Downův syndrom. Šly jsme na potrat. Podpoříme se?

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Milé maminky, potkala mě moc smutná věc... z plodovky se potvrdilo, že miminko má Downův syndrom.. S manželem jsme byli rozhodnutí pro potrat... nemáme dost síly ani vůle vychovávat postižené dítě. Navíc doma máme 15měs. klučíka, který občas vydá za dvě děti.. ale to, že o miminko přijdete, když už kope, bylo to v 19tt, že rozhodnete o jeho životě, to je strašné... ráda bych proto založila toto téma, abychom se vzájemně podpořily, řekly si zkušenosti a vymyslely, co dál...

lentilkah
26. dub 2019

@zuzajulie To je super, moc gratuluju. To je uleva, vid?

jade85
26. dub 2019

@zuzajulie hurá 🙂 gratuluju a přeju klidný zbytek těhotenství, užívejte si 🙂

zuzajulie
27. dub 2019

@lentilkah ano, sice tam porad jeste neco muze byt ve 20tt, ale tusim, ze to bude vse dobre 🙂

lentilkah
27. dub 2019

@zuzajulie Urcite bude, musi.

apollo20
30. dub 2019

@zuzajulie wow, to jsou krásné zprávy, gratuluju moc a mám radost, moc 🙏❤️👌☀️🍀 Teď už bude jenom dobře. Mě vždycky kamarád říkal, že když jsi na dně, to pozitivní na tom je, že teď už se můžeš jen odrazit a stoupat nahoru 🙏❤️ takže bude dobře ☀️ Opatruj se, ano ? Jinak svatba, ještě nevíme, je to čerstve, tak musíme všechno naplánovat, ale určitě až příští rok 🙏🍀

kyka2
24. zář 2019

Holky, taky bych chtěla napsat šťastný konec našeho trápení.4.10. to budou tři roky od upt,ale o den dříve oslavíme první narozeniny našeho syna a na 10.12. máme termín porodu s druhým 😃Je to sice mazec další těhotenství s takhle malým miminkem,ale vzhledem k tomu,že je mi dnes 40 a po upt nám další těhu víc než rok nešlo, můžu být ráda,že to vyšlo ještě jednou a tak rychle.Takže holky držím palce,ať se všem,co to zkouší znovu zadaří brzy a předchozí trápení už tolik nebolí.

sorini2
24. zář 2019

Velice obdivuji vsechny budouci maminky. Take jsme stali pred rozhodnutim kdy nam v 23ttzjistili vyvojovou vadu. Dle lekaru mozna uspesne operovatelnou ihned po narozeni, a nebo take ne. Nakonec jsme se rozhodli ukoncit tehotenstvi. V tu chvi to hodne boli. A preboli, ale nikdy nezapomenem. Hodne sil vsem maminkam,co pred takovym rozhodnutim stoji. A prosim myslete na ty nenarozene deti. Jaky budou mit zivot mimo milujici rodinu. Jen posmechy jinych a dalsi nesvary. A tohle bych ja jako matka nezvladla.

muhehehe
30. zář 2019

@sorini2 Budu trochu netaktní. Zabít z vlastního rozhodnutí dítě, a to ještě ke všemu ,,v rámci prevence", to může někdy přebolet? Že jde někdo na potrat, to je věc, kterou jsem jinak i celkem schopná respektovat, ale nabádat, ať člověk myslí na ty nenarozené děti a udělá jim tu skvělou službu, že je zabije, to je docela silný kafe, když se to formuluje takto. Píšeš správně, že s tím máš problém TY. Ale dítě by asi raději žilo svůj život v kruhu rodiny, i když třeba s nějakým limitem, než být mrtvé. Zrovna downův syndrom.. já nemám dojem, že by ti lidé trpěli. Nelži si do kapsy. Je mi jasné jak je můj příspěvek v této diskuzi nemístný, ale fakt musím, protože taky myslím na ty děti.

jade85
30. zář 2019

@muhehehe ano, tvůj příspěvek zde je nemístný. Patří do diskuze maminek, které se rozhodly pokračovat v těhotenství i s DS nebo jinou vážnou vvv. Tady se podporujeme my, které z různých důvodů a po vyslechnutí různých diagnóz a prognóz, těhotenství ukončily. A hustit tady do někoho, kdo právě těhotenství ukončil a snaží se s tím vyrovnat, jak by jeho postižený dítě mělo určitě super život, to vážně není podpora.

muhehehe
30. zář 2019

@jade85 Ani neměla být. Stejně jako se tu v diskuzích plete empatie s povinností schvalovat nějaké jednání, tak se zde občas plete podpora s nehorázným alibismem, není to pěkný. Ale určitě už to tu nechci nějak spamovat, účel diskuze chápu. Jen tyhle argumenty, že smrt je pro dobro dítěte, jsou na mne jak rudý hadr na býka.

