Náhodné těhotenství a z finančních důvodů potrat

jajik25
30. črc 2010

Ahoj holky zajímalo by mě jestli je tu někdo kdo otěhotněl aniž by chtěl a jen z finančních důvodů si to nemohl dovolit a musel jít na potrat. 😢 Díky za vaše příspěvky

nancy14
10. dub 2013

Toto je přesně téma pro babinec.Vždycky se najde něco,co namíchne a musí se reagovat...takže dohady a napadání do nekonečna.Taková témata by se neměla řešit veřejně,protože je to soukromá věc každé.Každá si za svůj život zodpovídáme a je to jen naše věc,tak proč do toho nechat kafrat.A hlavně bych se tolik nenavážela ani do interrupce a ani do kojeňáků..... 😒

evcounek
10. dub 2013

@surael já před Vámi smekám, sama mám s manželem jednoho skoro tříletého prcka a druhé mimi je na cestě (snad vše dobře dopadne a v listopadu se mimi narodí) a docela se bojím jak to budu zvládat. Vy zvládát 4 dítka to je obdivuhodný výkon. Já jsem se dušovala že dvě stačí, ale teď když jsem těhotná podruhé tak mám tendenci jí i do třetího 😀 ale to hooooooooooodně přebíhám. Tak se držte a dobře rozmyslete já Vás rozhodně odsuzovat nebudu. je to věc každého kolik bude mit dětiček. Moje starší sestra nemá s manželem žádné (ona zatím nechce), ale její manžel je ze tří dětí a razí heslo, že tři děti jsou akorát. Tak si děláme srandu, že to veme při jednom 😀

elu
10. dub 2013

@majka1976 kdybych zjistila, ze čekám postižené dítě, tak bych taky jako první premyslea o potratu, nejsem světice, ani matka roku a kdyby bylo jenom na me, asi bych se nakonac i pro potrat taky rozhodla...ale já mám vedle sebe manžela, který je trochu silnější než já a on by me to prostě hodně rozmlouval ....takže já nechci tady dělat ze sebe hrdinku, jsem stejném zbabělec jako vsichni

majka1976
10. dub 2013

@surael Ještě jsem chtěla toto - ve svém prvním příspěvku jsem psala něco v tom smyslu, že se do situace, kdy žena "musí" řešit potrat dostane jednou za čas skoro každý, že se to stává, ale když už to udělám, tak bych si měla uvědomit váhu situace a svůj život nasměřovat dál tak, aby se toto neopakovalo. To mi nepřijde jako nějaký vyhraněný příspěvek.....

schnek
10. dub 2013

@majka1976 prosímtě, jak nedbale se dá použít spermicidní krém nebo čípek? navíc v kombinaci s přerušovanou souloží? to by mě docela zajímalo, kde jsem udělala chybu z nedbalosti....

mmch, mně je jedno, jestli někdo jde na UPT 20x, nebo by nešel, ani kdyby trakaře padaly. Každá máme právo se rozhodnout. A znovu se budu opakovat - pokud nejsme v kůži té, co se rozhoduje, nemáme právo soudit.

majka1976
10. dub 2013

@schnek Já jsem byla v kůži té, která se rozhodla a tvrdím, že to není jednoduché rozhodnutí a už v životě bych to nechtěla zažít a proto udělám vše pro to, aby se to neopakovalo.
Tvrzení, že nelituju něčeho tak hrozného jako zabití člověka je hrozné a svědčí to o stavu naší společnosti.
Chyby a špatná rozhodnutí se dělají, ale bez lístosti ? Když nemám v sobě lítost, tak to udělám znovu? Kolikrát ? Třeba 20x ? Je to opravdu jen můj život ? Já toho teda lituju a hodně a často na to myslím.
Nejde o to soudit někoho za to, co udělal nebo neudělal, jde o to, aby společnost vnímala potraty jako něco opravdu špatného a ženy, které to z jakéhokoliv důvodu udělaly, aby byly společností tak trochu "přinuceny" se nad tím zamyslet a ne aby to bylo tak, že většina lidí se rozhodne tvrdit, že je to každého věc, to se pak můžou zlegálnit další hrozné věci, když to přeženu tak třeba krádeže, vraždy a další, protože i tito viníci mají své životy a své důvody, proč toto dělají.

