Hrozný strach z porodu, jak ho překonat?

kulihrasekzeleny
20. únor 2017

Poraďte Jak překonat strach? :( Uklidnit se? Začít se těšit?? Když pomyslím na porod začnu brečet mám z toho hrůzu jak to bude strasne bolet. Říkám, že nechci rodit. Mám z toho depku. Chci se na mrňouska těšit, ale nejde to...

nada3
20. únor 2017

@kulihrasekzeleny Ahoj, muzu ti napsat svou zkusenost - taky jsem se bala a ted s odstupem jako vsechno - strach ma velke oci. Jasne ze to boli, ale ten uplne nejvetsi, aby byly deti v poradku. A kdyz doktorka rekla, ze jsou, tak mi spadl kamen ze srdce. Takze podle me, jestli cekas prvni, je nejhorsi, ze nevis do ceho jdes. A potom doopravdy to neni tak strasne. Takze ja se na to snazila prilis nemyslet, nejak to dite stejne vylezt musi. A bylo to ok. Preji ti to same. Spis odpocivej, s mimcem uz to bude horsi🙂

kulihrasekzeleny
autor
20. únor 2017

@nada3 dekuji 🙂 a je to me prvni.. takze si predstavuju uplne ty nejhorsi scenare. Dneska mi delalal doktor vysetreni cipku, a to byla tak silena bolest. Ze jsem zase jen myslela na to jestli tak bude bolet ten porod tak ze to nezvladnu. Stve me to nechci tak myslet. Doma jsem zase bulela, muj me utesoval ze to spolu zvladneme. Pripadam si uplne trapne, jeste to na neho prenesu ty moje depky :( a mas pravdu nejak to mimco vylest musi :D

kacireksro
20. únor 2017

neboj to zvladnes.zvladly to jini.ja se taky bala,nakonec jsem po spatnych krevni testech a vysokem tlaku musela v 39+1 nastoupit do nemocnice,coz jsem obrecela 🙂ikdyz vlastne nevim proc,asi protoze to nebyl takovy ten moment prekvapeni,vedela jsem ze jdu na vyvolavacku.v porodnici jsem byla od stredy a rodila jsem v patek vyvolanim.taky jsem nevedela do ceho jdu.bolesti se daji prezit,nebudu ti rikat ze se to prezit neda,neni to nic prijemneho,ale budes tam mit protejsek ten te podrzi a pomuze se sprchovanim,me treba pomahalo hodne,pritel byl semnou ve sprse 1,5h.vyvolavacku mi davali rano v sest. potom v devet druhou a o pul jedenecty mi praskla voda.potom uz to zacalo byt takovy bolestivejsi.ac jsem byla proti epiduralu,nakonec jsem na nej svolila,a dekuji boju ze jsem tak ucinila totalne se mi ulevilo a ja nabrala trochu silu. mela jsem kontrakce po 2min asi 3hod.mala se narodila v 14,59hod.pritel mi byl hodne oporou,byla jsem rada ze tam byl.taky jsem rekla ze uz vickrat rodit nechci,ale cas vsechno zahoji.je to pul roku co mam doma krasnou holcicku co nam dela jen radost.musis myslet na to ze to za tu bolest stoji.ze to nebude bolest na pul roku,ale jen otazka hodin a budu to mit za sebou.ja si to tak rikala.budu to mit za sebou,nebude me tlacit velky bricho,nebudu muset chodit co pul hodiny na zachod a hlavne budu mit mimco v naruci a vse bude zamnou.nemysli na to zly ,ale na to pozitvni a krasny co te ceka.a bude to dobry.mam znamou ktera od prvnich kontrakce porodila do dvou hodin,treba to bude tvuj pripad. drzim palce at to mas rychle za sebou.

