Interrupce jako volba?

floka
22. srp 2019

Otěhotněla jsem plánovaně, přirozeně, bohužel až v průběhu desátého týdne jsem se dozvěděla, že čekám mono dvojčata. S manželem jsme byli nadšení, tedy alespoň do té doby, než jsme si vyhledali více informací o tom, jak moc je takové těhu rizikové. Moje strana rodiny má jasno: bylo by lepší, kdybych šla na potrat, protože riziko, že se děti narodí mrtvé nebo alespoň nedonošené a nějak postižené je příliš velké a protože jsem ještě mladá, mám vysokou šanci otěhotnět znovu a mít tak vyšší šanci na mnohem méně rizikové jednočetné těhotenství. Můj doktor se vyjádřil tak, že zrovna v mém případě vícečetné těhotenství rád nevidí. Ve specializovaném centru na vícečetná těhotenství mi řekli, že zatím se vše vyvíjí dobře, ale že samozřejmě do budoucna nelze nic předvídat - těhotenství je skutečně vysoce rizikové.

Osobně mi přijde dost ujeté, abych šla na potrat jen kvůli tomu, že existuje zvýšené riziko komplikací a že se "možná něco špatného přihodí". Na rovinu ale přiznávám, že pokud by tento nejčernější scénář v podobě těžkého postižení skutečně nastal, dítě/děti bych si nenechala. Obdivuji všechny maminky, které se starají o postižené děti a obdivuji i všechny sociální pracovnice a zdravotnice - já vím, že bych toto nedala, což jsem si ověřila i v praxi (stáž v Jedličkově ústavu, kterou jsem bohužel psychicky nezvládala).

Přemýšlím, co je z etického hlediska více přijatelné. Zabít dva plody "jen tak", preventivně, protože zde existuje velké riziko, že se jejich vývoj pokazí, nebo nechat těhotenství dál vyvíjet, velkému riziku navzdory, a pak postižené dítě odložit do ústavu? Osobně na potrat jít nechci, chci dá šanci životu. Jen nevím, zda takové jednání není ve výsledku nezodpovědné, pokud by skutečně mělo dojít na krajní scénář. Samozřejmě si uvědomuji, že je zde i dobrý scénář, ve kterém se děti narodí naprosto v pořádku a zdravé - právě proto se kloním k tomu na potrat nejít. Interrupce jako řešení by mě nebýt rodiny asi ani nenapadla, ale po intenzivním každodenním "hučení" jsem už asi taky nahlodaná a černé scénáře již neumím nevidět. Chci udělat takové rozhodnutí, které je z morálního hlediska přijatelné, zodpovědné a které si v budoucnu nebudu muset vyčítat. Vím, že nakonec se budu muset rozhodnout sama. Ale i tak mě zajímá, jestli je tu někdo, kdo třeba zažil podobně strašné dilema, případně jak byste se v takové situaci zachovaly vy.

gabtom11
1. zář 2019

@floka ahoj, ja jsem cekala dvojcatka Bi-bi a i tak mi lekaři nabizeli preruseni. Rizika u dvojcetneho tehotenstvi jsou vzdy. Nesla jsem. Priroda to bohuzel vyresila za me. Podstoupila jsem odber chloriovych klku, jedna placenta vpredu, druha vzadu. Bolest neskutecna ale zvladla jsem to., U nas jednalo o vyvojovou vadu, nic genetickyho a pak jsem souhlasila s redukci. Urcite bych pockala. Nejaka preventivni preruseni neberu. Lekari by si za tyhke reci meli nafackovat. 🤦‍♂️

fiiif
1. zář 2019

@loylii ano, tatkova maminka.. opravdu si myslite ze v roce 1969 nebyl ultrazvuk? :D tatka ma doma schovanou lékařskou zpravu z porodnice, kde to je napsano.. takze predpokladam ze si to jen netipli

loylii
Autor odpověď smazal
Zobraz
loylii
1. zář 2019

@fiiif já se narodila v roce 79, bydlím v Praze a narodila jsem se u Apolinare a UTZ ještě nebyl.. nebylo možno zjistit pohlaví ani genetické a vývojové vady.

