3 krát jsem potratila. Co bude dál?

majdula
24. led 2008

Ahoj holky, v pondeli jsem absolvovala dalsi revizi. Byl to muj uz treti spontanni potrat a druha revize. Na rozdil od minule to beru tak nejak stoicky, nehroutim se a jsem rada ze se konecne bude neco dit a doktori si me (mozna) konecne zacnou vsimat. Pry me poslou na genetiku.
Potratil nekdo z vas dvakrat nebo vicekrat? A zjistilo se proc? Mne se totiz zda, ze kdyz potratite poprve, nikdo si vas nevsima a bere se to jako statisticka chyba. Nevim co se bude dit dal, co se v techhle pripadech vysetruje a kde... no vlastne jsem z toho docela zoufala, takze tak docela v klidu nejsem 😅
Moc dekuju za jakoukoliv radu, protoze ted fakt nevim co dal.

nelynka
31. kvě 2008

mili, ziadanku si pytaj u gynekologa, ale neviem ako na slovensku kde sa to vsade robi, ale myslim ze nie v kazdom meste...to ti bude vediet lepsie povedat gynekolog..
s tou genetikou a hemtologiou neviem..ale viem ze genetika sa robi az ked planujete nejake to IVF alebo vam IVF nevyslo..nam ju tiez doporucovali z dvovodu, ze manzel mal rakovinu a ma slabe spermie..trosku mi uslo, aky mate problem??

nelynka
31. kvě 2008

uz viem, ty si mala tie potraty..neviem s tou genetikou, to asi nebude potrebne nateraz..a hematologia neviem..tlac na tvojho gynekologa, nech ta posle na vysetrenia preco sa to u teba deje...havne tu imunologiu...

mili1
31. kvě 2008

Ďakujem pekne nelynka. Si zlatá. Ja som mala už pred rokom jeden sp. potrat.V dec. som bola na laparosk.diagnostickej, bolo všetko o.k. Potom som otehotnela ale v 8 tt. - zamlknutý potrat. Vraj sa to stáva, ale ja som už začala pátrať, kde ešte ísť. Mám aj stres. zamestnanie možno je to aj tým , no možno nie, ale radšej chcem ísť. Je to ťažké. Rok som čakala kým som otehotnela, a potom ak sa človek teší, ....
A ty? Máš ten istý problém?

nelynka
31. kvě 2008

mili viem neboj..viem ako sa citis...radsej naozaj tlac na gyndosa, lebo tolko potratov nie je normalne...a pokial ta bude odmietat, tak sa kludne nahlas do nejakeho centra asistovanej reprodukcie a tam sa vas uz ujmu..
my to mame trosku komplikovanejsie,otehotnela som aj prirodzene, 2krat, ale do 2 tyzdnov babo odislo, lekarom som to mala potvrdene len raz a druhy krat len test...potom sme sli na to IVF ale neuspesne, tak som povedala ze predtym ako pojdem zase tak si necham urobit tu imunologiu, aby som vedela ze tam nepojdem zase "zbytocne" vyhodit peniaze...aby som si bola ista ze nebudeme skusat stale dokola a nic, ale pokail tam nieco bude, takto budu riesit a daju na to pozor..
pozeram ze si kosicanka, tak v Ke mas hned niekolko takych centier..keby nahodou..inak aj moj manzel je kosican 😀

mili1
31. kvě 2008

Ďakujem nelynka na info. My sme už boli v jednom centre v ke . Porobili nám všetky vyšetrenia. Vraj je vš. o.k. Manžel nemá až také dobré spermie. Ale je tam sanca na spon. oteh. čo sa mi aj potvrdilo.
Chcem sa spýtať na tú imunologiu pojde aj manžel? Ak by bolo niečo zle dá sa to liečiť? čo sa tam zisťuje?
Nejako sa do toho nevyznám.