jade85
1. říj 2019

@muhehehe chápu, že máš na věc jiný názor, ale tady je to o podpoře, ne o výměně názorů. Takže snad sis ulevila, ale žádné z nenarozených dětí jsi tím nezachránila, možná se jen pár holek kvůli tomu cítí hůř.

codal
1. říj 2019

@muhehehe ne trochu,ale tohle je hodně netaktní a hodně bezcitné. Je mi jasné, že budeš argumentovat tak, že ty maminky byly taky bezcitné, když šly na potrat, ale kolik podobných zkušeností máš ty, kolikrát ses musela v takovéhle situaci rozhodnout, kolik postiženych děti vyhováváš, kdo ti dal právo někoho soudit. I kdyby si na krásno měla tuhle zkušenost za sebou, měla doma třeba i tři postižené děti a dokázala by ses o ně skvělé postarat jako ta nejlepší matka pod slunce, stejně nemáš sebemenší právo někoho odsoudit, protože každý jsme jiný, každý máme jiné finanční možnosti, osobní limity, jiné zázemí, jinou podporu rodiny, tam hraje roli tolik věcí, takze dokud nepůjdeš v botách některé z těch maminek alespoň část jejího života, tak si takovéhle bezohledné komentáře nech od cesty.. někdy je opravdu lepší mlčet, i když nesouhlasíš nebo dokonce odsuzuješ. Žádnému miminku jsi život nezachránila, jen jsi bodla nožem do srdce maminky, která, i když z vlastního rozhodnutí kvůli vvv, o miminko přišla. Obdivuju maminky, které se rozhodly i přes špatné výsledky do toho jít a bojovat, ale já sama si nejsem jistá, jestli bych byla takhle silná a statečná, rozhodně bych si nikdy nedovolila takhle napadnout maminku, která se rozhodla pro přerušení. Jsem hrozně ráda, že já sama jsem tohle zažít nemusela. Doufám, že se cítíš jako hrdinka!

kyka2
1. říj 2019

@jade85 já se určitě hůř cítit nebudu.Bylo to rozhodnutí nás obou, které bych ani teď nezměnila.Náročná je péče o víc zdravých dětí,když se musí skloubit s prací a péči o domácnost,ale ve chvíli,kdy je jedno postižené,se většina pozornosti přesune na něj a samozřejmě čím vyšší stupeň postižení,tím víc pozornosti vyžaduje.Ty zdravé děti jsou na tom byté,ovlivní to život všech a rozhodně ne k lepšímu.A to nemluvím o tom,že je nám čtyřicet,kdo se pak bude starat o to postižené,když se dožije vyššího věku a my už nebudeme moct.Zkončí v ústavu, takže žádný super život se nekoná.Ne,rozhodně se hůř cítit nebudu.

jade85
1. říj 2019

@kyka2 já taky ne, už to mám dávno srovnané, ale číst to třeba těsně po potratu by mi asi moc dobře nedělalo.

muhehehe
1. říj 2019

Holky, aby bylo jasno. Já neodsuzuji nikoho že někdo šel na potrat, i když moje řešení by to nebylo. Já nejsem vy a možnost volby tady je, já to respektuji. Každý se s tím pak musí nějak sám poprat v sobě, musí to být hrozný. Kdyby tady sorini napsala ,,myslete na ty děti a zapalte jim svíčku", nikdy v životě by mne nenapadlo sem do diskuze něco psát. Když napíše ,,myslete na ty děti, že by se jim někdo smál", je to ohavný alibismus, a ano, ten odsuzuji. Pro dítě s downem není lepší řešení být mrtvé. Je to řešení pro matku.

jade85
1. říj 2019

@muhehehe a to soudíš na základě čeho?

lentilkah
1. říj 2019

@muhehehe Tvuj prispevek jsem nahlasila jako nevhodny, vyjadrovat se k nemu nebudu.

muhehehe
1. říj 2019

@jade85 nechtěla jsem zabredavat do debaty, to se fakt už ani nehodí, já původně opravdu reagovala na tu jednu konkrétní větu, ale ať to nevypadá že utíkám před přímým dotazem. co je na tom potřeba posuzovat? Dítě s downem je taky rádo s rodinou, umí se radovat či dělat radost i starost svym blizkym, nic ho neboli. Jako úplně jakékoliv jiné dítě. Že nepůjde na školu ho asi úplně netrápí. Ale pro jeho OKOLI je ta situace těžká, ne každý má na to koule a já to i chápu, jen mi přijde vhodne si to na férovku připustit a neomlouvat si svoje vlastní rozhodnutí zájmem dítěte.

muhehehe
1. říj 2019

@lentilkah nevhodný v jakém smyslu? Že se zrovna nehodí do krámu?

lentilkah
1. říj 2019

@muhehehe Je mimo tema diskuze.