mataharyy
10. dub 2013

@majka1976 Nechci se tu nijak s nikým hádat. Jen to že někdo jde na potrat neznamená že nad tím nepřemýšlí. Myslím že právě naopak, přemýšlí a dost (těch co jim je to jedno je opravdu minimum), ale co nám dává právo je za jejich rozhodnutí soudit? Pokud to není v rozporu se zákonem, což UPT není a snad nebude, tak kdo jsme my aby jsme soudili. Opravdu téměř každá žena/pár co tuto možnost zvažuje, to nedělá jen tak a nemyslí na to jako na fakt jestli si koupí dnes k večeři chleba, nebo rohlíky... Většinou mají pro to nějaký závažný důvod, který vidí jako neřešitelný, ano nic netrvá věčně, ale co když to v danou chvíli opravdu nejde (z jakéhokoliv důvodu), nevidí jiné řešení...? Myslíš že pak je vhodné do takových žen/párů ještě "kopat" a nazývat je vrahy (nenarážím konkrétně na tebe, ale všeobecně na diskuse o UPT)? Vždyť to je jak kopání do mrtvol, to že se někdo tváří že to překonal, neznamená že v nitru ho to netrápí... Chápu proč by někdo na potrat nešel, ale dokážu v určitých případech pochopit i to proč by to někdo podstoupil (asi jediný kdy to opravdu odsuzuji je, když UPT používá žena místo antikoncepce, bohužel jednu takovou jsem znala a ta opravdu neměla v tomto směru žádné svědomí, ale byla to jedna z mnoha...).
Tyto diskuse dle mého vznikají v okamžicích kdy žena zjistí že je neplánovaně a z nějakého důvodu v nevhodnou dobu těhotná a potřebuje se vypovídat, ale nemyslím že potřebuje aby do ní někdo ještě kopal... A dle mého je nevhodné a nemístné v těchto diskusích argumentovat tím "někdo se jakou dobu snaží a nic, no ty dítě chceš zabít" atp. Pokud někdo neumí, nebo nechce svůj názor říct normálně, bez větší citové zainteresovanosti, tak by se podobným, pro něj kontroverzním, či nepřípustným tématům měl vyhnout. Je to stejné, jako když nějaká fanatička nešťastným ženám co podstupují umělé oplodnění začne kázat o morálce, nebo když v tématu o darovaných vajíčkách začne někdo dost nevhodně kázat o tom jak je to hnusné takhle někomu hodit vlastní "děti"...

Je smutné, jak jsme netolerantní vůči ostatním a na základě čeho a jak rychle dokážeme někoho odsoudit 😔