martaveg
20. únor 2017

Mas do porodu uz jen chvilku, doporucilabych mrknout, jestli nemas v okoli nejakou dulu, lektorku predporodnivh kurzu, pripadne laktacni poradkyni, proste zenu ktera je zkusena podporovat ostatni zeny v tehotenstvi a materstvi, spousta jich poskytuje telefonicke konzultace zdarma.. ja se porodu bala uz od puberty, kdyz jsem slysela mamku a jeji kamaradky o porodech mluvit, behem meho tehotenstvi se to prave na predporodnim kurzu zmenilo a porod byl nakonec krasny zazitek s tim nejuzasnejsim happyendem jaky jsem mohla zazit 🙂 neboj az to prijde ver hlavne sama sobe a zvladnes to a az dostanes poprve do rukou to male dokonale stvoreni, tak pocitis neco nezapomenutelneho ;)

kulihrasekzeleny
autor
21. únor 2017

@kacireksro holcicka je krasna 🙂 mivam chvilky kdy si rikam jak asi bude vypadat, jestli bude po me. Jednou jsem ucitela pres bricho nozicku od maleho. Kopl me zrovna, kdyz jsem si davala ruku na bricho. Primo v dlani jsem ji citila.jak byla malicka. To jsem byla uplne hotova a tesila se az bude u nas. A taky si rikam, prezila to kazda, preziju to taky. Ale to je utecha tak na pul dne. A pak me to zas prepadne. Jsem jak hysterka :( a to jsem rikala ze nebudu u porodu tak rvat jak ve filmu a trapne hekat. A ted me jen zaboli bricho a uz hystercim. A mas pravdu bude to trvat jen par hodin. Jeste ze tam semnou bude muj. To je asi jedina dobra vec :D

kulihrasekzeleny
autor
21. únor 2017

@martaveg prave ze uz to je za chvilku tak to na me pada. A na predporodni kurz jsem chodila. Byla jsem uplne nadsena. Dozvedela jsem se o spoustu veci a moznosti u porodu. Chtela jsem si napsat i predporodni plan. To byla i posledni lekce kurzu. Jenze pak prisla navsteva porodnice. Tak jsem se ptala na par veci z meho planu a narazila jsem tam na hnusnou babiznu ta na me vyhrkla ze me proste nastrihnou nikdo se me na nic ptat nebude. A ze nemuzu rodit na porodni stolicce, prece nenecham miminko spadnout na zem atd... Tak jsem zacla zase bulet a chtela utect. Tim se rozplynuly me.predstavy o porodu. A kurz uz jsem ani nedochodila :(

prostejina
21. únor 2017

Jak přijdou kontrakce, tak zapomenes na strach z bolesti, ale zaplaví te zvláštní pocit, budeš najednou vědět, ze "TO" přijde ❤ boli to, to je jasný, ale je to bolest, která se da zvládnout, tak jsme prostě jako ženy nastaveny 🙂 a taky existuje epidural 🙂 a to je teprv jízda! 😀 najednou te to vůbec neboli, jen cítíš kontrakci, prostě o ni vis - já se u toho pak smála, Kecala a vtipkovala s chlapem..a když mi PA řekla, ze jsem už na 8cm, tak jsme s manželem začali brecet dojetim, protože nás od setkání s vytouženou holcickou dělilo par chvil. A stalo to za to! Jak porodis, okamžitě je po bolesti, cítíš obrovskou úlevu a ještě mas u sebe miminko.. Tes se na to, protože jak to zvlasnes, budeš pro svyho muže ta největší hrdinka! A přitom to byla "brnkacka" (ale to pánové vědět nemusí 🙂 ) . stejně te porod nemine, tak se tomu "poddej", nepracuj proti nemu 🙂 uzij si poslední dny s briskem, hodně odpočívej, jez, na co mas chuť.. A az to přijde, nezapomen, ze to musíš překonat, protože to je poslední věc, co te dělí od zázraku! 🙂

prostejina
21. únor 2017

Jo a ještě mi pomohlo, ze jsem na malou mluvila. Říkala jsem ji, ze se už na ni strašně tesime, a at me moc netrapi. Jste v tom s miminkem spolu, ono taky musí překonat určitou bolest a strach. Vyplavuje se mu spousta sttesovyho hormonu.. Ber to jako týmovou práci, buďte parťáci, co to zvládnou, spolu 🙂

