr zkonštatoval,že asi nebudem musieť ísť na kyret,včera a dnes mi pichli na stiahnutie maternice injekcie zajtra idem znovu na UTZ tak dúfam,že to bolo o.k.,už som prestala krvácať a po tých injekciách sa to znovu spustilo,ale to je dobré,tak snád po víkende to prejde 😔

majdula
autor
18. zář 2008

Zapomnela jsem si to zmenit, uz tam bylo 11tt... ach jo.

Dadunko, tak to mas dobre, ja bych sla taky mezi lidi, ale porad je mi nedobre, na kontrolu jdu az v utery a do te doby zustanu jeste doma. Mota se mi hlava a krvacim a nedovedu si predstavit ty fofry v praci. Urcite me dr. bude kontrolovat, minule a predminule jsem musela take na prohlidku. Asi je to lepsi, kdyz te i prohmata kvuli bolestivosti a pripadnemu zanetu, myslim...

Vika, tak ty jsi ani nebyla na cisteni? Mozna je to dobre, kdyz se to obeslo bez toho. Prece jen je to zakrok do organismu. Urcite se z toho zotavis driv nez my po revizi. Co bude dal? Kdy muzete zacit znovu a pujdete zase na IVF? Promin ze se tak vyptavam, ale take o tom uvazuju, tentokrat uz nechci riskovat dalsi nepodarene tehu jen proto, ze se nahodou zase uchyti spatne vajicko...

dadunka
18. zář 2008

Ahoj Vika, já tady žasnu, my jsme snad 100 let za opicema, já nemám ani ATB, ani mi nepíchli nic na stažení dělohy (leda mi dali čípek na roztažení hrdla) a ani mě nehodlají kontrolovat dřív než po 6ti nedělí. Trochu mě to děsí.
Majdo, to je jasný, jestli ti není úplně dobře buď doma, já ale zase musím mezi lidi, zdá se mi, že se tady doma moje psychický stavy spíš horší. My chceme zkusit ještě půl roku přirozeně. Ale vzhledem k tomu, že už se snažíme 3.rok, tak to taky nechci zkoušet donekonečna. Majdo a myslíš, že při IVF poznají, že vajíčko nebo spermi nejsou vadné a uchytí se dobře? 😨

vika34
18. zář 2008

ahojte,ja som bola teraz 7 raz tehotná,a na IVF som išla kôli tomu ,že mi robili predimplantačné vyšetrenie embryí kvôli potratom a bohužiaľ aj tak som potratila,takže teraz asi pôjdeme na KET,lebo IVF s tým gen.vyš.stojí strašne veľa peňazí aj ked mi ešte poisťovňa preplácala./80000 Skk/Takže máme 3 zamrazené embrya,tak asi skúsime tak

majdula
autor
18. zář 2008

Dadunko neboj, doktori vedi co delaji, kdyby bylo potreba, tak ti urcite neco daji... mne dali ATB pokazde, pry pro jistotu, ale nadsena nejsem, cpat to do sebe bezduvodne taky neni zrovna dobre. Ale delam co mi reknou :( A pokazde mi po revizi pichli injekci na zavinuti delohy. Ale asi jsi byla v poradku, tak ti nic nedavali. Bud jedine rada, dulezite je ze se citis dobre.

S tim IVF nevim, na vse se vyptam na te kontrole... on totiz u nas neni zadny zjistitelny problem, snad jen ze se jak na potvoru trikrat oplodnilo spatne vajicko a tomu by se dalo vyhnout tou predimplantacni diagnostikou embrya o ktere pise Vika... aspon doufam. Ale myslela jsem prave, ze kdyz se vyberou opravdu dobra vajicka a spermie, ze to vyjde, a jak vidim tak ani to neni jistota. Tak fakt nevim co dal... Hrozne rada bych to zkusila jeste prirozene, protoze nam to jde skoro hned (a taky nas to bavi 🙂)

vika34
18. zář 2008

ked vám to ide skoro hned,tak fajn,ja som na každom tehotenstve makala vždy aspoň rok 😀 a už ma tlačí vek tak sme skúsili ti IVF,bohužiaľ 😠

selmicka
19. zář 2008

ahoj majdul
ja som po 2 kyret (teraz pred 6 dňami, po spontánnom tehot), stále cítim podbruško a sem tam ešte krvácam, ale je to v pohode, ani nemusím ísť na kontrolu, po prvom som musela...
to IVF má výhodu v tom, že ti odoberú viac vajíčok, čiže sa viacej z nich hneď oplodní, ale nikto nezaručí a nevyberie správe spermie (geneticky)
nám na genetike spermi zistili že máme 2-3 násobńe poškodené spermie, nedá sa to liečiť, takže treba čakať kým sa zdravá spermia rozhodne oplodniť vajíčko
my sme boli na IVF už 2x, vložené vajíčka sa prestali vyvíjať (asi bol znovu zlý genetický základ), dokonca 2 vajíčka ktoré mi nevložili do maternice sa prestali vyvíjať, takže sa ani nemrazili...
doporučujú nám IVF ICSI+PIGD, ale ani tam sa nezistia všetky genetické poruchy, takže ani vtedy sa vajíčko nemusí ďalej správne vyvíjať a stojí to strašne veľa peňazí

asi ešte pôjdem na nejaké vyšetrenie či nevytváram protilátky proti oplodnenému vajíčku

majdula
autor
23. zář 2008

Ahojky,

dnes jsem byla na kontrole, jsem v poradku a snazit se muzeme uz za dva mesice. Pravdepodobne to zkusime jeste sami, bez IVF. Uvidime.