nelynka
31. kvě 2008

mili s tou imunologiou neviem, len v pondelok tam budem volat a neviem ci ma ist aj manzel..viem ze by mi mali brat krv a asi aj nejaky vyter a co som citala tak asi by mal ist aj manzel na spermiogram, ale to asi bude zbyocne lebo nam sa vajicka oplodnili, takze v spermiach chyba nebude..len asi ci nemam vytvorene nejake protilatky aby sa vajicko neuchytilo, respektive neudrzalo alebo take nieco..dam ti potom vediet ked budem vedet co sa tam deje.. 😉

mili1
1. čer 2008

Dobre nelynka. Potom mi daj vedieť. Ja budem tiež volať doktorovi a uvidím čo mi povie.Manžel spermiogram má urobený , mne v centre brali aj krv na protilátky - nič mi nezistili tak neviem, ale určite pojdem všade kde ešte treba. Môžem sa ťa psýtať? Ty máš kolko rokov? Si Slovenka,? a vidím bývaš bývaš v Prahe.

nelynka
1. čer 2008

mili za par mesiacov budem mat 21 😀
som slovenka, od Revucej a manzel je Kosican..a zijeme v Prahe a asi tu aj nejaky cas este zostaneme..manzel sa v najblizsej dobe nechce vratit, a mne nezostava asi nic ine 😝

ratatooy
1. čer 2008

ahoj nelynka.jsi tu?včera jsem musela odejít už jsem ti neodepsala.laparku mi dělali kvůli mimoděl.těhu.odebrali mi vejcovod.jinak když bych tohle nepočítala tak se snažíme už desátý měsíc.ale pořád si říkám když to šlo tak to musí jít zas.vajíčko se normálně usadilo akorát díky srůstům nemohlo do dělohy.těd už vím proč mi všichni říkali jako holce nesed na studený zemi nenoš krátký věci v zimě kvůli zádům a já si myslela něco o pr.... těd to mám za vyučenou.

mili1
1. čer 2008

Tak to si ešte mladá, máš kopa času, ja už mám 30 nemám už veľa času , v 21 som na to ešte ani nemyslela, keby som tak bola vedela. Ja pochádzam od teba neďaleko - Rv. určite vieš kde to je.

nelynka
1. čer 2008

ratatooy, tak to ti nezavidim, ale zase mas po laparke, a myslim, ze 5 meisacov odvtedy je uz dost dlha doba aby ste to mohli skusat...ako som ti pisala, ziadaj si nejake vysetrenia, neuspokoj sa so spermiogramom a krvov,..jej to malo...

mili jasne ze viem kde je Roznava...sak to je nejakych 40km odomna 😀
ja viem, kazdy hovori, ze som este mlada, ale ja sa vobec na ten vek necitim..citim, ze radsej zacnem teraz a aj ked budem mat problemy tak mam stale kopu casu to riesit ako v 35 si uvedomit ze chcem dieta a mat len minuty...a hlavne ked teraz vidim, kolko zien je takych ze maju s tym problemy, chcem to babo teraz este viac...mam skveleho manzela, co viac mi treba? 😀 😀
a pochadzas priamo z RV?

mili1
1. čer 2008

Áno som priamo z Rv. Ináč máš pravdu je to tak ako hovoríš. Ale predsa si na tom oveľa lepšie než ja. Ja na to myslím už dlhšie, kým sa to podarí, a potom problémy, to som si ani vo sne nemyslela aké to bude. Dúfam ale že raz sa dočkám, ani mne už viac ku šťastiu netreba len to babätko - je to pre mňa teraz najdôležitejšie.Veľmi by som chcela.....

nelynka
1. čer 2008

mili to ti verim, neboj, vsetko dobre dopadne..vidis ze nemas problem vajko oplodnit, len udrzat..popripade, ked tak v centre ti trosku pomozu, hoci by ste isli len na inseminaciu..a ked zostanes tehu, tak daju na teba pozor, nasadia ti tabletky na udrzanie vajka a budes mat naaadherne miminkoo...a kde v KE byvas?

mili1
1. čer 2008

Diky za povzbudenie, si zlatulinká, keby si mala pravdu.Nelynka ja pochádzam aj bývam v Rv. Veľmi som to tu nechcela písať, mám veľa známych. Vieš ako to chodí. Stále sa nám vypytujú či nechceme bábo a ja už neviem čo povedať, nechcem to každému vešať na hlavu čo a ako. No čo to neprežili nemajú o tom ani potuchy.....
Ty bývaš priamo v Prahe. Mám tam tiež kamošku, ktorá tam aj býva aj pracuje.

