Bude moje druhé dieťatko zdravé, ak malo prvé Downov syndróm?

smutna01
19. říj 2009

Ahoj. Som 38 ročná žena a pred nedávnom som musela podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, kedy mi zistili že moje dieťatko bude mať Downov syndróm. Veľmi sa tým trápim, lebo aj keď mi doktor povedal, že je tu šanca, kedy budem mocť mať zdravé dieťatko. Ale nikde nemožem sa dočítať, aká je šanca že budem mať to druhé dieťa zdravé? Kto mi z Vás može niečo k tejto problematike povedať? Počula som od kamarátky, že iba raz za života ženy može sa stať, že bude mať Downov syndróm jej dieťa. Je to pravda? Možno ma chcela iba tým uchlácholiť, ale asi pravda je niekde inde. Napíšte mi prosím....ďakujem Vám vopred. Ahojte!!!

tatata
19. říj 2009

ahoj, to je velmi smutne ale neboj sa dobre to dopadne. Asi sa tu velmi nevyznas, tak skus ist na stranku www.modrykonik.sk - je to sucast tejto stranky a do vyhladavaca - Forum - zadaj Downov syndrom. Vyhodi ti temy kde sa o tom diskutuje a mozes sa tam mamiciek spytat. Vela stastia 🙂

flekinko
19. říj 2009

ahoj je smutne co vsetko nas postihne v zivote, nemam skusenosti s downovym syndromom ale mam tolko rokov co ty a malu dcerku ,ktora sa narodila v januari 2008 ako moje 3 dieta ,mala som tiez potrat samovolny po 1dietati a viem sa vcitit do tvojej situacii ☹ ale vidis mam dalsie 2 deti , bala som sa o posledne tehotenstvo ako dopadne , rodila som starsia po 8 rokoch a hlavne som sa bala aby bolo zdrave,a malinka je zlata aj ked je mensia ale za to taky maly certik 😝 ,neviem ci je pravda co ti povedala kamoska,ale podla mna treba sa povypravat s tvojou gynekologickou ta ti da urcite odpovede na vsetky otazky a pozna teba najlepsie 🙂 drzim ti palce 😉 nech sa ti vsetko splni co si prajes, ahlavne potrebujes byt v pohode ty 🙂 prajem pekny den drzsa 😎 😵 😵

anett98
19. říj 2009

aj mne je to ľúto ☹ ☹ ☹ Podstúpila si aj nejaké genetické vyšetrenia??? Tam by sa malo zisiť či je to v génoch, alebo to bola len náhoda...skús sa ešte pozrieť na stránky www.baby-cafe.cz, www.emimino.cz - tam tiež určite nájdeš odpovede na tvoje otázky..Držím palce, aby to druhé bolo zdravé 🙂

tatata
19. říj 2009

..vidim ze uz ta prehodili na konika..neboj sa tu ta mamicky povzbudia - vsetko dobre dopadne 🙂

renatkas
19. říj 2009

smutna01 ono sa to tazko da povedat.

skus si zavolat na genetiku ci to vedia vysetrit. ono DS vznika pri oplodneni, chromozomy sa ti z nejakej NEZNAMEJ priciny neoddelia a zostanu zlepene a ked dojde k oplodneniu vznikne zarodocna bunka, ktora obsahuje namiesto 46 chromozomov 47...

nezufaj, uvidis ze dalsie tehotenstvo uz bude v poriadku, naozaj je pravdepodobnost velmi mala. Treba mysliet pozitivne.

strouzek
19. říj 2009

smutná : nejsem odborník přes statistiky ani genetiku ale znám několik lidí co měli děti s downem (ve svém okolí asi 5 + 2 lidi s vyprávění) ať už se ty děti narodili nebo šli na přerušení, věkově to bylo různé, někdo ve 27letech, jiný ve 37 tohle asi nerozlišuje i když je fakt že ten věk tam hraje taky roli. každopádně ti chci říct že všichni se dočkali pak zdravého miminka následně, šli rovnou na amnio protože už byli rizikový ale neopakovalo se to ani jednou. stává se to a asi i hodně, asi ani fakt nemusí záležet na tom věku, třeba u zamklých potratů které se stávají stejně tak 20-leté holce jako 40-leté, to taky může být ve spoustě případů že mimčo odešlo protože bylo nemocné jakkoliv geneticky poškozené akorát že tam to příroda rozhodla dřív že není schopné života. držím ti palce, vím že to bolí a zapomenout se nedá stejně jako se nedá překonat ten strach jaký budeš mít u dalšího těhu ale musíš věřit, nic jinýho asi nezbyde 😉