Jinak jsem zjistila, ze imunologii uz mi delali (ani jsem o tom nevedela? 😕 ) a dopadla dobre, zadne PL proti trofoblastu apod... uz moc dalsich vysetreni co by se daly udelat neni. Jedine hematologie - tam se objednam co nejdrive. A pak mozna hysteroskopie. Nevite holky co to obnasi? Delali vam to nekdy?
Pry to odhali pripadnou prepazku nebo srusty... ale doktorce se to stejne moc nezda, po trech revizich by na to pravdepodobne davno prisli sami, takze je to mozna zbytecne vysetreni.

dadunka
24. zář 2008

Čau Majdo,

to je fajn, že kontrola dopadla dobře, já už dva dny ani nešpiním, jen se koupu v heřmánku, mám nějaký výtok.
No mě taky dělali imuno v tom Podolí, ale to jsme ještě byli ve fázi snažení, taky tam zjistili, že protilátky proti trofoblastu nemám, ale teď jsem se dozvěděla, že tyto protilátky se dají vysledovat jen do 6 neděl po potratu, takže tam jedeme znovu a nechápu, jak to teda mohli dělat předtím.
Při té hysteroskopii se ti kouknou do dělohy, jak vypadá, zda tam nejsou přepážky, jak vypadá sliznice a tak, dělá se to při celkové narkóze.
Na té hematologii zjistí co? Jinak já už vím, že viry CMV a EBV mám ok a čekám na výsledky toxoplazmózy.
A děloha z RVF je opět v AVF 😅

majdula
autor
24. zář 2008

Ahoj Dadunko,
doufam ze uz se citis dobre, uz chodis do prace? Ja uz taky nespinim, jen me boli porad bricho, ale pry je to z tech antibiotik 😖
Tim ze mi uz delali imuno me docela zaskocili, ale kdyz to rikaji, tak asi jo. Je fakt ze tehdy na vsech tech odberech jsme byli docela brzy po potratu.
Na hematologii jsem se prave ted objednala, jdu tam pristi tyden, tak jsem zvedava co to obnasi. Pak napisu, co tam vsechno zkoumaj.
No a s tou hysteroskopii se pry teprve uvidi; co se tyce prepazek, ty asi nemam, pac by to zjistili behem tech tri revizi co uz se mi v deloze stourali 😅 ale pry mi snad vezmou vzorek sliznice na obsah hormonu... ufff. Ale co by clovek neudelal. Jinak totiz dr. rikala ze uz fakt neni co vic vysetrovat ☹
Jo a s tou obracenou delohou, myslis ze v tak casnym tehu se nam obratila dopredu? Ja jsem myslela ze tak brzicko zustava furt vzadu a narovnava se az kdyz je mimco vetsi.

majdula
autor
24. zář 2008

Pockej, blbnu, RVF je dozadu... takze ji ted mas dopredu, jo? 😲

vika34
24. zář 2008

ahojte,dokedy ste špinily po spontánnom potrate?Nerobili mi kyretáž ale už cez týždeň iba špiním a začína ma to dosť obťažovať 😠

jana.jaro
24. zář 2008

ahoj vika,mám po spontálním potr. a trvalo to zhruba tak 4 dny,stejně jak mrcha,dokt. mě potom něco píchla na stažení dělohy,to jsem měla ještě špinit pokud by tam něco ještě zůstalo,ale už to bylo dobrý.

vika34
24. zář 2008

ved práve,že mne pichali 3 injekcie ,posledná minulý piatok a ešte stále špiním 😠

helicek
25. zář 2008

ahoj holky, chodím na koníka, ale tohle téma se mě bohužel týká. Doktorka u mě našla tři váčky, poslala mě okamžitě k Apolináři a tam mi v pondělí řekli, že je to bez vývinu, ale dají tomu ještě do pátku, což je zítra, šanci. Bojím se, je to první revize, která mě čeká a ronvou tří. Ach jo, při tom příznaky těhu mám stále, bolení a pnutí v prsou, zvětšená prsa, pocit na zvracení skoro celý den. Mám strach, budou ještě před zákrokem dělat vyšetření ultrazvukem, aby měli jistotu, že něco nepřehlídli a pak jdu na sál.