martina1278
1. čer 2008

ahoj dievcata... tak ja som tiez po potrate uz asi rok to bude a dohromadz 5 rokov co sa snazime otehotniet

martina1278
1. čer 2008

akurat to tietatko sa vobec nevytvorilo.... vytvorili sa len 2 tie vaky ... neviem ako sa to vola po slov ensky v ktorych malo byt babo--.... ale boli prazdne ☹ nemate niekto s tym skusenosti? neviete ako sa to stalo?

nelynka
1. čer 2008

mili ano byvam priamo v prahe ale dufam ze coskoro nam vyjde ta hypo a ideme do domceku, strasne sa uz na to tesim, pre mna su muky byvat v cinzaku...vyrastala som na dedine... ☹

lauritka
2. čer 2008

martina ta diagnoza sa vola anembryomola. na sto percent sa to da potvrdit po kyretazi vysetrenim na histologii... rastie len vacok, ale plodik tam nie je. ja som na to mala podozrenie tiez. ale potom to boll nakoniec missed abort. tie moly mozu byt zakerne. ☹

mili1
2. čer 2008

Ahoj Nelynka. Tak to ti verím že si rada, že pojdete dodmčeku, ani ja by som nevydržala v činžiaku.
Aj ja som bývala na dedine. Ak budš vedieť niečo ohľadom tých vešetrení napíš.Pa pa

Lauritka, ty si mi minule radila v nejakej téme, vidím, že bábo je už na ceste. Gratulujem vám 🙂 🙂 🙂

lauritka
2. čer 2008

mili dakujem 🤐

mili1
2. čer 2008

Lauritka ty si priamo z Ke? Neviem, či nevieš náhodou poradiť aké vyšetrenia absolvovať po dvoch mis.ab.?
Stačí tá imunologia? Alebo je potrebná aj genetika a hematologia? Ďakujem.

lauritka
2. čer 2008

mili ak nemate v rodine nejake geneticke choroby, tak by som si dala urobit zatial len imuno a odber na trombofilne mutacie.

mili1
2. čer 2008

Nie Lauritka nemáme - už sme rozmýšlali nad tým. Ten odber na tromb. mutacie tie kde robia? na akom oddelení? Ďakujem ti lauri.

lauritka
2. čer 2008

mili spytaj sa u svojho gynekologa..mne to robil on . ak ti nezistia nic, tak by bolo dobre ist na zopar masazi dat dokopy chrbticu, odlbokovat si cakry .. 😉 a potom nejake vitaminky na posilnenie imunity...

mili1
2. čer 2008

Dobre. Diky. Vitaminy beriem stále - E, ac. fol. ešte nejaké treba? nezvyknem byť vôbec chorá, ani v zime málokedy . - možno aj tie masáže skúsim - ešte ak by si niečo vedela môžeš mi poradiť. ďakujemmmmmm.
Vidím , že máš zajtra UZV - tak nech všetko dobre dopadne.. ....Držím palce. 😉 😉 potom napíš...

majdula
autor
10. zář 2008

Nikdy me nenapadlo ze budu obnovovat tohle tema, ale co se da delat. Vypada to ze nas to potkalo potreti, dvakrat to bylo spontanne, tedka je to zamlkle. V utery jsem objednana na revizi. Abych do te doby nezcvokla, zacinam premyslet co podnikneme dal, aby se to priste fakt uz neopakovalo.