evuse
19. říj 2009

Smutná, věřím tomu, že je jen malá pravděpodobnost, že by se mohlo opakovat. Určitě budeš mít další miminko zdravé 😉 . Být tebou, jdu do dalšího těhotenství co nejdřív 😉

smutna01
autor
19. říj 2009

Ahojte všetky, ktoré ste mi odpísali...Veľmi ma to povzbudilo. Ďakujem.....Nikdy som nebola na žiadnom fóre, kde by som sa zapájala do rozhovoru o nejakom probléme. Ale teraz ma ktomu donutili okolnosti a vidím, že to veľmi pomože v prípade, kedy sa človek ocitne v beznádeji. Ja som bola na genetike a tam mi povedali, že to bolo náhodná chyba. Ale stále si dávam otázku, čo to mohlo ovplynvniť, že ten chromozón sa neodlepil.... ☹
Mám veľmi dobrého manžela, ktorý mi veľmi pomáha v prekonaní tohto nešťastia, ktoré nás postretlo. Bolo to naše prvé dieťatko a tak sme ho túžobne čakali.....On sa snaží, aby som na to nemyslela, ale ja stále musím na to myslieť........Nikdy by som si nemyslela, že sa to može prihodiť mne.....žila som zdravým sposobom života a už neverím čo sa píše, že ak zdravo žijeme, tak budeme mať zdravé dieťatko.....Nemáme ani v rodine takýto postih, takže bude to asi tým mojim vekom.....Byť tak o 15 rokov mladšia, ale nie kvoli sebe, ale kvoli zdravému dieťatku!!!!!!!!!!! Tak ešte raz Vám všetkým ďakujem....

renatkas
19. říj 2009

smutna01 ano riziko je vekom vyssie, hlavne ak je aj partner vekovo zrelsi, ale to mohla byt skutocne len zhoda nahod ze sa tak stalo vam... pricinu ti nikto nepovie, nie je to zivotnym stylom, proste sa to stava.
Moze sa to pritrafit hocikumu, aj 20-rocnej...

Nabuduce uz bude babo urcite zdravucke, uvidis.... hlavu hore. A drzim palceky aby to vyslo cim skor.

Manzel bol tiez na genetickych testoch?

lucula73
19. říj 2009

smutna ahoj,
všade sa dočítaš,že riziko výskytu dawnouho syndromu významne stúpa u žien po 35,preto tieto ženy aj viac sledujú,je to proste vekom,vajíčka už nemusia byť 100%...no na druhej strane je veľa prípadov ešte mladších babuliek,čo saim to prihodilo...takže príroda je silnejšia,občas sa s nami pohrá,ale myslím si,že je veľmi nepravdepodobné,aby sa ti to stalo aj druhý raz,naozaj...
ja by som ti odporučila čo najskor otehotnieť,nečakať dlho,uvidíš,že to dobre dopadne.,držím ti palčeky 😉

lila75
19. říj 2009

Myslim, ze jednoznacna odpoved na tvoju otazku neexistuje. Riziko v tvojom veku je naozaj vysoke, no aj to je pravda, ze by bolo naozaj velmi zvlastne, ze by sa ti to stalo 2x po sebe. Treba len verit, ze to na druhy krat vyjde, no nikto ti to nemoze zarucit, zial...

adinam
19. říj 2009

Ahoj smutna,ako píše lia75,na tvoju otázku odpovedať je nemožné.Musíš veriť,že nabudúce bude všetko v poriadku 😉 Bohužiaľ táto diagnóza nemá nič spoločné zo zdravým životným štýlom ☹ .Je to genetická záležitosť a to by bolo neuveriteľné,keby sa to opakovalo.Želám ti veľa síl a zdravučké bábätko!

tereza123123
19. říj 2009

Ahoj smutna ja som prezila nieco podobne ak chces mrkni do diskusie geneticke vysetrenie ktoru som zalozila v zufalstve a nadeji ze mi niekto poradi poradil mi jeden anjel obleceny za zienku ma ID elana vie vela o genetike ale ako napisala mne kazdy pripad je iny a moze ti napisat len varianty.pravdu sa dozvies az z citogenetiky ak vas tam teda poslali ja som stale chora liecim sa atb a preto nemozem zatial ist na to vysetrenie... Drzim palce vsetkym zenam stakymito skusenostami a ostatnym aby takuto diskusiu citali len zo zvedavosti

saruspec
20. říj 2009

zdravím,ja jsem byla těhotná a taky jsme měli dawnuv syndrom,tak jsem to musela dat pryč a ted se mi narodil před měsicem syn sice nemá dawnuv syndrom,ale ma postižené ledviny a dnes ho operovali v olomouci.Řiká se že po druhé je malapravděpodobnost že by mělo i druhé ditě dawnuv syndrom. šárka

