Downův syndrom. Šly jsme na potrat. Podpoříme se?

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Milé maminky, potkala mě moc smutná věc... z plodovky se potvrdilo, že miminko má Downův syndrom.. S manželem jsme byli rozhodnutí pro potrat... nemáme dost síly ani vůle vychovávat postižené dítě. Navíc doma máme 15měs. klučíka, který občas vydá za dvě děti.. ale to, že o miminko přijdete, když už kope, bylo to v 19tt, že rozhodnete o jeho životě, to je strašné... ráda bych proto založila toto téma, abychom se vzájemně podpořily, řekly si zkušenosti a vymyslely, co dál...

dolda
10. únor 2012

@eficenka já se tu nechci nijak přít, přicházím do kontaktu s různě postiženými dětmi, má mamka s nima pracuje, hrozné je, když začnou dospívat, to je pak teprve něco a rozhodně ti rodiče nevypadají šťastně, většina z nich toho má plné brýle..

eficenka
10. únor 2012

@dolda taky se nechci přít, jen vím jak to vidím já, jsem s těma dětma pořád i s jejich rodiči a myslím, že i rodiče postižených dětí jsou "příjemnějsí" a víc si užívají života.... Já jen za sebe můžu říct, že bych na potrat nešla, nepřenesla bych se přes to....

anysek85
10. únor 2012

@losice Ach jo! Nauč se číst! Já k jednotlivým rozhodnutím daných maminek, které se v této situaci ocitnou! Opakuji "které se v tého situaci ocitnou" 😀 !!! tolerantní a dokonce i velmi pokorná jsem! Ať už zvolí porod nebo potrat. Jediné, co nechápu, jsou moralistky, co lezou do diskuze, kde se chtějí vzájemně podpořit maminky, co si něčím tak šíleně těžkým prošly a melou stále svoji. Kdo to ještě nechápe??? 😀

jancip
10. únor 2012

@dolda Ano, jsou opravdu rodiče, kteří řeknou, že jim takové dítě obohatilo život. Ale jsou i rodiče, kteří řeknou, že to byla špatná volba..jenže to je to, co nikdy člověk dopředu neví, jak jsem psala.

evaviki
10. únor 2012

No najviac ma tu bavia řeči typu-dieta s ds sa moze dat na adopciu, připadne su tu ústavy.. To mají priviest na svet dieta a zbavit sa ho??? To uz je v poriadku , ale potrat Nie je ok??? Nechapem, preco odsudzujete maminky, ktoré na ten potrat isli.. Je to strašně, budu si to zo sebou niest cely život a nepotrebuji, aby ich niekto odsudzoval.. Já som mala podezření na DS tuším 1:120, amnio som odmietla a utz vysiel perfektně.. Moja máma ma napr. podporovala ( na rozdiel od tchyne), ale ked uz bol maly na světe a věděla, ze je ok, tak mi povedala, ze ona by na amnio a připadne na potrat isla.. A to potratila 4 krát samovolne, kým sa jej podařili 3 děti...

lenka5731
10. únor 2012

@eficenka ty s těmi dětmi a jejich rodični nejsi "pořád", jsi s nimi jen ve své pracovní době 🙂 😉

eficenka
10. únor 2012

@lenka5731 jo sice mám nějakou pracovní dobu, ale často se setkáváme i mimo práci, chodíme na procházky, na oběd, nebo prostě jsme jen spolu....

