Neočekávané těhotenství. Nechat či nenechat?

moni32
5. říj 2013

Nikdy by jsem neverila ze zrovna ja - planovaci typ, budu toto resit. Vim ze rozhodnout se musime sami, jen me zajima zda mel nekdo z Vas obdobne pocity pri neocekavanem tehu jako my dva ☹ jsem cca ve 2tydnu, o tehotenstvi jsme se dozvedeli z testu po vynechani menzes. Od te doby resime co dal. Zazemi nemame zadne, bydlime v jednom pokoji ve sdilenem dome- Velka Britanie, s pritelem se milujeme ale zname se necely rok a jeste jsme chteli cestovat a trochu si uzivat nez se usadime a budeme mit zazemi pri zalozeni rodiny, moc uspor take nemame a ja momentalne bez prace. Na samostatne bydleni nemame, mit dite na sdilenem dome si ani nedokazu predtavit, 5 spolubydlicich na jednu koupelnu, kuchyni a o cistote ani nemluve...... 😒 ja ani nemam materske pocity, treba to prichazi casem, zatim jsme jen vydeseni a brecime jak zelvy, mozna je to stejne pro vsechna neocek tehotenstvi????? Chteli by jsme rodinu ale az budeme mit zazemi, ale zaroven se bojim ze toho oba budeme casem litovat.

chris_n
6. říj 2013

@datela tady je vidět, kdo si z toho co vybral. Ano psala tam o odložení do kojeneckého ústavu, ale já si z toho vybrala tu informaci, že půjdu na přerušení těhotenství, když budu mít velké riziko, že dítě zdravé nebude. Jako ty máš nárok na svůj názor, já mám nárok na svůj. Takže tím bych to ukončila.

xveronikaxx
6. říj 2013

@leni78 nelituji toho co jsem napsala, stojím si za tím. o nemoci jsem se nezmínila ani jednou, vždy jsem mluvila o postižení.
@eficenka autismus rozpoznali už při těhotenství, alespoň u matky toho autisty v anglii tomu tak bylo, netuším, jestli jí řekli, že má plod vývojovou vadu nebo rovnou autismus, každopádně věděla, že dítě nebude zdravé. je to 8 let nazpátek a netuším jaké testy se dělají v anglii.
to, že to jiné rodiče obohacuje, je jejich věc, mě by to neobohacovalo a proto bych se rozhodla jít cestou přerušení těhotenství a pokud by bylo příliš pozdě - po porodu bych ho/ji odložila do kojeneckého ústavu. nejspíš mám jiné smýšlení než většina, jsem velmi racionální člověk, ale prostě se mám až příliš ráda, než abych si zničila život a nikomu tak neprospěla
@dora13 co bych dělala, kdyby se nějaká vývojová vada (typu autismus) projevila třeba až ve 2 letech věku, to netuším... ale vím jistě, že kdybych tuto informaci měla během těhotenství, o potratu bych neváhala ani minutu a kdybych musela dítě donosit, ihned po porodu bych ho/ji odložila do kojeneckého ústavu. ano je to tak. tuto službu si platím ze svých daní, takže bych se nestyděla využít odborníky, kteří by se lépe postarali o mé postižené dítě, než abych ho měla doma a nemohla se tak věnovat manželovi či druhému zdravému dítěti, kteří narozdíl od postiženého mě budou potřebovat více a mohu jim svou péčí pomáhat.

chris_n
6. říj 2013

@datela mimochodem zminovanou uživatelku neznám, takže těžko brát si příklad z někoho takového :-/

xveronikaxx
6. říj 2013

@chris_n děkuji za obranu 🙂 nestresuji se, jen jsem chtěla nastínit jiný úhel pohledu s důrazem na to, že každý máme svůj názor a právo volby nakládat se svým životem, ale ta lavina rozbouřených hormonů je tedy zajímavá. a především od těch, které nikdy takovýto problém řešit nemusely...jinak povaha místních dam se sklonem k lynčování se od středověku opravdu nezměnila.. já jsem myslela, že v dnešním světe informovanosti a možnosti projevů svobodné vůle jsou lidé tolerantní k názorům druhým a ono to hned musí vést k osočování, úrážkám a takovým přízemním výrokům - ty bys odložila nebo zabila postižené dítě, tak si nezasloužíš žádné...

milé dámy, každý je strůjcem svého osudu, já bych si vybrala jinou cestu než vy, konec nás čeká všechny stejný, tak si pak můžem popovídat, jak jsme si každá tu svou cestu užila...