smutna01
autor
21. říj 2009

Ahoj. Saruspec, ďakujem za odpoveď na moju otázku. Je mi ľúto, že aj tebe sa prihodilo to, čo mne. Ja tiež sa bojím toho, že ak otehotniem, tak budem znova prežívať ten strach z čakania na výsledky z amniocentézy....A po akej dobe si znova otehotnela druhýkrát? Muselo to byť pre teba ťažké čakať na výsledky po druhýkrát. A tie choré ladvinky sa objavili ihneď po narodení, alebo neskor nastali nejaké komplikácie? Ale hádam je nádej na vyliečenie, že? Budem Vám držať palce, aby synček bol zdravý. Chcela som sa spýtať, či po druhýkrát ste boli s manželom na genetike, či Vám robili nejaké genetické testy každému z Vás? Pretože nám nerobili žiadne genetické testy, iba z plodovej vody zistili, že to bola náhodná chyba. Viac som sa nepýtala, vtedy som tak bola s manželom a ja som už po vyslovení výsledku bola v šoku, takže som nepočúvala, čo mi ďalej hovorila....iba čo mi manžel potom hovoril, že bola to iba náhodná chyba. Takže neviem, aký bude postup ďalej. Asi sa budem musieť opýtať svojho gynekológa, či je nutné ísť na genetické testy. Ďakujem Vám ostatným, ktorí ste sa zapojili do diskusie a súcitili ste so mnou....ďakujem !!!!!!!

saruspec
21. říj 2009

ahojky,u mně to je trošku složitější,ja byla poprvé těhotná tak to bylo mimoděložně,vzali mi jeden vejcovod a řekli že přirozenou cestou už děti nemužu mít jen uměle jela jsem do lázní a do 3měsicu jsem otěhotněla ale pravě to mělo ten daw.syndrom.rozešla jsem se s přitelem stejně nám už to neklapalo a byla jsem dlouho sama.Pak jsem potkala manžela a chtěli jsme miminko pořád se nám to nedařilo tak jsem šla na umělé oplodnění dvakrát za sebou protože jsem měla 39let vrazili jsme do toho 60000kč a stejně jsem neotěhotněla tak jsem se chtěla psychicky uklidnit a jela jsem opět do Františkových lazní a ja do dvou měsicu opět otěhotněla,dělali nán na umělém oplodnění odběry na genetiku takže jsme už nic podstoupit nemuseli byla jse jen na te plodovce.a Matějovi to poznali jak jsem byla ve 21tydnu těhotenství na genetickém ultrazvuku,v ostravě nám řekli že to nic není ale manželovy to nedalo a zavolál známe do Prahy a ta nás objednala na gynekologii v Praze na Apolinaři tam nám řekli že mám ukončit těhotenství nebo děj se vule boží,to jsme samozřejmě zamitli a bojovali objednali jsme se do Olomouce na genetiku a jezdili na kontrolu dělali nám punkci ledviny to je něco jak odběr plodové vody akurát,že to vzali s ledvinky malému aby mu ulevili.Věděli jsme od začatku že malej bude mít problemy s ledvinami je to běh na dlouhou trať ale vubec nelitujem toho Matysek je šikovnej a bojovník po mě všechno to zvládne.A ty se taky neboj,musíš věřit naděje umíra jako poslední.a na odběr plodovky nemusíš jit to zaleži jen na tobě.

smutna01
autor
21. říj 2009

Ahoj saruspec....takže teraz ako čítam tvoj príbeh vidím, že si si toho prežila veľmi veľa a bojovala si s presvedčením, že sa ti podarí otehotnieť.....je pekné, že tvoj manžel pri tebe stál a pomáhal ti v tých najťažších situáciach.....je to určite dobrý človek...rovnako ako ten moj manžel, ten tiež mi veľa pomáha, aby som prekonala smútok a sebaoviňovanie aj keď už teraz viem, že to nebola chyba ani jedného z nás..... Dúfam, že sa ti bude dariť v živote a aj synčekovi.....ahoj

saruspec
21. říj 2009

Jo to maš pravdu mam toho nejskvělejšího člověka na světě hodně mě podržel v těch nejtěžších chvilích a je mi velkou oporou.taky ti přeji at ti vše dobře dopadne,a nevěř vše doktorum dej jen na svuj instinkt