losice
10. únor 2012

@anysek85 ja jsem se ohrazovala, a znovu ohrazuju proto oznaceni "vy moralistky", nejsem zadna moralistka, rozhodne nejsem svata, pouze nevidim svet tak cernobile. Taky jsem napsala, ze je rozhodnuti na nich, a ze je to tezke. Nechapu, proc mas pocit, ze jsem rekla neco, co do tehle diskuze nepatri... A jestli mas pocit, ze jsem uplne mimo misu a nevim, o cem mluvim, tak jsem taky prosla v tehotenstvi 14 dny, kdy nebylo jiste, ze malej je v poradku... Takze ten strasnej strach znam!!!
Jinak osobne taky nemam rada reci typu "to byste zabili i dite po nehode, to je to samy, jako potrat". Neni. To si myslim, ze do takoveto diskuze nepatri. Stejne jako nadavky a pausalizovani a generalizovani typu "vy moralistky".
to je vse

anysek85
10. únor 2012

@losice Ty právě vidíš svět černobíle 🙂. Promiň, ale již nebudu diskutovat, nemám pro malého uvařený příkrm na oběd, tak končím a jdu shánět vajco🙂. Přeji Ti pěkný den. Anet

losice
10. únor 2012

@anysek85 tobe taky hezky den

ined77
10. únor 2012

@losice ...nedá mi to...to je jakobych tady mluvila o životě bez nohy a přitom mám obě 🙄 .
jsou věci, životní situace kde si člověk jen MŮŽE představovat co by dělal a jak by se zachoval, ale realita je jiná, hodně jiná.
@eficenka ...a kolik z těchto rodičů dopředu vědělo, že se jim narodí postižené děťátko...kolik z nich mělo tu volbu? a jsi si jistá, že by si v případě, že by o postižení věděli dítko nechali?
u nás je naděje, domov pro mentálně postižené, stacionář a řeknu ti, že za mnohými se rodiče ani nepřijedou podívat, za některými ano, hodinu je povozí venku a prchají...tohle je ta ctnost?
jistě, jsou rodiče kteří se svým postiženým dětem věnují, ale taky mnoho z nich na tom nejsou psychicky nejlíp....to určitě víš a perfektní a veselý život to není...nejde o "perfektní"...jde o kvalitu života, všech, celé rodiny....
jsi těhotná, gratuluju 🙂 .brzy zjistíš jaké to je starat se o zdravé miminko 24h denně...píšeš, že se mají právo narodit všechny děti....ty víš, jaké to je když by ti miminko zemřelo třeba týden po porodu na nějakou vadu neslučitelnou se životem?proč, když je to v dnešní době možné se tohoto třeba neušetřit?
pracuješ s postiženými, ale já jsem přesvědčená, že pracovat s nimi nebo mít doma takového človíčka je nebe a dudy....co až zestárneš? kdo se o něj postará? až ty nebudeš mít jak?...nebo je správné spoléhat na to, že zemře dřív než ty?
nikomu jeho názor neberu...vím, že kdyby mně se narodilo nemovné miminko také bych ho milovala a snažila se pro něj dělat první poslední....ale vědět to dopředu, tak bůh odpusť...., ale netroufla bych si...výchova zdravých dětí je těžká a složitá.....nejsem ta osvícená.....a skláním se před každým, kdo si na to troufne 😔 .

losice
10. únor 2012

@ined77 ja naopak pisu, ze nevim, jak ja bych se rozhodla, jen ze bych o tom premyslela jinak, prave z duvodu, ze vidim, ze ten zivot MUZE byt hezky i s DS. Ale to je o osobnim pristupu kazde z nas, o nasich minulych zkusenostech, kde a jak zijeme, o prioritach.
Ja jsem asi hodne ovlivnena zdejsi kulturou a taky tim, ze socialni system tu funguje mnohem lepe, co se techto veci tyce, rodina ma vetsi podporu v tom zaclenovani do spolecnosti... neni odkazana jen sama na sebe. Proto je to rozhodovani trochu jine, i kdyz samozrejme nepochybne taky tezke.