jasekd
6. říj 2013

@xveronikaxx precti si, co jsem psala. Ano, psala jsem, ze pokud by mi odhalili nejaky zavazny syndrom, Down, Edwards, apod., velmi pravdepodobne bych na potrat sla. To jsem psala nekolikrat. Pisu velmi pravdepodobne. Jako bezdetna bych napsala urcite bych sla. Zkusenost s tim, ze uz nejake dite doma mas, tvuj pohled prece jen zmeni. Z tvych prispevku jsem pochopila, ze zatim dite nemas. Neber to jako nejake machrovani matek na bezdetnou, mela jsem podobny nazorjako ty (s tim potratem, ne s temi kojenaky). Jenze to materstvi pohled zmeni a je to zkusenost neprenosna, to clovek musi zazit. Autismus na UZ fakt nenajdes 😕 Tva veta, ze bys urcite dite odlozila...MOzna ano, mozna ne, ale urcite uz bys nebyla tak presvedcena, jak jsi ted. Krev neni voda.

jasekd
6. říj 2013

@xveronikaxx odpoved na otazku, proc jsem sla na NT a tripply, zni, ze proto, abych se mohla rozhodnout, zda pujdu na preruseni nebo ne. Znam i hodne lidi, co by na UPT nesli, ale chteli se na pripadny zivot s postizenim pripravit, i toto je prece duvod, ne? Na svatou si fakt nehraju. Navic nevis, kdo z nas cim prosel. Ani jedno decko nemam uplne zdrave, ani jedno bych nedala. S dcerou jsem si prosla spoustou vysetreni v Motole vcetne genetiky, kdy se resilo, zda ma urcity typ syndromu, zda ne/bude postizena mentalne, fyzicky, s perspektivou doziti se nizsiho veku... Dopadlo to dobre, ma jen malou fyzickou vadu. Ma vyssi riziko urciteho onko onemocneni, proto s ni stale jezdime na onkologii na kontroly. Ver, ze to bylo docela peklo, ty mesice nejistoty. Presto bych si ji samozrejme nechala i s tou nejhorsi diagnozou a starala se o ni, dokud by mi sily a moznosti stacily, treba pak i s pomoci odborniku. Mam znamou, co dala dite po nekolika letech, co se dcerin stav velmi zhorsil, do ustavu, a neodsuzuju ji ani v nejmensim. Udelala vse, co mohla.
Tak prosim nerikej, ze to zadna nezname a nevime, o cem je rec. Ono taky starat se o cizi postizene dite je jedna vec, starat se o sve, druha. U syna mame urcite pochybnosti tez, ne snad primo autismus, ale i s nim uz jsem neco resila, a plati to same jako o dceri, porad je muj a za tisic jinych krasnych zdravych deti bych ho nemenila.
Ja s casti tveho nazoru souhlasim, ale ty fakt pises o detech skoro jako o vecech, a to bude asi to, co se vetsine tady nelibilo, hlavne tem, co uz deti maji 😉

leni78
6. říj 2013

@xveronikaxx Postižení je důsledek nemoci. Jsou i jiné případy, kdy dítě porazi auto a zůstane postižené. To je potom postižení jako důsledek tragické události. Autismus je nemoc.

benjik
6. říj 2013

@xveronikaxx ono také záleží jaks to myslela s tím dát postižené dítě do kojenáku.Jestli odložit a víc se o něj nezajímat nebo za ním jezdit na návštěvy a brát ústav,jako ústav,kde dostane odbornější péči.

jasekd
6. říj 2013

@xveronikaxx jeste docitam a teda jeste me zarazilo, ze "zdrave dite me bude potrebovat vic" 😕 Mas pocit, ze nemocne ci postizene dite nema city? Ja nevychazim z udivu. Tahle diskuse uz neni jen o tom, zda jit nebo nejit na potrat, v tom se shodnout nemusime a beru to jako jiny nazor. Ale tohle uz je na me fakt moc 😝

leni78
6. říj 2013

@jasekd Taky jsem tenhle pocit měla, ale neuměla ho definovat. Ano, postižené dítě většinou neni uplne mimo sebe, často uplne normálně uvažuje. Tady je to jak v padesátých letech, kdy komunisti presvedcovali matky, ze potrat je v pohodě, protoze to neni dite, po porodu jr taky vsechno v klidu, protoze malé dite si pak nic nepamatuje no a postižené ? No to vůbec. Do ústavu a naschle 🙂

sweetest
6. říj 2013

@xveronikaxx Naprosto s Vaším názorem souhlasím....já sama jsem a to už jako matka 2 dcer na interupce byla a u obou těhu a i u momentálního říkám jasně, že pokud se objeví jakákoliv odchylka v čemkoliv, nechám si to vzít. A s tím souhlasí i manžel. Vím, že bych se o postižené dítě nepostarala a lidé, kteří tohle dopustí u mě nenajdou obdiv. Nevidím důvod proč je obdivovat, neboť až budou staří,nemocní,nemohoucí, tak se o ně postižený potomek těžko postará. Klidně mě odsuďte, ale za tímhle si stojím.
Ad "kojeňáky"...jsem ráda, že jsou baby boxy a matky, které neví co, je tam mohou odložit a pokud se ještě zrychlí cesta z baby boxu k náhradním rodičům, bude to pouze správné a v kojeňákách děti nebudou muset zůstávat.

Další věc, je, že zakladatelka se pouze zeptala zda si má dítě nechat či ne a co se strhlo zde?....debata se zvrhla uplně jinam. Na tohle se zde žádné neptala, nevím proč se většina jednoduchých dotazů zvrhne v nesmyslnou, obviňující debatu na hony vzdálenou prvotnímu dotazu.

hansed
6. říj 2013

@datela děkuju 😵 moc moc děkuju za uznání 😵 rozbrečelo mě 😵

mihis
6. říj 2013

Holky, nevím proč na sebe tak útočíte.. Zajímalo, která z vás má opravdu postižené dítě, či kolik z vás se muselo rozhodovat v tak závažné věci... Měli byste nechat každému jeho názor a jeho volbu a nechovat se k němu jako k vrahovi! To je ubohé..
@leni78 A mimochodem - autismus je porucha (postižení), ne nemoc! A spadá do poruch autistického spektra, stejně jako Aspergerův syndrom a další...

jasekd
6. říj 2013

@hansed i ja si na tebe behem tehle diskuse vzpomnela 🙂 a nejen na tebe.

leni78
6. říj 2013

@sweetest Tak to se máš cim chlubit.

ratatooy
6. říj 2013

@xveronikaxx ja teda souhlasím s tím,že kdybych přišla na to že budu mit dítě postižené jako ds,nebo nejake mentalní postižení tak si to dítě taky nenechám,na to bych neměla se o něj starat,dělá se mi zle jen to vidím u jiných,ovšem druhá věc je kdž se to nekomu stane po urazu,je to sice v pr.deli ale pak se s tím člověk musi nejak poprat,a co se týče testů v těhu nikdy není nic 100% a druhá věc co mi teda celkem přijde už moc že dnes a denně je ve zprávách o nejakem postiženem ditěti,dřiv to moc vidět nebylo ale ted mi přijde že tam každej jde aby vytřískal penize,prostě to na mě pusobi takovým dojmem

leni78
6. říj 2013

@mihis A kdyz je podle me žena, která odloží své dite na základě postižení hodna odsouzení, to mohu napsat ? Ja jsem přesvědčena o tom, za ano. Dekuji.

dora13
6. říj 2013

@sweetest tady se ale motaji hrusky s jabkama 🙂 primarne se nemluvi o pripadu, kdy se odhali porucha v prenatalnim stadiu, ale az o chvili, kdy se miminko bud narodi postizene, nebo se u nej nejaka porucha projevi casem, nasledkem urazu, atd.
cela tahle diskuze vznikla, protoze slecna napsala, "od ceho mame kojenaky" -- a to prece nema nic spolecneho s potraty, tak nechapu, proc to sem porad vsichni motaji...

jasekd
6. říj 2013

@sweetest ani u zdravych deti nemame jistotu, zda se o nas postaraji... a jestli v necem vidim smysl ustavu a zdr. zarizeni, tak treba v tom, ze se o takove lidi postara, kdyz uz rodice nejsou, nemaji silu nebo je stav uz takovy, ze nejde doma zvladat. V tomhle smyslu neberu ustav jako odkladiste nepohodlnych, ale jako instituci, co nabizi pomoc 🙂
Slovickareni nemoc/postizeni... to asi moc nema smysl. Z nemoci se muze stat trvale postizeni, ta pece muze byt podobne narocna.

