Missed abbortion po IVF. Jak postupovat dál?

len
24. lis 2008

Ahoj, vím, že už jsou tu témata zamlklé těhu, ale mám pocit, že v kontextu s IVF je to přeci jen jiné. Moc by mě zajímalo, kdo tímhle prošel, jak jste postupovaly dál. Rozhodně tu nechci nadávat na nespravedlnost světa a litovat se, jaký jsem chudák, tady na Koníkovi vidím, že jsem jenom jedním z těch mnoha prapodivných příběhů. A vlastně jsem měla i ohromné štěstí při vší té smůle, protože nám takhle vyšlo-nevyšlo hned první IVF.

Ale zajímalo by mě, za jak dlouho jste do toho šly znovu. Dr. v CARu mi zároveň s termínem revize okamžitě spočítala, že další IVF můžeme zahájit už po dvou přirozených MS. Popravdě se na to psychicky zatím necítím, na druhou stranu se nemůžu utěšovat tím, čím většina holek po MA - brzo to zase vyjde samo.

Popřípadě je tu někdo, koho tohle potkalo po IVF kvůli diagnóze idiopatická neplodnost? Zkoušely jste to pak nějakou dobu přirozeně nebo rovnou další IVF? Díky moc všem za odpovědí 🙂

teri81
24. lis 2008

Ahojda Len,

zazila jsem to same - po prvnim IVF jsem otehotnela,ale musela jsem na revizi z duvodu missed ab. ☹
Musela jsem cekat tri cykly (coz u me bylo i po vyvolavackach 5 mesicu) a pak hura ne KET, ten taky nevysel a ja chtela okamzite nove kompletni IVF/ICSI a to uz se povedlo ,jedno ze dvou embryjek to sice vzdalo na zacatku,ale zustala nam tahle nase kraska 🙂

Pro me bylo nejhorsi cekani , nektere holky prave potrebuji par mesicu ci dele dat si oraz,ja bych byvala sla okamzite do toho,celou zimu jsem jen cekala na dalsi pokus ,ale take to neni dobre,docela to zamavalo s nasim vztahem s pritelem.
V mezidobi jsme chodili na akupunkturu,zKouseli homeopatika, vubec nepili a pritel bral vitaminy. 😉

Vyjde Ti to priste!!!!!!!!

len
autor
24. lis 2008

Děkuju, tvoje 31tt v pase mě naplňuje optimismem 😉 Jinak bohužel mrazáčky nemáme, takže v našem případě znovu znamená kompletní stimulaci na IVF (ICSI naštěstí nemusíme, bez problémů se oplodnilo všecko).

zuzla80
24. lis 2008

Ahoj Len, bohužiaľ aj mne sa stalo to isté - MA v 8tt ale po v poradí 3IVF. Pýtala som sa v centre kedy môžme opäť začať, tak ich odpoveď bola, že po 3mesiacoch od kyretu. Ja som práve 2mesiace po kyrete, ale rozhodla som sa, že ešte počkám jednu mrchu a v tej ďalšej pôjdem po mrazáčikov - ostali nám ešte 3.
Ja som typ človeka ako Teri, ak by sa dalo, tak by som si po drobčekov išla hneď aj zajtra, ale keďže sa nedá, tak som sa rozhodla pre Ket v štvrtom cykle od kyretu.

Držím ti palce, aby ak sa akokoľvek rozhodnete, sa to podarilo úspešne dotiahnúť až do zdarného konca 😉

lauritka
24. lis 2008

ahoj len, dobra temicka, aspon tu napisu babulky, ktore maju podobny osud ako my. Moj pribeh poznas, takze v skratke :
november 2007: 1.IVF-tehotenstvo-december-missed abort v 8 tt.(dutinka nerastla) lekarsky zaver: stava sa to...
april 2008: KET-(posledne dva mrazaciky)-jun-missed abort v 9tt. ( bol tam hematom) lekarsky zaver: stava sa to...
moje vysetrenia: imunulogia, genetika, trombofilne mutacie, infekcne ochorenia- vsetko v poriadku
pricina misssedov nezistena 😔

v CAR chceli uz druhe IVF teraz v septembri, ale ja radsej este idem vyskusat posledny krok-laparoskopiu, ak nic nenajdu, skusime este prirodzene. po tych neuspechoch nemam zatial na dalsie IVF chut.