magicaetezzz
21. únor 2017

Kocko, kdyz si zvladla tehotenstvi, zvladnes i porod. Zkus si koupit uklidnujici homeo, trebas ti pomuze.
A jak tu holky psaly, strach ma velke oci, ja kdyz si vzpomenu jak jsem se bala prvniho tetovani a nakonec jsem mu tam malem usla. Nesmis poslouchat takove ty hysterky, ktere pichne v prstiku a uz omdlevaji bolesti. Jsou frajerky, co rodi 20 hodin a zvladnou to.
Samozrejme, ze to boli, ale zenske telo je na to pripravene - jen se tomu nepoddat. Nech si pichnout epidural jestli te to uklidni a pomuze. A ver mi, ze takovej zanet ledvin, je dle me doktorky podobny porodu a uz jsem zvladla 4 😉
Drzim palce, at rodis rychle, bez komplikaci a vse zvladnes, ver si.

kulihrasekzeleny
autor
21. únor 2017

Holky vy jste skvele! Uz zas bulim, ale dojetim 🙂 potrebovala jsem utesit. Protoze v okoli slysim jen jezismarja at to tak neprozivam ze to zvladla kazda bla bla... budu si to ted kazdy den cist co jste mi napsaly nez porodim! Moc jste mi pomohly! ❤

martaveg
21. únor 2017

@kulihrasekzeleny Tak zkus jeste soukrome kontaktovat tu lektorku, urcite ochotne pomuze a treba da i rady, jak si nenechat takovou babiznou v porodnici zkazit porod.. ja po navsteve porodnice menila porodnici.. sice za vzdalenejsi ve vedlejsim meste, ale s uplne jinym pristupem k rodickam

jittuska
21. únor 2017

Chápu tvé obavy, taky jsem je měla. Ale jak tu už padlo, bolest to je,ale taky až přijde ta chvíle, budeš se soustředit jen na to a strach odezní.. já jsem se snažila před porodem naladit do pozitivni nálady. Pořád jsem si opakovala,že už se těším na svoje první setkání s miminkem a pořád jsem si představovala, jak mi jí dávají do náruče. Že vlastně jedu do porodnice na "první rande" se svojí budoucí velkou láskou a že z každýho prvního setkání má člověk strach a trému, protože neví, co bude 🙂 a hlavně doporučuji nečistot žádné diskuze o negativních zkušenostech z porodu, protože to je des běs. Hrozně to člověka donutí bát se! A píšou to většinou hysterky, co mají pocit, že se sestra na ně zlé koukala a nebo jim nedej bože řekla, že má u porodu zatlačit 😉 Ja rodila v krajské nemocnici.Třeba můj porod byl nádherný, ač nástřih a velké sítí, dcerku brali VEXem, protože zůstala v porodních cestách (byla větší) a i přes to vše to bylo úžasné. Byli tam výborní lékaři a PA, byli na mě hrozně hodní, pomáhali mi, u mě byl manžel.. to všechno, co je dnes vnímáno některými jako hrozné (nástřih,VEX) byla úplná maličkost oproti tomu,že je najednou na světě malý člověk 🙂

valeri10
21. únor 2017

@kulihrasekzeleny ahoj já budu rodit taky poprvé a prostě jsem si vsugerovala,že to bude v pohodě a zase tak strašné to nebude.A nepřemýšlím o tom a hlavně nic nečtu.Na malou jsme dlouho čekali a od začátku kromě nevolnosti bylo celé těhotenství v pořádku.Hrozně moc jsem jí věřila,že bude v pořádku když už si nás konečně nějaká dusicka vybrala.A v tomto duchu jedu celé těhotenství.Na malou mluvim,že je to moje partacka a prostě vyklouzne raz dva. Navíc se šíleně bojím zubaře a měla jsem tak strašné migreny,že jsem chtěla skočit z okna takže porod prostě horší být nemůže🙂je to proti celému životu jen okamžik bolesti.a celoživotní obavy a strach o dítě bude daleko horší.

