Downův syndrom. Šly jsme na potrat. Podpoříme se?

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Milé maminky, potkala mě moc smutná věc... z plodovky se potvrdilo, že miminko má Downův syndrom.. S manželem jsme byli rozhodnutí pro potrat... nemáme dost síly ani vůle vychovávat postižené dítě. Navíc doma máme 15měs. klučíka, který občas vydá za dvě děti.. ale to, že o miminko přijdete, když už kope, bylo to v 19tt, že rozhodnete o jeho životě, to je strašné... ráda bych proto založila toto téma, abychom se vzájemně podpořily, řekly si zkušenosti a vymyslely, co dál...

kyka2
5. říj 2016

Mě dneska paní doktorka v nemocnici při propuštění řekla,že máme nechat proběhnout dvoje měsíčky,mezi tím si dořešit tu genetiku a můžeme to zkusit znovu.

petuliee
5. říj 2016

@kyka2 držím palce ;)

musichetta
6. říj 2016

Holky, je mi to moc líto... Vím ale z několika případů, že ty screeningy a podobná genetická vyšetření v těhotenství nemusí být vždycky úplně spolehlivá, stane se i to, že se spletou - řeknou Vám, že čekáte postižené miminko, ale ono se potom třeba narodí zdravé. Proto nikdy není důvod vzdávat se naděje.

A potom, jak naznačila uživatelka, která sem vkládala to video, musíme se na to dívat i z druhé strany. Nemít soucit jenom s matkou, která čeká postižené dítě (a tím to nechci nijak bagatelizovat, musí to být velmi bolestná situace), ale i s tím nenarozeným dítětem, které by určitě bylo rádo, kdyby se mohlo narodit a žít, i když by bylo postižené. DS sice přinásí mnoho znevýhodnění, ale dá se s ním žít docela šťastný život. Ale i pokud jde o nějaká jiná, hodně těžká postižení, nikdy to není důvod k tomu, abychom tomu člověku vzali šanci žít. Chápu, že se nechcete o postižené dítě starat, je to náročné a ne každý na to má síly, ale není potom lepší dát ho do nějakého ústavu nebo k adopci?
Nechci tímhle příspěvkem nijak ranit ty z vás, které už potrat kvůli postižení podstoupily. Přeju vám, abyste se z toho co nejdřív dostaly a abyste příště měly štěstí přivést na svět zdravé miminko. Ale vás, které čekáte postižené dítě a zvažujete potrat, prosím, abyste zvážily i jiné možnosti.
Pokud potřebujete s něčím pomoc, radu nebo získat informace, můžete zkusit tohle: http://linkapomoci.cz/

kyka2
6. říj 2016

@musichetta jsme tady,protože jsme si tím prošly a protože se chceme vzájemně podržet.A udělaly jsme to proto,že jsme byly přesvědčené,že je to tak správně a určitě žádná z nás nestojí o to,aby nás někdo přesvědčoval,že je to jinak.Musíme se rozhodovat nejenom za sebe,tohle rozhodnutí ovlivní celé rodiny.A nebudeme si nalhavat,že si někdo adoptuje postižené dítě takže skončí v ústavu a to je pro mě ještě horší ,než to,že jsem ho nenechala narodit.

majkoz
7. říj 2016

@musichetta Uznávám, že jsi to napsala citlivě a je to jistě téma k širší diskuzi. Ale mám výhradu: píšeš, že dítě by se rádo narodilo a žilo, i když je postižené. Toto nechápu, jak někdo může vědět 😨 Můžeme se přeci pouštět do nejrůznějších teorií, od toho, že je to karma otce(matky), aby se mu narodilo zdr. postižené dítě, až po to, že je to rozhodnutí ženy o jejím těle, s přihlédnutím k okolnostem atd. Dnes se i zcela nepřirozeně děti počínají!!!! a potraty tu byly mnohem, mnohem dříve... A to je otázka! Co by dělaly ženy v dřívějších dobách, kdyby existoval způsob, jak určit postižení plodu?! Myslíte si, že by si dítě nechaly? V době, kdy neexistovaly žádné skupiny, "stacionáře", ústavy? Celá rodina byla poznamenaná tím, že měli doma "dosaďtesiněcohanlivého"! OK, pokročili jsme dál, ale v čem? Že budeme doufat, že si dítě někdo osvojí, když ne, tak za ním budeme docházet, abychom ulevily svému svědomí. Když si ho necháme- opravdu to zvládneme natolik, abychom tím nezanedbaly provázení dětstvím staršího-mladšího sourozence. OK, někdo na to má- veliký RESPEKT! Sama nevím, kam bych se v takové situaci zařadila. Ale spousta matek na to prostě nemá, a tak raději těhotenství přeruší. A jak to funguje u zvířat? Postižený jedinec nemá šanci...matka to většinou vycítí hned poporodu a mládě opouští.... Taková jsou pravidla džungle, a my jsme její součástí, s tím rozdílem, že jaksi "humánně", ačkoli to zní příšerně, přerušujeme těhotenství, a nenecháváme již narozené postižené dítě napospas šelmám...
Velice dobře si uvědomuji kontroverzi, která z mého příspěvku plyne, ale do nějaké hlubší diskuze se nemám v úmyslu poštět, je to v tomto tématu jistě hodně citlivé a bolestivé.
Přeji všem, aby měli šťastný život, ať už se rozhodnou jakkoliv 🙂

kvedlinka
7. říj 2016

@petuliee
@hope09
Ted mi volali výsledky krve,a v pořádku!!!!! Ze me spadlo snad milion šutrů,ted už se snad konecne muzu začít opravdu radovat. Moc dekuju za podporu!! :-*