A jinak, tvuj komentar o zivote bez nohy mi prijde nelogicky - to jako ze se nemuzu vyjadrit, kdyz nemam dite s DS? Ale to ty prece taky nemas, ne? Takze mame stejne pravo se tady vyjadrovat 🙂

ined77
10. únor 2012

@rikisek ...moc to nechápu, píšeš, že máš zdravou holčičku...takže čekáš dítko s DS?
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/i-pres-v...

ined77
10. únor 2012

@losice ...ne, nemám dítě s DS, ale nepíšu tady jaký by to mohl být hezký život 😅 .
myslím, že život s DS je spíš těžký ☹ .

losice
10. únor 2012

@ined77 vidim, ze se fakt nazorove mijime, tak se pojdme shodnout na tom, ze se neshodneme 🙂 preji ti hezky den!

ined77
10. únor 2012

@losice ...tak na tom se shodneme určitě 😀 .
hezký den i tobě🙂

kacikaci
10. únor 2012

náhodou jsem narazila na tuto diskusi a nemůžu nereagovat, podle mne tato diskuse byla založená z úplně jiného důvodu, než jak se momentálně vyvíjí, jestli se chcete hádat o tom, kdo je správnák a kdo ne, tak si založte jinou diskusi, kdo se chce vychloubat, že pracuje s lidmi s ds a mp a ví o této tématice vše, tak tuto práci nemáte co dělat...
tato diskuse se založila proto, že jedna maminka se ocitla v patové a velmi tíživé životní situaci a potřebovala od maminek, které zažily podobnou situaci podporu, nic víc! a některé z Vás tu haonbíte jejich rozhodnutí a děláte z nich hlupáky! to snad nemyslíte vážně????vzpamatujte se!
je přece každého věc, jak se rozhodne....
já bych také neměla do této diskuse zasahovat, protože se mě tato situace naštěstí netýká a děsím se toho, že někdy budu něco takového řešit, a obdivuju všechny, kteří uměli tuto situaci at už jakýmkoli způsobem zvládnout a jít dál! klobouk dolů! Všem Vám přeji hodně síly, ale hlavně štěstí do budoucna, aby jste již nemusely obdobné problémy řešit...
a jak může někdo o lidech s MP či DS říct, že to jsou zlatíčka???? to může jen absolutní naivka, to je jako kdybych o všech např. běloších řekla, že to jsou zlatíčka, čistí lidé.... přece i člověk s postižením má svou univerzální povahu a i člověk s postižením může být "svině", apod....
nechme tuto diskusi těm, kteří ji opravdu potřebují, ne těm, kteří si tu potřebují honit své ego a poučovat ostatní...

leeena_4
10. únor 2012

ahoj holky, musím souhlasit, že dokud člověk není postavený před to rozhodnutí nechat si dítě s DS nebo ne, tak fakt neví, jak by se rozhodnul. Myslí si něco, ale realita je jiná, ovlivněná emocemi, hormony, šokem... Sama jsem si to prožila a nikdy předtím jsem netušila, jak je to těžké rozhodnutí a co všechno se mi bude honit hlavou.

leeena_4
10. únor 2012

@dahalu konečně jsem se přes všechny chytré řeči dočetla k jádru pudla. Obdivuju tě, že jsi se takhle rozhodla, Nevím sice jak přesně špatné byly výsledky, ale doufám, že takové, že dávají velkou šanci 😉. Já jsem měla z NT screeningu kombinované riziko 1:2 a rozhodla jsem se pro odběr choriových klků při této pravděpodobnosti a byl nám Down potvrzen a šli jsme na potrat.
Moc držím pěsti, ať je vaše miminko zdravé a pokud nebude, ať to s manželem zvládnete! 😉

leeena_4
10. únor 2012

@evuna Hodně jsi si toho prošla a neboj se, teď už se vám narodí zdravé miminko 😉

dahalu
10. únor 2012

dle dr mame velkou sanci ze bude v poradku ale i kdyby nebyl citim kazdy jeho pohyb v sobe,slysim jeho srdicko je to ziva bytost,moje dite a ja tu pro nej budu at je zdravy nebo ne

leeena_4
10. únor 2012

@dahalu pokud to tak cítíš, je to správné 😉. Vlastní (a partnerovi) pocity jsou jediné měřítko správnosti 😉. Jakou vám vypočítal pravděpodobnost? Když máte velkou šanci, tak to bude v pořádku, uvidíš 😉

