Jak pomoct, aby se při samovolném potratu tělo vyčistilo?

kukujda
15. říj 2012

Ahoj holky, neexistují nějaké babské rady jak pomoct tomu, aby se tělo při rozjetém samovolném potratu samo vyčistilo a nemusela se dělat kyretáž? A za jak dlouho se kyretáž musí dělat? Je tam nějaké riziko zánětu nebo otravy nebo tak nebo se potrat prostě nechá běžet třeba několik týdnů?

dressage
3. kvě 2016

Ahoj,
já jsem potratila teď v neděli na 1. května (máj) ... začalo to den před tím špiněním, ale bolesti žádné. Druhý den ráno jsem měla trochu křeče jako při normální menstruaci, ale špinění přecházelo v jasnou krev... to už jsem začala mít divný pocit, že se něco děje... radila jsem se s kým jsem mohla a každý mě utěšoval, že je to normální, ať odpočívám a tak... jenže křeče byly stále bolestivější a já to nevydržela a jela do nemocnice. Bohužel po asi půl hodině co jsem čekala na vyšetření jsem jim tam na stole začala potrácet... hodně krve a velké cucky děložní sliznice ze mě padaly... strašně jsem brečela... doktorka byla moc příjemná a vzhledem k tomu, že jsem byla v 8 týdnu a potrat byl spontánní tak mě ani neposlala na kyretáž, ale jen na krev a pak domů... jenže tím to nekončilo :/ ...doma jsem pořád cítila velké bolesti (skoro jako slabší kontrakce) a na WC ani nevím proč, ale držela jsem si ruku dole a najednou ze mě vypadlo to miminko :( ...hrozný pocit... přítel ho odvezl v mističce a doktorka jen koukala, kde jsme to vzali a pak ho odeslala na histologii...
Někdy se s tím prostě nedá nic dělat... hlavu vzhůru a příště to snad vyjde 😉

brambora28
9. led 2017

Ahoj holky, zkusím obnovit tuto diskuzi. Všude čtu, jak dlouho a jak silně se po samovolném potratu krvácí.. já mám ale opačný problém, nekrvacim vůbec.. ve čtvrtek jsem měla slabe špinění, takové tmavě červené, v pátek jsem šla k Dr., ten potvrdil tehu ale řekl že je velmi brzy a ze uvidíme co bude dál, objednal mě za 14dni na kontrolní UTZ. Večer jsem však začala krvácet víc, šla jsem na WC a vyteklo že me docela dost krve, asi jako pro MS. Jela jsem na pohotovost, kde mi doktor oznámil, že tam plod už bohužel nevidí, že je v děloze pouze krev. A že pokud krvácím, což jsem v té době krvácela, tak by se mělo pročistit samo. Od té doby jsem však už nekrvacela, spinila jsem v sobotu jen slabě a pak už skoro vůbec, teď už nemám nic ani na toelatnim papíře. Zítra jsem se objednala ke svému Dr. Nevim, co si o tom myslet.. nemáte někdo podobnou zkušenost? Docela se bojím, abych nemusela na kyretáž ☹
Díky za jakoukoliv odpověď.

ruzovypuntik
9. led 2017

@brambora28 A ve kterém si byla týdnu? ☹ Když jsem potrácela samovolně, tak jsem to měla jen jako takovou silnější MS, která trvala asi jen 3 dny. Čekala jsem že to bude horší. Pak už byla děloha čistá. A kdyby náhodou, kyretáže se neboj, není to nic hrozného a na jednu stranu se i říká, že pro příští těhotenství to může být i dobré. Že je tam nová silná sliznice a pak se miminko dobře usadí 😉 A jak se cítíš na dušičce?

brambora28
9. led 2017

@ruzovypuntik byla jsem podle MS 6tt.. no u mě se to právě s menstruací nedá vůbec srovnat, to bylo právě jen jednorázové vytekla krev, pak už nic.. a právě že Dr.rikal že v děloze tu krev mám, a předpokládali jsme, že když tekla, že poteče i nadale a ono nic... Uvidím, co mi řekne zítra doktor. Kyretaze se bojím hlavně kvůli té rekonvalescenci.. čekat třeba půl roku na další snažení by pro mě bylo hrozné..
Na dušičce je mi smutno, ale věřím, že to tak mělo být, věřím v osud, a to co se stalo mělo určitě nějaký význam. Ted to jen musí prebolet 🙂

ruzovypuntik
9. led 2017

@brambora28 Přesně tak, všechno má svůj důvod, i když to člověku připadá úplně černé, tak není. Vždycky je tam i světlá stránka. Já to mám za sebou dvakrát, jednou samovolně a podruhé už jsem musela na revizi. A ta rekonvalescence je pohodě, ani jsem to nečekala! 🙂 Ale fakt, doktoři doporučují 2 MS a pak se znova můžeš snažit. Připadalo mi to nekonečné, ale uteklo to jako voda až jsem se lekla, jako že ty brďo to už zase můžu být těhotná 😀 Kup si kontryhel a Femibion a za chvilku bude zase dobře po všech stránkách. Dej vědět jak dopadneš u doktora, držím palce!

brambora28
9. led 2017

@ruzovypuntik Děkuji. Zítra se ozvu. Listovku beru už skoro rok, nejdřív Femibion, pak kombinace štěpené listovky a Gynexu.. pak mi dr.napsal Clostilbegyt a Duphaston, a hned 1.mesic se zadařilo no.. předtím jsme se snažili 7 měsíců. Ted zase beru jen tu listovku, ale koupím si Femibion 🙂

ruzovypuntik
9. led 2017

@brambora28 Taky jsem se cpala listovkou a doktor mi řekl, že je to málo, že údajně spousta ženských není schopna ji nějak vstřebat a rovnou ji vyloučí. A že v tom Febionu už je nějak naštěpená nebo co 🙂 Otázka je, kolik je na tom pravdy a kolik v tom hraje roli byznys 😀

brambora28
9. led 2017

@ruzovypuntik já si právě kupuju zvlášť tak nastepenou 🙂 Ale zase ve Femibionu je spousta dalších vitamínů. Každopádně je to určitě dobrej byznys...

brambora28
10. led 2017

@ruzovypuntik Ahoj, tak nesu zprávy z dnešní kontroly... doktor mi dělal UTZ a rika no, asi by to chtělo vyčistit, ale ze to je hned atd.. a pak říká, ale já tam něco vidím, ta bublinka, co jsem viděl v pátek, tam pořád je.. já vás nemůžu poslat na revizi, ještě počkáme. No a byla jsem objednaná na 20.1., tak to nechal.. achjo, ta malinká jiskricka naděje, že to třeba neodeslo, ale krvácení způsobilo něco jiného... Ten dr.na pohotovosti říkal, že je tam krev, že sice vidí část toho váčku, ale bral to tak, že potracim, a ze to odejde.. takže já měla víno, tatarák, tvaruzky, horký vany, sáňkování, tahám se se dřevem.. teď se asi fakt dám na modlení.. vím, že ta naděje je hrozně malinká, už jsem se smířila a tím, že je konec, takže kdyby to dobře dopadlo, byl by to fakt zázrak.. to bude nejdelších 10 dni v mým živote..

ruzovypuntik
10. led 2017

@brambora28 Jééé no to jsou úžasné zprávy! Ale to čekání je šílené, to znám ☹ Snaž se na to nejméně myslet a jak píšeš, smířila ses s tím a tím pádem to pak bude třeba fakt nádherné překvapení. Já u druhého potratu miminko v duchu přemlouvala a bylo mi to k ničemu. A když jsem se na to vykašlala tak to vyšlo 😀 A pobavila si mě - já byla ve výřivce, cpala se tatárákem, dala si pivko a byla v sauně 😀 Miminko nezájem, když mělo být tak bylo 🙂 A nedal ti třeba utrogestan? Budu na tebe moc moc moc myslet a držet palce! To bude malý bojovníček!

brambora28
10. led 2017

@ruzovypuntik nedal mi nic.. fakt to nechává na přírodě 😀 Dám pak vědět 🙂

marketicepalice
22. led 2017

@brambora28 jak jsi dopadla brambůrko?

brambora28
22. led 2017

@marketicepalice Ahoj.. No, moc dobře ne.. V sobotu 14. v noci jsem potratila.. Odešly ze mě úplné kusy, prostě gestační váček a vše.. Strašné bolesti, strávila jsem noc na WC.. Ale věděla jsem, že to odchází, pak jsem dost krvácela, jako při MS, ale čerstvá krev.. V pondělí jsem volala Dr. a byl tam zástup, objednala mě na úterý.. Celou dobu jsem krvácela a bolesti jako silnější MS, jenže já mám hodně velké bolesti při MS, omdlívám atd., takže pro mě těžko říct, jak moc silné.. Zástup, stará doktorka, že musím na kyretáž.. tak se ptám, jestli je to nutné, a na že podle ní a v mém stavu jo, at jedu hned.. Jela jsem do nemocnice, kde mě vyšetřovala mladá doktorka, a ta mi řekla, že mi sice musí doporučit kyretáž, ale že dle jejího názoru to odchází pěkně, a pěkně se čistím.. Dali mi injekci, aby to rychleji odešlo, a injekci od bolesti, na kyretáž jsem nešla.. Tak jsem byla moc ráda..
V noci mě ale začalo bolet břicho.. Jako kdybych měla průjem, jenže jsem nemohla na velkou.. Druhej den to bylo lepší, ale bolel mě zase podbřišek na levé straně, a to i na dotek, při pohybu... V noci zase bolesti jak při průjmu.. A já si začala myslet, jestli to není zácpa.. Tak jsem začala dávat čípky, který moc nepomohli, začala jsem se víc hýbat, víc pít.. Ale nic nepomáhá.. Každopádně mimo zácpy i zaražené větry, a jak je ta děloha celá bolavá, tak se to vše spojilo, a podbřišek prostě bolí.. Dnes je mi už líp, chodím na procházky se psama, už neležím celý dny, koupila jsem si nějaký projímavý čaj, tak uvidíme.. A já doufám, že ty bolesti jsou způsobené tou zácpou :D V úterý půjdu na kontolu, podbřišek už je klidnější, už se i mírní krvácení, tak doufám, že to nebude třeba zánět dělohy ale opravdu jen větry :D
No prostě nemůže to být jen tak: potratím, vše ze mě odejde nebo potratím, půjdu na kyretáž.. No už to chci mít za sebou, abych pravdu řekla...

marketicepalice
22. led 2017

@brambora28 tak to je mi na jednu str. moc lito, ale na druhou jsem rada, ze to dopadlo takto prirozene, bez zasahu jako pri te kyretazi, ze vis, ze tvoje telo je schopno vyporadat se s tim. Na vetry, zacpu a vlastne i to konecne docisteni ti doporucuju fenykl, ktery je mimochodem v tehotenstvi nebezpecny, prave kvuli stahum delohu, ktere zpusobuje. A vetry a streva vubec umi postavit do late, behem par hodin. Drzim ti moc palce do blizke i daleke budoucnosti, aby to priste od zacatku vse vyslo na 1

brambora28
22. led 2017

@marketicepalice děkuji. Já si právě koupila projímavý čaj, kde je fenykl, list senny atd.. tak snad pomůže.. no doufám, že příště už vše dobře dopadne a ze to bude brzo.. tohle nechci už nikdy zažít a opravdu obdivují ty, které si to prožily několikrát a nezblaznily se.. Já se teda s tou ztrátou vyrovnala poměrně dobře, beru to jako osud a že to tak mělo být, ale co nedávám jsou ty bolesti...
Ty sis prošla něčím podobným?

ruzovypuntik
22. led 2017

@brambora28 Tak to mě moc mrzí.... ale opravdu to tak mělo být a teď už bude jen líp a líp. Moc držím palečky ať to jde všechno podle tvých představ. Jeden potrat "se ještě dá", druhý už člověk bere jako hodně velké zklamání. Ale žena je tak silná, že musí zvládnout všechno. Drž se a usměj se 😉

marketicepalice
22. led 2017

@brambora28 me se to bohuzel ted pise velmi tezce, ale ja potracim prave ted, jiz od vcera, min. tyden jsem podstoupila LPSK pro mimodelozni tehotenstvi, ale do delohy nesli, kdyby tam preci jen bylo jeste druhe a v patek se ukazalo nastesti, ze bylo a to uz je v poradku a v deloze, bohuzel vcera to zacalo a to opravdu nahle a rychle, utrogestan a ascorutin, ktery jsem brala a beru, toto bohuzel ovlivnit nemuze, jakmile se potrat spusti, nezachrani to nic, takze ja ted momentalne prochazim peklem, protoze jsem behem jednoho tydne prisla o dva plody o dve deti a dvakrat tak tedy potratila. Predtim jsme se snazili cca 8 let, prodelali neuspesne IVF se zavedenim 2 embryi, kde se nechytilo ani jedno...a ted, kdyz se nam to na Vanoce podarilo spontanne, prirozene, to dopadlo takto

ruzovypuntik
22. led 2017

@marketicepalice To je hrozné ☹ Je to šílený pocit co se v člověku odehrává... ale je to krásné, že víte, že to jde přirozeně! A když se povedlo jednou, tak přece není důvod aby se nepovedlo podruhé! Holky jak je mi vás líto, vím jak to bolí ☹ Posílám sílu na dálku!

marketicepalice
22. led 2017

@ruzovypuntik Punti, dekujeme moc, ano, i v tuto chvili se snazim najit na tom to pozitivni a to je presne to, ze vime, ze to jde prirozene, ze to zkratka vubec jde❤

tahejhula
22. led 2017

@marketicepalice 🚗 🚜 🚂

marketicepalice
22. led 2017

@tahejhula i ty jedna 😎

brambora28
22. led 2017

@marketicepalice To mě moc mrzí, po tak dlouhé době. Ale pevně věřím, že příště to vyjde a budete mít krásné a zdravé miminko. Je to prostě osud, bohužel je to hrozně a strašně těžké, ale nějaký důvod, proč to tak dopadlo, určitě byl.. a jak říká puntík, jde to i pririzene a to je hrozně důležité. Kamarádka nemohla taky x let otěhotnět, utratila za IVF neskutečný peníze.. pak se na to vykašlali, a otěhotněla. Ted je po 2letech zase v tom, a to si říkali, že další nechtějí. Takže zázraky se opravdu deji 🙂
Posílám ti sílu. Hlavně pokud toto vše prozivate s partnerem a on že podporuje, musí vás to hrozně stmelit. Nás to stmelilo, i když máme nádherný vztah, tak díky této zkušenosti věřím, že bude ještě krásnější.

iva27
22. led 2017

Holky,verte,ze to dobre dopadne a zadari se vam i po potratu.Zkuste se dat do pohody psychicky😇!
Ja potratila v 17tt a 11tt a nikdy to neodeslo samo,vzdy s kyretazi a revizi delohy,strasny komplikace.Mam sice 10 letou dceru,ale chteli jsme druhe..Po poslednim potratu jsem otehotnela az po roce a mame skoro 3mesicniho Matyaska😉
Nejakou dobu jsem brala vitaminy a pri MS pila kontryhelovy caj.Je pravda,ze jsem podstoupila i lecbu Clostilbegytem,ale hral u me roli vek.Jinak nic extra a psychicky jsem se musela srovnat.Pevne nervy a drzim vam✊

brambora28
24. led 2017

Ahoj holky, jsem po kontrole. Doktor říkal, že vše vypadá ok, že se děloha hezky stáhla.. Z jeho vyjádření jsem měla pocit, že souhlasil s rozhodnutím paní doktorky v nemocnici, že není potřeba kyretáž, takže jsem ráda.. Akorát tedy říkal, že počkat do první MS a pak 1-2 měsíce počkat.. Zatímco všude čtu, že v tom případě, že jde o samovolný potrat a tělo vše vyloučí samo, a co mi řekla i dr. v nemocnici, že se může začít se snažením hned po první MS.. Tak nevím.. Jinak stále docela dost krvácím (je to teda určitě míň), 2-3 vložky, na wc krev ve vodě.. Tak doufám, že se to bude mírnit a nebude někde problém..

marketicepalice
24. led 2017

@brambora28 jsem rada, ze to tak dobre probiha a tvoje telo si dokazalo poradit, ale jinak ohledne toho snazeni, bych to udelala presne tak, jak ses nekde docetla, cili pockat klidne do prvni menstruace a pak se s ovulaci po ni zacit snazit. Nac cekat, hodnota HCG je 0, deloha maximalne a krasne vycistena, s cimz klesly napr. i hodnoty progesteronu do normalu, pro usidlovani noveho plodu je deloha pripravena uplne stejne jako pred tim, ne-li vice, cili krasne nacechrana 🙂, v podstate by to snazeni slo hned s prvni ovulaci, ktera by mohla predchazet menstruaci, ale protoze si nejen doktori chteji byt jisti, ze hodnota HCG je opravdu 0, coz potvrdi i prichod prave menstruace, radi se prave pockat az min. po prvni menstruaci. Pokud se nechces nechat sledovat pravidelnym odberem krve na HCG, tak bych urcite pockala alespon na tu jednu menstruaci, mam to v planu udelat uplne stejne, u nas se to mozna akorat jeste protahne o nejakou kuru a akupunkturu, zkratka navstevu TČM. Ale samozrejme budu rada, pokud se nam tu k tomu jeste nekdo vyjadri, idealne s vlastni osobni zkusenosti.