jaajum
5. říj 2019

Ahoj holky,
četla jsem nové příspěvky a chtěla bych vám jen říct, že je mi to moc líto. Chtěla jsem zmínit stránky popotratu.cz. Jen pro případ, že by některá z vás potřebovala načerpat další podporu, poradit se s odborníky, přečíst si příběhy dalších žen nebo napsat svoji vlastní zkušenost. Držte se!!!

petule1989
23. lis 2019

Ahoj, ráda bych se s vámi podělila o můj smutný příběh. Pri prvotrimestralnim screeningu mi vyšlo riziko DS 1:335 (NT 2.15). Nechtěla jsem čekat na další testy, takže jsem si zaplatila panorama test. Ani jsem nepřemýšlela, že by mohl vyjít pozitivni. Vybírala jsem postýlku, prosila kamarádky o vybavičku atd. ale vyšel pozitivni. Dále následovalo potvrzení z plodovky a 29.10. potrat/porod u Apolináře bez revize. Přečetla jsem si tuto diskuzi a vaše příběhy a často i dobré konce mi velmi pomohli.

lentilkah
23. lis 2019

@petule1989 Drz se, casem bude lepe 😘

petule1989
23. lis 2019

@lentilkah moc dekuju. Čekala jsem holčičku, jak jsem si přála. Pořád na ní myslím a mám velké výčitky. Zároveň mám pocit velké vnitřní síly a klidu. Potíže s rekonstrukcí bydlení a v práci mě najednou už jen tak nerozhodí. A co si o mně někdo myslí, je mi jedno, jako nikdy předtím. Snad si jednou i odpustím. Tobě gratuluju k chlapečkovi ☺️. Jestli to teda nepletu.

lentilkah
23. lis 2019

@petule1989 Dekuju, nepletes- mame skoro dvouleteho raracha. Je to ten nejlepsi lek, ale presto casto vzpominam a porad to boli. Jinak nez kdyz to bylo cerstve, ale boli.
Nic si nevycitej, rozhodla si se tak, jak pro tebe bylo spravne.

jade85
23. lis 2019

@petule1989 Ahoj, je mi líto, že sis tím taky musela projít. Ale to nejhorší máš za sebou, teď už bude jen líp.

leever
24. lis 2019

Mrzí mě to 😟😟😟😟. Já sama jsem již 9 měsíců po ztrátě chlapečka a i když opravdu funguje ... čas hojí, tak vzpomínám každý den a nikdy nezapomenu. Držím palce a musíme věřit v lepší zítřky.

kyka2
24. lis 2019

@petule1989 je mi to líto,ale nic si nevyčítej.Jedna velice milá dáma,která se nám pořád snaží vnutit pocit viny,nám tady vykládá,že i takové dítě touží po rodině.Ale kolik lidí se zvládne o takové dítě postarat,nikdo ti neřekne,jak moc bude zrovna to tvoje postižené.Kolik rodin už se takhle rozpadlo a kolik času ti pak zbyde na ty zdravé děti.A co když tě to dítě přežije,kdo se pak o ně postará,to je to,co nás trápilo ze všeho nejvíc.Spíš bych si vyčítala,že jednou zkončí v ústavu.Dlouho jsem se s tím nemohla vyrovnat,byla jsem psychicky dost na dně,rozbrečela mě každá těhulka a kočárek, obzvlášť,když se nám znovu těhotenství nedařilo.Ale teď vedle mě spinká 13 měsíční Dominik a modlím se,aby se mi co nejdřív rozjel porod a já už v náručí držela malého Denise 😉Pořád myslím na chlapečka,kterého jsme čekali před třemi lety,ale i když už to tolik nebolí,nikdy na něj nezapomeneme.

rosa76
24. lis 2019

@kyka2 Jedno takové dítě mám, pohybuji se v rámci komunity rodičů dětí s DS, takže o tom něco vím. A když čtu výše uvedené řádky, jednoduše mi to už kvůli těm dětem nedá, abych nenapsala, že jsou nepravdivé. Není to jen moje zkušenost, ale zkušenost prakticky všech, kterým se dítě s DS narodilo. Máme skupinku rodičů dětí s DS na Facebooku, je nás tam několik set a myslím, že nikdo se nelituje a už vůbec nikdo nelituje ty děti. A aby mi někdo neřekl, že plácám nesmysly a prezentuji své dojmy, tak zde je důkaz, konkrétní studie provedená v USA 2011, na několika tisících rodinách (to už je opravdu relevantní vzorek, že): https://www.mdsc.org/mdsc_Content/documents/BWF... Tohle se nedá okecat, tak to prostě JE - z pohledu rodin i dětí s DS.

petule1989
24. lis 2019

Ahoj holky, všem moc děkuji za podporu. Jste zlatý. Už se těším až se začneme zase snažit. Bylo to naše první miminko. Strašně jsme se těšili. Tak snad to půjde.