renko
23. říj 2009

Ahojte. Aj ja chcem prispieť svojim príbehom. Mám jedno zdravé dieťa, manžel má z prvého manželstva, tiež jedno zdravé dieťa. Tohto roku sa mi po 4 rokoch podarilo druhý krát otehotnieť. Boli sa velmi šťastný, lebo bábätko sme si velmi priali. No žial v máji nám na 4D ultrazvuku zistili, že náš chlapček má Downov syndrom. Túto diagnozu nám potvrdilo niekolko lekárov, medzi nimi aj Dr. Dankovčík. Napriek všetkej bolesti a smútku, sme sa na malého velmi tešili. Manželova sestra má tiež jedno zdravé dieťa a druhé s downovým syndromom. Takže vieme čo to obnáša, a ja osobne som sa toho velmi bála, že to nezvládnem. No vždy je to vaše dieťa, na interupciu by som nikdy neišla. Žiaľ týždeň pred pôrodom zistili, že malému nebije srdiečko, a tak som musela rodiť mrtve dieťatko, čo je strašná trauma. Stále to ťažko znášam, a celý deň myslím len na môjho anjelika Jakubka. A čo je ešte horšie velmi sa bojím mať ďalšie dieťatko, kedže sa nám v rodine vyskytol 2x downov syndrom. Aj ked máme aj zdravé dieťa. Dokonca ani nevieme aká to bola forma, kedže na amnio som nebola a z pitvy nám to nezistili. Genetických testov sa velmi bojím, že nám zistia nejakú dedičnosť a ja už na ďalšie dieťatko nenájdem odvahu. Aj ked sa utešujem, že ked ja mám 1 zdravé dieťa a manžel dva možno to dalšie by bolo už zdravé. No uvidíme. Čas ukáže....

saruspec
23. říj 2009

Ahoj renko,je to strašné co se ti stalo,ale věř že čas vše zahoji.Ja taky po všech zkušenostech jsem už nechtěla ditě čas to vše zahojil a ja na všechnu bolest a utrpení zapoměla.Nech si napsat lazně jeď se odreagovat uvidíš že ti to pomuže.Neboj se druhého miminka je mala pravděpodobnost,že bys druhé ditě měla s tou samou diagnozou.Ja měla tu samu diagnozu akurát,že mu přestalo bít srdíčko jak jsem byla ve 4měsíci těhotná.

saruspec
23. říj 2009

dala jsem par fotek malého do alba před operaci tak se podivej možná tě to trošku uklidní.

mylove321
12. led 2014

ak by si druhe nechcela keby malo ten syndrom tiez, radsej nemaj druhe vobec...neviem, ked rozmyslas takto, pride mi, ze nemas dost silnu psychiku na dalsie...ale nevravim, ze je to zle, zda sa mi to pochopitelne, ved je to predsa tazke zit s postihnutym clovekom...

gabuci
12. led 2014

@smutna01 si nevyčítaj,že máš veľa rokov,nemáš,choré dieťa sa narodí aj oveľa mladšej žene,aj problémy v tehotenstve môže mať mladšia žena.Ja som mala 35 ked sa moje prvé narodilo,síce ležala som v nemocnici kvôli tomu,že som sa otvárala skoro a tým pádom mi hrozil predčasný pôrod,ale vydržali sme pekne,narodilo sa mi našťastie zdravé dieťa a druhýkrát som mala 37 a pol,znovu ten istý problém okrem toho výsledky dobré môžem povedať že ukážkové,takže hore hlavu a smelo do toho,môžeš mať zdravé dieťa určite a skús pozitívne myslieť a nestrašiť sama seba tým,že sa to môže zopakovať,nemusí....prajem ti zdravé bábo a pekné tehotenstvo. 😉

petuliee
24. zář 2016

taky sme měli chlapečka s DS zjistili to už ve 13tt napřed se nezdál ultrazvuk, tak sme byli posláni ke genetičce, plodovka ukazala trizomii 21chromozomu, máme 2 zdravé holčičky, DR nám dovolila miminko hned ale člověk má prostě strach.... pořád si říkáme proč zrovna mi :( je to hrozny :( ale říkám si že by se to snad nemělo opakovat že to byla jen neštastná náhoda i vzhledem k tomu že mě je 23, příteli 25 :(

smyci14
25. zář 2016

Dobrý den,
jsem studentkou 3. ročníku oboru Porodní asistence Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Momentálně píši svoji bakalářkou práci na téma: Informovanost žen o screeningu Downova syndromu v těhotenství. Ráda bych Vás touto cestou poprosila o osobní rozhovor s některou z Vás, která má dítě s Downovým syndromem, přestože výsledky genetiky byly negativní či pozitivní nebo která po zjištění genetiky se rozhodla pro ukončení těhotenství. Vzhledem k tomu, že je toto téma velice citlivé a osobní bylo by vhodnější komunikovat přes e- mail (smyckova.t@seznam.cz) či tel. (737060267). Předem děkuji za Vaši ochotu. Smyčková Tereza

petuliee
25. zář 2016

@smyci14 My se rozhodli pro ukončení, máme 2 zdravé děti, tak hlavne kvůli nicm, pokud máte zájem napište na Kukolova2@seznam.cz