hansed
6. říj 2013

@xveronikaxx @chris_n

neznáme se, vy neznáte mě, já neznám vás, vaši situaci...nikomu neubírám jeho názor, stejně jako si přeju, aby nikdo neubíral názor mě.
Jsem maminka postižené holčičky. V těhotenství jsem si myslela, jak snadno půjde dát postižené dítě do ústavu...CHA, NIKDY!!!!!! Dokud to budeme zvládat, psychicky, fyzicky, bude Adélka s námi doma. Má svoje city, chce kontakt, lásku, něhu, pomazlení. A měla bych jí to upřít jen proto, že je jiná? Že je postižená? že jedna doktorka na UZ to odflákla a nepřišla na vadu v 20tt? Ano, až do 32tt jsem žila s tím, že čekáme zdravou holčičku. Pak najednou BUM a verdikt, že možná nepřežije porod apod.
Ano, jsme zadlužení, ale jsem hrdá na to, že jsem neudělala to pohodlnější a nedala jsem ji do ústavu. Jsem hrdá na to, že se můžu své mladší dceři podívat do očí a říct, že jsem se o obě holčičky postarala.
@jasekd mě teda příspěvek urazil ☹

jasekd
6. říj 2013

@dora13 ono uz to v tom asi zanika, a pravda je, ze tazatelka to zalozila s jinym problemem, jenze kdyz pak clovek na tohle narazi, je tezke nereagovat 😅

sweetest
6. říj 2013

@leni78 To není chlubení, to je pouze můj střízlivý názor. Nevidím důvod, proč bychom jako společnost měli doplácet na vůli rodičů, kteří vědomě přivedou na svět postižené dítě. Takže jestli si chcete hrát na matku světici, Váš problém, ale nevytýkejte a neodsuzujte názory ostatních žen.

dora13
6. říj 2013

@ratatooy postizene deti byly vzdycky, akorat se o nich nemluvilo, protoze byly zavrene v ustavech a tvarilo se, ze neexistuji. plus nebyl internet, nebyly nadace, nebyla osveta, nebyla snaha integrovat deti s postizenim do bezneho zivota...

hansed
6. říj 2013

@xveronikaxx a promiň, ale mám se vzdát svého dítěte jenom proto, že je postižené? Copak jsme za komunistů? To tě pohoršuje pohled na postižené dítě????

chris_n
6. říj 2013

@hansed já tě samozřejmě neodsuzuju. Každého potká něco a je fajn, že to zvládáte. Já jen psala, že si o sobě myslím, že já pravděpodobně bych to nezvládla. Taky netvrdím, že bych hned po porodu dítě odložila. S tím jsem zas tak uplně nesouhlasila. Ale prostě každý jsme jiný, jiná nátura a tak se k těmto případům postavíme. A přesně, říkáš dokud to budete psychicky a fyzicky zvládat. Já tu nastínila situaci, kdy bych se dostala tak daleko, že bych to ani psychicky ani fyzicky nezvládala. Potom bych to řešila radši odborníky.
Zase zkuste odlišit příspěvky různých lidí. To že souhlasím s veronikou v dost věcech, neznamená, že s ní souhlasím ve všem.

eficenka
6. říj 2013

@hansed
co tu jisté uživatelky píšou je skoro eugenika - postižené děti zavřeme - nebo spíše zavraždíme jako to dělali Spartané když házeli děti z útesu.. fuj, je mi z toho špatně že takový názor může míit třeba učitelka ve školce, škole, lékařka ☹ fakt

jasekd
6. říj 2013

@hansed ja si to neumim ani vzdalene predstavit, jak tezke to je, zila jsem jen par mesicu s tim, ze mozna taky budeme mit postizenou holcicku, ale fakt jsem si rikala, ze mit doma nemocne dite a tohle si precist, tak bud me to urazi nebo bude lito nebo oboje 😔

leni78
6. říj 2013

@hansed Jsi správná máma.

ratatooy
6. říj 2013

@hansed nedavno jsem potakal spolužačku který nepřišly taky až do 30tt na 5 druhů postižení u holčičky co čekaly,ale tam to naštěstí dopadlo bych řekla dobře že věděly že porod fakt nepřežije,tak děkovala bohu jinak by si to taky nenechala hned v tom 10tt

hansed
6. říj 2013

@sweetest nechápu, jak tohle můžeš napsat.... nikdy nikoho neodsuzuju, ale to co jsi napsala je hnusné.... podle tvého příspěvku jsem měla dceru zabít po narození? Když se na její postižení přišlo až před porodem? Nebo jak jsem měla zabránit jejímu narození?