gepe
10. únor 2012

@eficenka pracujes v dennim stacionari ci kde? Vis o soukromi jake to maji doopravdy rodiny s ditetem s DS? popripade pokud ma jeste vrozenou srdecni vadu - coz velmi casto byva?
Nezlob se na me, ale zazila jsem holcicku s DS i vadou srdce, zemrela v sesti letech. Ona prijimala a davala jen to co chtela a kdy chtela - vcetne lasky od rodicu! To ze stale fialovela diky tomu srdicku, poradne nemluvila, ve 4 letech! masturbovala a zduraznuju opravdu masturbovala nejradsi tim, ze se trela stale o operadlo kresla a dalsi veci, vcetne jeji obcasne vztekle nepricetnosti, a nasledne priadni epileptickych zachvatu aj.
Ano, tyhle deti muzou dat nejakou radost rodicum, ale spis je to jen trapeni pro ty rodice, protoze urcite sama dobre vis, ze naprosta vetsina jedincu s DS trpi mirnou (IQ 50 az 70) az stredne tezkou (IQ 35 az 50) mentalni retardaci, nemluve o rade dalsich vrozenych vad.

Tahle diskuse nevznikla proto, aby tady nekdo kamenoval druhe za jejich nazory, nez je jejich ci vseobecny ve spolecnosti. At uz se jedna o jakoukoliv vadu, resp. podezreni na ni, tak je jeste relativne dost doktoru, kteri reknou hned jit na potrat, misto toho aby rodicum rekli vse kolem daneho problemu, vcetne prirucek a ponechani volby ciste na nich.

Reknu to tady klidne verejne. S manzelem jsme probirali ruzne moznosti, shodli jsme se na tom, pokud budeme mit velmi vysoke podezreni na defekt plodu potvrzeny nekolika testy, tak ho nechame odebrat. Ne kvuli nam, ale kvuli nemu, protoze by nemelo jednoduchy zivot. Muze mi tady klidne nekdo oponovat, ze ti lide s mentalnim a treba i v kombinaci s fyzickym postizenim maji stastny zivot - ano mozna maji, protoze maji svuj vlastni svet, ale doopravdy neziji... :( jine je to pouze v pripade fyzickeho postizeni - tam ale take zalezi na tom, o jake postizeni a v jakem rozsahu. Verim tomu, ze jsou i lide, kteri jsou pouze odkazani na ostatni, jsou napojeni na umele vyzivy ci plicni ventilaci, kdyby mohli mluvit, chteji tohle ukoncit.

uf tecka 🙂 jo a to pro eficenka a je to i pro ty co odsoudily tady maminky, ktere se rozhodli jit na potrat.

evuna
10. únor 2012

@eficenka nezlob se ale jak můžeš tohle napsat???????????????????jak ti může postižené dítě obohatit život???chápu je to jen tvůj názor,ale......už ho tady neventiluj..............................

evuna
10. únor 2012

@gepe mluvíš mi ze srdce

evuna
10. únor 2012

@leeena_4 😵 děkuji jsi hodná

gepe
10. únor 2012

@evuna nedalo mi, se neozvat po tom, co jsem tady od nekterych cetla.. 🙂

evuna
10. únor 2012

@gepe no vždyť...mě to taky nenechalo v klidu....lidi jsou různí a názory taky.....ale tak to má být 😉

darjanka
11. únor 2012

Ahoj maminky, mám podezření na DS, amnio jsem odmítla .... Na UTZ mi nic nenašli, možná něco mohli přehlínout, ale je možný, aby byl chlapeček s DS zcela zdráv - srdíčko a mozeček ? Rozhodla jsem se, že si miminko nechám, když mu vadu nenašli, i kdyby měl DS a byl zcela zdráv - nevim, jestli je to teda možný, ale jak bych ho mohla zabít ??

evuna
11. únor 2012

@darjanka Ahoj..jak můžeš mít podezření,když máš dobré výsledky?