mulgrew
21. únor 2017

jses hysterka a adept na cisare s tímhle pristupem a pokud se ještě k tomu budeš ohanět nesmyslným porodním planem, tak chudaci doktoři.kontrola cipku a strasna bolest?ty mas proste takovy strach, ze jsi krecovite stazena a pak te to boli, ale takhle se rodit neda.prestan cist hruzy na internetu a uz si jen najdi, jak tlacit, at vis aspon to dulezite.nech si udelat klystýt, at jeste k tomu vsemu nemas strach z toho, ze se pos..... když zatlacis. porod boli, ale rozhodne to neni nic strasnýho, pokud tam pujdes v klidu, dokonce to ani nemusi trvat dva dny.hlavne spolupracuj s doktorama, nevymýšlej nesmysly

ulmanka0
21. únor 2017

Zvladly jiné, zvládnete taky. Už nejste jen vy, už jste vy+dítě, tak na něj myslete, protože to děláte pro něj. Strach vám nepomůže, jen vás zbrzdí. Každá máme nebo jsme měly obavy, ale porod je ta nejpřirozenější věc na světě. Přistupujte k ní pozitivně, radujte se z příchodu nového člena rodiny a půjde to dobře.

karlajasmine
21. únor 2017

@mulgrew tohle zakladatelce fakt nepomůže.

Zakladatelko,mě taky víc bolelo vyšetření čípku před porodem než samotná druhá doba porodní. V tu chvíli operujou hormony a člověk je jaksi mimo a nevnímá to.

První dobu porodní jsem měla 32 hodin, celou dobu kontrakce a taky jsem to zvládla. Nejhorší z toho byla únava. Ale teď do toho jdu znova, tak to tak hrozny být nemůže 🙂

Zakládala jsem tu kdysi diskusi "kdo už rodil, napište radu prvorodickam". Zkus ji najít, třeba ti to pomůže.

Porodní plán si napiš. Mě nenastrihli a ani jsem neměla žádné poranění.

janina29k
21. únor 2017

Já jsem se taky trochu bála porodu. Ale řekla jsem si, že pokud to bude hodně bolet, tak poprosím o nějaký tišící prostředky. Nakonec jsem nějakou injekci dostala.

editah222
21. únor 2017

@kulihrasekzeleny ja jsem do toho sla s tím, že to bude bolet, ale jen pár hodin a bude klid. Porodní bolesti byly jak trochu silnější nenstruacni, takže nic co by nešlo vydržet.
Rozhodně horší bylo trhání osmicek (zubů) 😉
Co se týče nastrihu. Stále věřím tomu, že se u nás nedělá jak na běžícím pase, ale jen když je to nutné. U prvního porodu jsem jej neměla, porod byl klidny a dcera malá. Měla jsem 5 stehů. Druhý porod jsem měla překotný. Když jsem viděla nůžky tak jsem zarvala, že nastrih nechci a doktor zvýšil hlas a řekl, že jestli tam chci mít kráter tak mi ho neudělá😃. Kráter jsem nechtěla, tak nastrih byl a hojilo se to stejně dobře jako při prvním porodu. Pan doktor za mnou byl druhy den na vizite a omlouval se za to, že byl důrazný, ale opravdu měl strach z velke ruptury.
Na oba porody vzpomínám ráda a v dobrém. Neměla jsem žádné velká očekávání ani co se personálu týče a nakonec jsem byla jen mile překvapena.
A děti za tu bolest stojí😊

pajinka333
21. únor 2017

@karlajasmine mám stejný názor, nejlepší jsou totiž lidi, kteří vyděšené prvorodičky sjedou, sprdnou místo toho aby podpořili. Zakladatelka tady hledala podporu a ne naopak! Když k tomu nemá jak přispět hezky,nechápu proč si svůj názor nenechá pro sebe, protože pochybuji že tohle chce rodička slyšet. 😉

mulgrew
21. únor 2017

@karlajasmine za to informace o 32 hodinach s kontrakcema ji jiste uklidni.