schnek
10. dub 2013

@majka1976 počkej, tak zaprve, já sice napsala, že nelituju rozhodnutí a považuju ho za správně, ale nikde nepíšu, že mi není líto obsahu toho rozhodnutí. To jsou, alespoň pro mě, dvě rozdílné věci Věřím, že v životě je něco za něco a že se mi to jednou vrátí, ale stojím si za tím, že to bylo lepší z těch špatných řešení. A zadruhé, to mnou má společnost morálně opovrhovat za to, že jsem se rozhodla neposlat svoji rodinu na sociální dno? Co pak budu dělat se 4 dětma, když se o ně nedokážu postarat? asi se někde budu bít do prsou, že jsem byla paní morálně dokonalá... Jako já nikomu neberu jeho názor, ale tohle mi absolutně nedává smysl. Už jsem to někde psala, není to jen o tom děti mít, ale adekvátně se o ně postarat. Přeci nebudu cpát děti suchým chlebem a říkat jim, ať jsou šťastný, že mají x sourozenců, pročež nemáme na nic jinýho, než na bydlení a ten suchej chleba (obdobně na tom budou s oblečením, studiem, cestováním, prostě celkově). Máš 12letý dítě, tak asi máš představu, co spotřebuje za měsíc. Vynásob si to 4 v krátkým sledu za sebou. Už vynásobený 2 je to kolikrát tak tak akorát vzhledem k příjmu rodiny. A co žena? ta je založením rodiny definitivně připravena o svůj osobní život a stává se z ní manželka, matka a hospodyně + chodí do zaměstnání, na nic jiného nemá už v životě nárok? co její zdravotní stav? já od třetího těhotentsví na sobě pozoruju velký vyčerpání organismu. To se zhroutím jen abych společensky morálně zůstala před ostatními čistá? Každý má nějaké limity a ty mé jsou zkrátka 3 dětmi vyčerpány. Spát chodím opůlnoci, snažím se chodit do školy, podnikat a musím k tomu zvládnout skoro školáka, dítě s problémama a batole.Já se za své rozhodnutí nestydím a nestydím se napsat, že ho považuji za správné. Ale fakt mi vadí, když někdo druhej, kdo nezkusil to, co já, má potřebu mi sdělit, že jsem to udělala blbě, aniž by o mě, mé situaci a dalších okolnostech věděl něco víc, než co se objevilo tady.

a teda sorry, ale porovnávat morálku UPT vs. vraždy a loupeže... jestli pro tebe je to porovnatelné, pro mě ne. Možná proto, že se pohybuju v "oboru".

surael
10. dub 2013

Dobře,jelikož jsem sem už nic psát nechtěla,ale spousta z vás mluví ke mně,tak jsem už o pár příspěvků popsala,proč jsem se tak rozhodla právě já,protože jediné co mě zde opravdu udivilo bylo,že příspěvek není můj,pouze jsem napsala,že maminku chápu,protože nikdo nemůže vědět,co se přesně za jejím rozhodnutím zkrývá a že stejně tak já jsem ted po 4 díti byla ve stejné situaci.Rozhodla jsem se z několik důvodů a kdybych věděla,že to zvládnem,vůbec se rozhodovat nebudu,nebylo by o čem.nejsem žádná pubertální slečna,která si tamhle někde vrzla s nějakým neznámým na diskotéce.ke svému sexuálnímu životu přistupuji s manželem zodpovědně a řeči typu,že žijeme v civilizované době a že se dá zábránit ještě více nechtěnému otěhotnění je pravda..ano můžeme používat třeba deset antikoncepcí najednou,ale i to milé dámy stojí peníze,i to je v několik směrech zásah do ženina organismu.Takže když někdo nemůže hormonálku a ted je ve svízelní situaci,že s pěnezi výjdou sotva ná základní věci,tak jestliže používají jen kondom,přistupují ke svému sexuálnímu životu zodpovědně..jestliže praskne zrovna v době,kdy je vajíčko ještě ve fázi plodnosti,tak se na mě nezlobte,nemáte právo jí tu soudit.Já bych se ani nedivila,kdyby tady některá z těch žen,které se musely rozhodnout třeba jen kvůli penězům pak nešla z těchto vašich soudů zrovna skočit z mostu.Vůbec nemáte tušení,jak to dotyčnou ženu (matku),která už svoje děti doma má a miluje je,může zasáhnout.je mi z vás lidí ouzko,zloba,nenávist a pokrytectví to vládne světem a v takových diskuzích se to jen zobrazuje.Já vím,že jsem se rozhodla správně,kdybych si tím totiž jistá nebyla,tak to nikdy nejdu podstoupit.