petuliee
7. říj 2016

@kvedlinka tak parAda 😍 gratuluju k sUper vysledku 😊 😊

hope09
7. říj 2016

@kvedlinka Fakt?! No tak to je skvělá zpráva!! 😵 Moc blahopřeju, je to úleva, viď? 🙂 Držím palce, ať jsou teď už všechny výsledky v pořádku!!! 🙂

petuliee
7. říj 2016

Ted uz jen my 😅

kvedlinka
7. říj 2016

@hope09 diky,hrozne se mi ulevilo 🙂 ještě mi to pošlou poštou, tak už se těším az to budu Mít cerny na bilym. A už to aspoň konecne muzu říct i rodině. Snad už vse bude jen a jen OK

kvedlinka
7. říj 2016

@petuliee díky 🙂 Ted budu palce zas držet ja :-*

petuliee
7. říj 2016

@kvedlinka dekujiii 😊

2ivanky
7. říj 2016

Ahora.Me dnes rekli,ze mam 1:240.Na screening jdu az ve ctvrtek,a vim,ze do te doby me budu spat.Bojim se toho nejhorsiho,protoze uz nejsem nejmladsi

petuliee
7. říj 2016

@2ivanky z triple testu? Ty byvAj fAlesne pozitivni drzim palce

nikavin29
7. říj 2016

@2ivanky mohla bych vás trochu uklidnit já měla 1:310 šla sem na genetiku jma ultrazvuku vše ok a šla sem na krev (Prenascan) a v po mi volali,že výsledky jsou v pořádku a je to negativni 😊 už to mám od nich i pisemně. Tak držim palce 😉

hope09
7. říj 2016

@kvedlinka To znám.. My to nakonec rodině kvůli čekání na všechny výsledky říkali až v 19 tt. Aspoň mají teď to čekání kratší 😉

petuliee
7. říj 2016

TAky to budem rikat az po... 😊

babanci
7. říj 2016

@nikavin29 Přesně tak i my,tedy moje dcera. 1:269. Máme zdravou a krásnou holčičku.

eve77
7. říj 2016

Já se taky přidávám do klubu špatných výsledků 1:300, mám za sebou utz a dobrý a teď čekám na testy DNA z krve. Byla bych taky nervózní, ale jelikož už jsem to před 2 roky zažila u syna a ten měl ještě horší výsledky a je zdravý jak řípa...takže nestresujte se už by bylo něco špatně poznat na screeningu utz ve 13tt. Hodně ty výsledky ovlivňuje věk, čím vyšší tím je riziko vyšší.

2ivanky
8. říj 2016

Ahoj.Diky za odpovědi a dani nadeje.Uz jsem zase o den bliz screeningu.Ve ctvrtek dam vědět. Moc si přeji,aby vše bylo v poradku. Už je mi 38.

petuliee
8. říj 2016

@2ivanky bude to dobré určitě ;)

radost7
9. říj 2016

Děvčata všem Vám držím palce, ať už je jen dobře

kaminek86
9. říj 2016

Navíc Vám nikdo nepoví, že příště budete mít taky vysoké riziko při prenatálním screeningu už jen tím, že Vám to už jednou nevyšlo.

petuliee
9. říj 2016

Presne no... Ale jak uvidim nosni kustku a male projasneni tak budu klidnejsi...kdyz se zadari

petuliee
10. říj 2016

tak zítra je to 4 týdny :( dneska dorazila MS, ještě včera sem se cítila že by sme mohli hned po.... ale ted nwm :( asi jeste mesic počkám, a uvidím co nám řekne nová gyndařka :( s tím že sme stihli ještě interupci myslím že zas nebude takovej problém.... strach je potvora :(

kvedlinka
10. říj 2016

@petuliee Jestli se necítís tak ještě počkej. Je dulezita psychicka i fyzicka pohoda ;) pak jakmile budeš ok,určite se taky hned zadari ;)

petuliee
10. říj 2016

@kvedlinka no do vcerejska sem se cítila....ale dneska...asi hormony.... vím že není moc případů DS 2x po sobe....ale i tak

kvedlinka
10. říj 2016

@petuliee ja vím, ten strach už v nás bude asi vždycky :( ale presne tak,je uplne minimální procento ze se to opakuje. Tim jsem se uklidnovala plus ještě to,že přece zas takový smolaři nebudem ;) takže neboooj 😊vse bude v pořádku!

petuliee
10. říj 2016

@kvedlinka tak uvidím co řekne nová gyndařka a jaká bude situace "po" a bud ted nebo dalši mesic....byl by to pekny vanocni darek (zase) :D

alli005
11. říj 2016

@petuliee nemá cenu nic hrotit, pokud se necítíš, tak to ještě odlož. Třeba měsíc bude stačit. Taky uvidíš, co ti poví tvá nová doktorka.
Mně ta moje například řekla, že ona na to nemá vyhraněný názor, ale že prý těhotenství, která vznikla hned v prvním cyklu po revizi/potratu, bývají častěji riziková (krvácení v začátku, vyšší riziko preeklamsie , předčasné porody). Není to samozřejmě pravidlem, ale určitou spojitost prý doktoři vidí. Toť názor mé doktorky.
My počkáme určitě 2 celé cykly a pak uvidíme 🙂 beztak jsme si už na leden zaplatili lyže, tak moc dřív bych se ani nesnažila otěhotnět, abych byla na těch lyžích co platná 😀

dnes jdeme do Gennetu pro kompletní výsledky plodové vody, tak jsem zvědavá, co nám řeknou. Pokud jsme to dobře předtím pochopili, mělo by z těchto podrobných výsledků být jasné, zda ten DS byl náhoda (prý v 95% případů DS je to čistě náhoda a pouze 5% případů má nějaké genetické předpoklady).