Vubec nemam zkusenosti se zamlklym tehu, vite proc se to stava? Jak pak probiha revize, asi to bude brutalnejsi bez vycisteni po spontannim potratu, ze? Za jak dlouho muzem zkusit dalsi kolo?

lucies
10. zář 2008

Ahoj Majdulo, bohužel jsi nenapsala, v kterých týdnech jsi potratila předtím, ale pokud je to do 12tt, tak se to prostě může stát... Já měla 2x samovolný a 2x zamlklý potrat a 2x byla nutná kyretáž. Jeden zamlklý nakonec odešel sám, ale to musí zhodnotit gynekolog... Důvod Ti nikdo není schopen říci, dokonce ani tehdy, kdy se najde nějaký problém. Jednou to může způsobit to, podruhé něco jiného. U nás byl problém (páte těhotenství dopadlo již dobře - mám doma tříměsíční holčičku 🙂 ) ve dvou věcech. Nejdříve našli problémy s imunitou (tvořila jsem protilátky proti embryu). Když si najdeš podle mého profilu příspěvky, tak popisuji celou peripetii do podrobna. A když se podařilo ošetřit tohle, tak se ukázalo, že mám ještě Leidenskou mutaci (porucha srážlivosti). Bohužel nás to stálo 4 nenarozená miminka... Na druhou stranu to za ten poklad, přinést si domu malou, stálo. Byla to zkrátka cena za to, aby se ona mohla narodit. Před dvaceti lety bychom neměli šanci... Celé těhotenství jsem si musela píchat Fraxiparin na ředění krve a do 16tt jsem brala Prednison. Rozhodně teď trvej na tom, aby Tě lékař poslal na genetiku a objednej se na imunologii (také najdeš podrobnější "návod" a zkušenosti. Jinak držím pěsti do dalšího boje a neboj, sílu v sobě zase najdeš, i když budeš mít třeba pocit, že už nemůžeš bojovat dál. Drž se!

lucies
10. zář 2008

Ještě dodatek: revize je úplně stejná jako u spontálního vyčištění. Používají se stejné nástroje, tudíž i zásah je stejný. Můj kamarád gynekolog, který mě nakonec dovedl až do zdárného konce říká, že 3 měsíce stačí, pokud je potrat do 12tt...

rintintyna
10. zář 2008

Majdu, zahlédla jsem Tě a úplně ve mě zamrazilo, to už snad není možné, to je opravdu hrůza a nevím co k tomu říct, snad jen zůstávej silná a neztrácej naději. Já měla zamlklé loni 6+1, ale manžel nechtěl o revizi ani slyšet, naopak vyrukoval s lidovým léčitelem, který nám vnukl ještě naději, ale to jsme byli bláhově naivní. Na revizi jsem šla nakonec až v 11tt a doktor se sám divil, že nedošlo mezitím k samovolnému. Přesnou odpověď na příčinu mi nedokázal dát, a říkal, že vlastně při jednom potratě se to bere jako náhoda a ani se moc nezkoumá. že mohla být špatná spermijka, špatné vajíčko, špatné splinutí, špatné uhnízdění. Navíc jsem v 5tt měla střevní chřipku s vysokou teplotou a v práci pak v 6tt dost honičku. Dnes jsem opět 6+1 a doufám, že v pondělí bude srdíčko, doufám 😔 Ale u Tebe proboha, ať už to začnou pořádně vyšetřovat. Skoro to vypadá, jako by se Tvé tělo těhu bránilo, to se stává, když má matka Rh- a otec +, ale to předpokládám, že už Ti snad prověřovali. Drž se!!!

mahulena
10. zář 2008

majdulko, pamatuju si te z Jdeme dal..., je mi moc lito, ze se ti tahle nocni mura stale vraci. fakt je mi z toho smutno. meli bychom stejne miminko, vim, ze jsme stejny den nasly // a stejny den jsme to holkam na foru oznamily...
preju ti moc sily, moc na tebe myslim, kocicko!

ad zamlkle tehotenstvi - nam taky nezjistovali pricinu, proste se to pry stava - spatne splynuti vajicka se spermijkou, geneticka nebo chromozomalni vada, nemoc, stres, toxo, aj. ..., nebo taky nic, proste se miminko prestane vyvijet, protoze by pry nebylo zdrave...
doporucili nam 6 mesicu nezkouset, ale holky z chatu zkousely hned po 1. MS a velice casto uspesne!

moc se opatruj a preju uz konecne uspesnou cestu za miminkem a jen a jen napomocne doktory!