alcar
1. zář 2019

@floka osobne si myslim, ze te doktori posilaji na interupci z důvodu jednovajecnych dvojcat. Nemaji zkusenosti a pri tom, ze se.jedna o nejrizikovejsi tehotenstvi (opravdu nesrovnatelne s rizikovosti bi-bi tehotenstvi!, kde na.sobe.nejsou plody vubec zavisle a vyviji se samostatne) maji proste strach. Zazila jsem to a opravdu to neni nic ojedineleho. Podoli je v tomto pripade jasna volba. Tam maji hafo zkusenosti a nejlepsi lekare v oboru. Ukolem "obvodniho" gynekologa je te na specializovane pracoviště poslat a ne posilat na potrat. Tam uz si s tebou budou vedet rady. 😉

2hanah
1. zář 2019

@floka přesně takto jsem to měla u dvou svých dětí, ultrazvuk naprosro v pořádku a krev taky tak, že riziko Downa podobně jako Vy - také falešně pozitivní, na odběr klků jsem nešla, byla jsem přesvědčená, že je miminko v pořádku, pak mě bohužel nahlodala moje gynekoložka, tak jsem nakonec šla na amniocentézu a měla jsem poslouchat svoji intuici, plodová voda tomu neurvalému, byť ale zkušenému doktorovi nešla nabrat, takže mi udělal vpichy 3 a jà se pak o to víc třásla o našeho chlapečka a zbytečně! Protože se narodil naprosto zdravý a ten nejúžasnější chlapeček, chytrý, skvělý a já jsem za něho neskutečně vděčná a lituji, že jsem ho vystavila zbytečnému riziku a stresu kvůli naléhàní cizých lidí! Přeju Vàm strašně moc štěstí a rozhodujte se svým srdíčkem zejména.

codal
1. zář 2019

@fiiif ultrazvuk se začal zavádět až v 70. letech.
.moje maminka pracovala na zdravotní škole a otěhotněla v 84 a dodnes mi vypráví, že si to tenkrát na ni kolegové zkoušeli a učili se na ni, že se to teprve zavádělo a nikdo s tím pořádně neuměl (a to bydlíme v poměrně velkém městě s velkou nemocnicí), takže v 69 spíš opravdu tipovali. Tenkrát se ani nedělalo tolik testů, takže pochybuju, že by úplně věděli, jaký přesný typ dvojčat rodička čeká.

fiiif
1. zář 2019

@codal tak nevim ale v te zdravotní zprave to uvedeno má

loylii
Autor odpověď smazal
Zobraz
codal
1. zář 2019

@fiiif těžko říct, podle mě se druh dvojčat dal tenkrát určit až při porodu nebo po porodu podle toho kolik odešlo placent a tak..ale já nejsem odborníky to spíš hádám..

priefi
3. zář 2019

@fiiif v te dobe urcite nebyl utz. Mohli nejakym zpusobem poznat, ze ceka dvojcata, ale.zbytek se zjistilo az po porodu, driv bez sance.

priefi
3. zář 2019

@fiiif a nema to uvedeno ve zdravotni zprave po porodu?

kuttu
3. zář 2019

@fiiif Na ultrazvuk nechodila ani mojr mamka v 85,byla ale na plodovce,bylo ji 40 let

loylii
3. zář 2019

@fiiif a tatkovy mamince je teď kolik? Pokud rok 69, tak ji je teď 50 let🤭

jipe
3. zář 2019

@loylii v 69 se narodil tatínek, tak 50 je jemu, ne? a já to pochopila, že je to v propouštěcí zprávě z porodnice

fiiif
3. zář 2019

@jipe ano v propousteci zprave z porodnice, tatkovi je 50 takze před 50ti lety.. myslela jsem ze se to vedelo uz rpi tehotenstvi, ale tak asi ne..

priefi
3. zář 2019

@fiiif tak v tom pripade to 100% nebylo dle utz., ale dle nalezu po porodu. A potrat ji asi navrhli s ohledem na jeji zdravotni stav vs jakekoli tehu.

fiiif
3. zář 2019

@priefi no nejspis. tak to se teda omlouvam, myslela jsem ze diky UZ, tatka svoji mamku moc nepoznal, bylo to slozitejsi, ale diky te zprave jsme mysleli prave ze se to zjistilo kvůli vysetrenim. me pak vice sledovali..