len
autor
24. lis 2008

Díky moc 🙂 A netušíte, jestli se jedná o tři měsíce nebo tři cykly? Protože já měla cykly vždycky extrémně krátké a zvládala jsem 3 cykly během dvou měsíců... Můj obvodní gynekolog mi dnes dal přísný zákaz na půl roku, ale já budu spíš věřit těm v CARu, přeci jen s tím mají víc zkušeností. Spíš pořád váhám, jestli tomu nedat ještě pár přirozených šancí - byť to předtím 36x nevyšlo (nikdy ani náznak druhé čárky), zase nikdy nezjistili problém a třeba se tělo po té hormonální bouři kompletně zblázní a naučí se, jak otěhotnět samo 😉

zuzla80
24. lis 2008

Lauritka ahoj 🙂 - škoda, že sa stretávame v takejto téme 😒
Chcela som len doplniť, že tiež mám robenú imunológiu a genetiku a môj gynekológ ma poslal ešte na hematológiu, či náhodou príčina nemôže byť v krvi. Vo štvrtok by som sa mala dozvedieť či sa na niečo prišlo, alebo nie. A závery typu to sa stáva sa mi vôbec nepáčia 😔

len
autor
24. lis 2008

Já ještě nemám výsledky z laborky, ale se závěrem, že se to stává, už jsem se smířila, cíc toho asi nevykoumají... Ono kdybych normálně potratila, tak můžeme hledat příčinu, proč tělo ten zárodek odmítlo, jenomže v případě MA si ho naopak hýčkalo ještě 14 dní poté, kdy už se sám přestal vyvíjet... Takže prostě chyba ve vajíčku nebo spermii, ach jo, ať je dnešní medicína na sebevyšší úrovni, pořád toho neví strašně moc 😔

Víte, co je paradox? Tři dny po revizi a ještě mi přes víkend o další kus povyrostla prsa 😒

zuzla80
24. lis 2008

Len mne síce povedali v centre, že 3mesiace, ale ja to skôr beriem ako 3cykly - a pri mojích cykloch Ket budem absolvovať asi až 5mesiacov od kyretu 😒
Inak Len mňa ešte napadlo, že pri MA nemusí byť chyba len vo vajíčku alebo v spermii, mne hematologička povedala, že to môže byť aj v krvi - a to tým, že ak máš napr. zlú zrážanlivosť, tak sa ti môže urobiť nejaká zrazenina, ktorá upchá cievku, ktorá babetko vyživuje a následne prestane babetku biť srdiečko 😔 Ono asi by sa dalo polemizovať prečo alebo čo, asi na to aj tak nikdy neprídeme.

len
autor
24. lis 2008

No, my určitě ne a obávám se, že ani doktoři... Každopádně naděje tu je, už se nám povedlo to, že se vajíčko pěkně uhnízdilo, to je vlastně sám o sobě zázrak, tak už ho příště dotáhneme až do konce 😉

zuzla80
24. lis 2008

Prense tak Leni - treba veriť, že raz sa to podarí. Pokiaľ veríme stále je veľká nádej, že sa to raz podarí 😵 😵