pajinka333
21. únor 2017

@mulgrew furt lepší než tvá milá slova.

mulgrew
21. únor 2017

@pajinka333 a?pravda je, že pokud k tomu pristoupi takhle a breci jen pri zmince o kontrakci a nastrihu, tak neporodi.a jestli ano, tak z toho stejne bude mit trauma.měla by navstivit nejakeho odbornika a probrat to s ním.jeji strach uz neni normalni a sama ho, zda se, neni schopná zvládnout.není to nic za co by se mela stydet, ale mela by to vcas resit.ale jinde, ne tady.

karlajasmine
21. únor 2017

@mulgrew Hele, ty ocividne nevis, jak funguje strach 🙂 Kdyz se neceho clovek boji, tak sam o sobe vi, ze je to iracionalni, vi, ze se nema bat a zada o radu prave proto, ze nevi, jak se prestat bat. Kdyz dotycneho pak sjedes slovy ''Prestan se bat, co to vymyslis za nesmysly'', tak ke strachu clovek prida jeste vycitky, ze se vubec dovolil se bat. A zacne se bat jeste vic. Kdyby byl strach neco, co clovek sam v sobe vypne, tak by se nikdo nebal vubec niceho. Strach clovek prekona prave milymi slovy a podporou z okoli, a tim, ze pak dotycnou veci projde a zjisti, ze tak strasna nebyla. Anebo zjisti, ze tak strasna byla, a o to vic je clovek pysny, ze to zvladl. Shazovat nekoho, kdo se boji, je to nejhorsi, co muzes udelat.

Nevim, proc by zakladatelku nemela uklidnit informace, ze presto, ze jsem mela prvni dobu porodni 32 hodin, tak jdu rodit znova. Z toho je snad jasny, ze porod se da zvladnout, at je jakykoliv.

lea212
21. únor 2017

@kulihrasekzeleny to je tezko neco radit, kazdemu funguje neco jineho. Me treba pomaha aniball na cviceni a maximum informaci z predporodniho kurzu, to, ze jsem poznala prostredi porodnice apod. Jestli mas opravdu takovy strach a do porodu kousek, neboj se hned si rict o epidural, urcite ti to pomuze. Pripadne se udajne da vybehat cisarsky rez...Kazdopadne obe varianty jsou lepsi nez se stazena strachy nekde trapit dva dny. Kazdy ti v porodnici rekne, ze porod je z 80 procent o hlavě...

alischkar
21. únor 2017

Ahoj, že je porod hlavně o hlavě je pravda... Moje rada je, udělej pro jeho hladký průběh vše co můžeš, abys pak byla v klidu, žes udělala maximum. Já cvičila s Aniballem a měla u porodu svou PA, takže jsem do porodnice jela úplně klidná s tím, že za chvilku to budu mít za sebou. Ani nevím jak a malá byla venku 2,5h od příjezdu. Jo a musím říct, že porod samotný byl takový mžik, že vůbec nebolel. To spíš ty kontrakce předtím, ale s tím mi právě pomáhala ta PA. Takže možná udělat co nejvíc preventivních opatření, aby stres přešel 🙂

hul
21. únor 2017

Neboj se toho 🙂 Ber to jako novou zkušenost. Ja se vědomě těšila i na tu novou bolest. Prostě jsem si řekla ze to bude novy zážitek do sbírky.
Nakonec první kontrakce mi začaly kolem 18:00 a ještě ten den v 23:30 byla mala venku 🙂 A jo bolelo to a dost, ale ne tak extrémně jak bych čekala původně 🙂 Když se pak čekalo na placentu tak me šíleně simrala pupeční šňůra mezi nohama a mela jsem záchvat smíchu primo na sále :D Pak me teda smích zas přešel, ale mela jsem to vše za sebou a vedle sebe přítele s naší malou v náručí. Je to krásný zážitek 🙂 Jo a zvládla jsem to i bez všech léků