surael
10. dub 2013

@schnek nerozčiluj se...jsme nezbožné matky,které by si zasloužily provaz.Je to už od pravěku,že lidi nevydí tvoje dobré činy,ale jen ty špatné.Nikdo,kdo neprožívá to co ty,neřekne,klobouk dolu,jsi fakt skvělá máma,že se staráš o tolik děti a že to vlastně zvládáš.Plnně tě chápu,stejně jako ty,nejsem ještě ani po posledním porodu fit,kojiola jsem skoro rok bez příkrmů a do ted jsem nenabrala sílu.Proto mě tu soudy žen,které nemají zdaleko za sebou to co já,příjdou jen směšné.Ve směs tě soudí takové,které si nikdy na žádné dno nesáhly,v životě nemusely řešit slovo existenční krize,že mají 100 na jídlo a do výplaty ještě týden a mají z toho nakrmit 4 děti,atd....Jedním slovem z takových pokrytců je třeba mě na zvracení.At si tu plácají,jen my víme,co taková žena musí podstoupit a proč.

timbouctou
10. dub 2013

@surael
@schnek
dámy, pojdte si založit téma "My o voze, ony o koze" tam snad nám moralisti dají pokoj. Snad už nebude prostor pro odsuzování skryté za "zodpovědnost". Jak může o dětech v dětských domovech něco vědět člověk, který tam nikdy nebyl, nikoho odtamtud nezná? No nic. Mám na rozčilování jiné lidi doma 😀

llluckaaa
10. dub 2013

Tahle debata opravdu postrádá smysl 😒 Nevím, komu prospěje, když tu budeme přesvědčovat maminky, které potrat podstoupily, že udělaly špatně. Určitě to bylo hodně těžké rozhodnutí, věřím že to všechny oplakaly a teď už je PO a nedá se to změnit. Ještě bych to chápala, kdyby se někdo teprve rozhodoval, tak mu ukázat názory z obou stran...
A teď překonám svoji zbabělost a svůj názor napíšu a nikomu ho nevnucuji. A ani nemám chuť si ho nějak obhajovat 😉
Já to prostě cítím tak, že život dítěte začíná od okamžiku splynutí vajíčka a spermie a také už od začátku o "tom" jako o dítěti přemýšlím - tímto bych jen chtěla poznamenat, k tomu, co tu od někoho padlo - nepamatuji si nick a nechce se mi ho hledat 😅 , neřídím se ani názory lékařů, že dítě je až od 24 tt, nebo od 0,5 kila, nebo po porodu, ani se neřídím názorem někoho dalšího (matrikářky, papeže, ....) pro mě je to dítě už od začátku prostě pocitově. A já bych na potrat z tohotu důvodu nepodstoupila a zatím jsem celý svůj život ani nebyla v situaci, kdy by to pro mě bylo přijatelné řešení.
Ale... umím pochopit důvody, které k tomu někoho vedou. Mám kamarádku a ta otěhotněla taky dost neplánovaně, doma jedno malé dítě a dvě velké, malý byt, malý plat, zdravotní problémy atd. Ptala se na můj názor a já jsem jí ho řekla. Ale dodala jsem, že je to její rozhodnutí, ona za něj ponese následky, takže se musí rozhodnout podle svého svědomí a vědomí, ne podle toho mého. Navrhovala jsem řešení, nabízela pomoc, ale stejně se rozhodla pro potrat. A já ji opravdu ani v duchu nesoudím, spíš je mi to líto. Ale je to její život a její volba. Rozhodně na sebe nebudu brát rozhodnutí místo někoho jiného, já nejsem ten, který ponese důsledky, kterému se může narodit postižené dítě, které nebude mít na léky pro starší dítě, kterému děti budou chodit do školy v roztrhaných kalhotách. Když se o tom někdy pak zmínila a byla smutná, rozhodně jsem ji nepřesvědčovala, že udělala špatně. Spíš naopak - vypočítala jsem ty důvody, které ji k tomu vedly. Neprospělo by ani jí, ani jejim dalším 3 dětem, kdyby se nad tím ještě víc trápila a utápěla se ve smutku a výčitkách.

elu
10. dub 2013

@surael nikdo neříká, že si špatná matka 😵 , ty jsi to považovala za správné...to je v pořádku, ale nikomu bych to dál nedoporučovala 🙂

elu
10. dub 2013

Celou dobu chci jen vyjádřit názor a doporučit všem, co dítě nechtějí, ať se dostatečně chrání... Kdo říká, že to nejde, tak kecá... Je zajímavé, že antikoncepce selhává vždy těm samým, několikrát za sebou... Když to vezmeš statisticky, tak to je větší šance vyhrát milión.

surael
10. dub 2013

@elu jo to máš asi pravdu,některé ženské to opravdu řeší tak,že,nevyjde to,no a co,dám to pryč.pro mě to nebylo vůbec snadné.Nejde mi vůbec o výbavičku,po 4 dětech mám tolik věcí,že oblečení,kočárek,postýlka,atd...mě absolutně netrápí.Vše jsem už ale napsala a né jednou.Prostě někdo to má místo antikoncepce,někdo se rozhodl proto,že jeho finanční situace není nejlepší,někdo kvůli zdraví,fyzické stránce,atd...Ještě u 4 dcerky bych tvrdila,že bych nikdy svoje dítě nedala pryč,ale to bylo před zhruba 2 lety a od té doby se změnilo spoustu věcí.Jsem s tím už smířená,ke svým dětem které doma mám se chovám zodpovědně a to je mi velkou oporou proč tu vlastně být.Měj te se fajn.

michaela_2
10. dub 2013

@elu tak v tomto pravdu nemáš, ano, antikoncepce kolikrát selže stejným lidem, ale k tomu je třeba nějaký důvod. Například mě se teď u druhého těhotenství doktor ptal, jestli se už manželovi někdy stalo, že došlo k otěhotnění u HA, protože údajně někteří muži mají složení spermatu na které některá HA nezabírá a musí se hledat konkrétní jiná. Znám také paní, která otěhotněla čtyřikrát neplánovaně a přes různou abtikoncepci- všechny děti si nechala, ale po tom čtvrtém si dala vaječníky pro jistotu podvázat, protože HA brát nesměla ze zdravotních důvodů a všechny ostatní metody jim čtyřikrát selhaly. Souhlasím s tebou, že ne vždycky někdo podnikne dostupné kroky aby k otěhotnění nedošlo. Ale myslím si, že ty budeš spíš v opačné situaci a proto nepřipustíš, že někdo prostě otěhotnění tak děsivě snadno, aniž by se absolutně vykašlal na ochranu....

elu
10. dub 2013

@majka1976
NAPSALA JSI TO PŘESNĚ...KDYŽ UŽ POTRAT TAK JAKO OPRAVDU NOUZOVÉ ŘEŠENÍ A NE ABY SE TADY NA DISKUZÍCH PŘESVĚDČOVALY MAMINKY, ŽE TO BĚŽNÁ NORMÁLNÍ VĚC, KTERÁ ANI NESTOJÍ ZA PŘEMÝŠLENÍ!!! OPRAVDU TO VYPOVÍDÁ O STAVU NAŠÍ SPOLEČNOSTI

michaela_2
10. dub 2013

@elu tak s posledním příspěvkem souhlasím

elu
10. dub 2013

@michaela_2 OTĚHOTNĚT 4 KRÁT NEPLÁNOVANĚ TO UŽ JE OPRAVDU HARDOCORE, TO BY CHTĚLO FAKT OSVĚTU 😅

jaya
10. dub 2013

@michaela_2 Jenom reaguju na tu HA. Neni mozne, aby nektere sperma bylo vuci ni odolne. Pri HA se zena stava "neplodnou". Vubec nedochazi k ovulaci. Jedina moznost, jak muze HA selhat je, ze se nebere spravne, popr. je jeji ucinnost snizena napr. antibiotiky (mozna i nejakou jinou medikaci).
Co se tyce ostatnich typu antikoncepci. Da se kombinovat kondom treba s metodou zjistovani plodnych dni apod. Jak to nekdo psal, ze pouzival spermicidni gel, tak to je dost slaba antikoncepce (ma snad 70% ucinnost). No a to, ze si nekdo nemuze kondom "dovolit", to je vec druha. Zivot je otazkou priorit, ze jo.

elu
10. dub 2013

jINAK TAKY ZNÁM RODINU, KTERÁ BYLA PROPAGÁTOREM PPR..PŘIROZENÉ PLANOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ A MAJÍ 12 DĚTÍ A VŠECHNY NEPLÁNOVANĚ 🙂

elu
10. dub 2013

@jaya ZASE SI MĚ PŘEBĚHLA...TAKÉ JSEM CHTĚLA NAPSAT, ŽE LIDÉ SI MYSLÍ, ŽE VĚDÍ JAK ANTIKONCEPCE FUNGUJE A PAK SE DOČTU TAKOVÝ NEUVĚŘITÉLNÝ PŘÍBĚHY 🙂

jaya
10. dub 2013

@elu To si to teda trochu preplanovali 😀

llluckaaa
10. dub 2013

@elu Jenom vsuvka mimo téma... Nemáš omylem zapnutý Caps Lock? Že ti to píše velkými písmeny 😅 To se nemá, tak aby ti to admini nepromazali 😒

elu
10. dub 2013

jo mám...tak to se omlouvám...ale když smažou, tak smažou, zase tak nic světovýho jsem nenapsala 🙂

michaela_2
10. dub 2013

@jaya HA jsem brala od 16 let, po prvním porodu a poté co jsem přestala dcerku kojit jsem si ji nechala napsat znovu, protože jsme chtěli mezi dětmi větší věkový rozdíl, alespoň 3 roky. Narozdíl od předchozího užívání mi ale vůbec nesedla, bylo mi po ní zle, nedostávala jsem menstruaci, několikrát jsem byla u doktorky, s tím jestli by mi nenapsala jinou značku a vždy jsem byla ubezpečena, že po těhotenství je vše jinak a že než se tělo vzpamatuje může to trvat nějakou dobu. Na poslední návštěvě mi bylo s klidem oznámeno, že jsem těhotná a že HA tedy selhala. Prášky jsem brala správně, nevynechala jsem žádný ( však jsem je také brala před prvním těhotenstvím 5 let).

elu
10. dub 2013

@jaya no oni o tom napsali i knížku, se divím, že si jí někdo koupil 🙂, s jejich dcerou jsem chodila do školy

surael
10. dub 2013

@elu Tak to už je ale spíš vtip,né 😀
Jinak hormonálka se nedá brát snad špatně,né.Prostě každý den jedna tabletka,a vím o mnoho žen,které přes ní otěhotnělo.Spolehlivého není nic.Jedna moje známá 2x otěhotněla přes tělísko nitroděložní .Obě děti si nechala,ale určitě se nedá říct,že k tomu přistupovala nezodpovědně,prostě některý vajíčka a spermie jsou mršky a vlezou se všude.Neřešte to.Já taky nejsem zastánce potratů,už jen proto,že jsem ve škole musela několkrát shlédnout,jak se taková miniinterupce a dokonce i interupce provádí.Nikdy na to nezapomenu a opravdu to nebylo jednoduché rozhodnutí,jako říct si,tak dneska prostě nebudu jíst,abych shodila nějaký to kilo.

schnek
10. dub 2013

@elu ale žádná se tu přece nesnažíme přesvědčovat druhou stranu, že UPT je super. Jasně že je 1000x lepší neplánovanému otěhotnění předejít, ale ne vždy to zkrátka vyjde.

@jaya kdes vzala 70%? má stejný pearl index jako minipilulka nebo tělísko.

http://www.pharmatex.cz/index.php?view=otazky

jaya
10. dub 2013

@michaela_2 Jo, to ale neni manzelovym vykonnym spermatem, ale tim, ze jedny hormony prebily hormony druhe. U kojeni je to holt hazard. Ale jako chapu, zodpovedna jsi byla a presto... 😠