ps79
24. lis 2008

len, ja myslim ze cakat aspon 3 cykle, ak ten missed ab > zakrok bol bez komplikacii, ze nebol ziadny zapal a tak. Inak tie nase neuspechy - ja to vidim tak, ze proste sa blbo skombinovali spermia s vajickom. Bud spermijky zle alebo vajicko, alebo vsetko ... proste treba cakat na tu spravnu kombinaciu. Zvlast teda u Vas-idiopatiek. 😔 U nas viem, my mame zly spermiogram, muselo byt ICSI. Ale embryolozka povedala ze aj tie moje vajicka uz vykazovali nejake chromozomalne narusenie. Uz mam viac ako 30, kvalita vajicok klesa. Nie vsetky vajka su dobre, niekde som citala ze az 70-80% je zlych. A vlastne tesne pred prenosom boli nase posledne 2 embria zhodnotene ako slabe. Aj ked prezili PK. Je to proste IVF, nie je to o tom ako v prirode, ze zvitazi najsilnejsi, ale v nasich pripadoch sa tomu dopomaha s tym rizikom, ze ani pri tej najlepsiej snahe panov embriologov /a to klobuk dole pre nimi/, sa nemusi skombinovat ta najlepsia spermia s najlepsim vajickom. Preto skor ci neskor dochadza k potratu>zle delenie buniek. Ale co ked sme bohuzial na IVF odkazani, pretoze mame proste dane fakty.. Takze vraj treba skusat a skusat 😔 a cakat na tu spravnu kombinaciu.
Ale v tvojom pripade Len by som skusala aj prirodzene. 😉

lauritka
24. lis 2008

zuzlik ahoj.. dufam, ze sa raz dockame 😉 uz by na nas pan boh mohol hodit protekcne ocko 😝
suhlasim s ps79..velakrat to nie je v nasich rukach ani v rukach lekarov.. ak je tam nejaka gen. informacia zla-priroda to stopne. asi to naozaj netreba riesit, preco sa to stalo...ale dufat, ze nabuduce to uz bude to "prave orechove" 😀

len
autor
24. lis 2008

Já se snažím hlavně se neobviňovat a nehleda příčinu v něčem, co jsem třeba blbě udělala... Ale je to krušný, vždyť to znáte 😉 Asi nejhorší okamžik nastal, když jsem se za šest týdnů zase vrátila na ten samý sál, kde mi brali vajíčka. Tehdy jsem tam překypovala optimismem a teď se kruh uzavřel a já na tom samým místě usínala ubrečená 😔

lauritka
24. lis 2008

len tebe robili missed tam?? u nas sa posiela do nemocnice. mas pravdu-hlavne sa neobvinovat..my sme preto urobili, co sme mohli, to ostatne bolo na prirode... 🤐

veria
24. lis 2008

Ahoj holky, tak bohužel, taky patřím do tohoto neveselého tématu 😠
Na IVF jsem byla v září (druhý pokus, první nevyšel vůbec), hcg krásně rostlo, byla dutinka, ještě jsem se dočkala srdíčka, ale v 10 tt bohužel MA. A přestalo se vyvíjet už někdy v 8 tt. Žádné příznaky potratu, bolesti nebo špinění, nic. Revize minulý pátek. No, co zrovna vám budu povídat, nic moc zážitek. Psychika byla špatná, ale pomalu se z toho začínám dostávat a koukat do budoucna. Nějakým sebelitováním a přemýšlením coby kdyby si fakt nepomůžu.
Embrya jsme měli krásný moruly, kvality 1, a přesto to nevyšlo.
Máme ještě dva mrazáčky, tak na ně někdy půjdu, ale nějak se do toho asi nebudu hnát, páč za prvé těm mraženým moc šancí nedávám a za druhé už mně nějakých pár měsíců nevytrhne. Čekáme už 4 roky, nějak jsem si na to čekání už zvykla, nebo co.
Trošku mně děsí, že ještě 10 dnů po zákroku trochu krvácím, myslíte, že je to normální?

