Používáme cookies. Více informací zde. OK

Negativní faktor, potrat a poté s/bez injekce

lastovenka
30. lis 2016
Ahoj holky, potratila jsem v 7,5 týdnu. Byla jsem v nemocnici, volala jsem na gyndu, nicméně když to shrnu, téměř všude mi řekli at počkam a nechám to samovolně proběhnout. Takže jsem to nechala proběhnout samovolně. V pátek 25.11. jsem začala potrácet a až dneska 30.11. jsem se dostala ke své gynekoložce. Proč sem píšu. Doktorka mě hrozně vyděsila. Zeptala se mě jakou mam skupinu a faktor. Já mám faktor negativní. Řekla mi, že když někdo porodí nebo potratí a má přitom negativní faktor, tak se pak musí nechat naočkovat, aby se nevyvořily protilátky. To očkování se musí nechat udělat do 72 hodin ale! Jenže to mě nikdo neřekl, a to ani v nemocnici, kam jsem jela, ani když jsem volala hned při počátečním špinení gynekoložce. Jaksi mě o tomhle nikdo neinformoval. Jsem naštvaná, že mě na to nikdo neupozornil, ale o to nejde. Jde o to, že 72 hod už dávno uběhlo a ted už by ta injekce měla prý téměř nulovou účinnost. Doktorka mi řekla, že mi to říká jako možnou variantu, a že bud at si dojdu zítra do nemocnice na tu injekci nebo at to nechám být. Také mi řekla, že tyhle injekce dávají "konzervativní" gynekologové až po 8 tt a že se můžu setkat i s tim, že mě třeba vyhodej (což je mi fuk) , ale i když jsem vlastně ten 8tt nedovršila, takže mi to říká i tak. Takže ted jsem v pr.... nevím, co mám dělat. Mám si dojít na injekci nebo to nechat být? Jak jste to měly vy holky? Řekla mi, že i když jsem tu injekci nedostala, takže se mi ty látky vytvořit třeba ani nemusely. Že to není vždy pravidlem. Ale že jestli jo, takže můžu mít s těhotenstvím přístě problémy, takže mě vyděsila a já nevim co ted!!! poradte prosím!
zandi
30. lis 2016
Hele a jaky RH faktor ma pritel/manzel? To je taky dost důležitý. Protoze pokud pozitivni, tak bych si pro injekci dosla. Pokud negativní tak netreba to řešit. Ja ji dostala po porodu.
lastovenka
autor
30. lis 2016
@zandi to nevíme, musí na testy, ale ty dřív jak za den mít nebudeme, takže to už by byla injekce né do 72 ale až někdy po 150 hodinách a to už by fakt asi bylo k ničemu, ne? děkuju
zandi
30. lis 2016
@lastovenka Hele to nevim. Ten cas neznam. Ja jen vim, ze to většinou davaji automaticky vsem a neptaji se na to důležitý a to na otce a jeho RH. Ale takto bych si ja osobne zasla.
lastovenka
autor
30. lis 2016
@zandi Zandi a když mám já negativní faktor a přítel taky, tak by to bylo ok? on si totiž myslí, že negativní má, ale není si jistý na 100%..............
katgatoo
30. lis 2016
@lastovenka Jestli máte oba RH negativní, tak se nemusíš bát tvorby protilátek v dalším těhu.
rajani
30. lis 2016
Při dalším těhotenství, bych co nejdřív běžela na gyndu na krev, na zjištění protilátek. Aby se co nejdřív mohlo zasáhnout a prcek se mohl hezky vyvíjet.

Proč se to vlastne píchá, při potratu se nedá zjsitit zda byl prcek rh pozitivní (který by ve vašem pripade získal od otce) a při potratu se může smísit krev prcka a matky a matcina krev si může tvořit protilátky proti rh + a vlastne poškozovat plod při dalším těhotenství. Čím menší byla razance potratu (tedy myšleno revize dělohy) tím vyšší šance na nesmiseni krvi. A jestli dobre chápu že potrat byl spontánní "doma" o to se víc šance na smísení snižuje 😉 a jak píšete o hranici 7tt, je to tak, některé nemocnice pichaji Igamad až po 7tt.
A pokud je otec negativní, absolutně nic neresite, pac se neměli ani na co yrabet protilátky 🙂
lastovenka
autor
30. lis 2016
@rajani Rajani děkuju!
lastovenka
autor
30. lis 2016
@rajani Rajani, já ten potrat měla spontánní. Skoro všechno je venku, jen nějaký malý kousíčky tam ještě mam. Na to mi doktorka poradila nějaké cvičení, což budu dělat. Na kyretáž tedy zatím nemusím. Uvidím za týden. Nicméně když došlo k potratu, tak přitom se taky mísí krev, nebo ne? Jinak ta hranice 7tt - z jakýho důvodu to je? jako že vtam raném těhotenství se protilátku u nikoh vytvořit nemohou? nebo proč? děkuju
rajani
30. lis 2016
@lastovenka
1.Situace: partner je rh pozitivní. Vy jste poprvé těhotná, nedopadne to, dojde k potratu. Těhotenská sliznice+embryo odejde, v tomto případě je minimální šance, že se krev mohla dostat do Vašeho krevního řečiště. Pokud by došlo k rcui, tak s kyretou už nelze zaručit, že se ždibec nesekne do mateřské cévy a krev embrya/plodu se dostane do kontaktu s matčinou. Do matčiny krve se dostane látka (=rh a další) kterou organismus nezná, tak zareaguje výrobou protilátky. Matce to neublíží. Ale pokud otěhotníte s dalším prckem, který bude rh +, matka má již v sobě protilátky a ty protilátky budou proudit i k prckovi a to není dobré. Proto existuje Igamad (nebo jiný přápravek), který tomuhle umí zamezit.

Ve vaší situaci, je otázka jestli mohlo vůbec dojít ke smísení, případně jak moc. řešila jsem tuto záležitost s docentkou, která se na toto specializuje v jiné podobné situaci (zapomenutý Igamad po miniUPT) a její doporučení bylo co nejdřív po zjištění nového těhotenství si jít zjistit protliátky a případně je řešit. Pokud nebudou, tak super. Bohužel nejdou protilátky zjišťovat mimo těhotenství, aby člověk tohle mohl úplně vypustit z hlavy.

Situace 2, partner Rh neg. = žádné rh faktory, i kdyby se něco vylilo, matka nemá na co reagovat 🙂

Takhle to stačí, už jsem to osvětlila lépe?
lastovenka
autor
30. lis 2016
@rajani ano, děkuju 🙂
rajani
30. lis 2016
@lastovenka Samozřejmě je to trošku složitější, dost jsem to zjednodušovala. Ale princip tam jde pochopit 🙂)

Sem začni psát odpověď...

Odešli