nikyta159
21. únor 2017

Mám chvíli po porodu, rodila jsem 26.1. 🙂 před porodem jsem taky měla depky a hrozně se bála...bylo to zbytečný...jo, bolí to..ale ne tak hrozně jak jsem si predstavovala a hlavně ta bolest za to stojí 🙂 hned jak uvidíš mimco, na nějakou bolest zapomenes..ja bych šla rodit zase hned teď klidne...neboj se, každá to zvládne 🙂

mariva30
21. únor 2017

@kulihrasekzeleny Holka, porod bolí.. a to dost.. úplně vidím sebe ještě před měsícem. Stresovala jsem, plašila, bála se.. ale až přijde ta chvíle, budeš vědět, že to za to všechno stalo!! A navíc tam budeš mít chlapa, to je podle mě stokrát lepší než nějaká dula. Zvládneš to, neboj. Cítila jsem se fakt úplně stejně a teď, deset dní po tom, na to vzpomínám jako na příchod největší lásky mého života..

budilinka
21. únor 2017

@kulihrasekzeleny Zdraví Tě jedna z největších tokofobiček pod Sluncem 😀 Hrůzu jsem měla již v prvních týdnech těhotenství.... Můj známý gynekolog mi napsal do papíru úzkost z porodu a vysoký věk, abych mohla plánovaně rodit sekcí. Na porodnici mi tam jiný gynekolog domlouval, zda to nechci zkusit normálně, že indikace, co mi napsal kolega, je vachrlatá 😀 Blbky porodní asistentky na plavání těhotných nás prvorodičky strašily, že porodní bolesti jsou nejhorší a jinou takhle velkou bolest již neprožijeme... když si na to vzpomenu, ještě teď bych jim jednu natáhla!!!! No a jak se to blížilo, tak jsem se paradoxně víc a víc uklidňovala a tak nějak jsem to chtěla zkusit přirozeně... nejsem žádný bolestínek a nakonec to dopadlo tak, že jsem porodila za 3 hodiny od doby, co mi praskla voda! Porodník i asistentka mi pak gratulovali a říkali mi, že jsem rodila jak třetirodička. Ta bolest se opravdu dala zvládnout! Myslela jsem si, že mám poslíčky a já přitom už měla kontrakce. Vím, řekneš si, že po bitvě každý generál, ale porod je fyziologická záležitost (pravda, práh bolesti máme každá jiný) a tělo ženy je na porod prostě připravené... vykloubila jsem si rameno a ta bolest byla naprosto nesrovnatelná!!! Protože jaksi vykloubení ramene není fyziologické.... Neboj se, všechno dobře dopadne a Ty budeš mít obrovskou radost z miminka! Já bych si těhotenství i porod střihla klidně ještě několikrát, kdybych neměla 40 na krku! 🙂

smyschek
21. únor 2017

Ahojky. Taky jsem se hrozne bala bolesti. Sice jsem teda nebrecela ani nic takoveho. Ale bala se. Pak sestra v porodnici rekla jaky je to zazrak mit dite atd a ze vetsina zen ktere prijdou vyplasene k porodu rodi tezce dlouho s pomoci. Psychika dela hodne. Po tehle vete jsem prekopala cele sve mysleni. K porodu jsem jela natesena na miminko a jak i ja konecne ochutim slovo porod. Rodila jsem hodinu i s cestou. Nevim jestli to bylo pozitivnim pristupem k porodu nebo stestim ale za me dobry. Bolest teda v tu chvili byla to ti nikdo vymlouvat nebude. Ale telo se dostane do takove rause nebo jak to vysvetlit ze behem sekundy je vsechno pryc. Zvladla jsem to bez epiduralu a jsem na sebe pysna. Takze ted je rada na tobe. Hlavu vzhuru. Zvladla jsi cele tehu. Jsi zenska. Bud na sebe pysna ze prave ty muzes tohle vsechno podstoupit a zvladnout. Porodit miminko. Je to zazrak a kazdy takove stesti nema.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru