Missed abbortion po IVF. Jak postupovat dál?

len
24. lis 2008

Ahoj, vím, že už jsou tu témata zamlklé těhu, ale mám pocit, že v kontextu s IVF je to přeci jen jiné. Moc by mě zajímalo, kdo tímhle prošel, jak jste postupovaly dál. Rozhodně tu nechci nadávat na nespravedlnost světa a litovat se, jaký jsem chudák, tady na Koníkovi vidím, že jsem jenom jedním z těch mnoha prapodivných příběhů. A vlastně jsem měla i ohromné štěstí při vší té smůle, protože nám takhle vyšlo-nevyšlo hned první IVF.

Ale zajímalo by mě, za jak dlouho jste do toho šly znovu. Dr. v CARu mi zároveň s termínem revize okamžitě spočítala, že další IVF můžeme zahájit už po dvou přirozených MS. Popravdě se na to psychicky zatím necítím, na druhou stranu se nemůžu utěšovat tím, čím většina holek po MA - brzo to zase vyjde samo.

Popřípadě je tu někdo, koho tohle potkalo po IVF kvůli diagnóze idiopatická neplodnost? Zkoušely jste to pak nějakou dobu přirozeně nebo rovnou další IVF? Díky moc všem za odpovědí 🙂

len
autor
2. pro 2008

Aschly, ach jo, to mě moc mrzí ☹ A úplně tě chápu, i když nám skončilo MA hned první IVF, tak stejně mám do budoucna hrozný strach být těhotná znovu 😕 Holt tělo se regeneruje rychleji než hlava 😉

Kapr, já ti nevím, ale cítím se teď nějaká vyčerpanější, prostě tělo dostalo zabrat. Udělala jsem si včera cca hodinový výlet dobít opencardy na Florenc a rozdejchávala jsem to ještě večer... Při pečení cykroví mi po půlhodině stání odpadávaly nohy... No nevím, tělo je zblblý, i když to byl jenom malej zákrok, tak ta hormonální bouře udělá svoje a i v nemocnici mi doporučovali se těch šest neděl dost šetřit... Obecně dělám, na co se cítím, ale prostě mě překvapuje, že najednou mi některý věci nedělaj dobře po výrazně kratší době než dřív. pětikilometrová procházka a jsem mrtvá 😝 Ale věřím, že postupně se zase dostanu do formy 😉

kapr
2. pro 2008

aha, tak to jsem len nevěděla 🙂
no neva, tak si to užiješ za chůze🙂 Taky pěkný, jen aby byl sníh 🙂

aschly
2. pro 2008

Ahoj len, ja som tiež povedala že je lepšie keď sa to vôbec nepodarí ako keď sa tešíš a zase to skončí ale na jednej strane máš pravdu že aspoň viem že otehotnieť sa dá.
Tie čo píšete o tej genetike a iných vyšetreniach- mi sme si ich tiež museli urobiť sami lebo nik nám o tom nehovoril že je to potrebné a tiež treba dávať pozor aj na alergiu a aj zrážanlivosť krvi- to tiež môže spôsobiť potrat.
Tiež sa hovorí že niekedy sa po vyčistení maternice vajíčko rýchlejšie uhniezdi ale treba čas aby sa maternica zregenovala 😉

kuba2
2. pro 2008

Ahoj holky jen přidávám svou zkušenost. Já mám za sebou 3IVF, 1KET a 1NATIV-z toho nativu jsem otěhotněla , ale v 11.tt bohužel konec☹. Teď je to přesně 9 týdnů po revizi a já jsem dostala teprve svou 1.MS . Dle Dr. se čekat nemusí a můžeme se začít snažit hned. Takže já ještě před vánocemi uvažuji o IUI a v lednu se vrhnu do dalšího nativu. Mám za sebou-laparoskopii, hysteroskopii, genetiku, hematologii, imuno atd. a vše je ok. Jen máme prý trochu pomalejší spermie.

len
autor
3. pro 2008

Ach jo, to se nám to tu rozrůstá ☹ Mně je to tak líto, kolik lidí tímhle musí projít...
Kuba, já si teda po konzultaci s několika doktorama kratší pauzu než tři cykly netroufnu... Ale pravda je, že já běžně zvládám tři cykly za dva měsíce, takže to je pomalu kratší doba než tvých 9 týdnů 😉 Ale je dost dobře možný, že nechám odpočinout hlavu a počkám ještě dýl, třeba až po květnový dovolený...

kapr
3. pro 2008

ty len to je ale na druhou stranu super, že máš krátký cyklus, aspoň máš častěji ovulku a víc šancí. 🙂 já mám cyklus 33 dní 😒

len
autor
3. pro 2008

Kapr, nojo, tím jsem se uklidňovala první rok snažení... Ale víš, co to je, jít od MS k MS, každé tři týdny, na delší dovče to zvládnout 2x a pokaždé vědět, že to zase nevyšlo? Těch víc pokusů by mělo význam, kdyby k něčemu vedly, ale menstruovat takhle často a přitom nemoct otěhotnět, to je k ničemu 😒
Jsem teď zvědavá, jak bude vypadat ten první porevizní, měřím BT a čekám, čekám, jestli vůbec bude nějaká ovulace... Už teď má zpoždění, to je asi normální, snad nebude moc dlouhé...

aschly
3. pro 2008

čAUTE,ale to nie je tým aký dlhý je cyklus, lebo niektoré cykly sú bez ovulácie a niektoré ženy majú menštruáciu iba 2x za rok a otehotnieť môžu. Ja sa tiež niekedy hnevám že mám pravidelný cyklus a nemôžem otehotnieť, ale mi máme problém s pomalými spermiami. ☹
Ja som to tiež mala všeliaké po revízii aj som veľa krvácala a mala som menštruáciu každé 2 týždne, už som z toho bola na nervy, lebo som sa chystala za manželom do Francie, ale ja som pila hodne ženského čaju a potom sa mi to upravilo.
čo si myslíte mám 32 rokov, mám ísť do toho už tento rok 2009 alebo môžem ešte rok počkať? 😒

len
autor
3. pro 2008

Aschly, jak se cítíš... Já se rozhodla jít do dalšího IVF až tehdy, až si tím budu absolutně jistá a nebudu mít pochybnosti a zároveň minimalizuju ten strach... Potřebuju si prostě pořádně odpočinout. Nemyslím, že by 32 byl nějak tragický věk, ale taky záleží, kolik dětí chceš... Průměrně úspěšnost IVF klesá po 35, ale někdo bez problémů otěhotení ve 45 a pro někoho je pozdě překročením 30... Ženský v naší rodině trpěj bohužel na předčasný přechod (tak 35-37 a konec), takže já ve svých 28 s vidinou třech dětí mám pocit, že mi ujíždí vlak 😒 Každopádně dokud nebude v pořádku hlava, nebudu do toho cpát energii a peníze 😉

aschly
3. pro 2008

boli sme tento týždeň v centre a tam nás prehovárali na ďalší pokus, že rok sme to skúšali po tom missede a nepodarilo sa a ani manželov spermiogram sa nezlepšil.
Mne sa moc do toho nechce ale manžel ma prehovára že už má 39 rokov a že to už bude pomaly ako starý otec
ak sa to podarí..
Vy máte všetky toľko odvahy ale ja sa neviem odhodlať. Keď si predstavím koľko peňazí nás to stálo a ani znášať tie hormony nie je bohviečo.
mam pred sebou tu žiadosť od Dr.ale neviem sa rozhodnúť 😒

len
autor
3. pro 2008

Je to hrozný, co? Rozum ti radí jednoznačně, ale hlava to pořád ne a ne pobrat... Ale jestli jste od MA čekali rok a navíc máte problémy se spermiem, já bych zavřela oči, zatnula zuby a vrhla se do toho po hlavě... A chlapa bych varovala, že budeš potřebovat opravdu pořádně podržet 😉

ps79
3. pro 2008

Baby, aj ja tu stale dumam, tiez mam strach z dalsieho pokusu. Ze vyjde pozitivna krv a znovu dojde k potratu Aj som tak nejak stratila doveru v doktora v tom nasom centri. A to ma mrzi, lebo inak sa mi tam strasne paci, nemozem sa na nic ine stazovat. Ked som bola u neho na 1. ultrazvuku, t.j. 3 tyzdne po transfere + predlzena kultivacia, tak moj gestacny vacok mal iba 4 mm. Druhe baby mali tak 9 mm, co je dost velky rozdiel. Ten doktor musel predsa vidiet, ze to neni uplne v poriadku, len mi vypisal zpravu s tym, ze mam uz chodit iba k svojmu gynekologovi. A on si dal dalsiu fajfku do svojej statistiky uspesnosti. A co som potom dodatocne hladala info na nete, tak doktori v takych pripadoch nedavali prilis velke sance. A nakoniec to potvrdili aj lekari v nemocnici, nez mi spravili kyretaz. Vyjadrili sa, ze ten gestacny vacok ani nemal spravnu polohu ... Mam proste z toho zly pocit. Radsej mi mohli povedat vtedy hned v CARe, ze teda mila pani HCG ste mali vysoke, ale bohuzial ten gestacny vacok neni uplne spickovy, ze uvidime ... Takto som ja jak blbec dlhsie zila v klamlivej nadeji, ze huraa, vsetko je super, cakame miminko a potom to sklamanie o to vacsie ... viem, uz to nevratim, nemam sa v tom rypat, treba zabudnut, ale proste furt mi to neda

kapr
3. pro 2008

len s tou menstruačkou máš asi i pravdu. Mít to zas až tak často...... já mám delší cyklus asi po mamince. Ta měla taky prý 33-35 dní. jinak po kyretáži mi první menses taky trvaladéle než přišla. asi 1,5 tak dlouho. A hlavně se mi od té doby změnilo i krvácení. Jednak intenzita, barva i délka. Dřív jsem taky jasně cítila, kdy ovuluji. Teď mě bolí vaječníky častěji v průběhu cyklu a při ovulce už ten rozdíl bolesti tak necítím jako před tím.
Jinak pro ostatní, mě je taky 32 let a myslím, že je správný čas na mimčo. Ale jak říká len. Důležitá je hlava. A co se mne týče, pořád chci jít do toho. Přišla jsem na to, že mít pořád jen strach, tím ničemu nepomůžu. Uklidňuji se tím, že se to stalo i jiným a taky mají děti. Však na tom ještě pořád nejsme nejhůř. Jsou ženy, které nemají třeba vůbec už své vaječníky. To je potom mazec...... ☹
Takže holky hlavu vzhůru 🙂 prostě nám to příště musí vyjít. A peníze? Jo je to moc peněz, ale aspoň za něco stojí. Vždyť si vemte kolik lidí si koupí auto za 100-200 tis. a pak se vybourají a nemají nic.......peníze budou a my nebudeme..... 🙂 tak jen pozitivně

len
autor
3. pro 2008

Ps, ten postup je fakt zvláštní... Na jednu stranu chápu, že tě nechtěl předem zneklidňovat, na druhou ale pokud se mu cokoli nezdálo, neměl tě ještě propouštět k tvému dr. Spíš bych od něj čekala něco jako - OK, váček tam je, ale přijďte ještě za týden, ať vidíme, jak se to vyvine... U nás třeba propouštějí až poté, co zaznamenají srdeční akci.

Kapr, máš pravdu. Ale někdy je to hrůza sám sebe přesvědčit, že se nemám bát, protože je to stejně houby platný 😉 Aspoň já to teda zkoušela dost intenzivně a nepomohlo to 😀
Opravdu jediné štěstí v neštěstí je, že mám před sebou ještě dva hrazené pokusy, že je naše centrum opravdu hodně levné (až posléze jsem zjistila, že třeba mražení embryí se u nás neplatí, no, škoda, že jsem toho nemohla využít) a vůbec to, že nepotřebujeme ICSI, PK, AH... Spousta lidí takovou kliku nemá 😔

kapr
3. pro 2008

...v caru se pouští snad až od 12 týdne, jinak to sledují oni. Ale tak daleko jsem nedošla ☹
Ale u příštího těhu mám od 10 tt chodit i na genetiku. Že mne prý budou hlídat. Takže nevím jak to budu stíhat 😀 to bude péče. hematol., gyn., centrum, gene, imuno 🙂 to nebudu dělat nic jiného 😀
ps- je to divný přístup. Mě hlídali každý týden, když bylo srdíčko pomalejší.....+ mě hlídala i má gyn. Takže 2x týdně UTZ

len
autor
3. pro 2008

U nás po srdíčku, ale ani já nebyla oficiálně propuštěna - v den, kdy se to mělo stát, mi diagnostikovali MA 😒 Já ke svému gyndr. docházím jen na preventivky, jinak si úplně všecko obstarají v CARu. Takže byl chudák trochu šokovaný, když jsem mu tam jednoho dne přinesla neschopenku po MA, když ani netušil, že jsem byla těhu 😝

kapr
3. pro 2008

...nojo, jenže má gyn. je i má kamarádka 🙂 to se těžko něco utají🙂

len
autor
3. pro 2008

No tak to je samozřejmě něco jinýho 😉 To můj gyndr rozhodně můj kamarád není 😀

kapr
3. pro 2008

...no ona zpravuje celou naší ženskou část bandičky, takže je to legrace 🙂
Když jsme jednou slavili jedno narození tak kamarád hezky zahlásil (trochu sprostě, ale vtipně)🙂 Ještě že ji máme, je to taková naše kamarádka na p..u 🙂

len
autor
3. pro 2008

😀
Na druhou stranu nevím, jestli s takovou gyndr bych dokázala utajit naše problémy, jak dlouho se snažíme, co podstupujeme... Takhle tam mám ten profesionální odstup - někdy je to škoda, jindy to opravdu ocením 🙂

kapr
3. pro 2008

nejdřív jsem měla taky smíšené pocity, ale zase na druhou stranu musím říct, že jsou i výhody. jednak s léky a jednak se nebojím na nic zeptat a nebojím se zavolat..... 🙂
dnes už pádím dom, tak ahojky 🙂

petrakalcik
5. pro 2008

Ahoj holky,
pridavam se take do diskuze. Jsem take po 1.IVF, MA v 7. tt, 3 revize vc. hysteroskopie.
Oslovily me vase prispevky na tema "dalsi IVF a strach".

Jeste jsem se nevyhrabala z prvniho pokusu a uz abych pomalu premyslela o dalsim (i kdyz kdo vi, jak to vsechno bude. Jeste nemam MS a to uz je 6.tyden od posledni revize).

Porad jsem si rikala, ze priste budu lepe psychicky pripravena, budu vedet, co me ceka. Ale zda se mi, ze spis se deje opak. Mam vetsi obavy, nez jsem mela predtim. Asi je to zpusobeno tim, ze uz jsem si spoustu veci nacetla a tak mam strach z poctu embryi, dalsiho MA, revizi atd. Ja vim, ze na to nemam moc myslet, ale cozpak to jde, kdyz tehule jsou v dnesni generaci na kazdem rohu?

Kubo2,
cekala jsi na MS a nebo jsi to resila v CAR vyvolavackou?

len
autor
5. pro 2008

Ahoj Petro 🙂
Jó, jak já ti rozumím! 🙄 Asi všechny zažíváme to samý, strašně "závidím" holkám, co můžou otěhotnět přirozeně. Jsem si jistá, že ten smutek po revizi prožívají stejný jak my, že je to bolí stejně a v dalším těhu budou taky trnout hrůzou, ale aspoň si teď můžou odpočítávat dny, kdy se zase začít snažit, a doufat, že se to brzy povede samo 😔 Předtím jsem se nebála, dokonce jsem se těšila a říkala si - když to nevyjde, tak příště, ale s touhle alternativou jsem nějak nepočítala 😖

Jinak jsem hrozně zvědavá, ajk se vyvine tenhle cyklus po revizi, momentálně jsem 15.DC (pokud počítám revizi jako začátek cyklu) a ovulace už má 5 dní zpoždění (dle BT). Čemuž se samozřejmě vůbec nedivím, byl by zázrak, kdyby vůbec došla, ale já už se klepu, jak MS dorazí na Štědrý den, popřípadě Silvestra, jestli pojedeme na hory... A že bude fakt drsná 😝 No nic, no, anovulák ještě ve své sbírce nemám 😀

petrakalcik
5. pro 2008

Len,
mne je prave divne, ze se nic nedeje. 18 DC me bolelo bricho, tak jsem si zkusila testnout ovulacnim testem. Byly tam 2 carky, tak jsem se radovala.

Jenze ted uz je to dalsich 18 dni, resp. 36 DC, a krome bolesti, ktere uz ustaly se MS neobjevila. No jeste chvilku pockam a uvidim. Ackoli na hory nejedeme, cekaji nas Vanoce v manzelove rodinnem kruhu a nasledne Silvestr u znamych. Stejne jako ty nestojim o drsnacku pres tyhle dny. I kdyz ... aspon by se neco delo.

len
autor
5. pro 2008

Předpokládám, že sex nebyl, takže těhu to nebude 😒 No, tipla bych, že po revizi v těle hormony lítají nahoru dolů, takže i LH může vyskočit a zabarvit pozitivně ovutest i bez následné ovulace... Nic jiného mě nenapadá.
Právě proto jsem se vrátila k měření BT, protože já na sobě ovulaci absolutně nepoznám a ovutesty by mě asi zruinovaly 😀

Taky se snažím doma prosadit, že hory jen na jednodenní návštěvy u příbuzných (odkud se dá přímo vyrazit na běžky) a Silvestra pěkně pohodlně doma, udělám Fondue a pustíme si všech pět dílů Harryho Pottera za sebou 😀

len
autor
5. pro 2008

Nebo ještě varianta č. dvě, to zažila tuším Lauritka, kdy sice ovulovala, ale po revizi nedorůstala sliznice, takže ani nebylo co menstruovat... Měla za sebou asi tři cykly, tři ovulace a žádnou MS... Kůň se v tom vyznej 😝 No, já jsem fakt zvědavá, co mi BT prozradí, normálně jsem ovulovala 10.-12.DC, ale o tom se mi teď může jenom zdát...

zuzla80
5. pro 2008

Ahojte babulky ja som tiež čakala na ms po revízii a prišla po 7,5týždni. Niekto hovorí, že by mala prísť 4-6t a iný zase 6-8t po. No ja som bola tá druhá varianta 🙂 . Nechcela som to riešiť vyvolávačkou, asi je lepšie keď sa telo spamätá samo, veď tých hormónov v tele už bolo asi dosť.
Petri strach po tomto zážitku budeme mať asi stále 😒 Či už budeme čakať prvé alebo druhé dieťa, asi stále ten strach bude. Neostáva nám nič iné len sa s ním popasovať 😉 .

len
autor
5. pro 2008

Já si říkám, že možná se to srovná samo. Teda - já byla po ET naprosto v klidu (duševně), vůbec nijak jsem se nestresovala, jestli // budou nebo ne, jako by mi to snad bylo jedno, test jsem v klidu udělala nějakých 15 dní po ET, vůbec jsem nespěchala, prostě jsem si říkala, že jestli tam // být mají, tak tam budou. Když si to takhle uvědomuju zpětně, doba, když jsem pak začala šíleně stresovat (někdy poté, co jsem poprvé uviděla dutinku na utz) se +- shoduje s dobou, kdy embryjko umřelo. Možná, že to tělo pozná samo, kdy se má nervovat. Třeba, když bude všecko OK, zase budu v tom neuvěřitelném klidu, uvidím.

Jinak já kdybych byla 6 týdnů bez ovulace, tak asi k dr. zajdu, protože se to taky může protáhnout donekonečna... Ale jestli zaznamenám ovulaci, klidně vyčkám i déle...

culinka2
5. pro 2008

ahoj holky! mam radost len, ze si otvorila tuto temicku..rada sa s VAmi podelim......i ked su to neprijemne skusenosti.
TAkze, v lednu 1.ICSI -Unica Brmo - neuspesne.....druhy pokus KET - ale uz v Sanuse Jihlava, v červnu 2008 - hura, bola som tehulka.....ale ked som isla v 16 TT na kontrolu k mojmu dr, tak na UTZ zistil, ze miminku s av 14 tt zastavilo srdiecko...takze hned do nemocnice... ☹

Teraz som dostala druhu MS, ale tiez mam s nou problemy......uz asi tyzden len tak lahko spinim....este mi meskala minimalne 9 ni..no proste vsetko rozhadzane...

Dalsia stimulacia niekedy buduci rok....tak uvidime...

len
autor
5. pro 2008

Ach jo, Culinko, 16 tt, to už je ale opravdu smůla, která se moc často nestává, to je mi moc líto 😔

Když to tak píšeš - někdy příští rok - zní to strašně, ale ve skutečnosti je to za chcilku, ten čas neuvěřitelně letí... Pevně doufám, že příští Vánoce už všechny oslavíme pěkně s pořádným pupkem 🙂