brambora28
24. led 2017

@marketicepalice Jojo, děkuji za tvůj názor. Cítím to tak nějak stejně, ale hlavně bude rozhodovat to, jak se budu cítit. To, jak je mi teď je naprosto nesrovnatelné s tím, jak mi bylo ještě před pár dny :D Teď se cítím, že bych mohla skákat přes kaluže, ale samozřejmě to nechci zakřiknout.. Jakmile přestanu krvácet, chci začít cvičit, předtím jsem cvičila, chodila na jogu, a ted mám z toho ležení bolesti v bederní oblasti, hlavně teď, co jsem se vrátila do práce a stále jen sedím.. Takže jakmile budu úplně ok, a krvácení bude jen špinění, chci se začít více hýbat.. Se snažením počkám určitě až po té první menstruaci 🙂 Třeba nám to vyjde stejně 🙂

ruzovypuntik
24. led 2017

@marketicepalice
@brambora28 Moc moc moc vám holky budu držet palce... Spousta doktorů říká počkat 3 MS. Můj doktor říká, počkat až je hlava v pořádku. To je nejdůležitější. Pokud žena znovu otěhotnění, ale není vyrovnaná s předešlým potratem, tak ta psychika dokáže udělat pěknou paseku. Na to pozor.... mě sice pomohlo, že jsem otěhotněla hned po MS, ale hlava v pořádku nebyla a pořád jsem vnitřně cítila, že je něco špatně. Ale pokud se na to cítíte, tak hurá na to 🙂 Přiznám se, že takové ty kecy, nic si z toho nedělej, já taky potratila a dneska mám 3 děti mě akorát štvaly. Říkala jsem si, no a co, ty jsi ty, já jsem já. I když už jsou to dva roky co jsem měla tu bolestivou ztrátu za sebou, pořád to ve mě. Bolí to neskutečně, zapomenout se nikdy nedá. A do budoucna se toho pořád bojím. Kdo nezažije nepochopí... a za mě určitě kontryhel 🙂

brambora28
24. led 2017

@ruzovypuntik Moc děkuji. na Kontryhel mrknu dneska 🙂 Jinak já právě mám hlavu naprosto v pořádku, s tou ztrátou jsem se smířila podle mě docela dobře, protože to beru jako osud - věřím v něj a věřím, že to tak prostě mělo být. Já se spíš necítím ještě úplně fyzicky ok, jednak proto, že pořád špiním, a jednak proto, že mám v hlavě ty strašné bolesti. Ale věřím, že to chce pár dní, a pomalu se dostávat do normálního režimu 🙂

Jinak co se týče toho jak píšeš nic si z toho nedělej, to mě štve taky, ale halvně u těch, co to nezažily. Nesnáším, když někdo soudí něco, čím si nikdy neprožil.. Při snažení to bylo u bezdětných řeči typu: to není hned, co si myslíš, neboj, dočkáš se atd.. a pak při potratu zase: nic si z toho nedělej, to se stane atd..😉

komentatorka
6. bře 2017

Ahojte, mne sa vyvoj zastavil v 6tt, lekar diagnostikoval MA a dal mi papier do nemocnice, ak sa to same nespusti.
Spustilo sa, ale neviem ci je to ono. Stvrty den mam silny hnedy vytok. Nie je to cerstva krv, skor len stara krv a kusy "hmoty". Aj krvave, ale aj take biele a priesvitne. Myslite ze je to ono, alebo budem musiet ist na kyret do nemocnice? Predpokladam ze vystielka maternice este neodisla, len obsah maternice, ak to bolo ono.

lennus
6. bře 2017

@kukujda Někde jsem četla, že na západě považují obě možnosti za rovnocenné, u nás se dost tlačí do kyretáže, resp ani nenapídnout možnost nechat potrat proběhnout samovolně, může to být i dost bolestivé, tak to někoho může odradit. Nějaké rady jsou v knize Čekala jsem miminko, ale...Nemám ji teď bohužel u sebe, jde o nějaké bylinky a vysoké dávky vit. C.