len
autor
24. lis 2008

Lauri, já chodila k Apolináři, což je v podstatě porodnice a gynekologická nemocnice, v rámci níž funguje i CAR. Takže bych tam byla od začátku IVF přes jednotlivý těhuporadny a nakonec bych tam i porodila 🙂 A teď vím, že na tomhle sále dělají ráno OPU a odpoledne kyretáže 🤐

zuzla80
24. lis 2008

Lauritka veru, že by mohol 😉 a čo najskôr. Ako sa inak máš? Už máš termín na laparku?
Tiež som toho názoru, že sa netreba obviňovať - určite existujú dôvody prečo to takto dopadlo a prečo to tak malo byť. Ja sa stále riadim pravidlom, ktoré tu dookola obmieľam "všetko zlé je na niečo dobré" tak verím, že aj to to malo svoju príčinu. Aj keď niekedy si kladiem otázku, prečo mne, či sme si už nevytrpeli dosť už tým, že dieťatko nevieme mať normálnou cestou - ale asi to ešte nebolo to pravé orechové.
Proste baby nesmieme to vzdať aj keď je to na psychiku hrozne ťažké, ale ja verím, že každému sa splní sen ak za to bojuje 😉 .

len
autor
24. lis 2008

Veria, mně říkali, že by to mělo do týdne ustat... Ale mně teď pořád kontrolujou, tak nevím 😒
Jinak u mě to začalo slabounkým špiněním, plašan jsem letěla na pohotovost, aby mě uklidnili, a místo toho jsem se dozvěděla tohle - taky už se asi 14 dní nevyvíjelo 😒 To byla středa, v pátek revize a v tý době už se potrat rozbíhal sám, takže i kdybych nebyla na tý pohotovosti, o moc dýl by to nevydrželo. Ale těhupříznaky zatím nevymizely...

zuzla80
24. lis 2008

Veria myslím, že každá z nás vie čo prežívaš, ako sa cítiš a veľmi sa mi páči to, že sa neľutuješ. Ja som napríkla Veria krvácala a neskôr špinila dokopy okolo 15-16dní. Takže je to určite v pohode 😉
Inak aj my sa snažíme 4roky 😔

veria
24. lis 2008

Len a měla jsi nějaké těhupříznaky? Já tedy skoro ani ne, jen jsem byla hodně unavená (chodila jsem spát v 9 večer, což je u mně neskutečné), a měla jsem citlivá a zvětšená prsa. No, to zvětšení mi zatím docela zůstalo 😎 Manžel už dělá černý humor a říká, že doufá, že mi to už tak zůstane, aby z toho aspoň něco bylo 😝

len
autor
24. lis 2008

Jo, taky jsem si říkala, že i to největší zlo je pro něco dobré. Díky tomuhle jsem si už potisící ověřila, že mám opravdu chlapa pro život, který mě podrží i v těch nejšílenějších krizích, nehroutí se z toho a dokáže mi být opravdu oporou, která ví naprosto přesně, co potřebuju, co chci a nechci slyšet... A prostě to vědomí, že i kdybych měla zůstat bezdětná (což nehodlám 😉 ), tak s tímhle člověkem ten život nebude promarněnej a bude mít smysl 🙂
Taky že mám rodiče, kteří jsou ochhotný obětovat první poslední, protože jsem jejich dcera, kterou nedají.
A spoustu lidí, mnoho z nich tady na Koníkovi, kteří mě umí neskutečně podržet, když to potřebuju. Děkuju všem! 😵

len
autor
24. lis 2008

Veria - prakticky to samý - neskutečná únava a hodně zvětšený prsa (po revizi snad ještě narostla). Plus pocit na zvracení při čištění zubů - ten taky pořád přetrvává.

lauritka
24. lis 2008

veria ahoj, je mi luto, ze patris tiez medzi nas, ja som srdiecko zatila ani pre jednom tehu nemala. jedno pozitivum na tom je, ze ked sa uz raz chytilo a uhniezdilo, je velka pravdepodobnost, ze sa uhniezdi aj nabuduce.
to mi hovorila sestricka v CAR 😉
l
en to je pekne huste, ze to robia na tom istom sale, trocha by ma to deprimovalo, mne naposledy robili kyret na porodnickom oddeleni...pocula som plac babetiek, ked som cakala ☹

zuzlik este nemam termin, mam nejake premnozene bakterie v posve a beriem antibiotika, ved to poznas " ked sa dari tak sa dari" 🙄

veria este k tomu krvacaniu, ak by neustavalo, skoc na inekciu na stiahnutie maternice, ja som po druhom kyrete bola, lebo stale som krvacala.

veria
24. lis 2008

Zuzlo, ale to víš, že jsem se taky litovala, moc a moc, asi týden jsem po večerech pobrekávala, ale už jsem dospěla do stádia poznání, že se tim nic nespraví a že se jen zbytečně vyčerpávám.
Len, no ještě aby se nám hroutili chlapi, stačí když se hroutíme my, že jo🙂. Oni to tak neberou, i když je to taky strašně mrzí, tak prostě na vlastní kůži si ty všechny nervy kolem IVF a následného těhu a revize neužili. Mně taky manžel moc podržel, sice si taky trochu breknul, ale jinak mi byl a pořád je, velkou oporou.

veria
24. lis 2008

Lauritko, tu injekci mi už dávali, když jsem byla po týdnu po revizi na kontrole. No snad už se to bude lepšit. Taky mi dali prý pro jistotu antibiotika, kdyby se chtěl rozjet nějaký zánět, tak ať se to podchytí.
Takže myslíte, že je velká pravděpodobnost, že se nám příště zas něco uhnízdí, tentokrát snad nějaký průbojnější kousek? 😉

len
autor
24. lis 2008

Lauri, ona to naštěstí většina ženských neví, to jenom ty, co si holt vyzkouží IVF i MA najednou 😒 Na porodnickým by mě to možná štvalo ještě víc 😕

Veria, nebejt takovejchle pitomejch situací, tak tohle třeba nikdy nepoznám, holt partnerství nejlíp ověřujou krize 😒

veria
24. lis 2008

Len, já bych si to radši tímhle způsobem snad ani nechtěla ověřovat, kdybych si teda mohla vybrat 😉

len
autor
24. lis 2008

Veria, jasně, že uhnízdí 🙂 Nejdřív jsem si říkala, že bych bývala radši rovnou našla negativní test... Ale teď vidím, že takhle aspoň vím, že spousta problémů není. Nemáme nejmenší problém s přirozeným spojením spernie a vajíčka. A nemám problém s růstem sliznice a uhnízděním. To bych netušila, kdyby nebyly // 😉

len
autor
24. lis 2008

Mně taky zcela stačilo si to ověřit jednou 😉

zuzla80
24. lis 2008

Veri aj ja som dostala aj injekciu aj antibiotika (pre istotu) - vraj sa to zvykne dávať, aby sa predišlo zápalom. Ale ja som aj napriek injekcii špinila dosť dlho, ako som písala skoro 15-16dní. Aj som sa dočítala, že je to u každého rôzne, niekto nešpiní a niekto špiní dlhšie. Ja som mala pocit, že asi 4dni po zákroku sa mi rozbehla mrcha, lebo som dostala silné kŕče a nasledne som sa rozkrvácala.

S tým s vami súhlasím, že krízy partnerstvo utužujú a práve v takejto krízi asi najlepšie spoznáme jeden druhého. Ja napríklad na našom vzťahu vidím, že od kedy sme zistili, že naša šanca na otehotnenie je len prostredníctvom IVFka, tak sme si viac bližší. Veď hovorím, že všetko zlé je na niečo dobré 🙂

Lauri ach jo poznám to, škoda, že sa to takto naťahuje, už si to mohla mať dávno za sebou. Ale neboj preliečiť všetky potvorky a potom možno príde babätko aj prirodzene. Veľmi ti to prajem 😉