Opakovaný potrat

klami
15. led 2013

Ahoj, jsem tady nová, říkala jsem si, že by možná nebylo od věci podělit se s někým o vlastní příběh. Říká se, že sdělená starost bolí méně. V pohádkách vše končí svatbou, u nás to byl začátek. Brali jsme se před čtyřmi lety po dvouleté známosti. Po svatbě mi bylo sděleno, že jsme se domluvili, že si děti pořídíme nejdříve za pět let, až se trochu zžijeme a něco si užijeme. Můj názor toto nebyl, na děti jsem se těšila, chtěla jsem je mít co nejdříve a s tímhle jsem nesouhlasila. Tenkrát mi bylo 24 a při pomyšlení na to, že budu třicetiletou prvorodičkou, se mi dělalo mdlo. Žel jsem nemohla nic dělat, manžel byl rozhodnut a přesto, že jsem si děti přála moc, nechtěla jsem je přivést na svět přes jeho nesouhlas nějakým podvodem. Nakonec se nade mnou ustrnul a minulý podzim jsem přestala brát antikoncepci. Po několika měsících se podařilo, otěhotněla jsem. Byl to pocit neuvěřitelně nepopsatelný, po dlouhé době jsem byla konečně opravdu šťastná. Žel němělo to dlouhého trvání.. přesně 27.3.2012 jsem nastoupila do nemocnice na revizi dělohy s žádankou, na které stálo "anembryomyela", 8.tt. Pocity před i po nejdou slovy popsat, kdo to zažil, ví jak chutná to neskutečné zklamání a bolest. Tři nekonečné měsíce jsme na snažení museli zapomenout. Snažili jsme plánovat různé aktivity, abychom neměli čas přemýšlet nad naší bolestí. Se známými jsme se domluvili na dovolené v Chorvatsku na začátku září. Přišel srpen a na testu se objevily dvě čárky.. Tentokrát jsem se snažila nepustit si tu informaci moc k srdci, neupnout se.. Do Chorvatska jsme odjížděli ve čtvrtek večer. V ten den jsem přišla z práce a doma zjistila, že mírně krvácím. Polilo mne horko, nevěděla jsem, co dělat. Manžel mne vzal na pohotovost, kde se samozřejmě nic nezjistilo jelikož šlo o cca 5. tt, jen jsem byla upozorněna na pravděpodobnost nedobrého konce. Jak to dopadlo.. Sedm dní u moře jsem s bolestmi břicha koukala ze břehu na ostatní, jak dovádějí ve vodě a snažila se smířit s dalším zklamáním. Následovala kontrola u gynekoložky a konstatování, že kdybych si neudělala test, ani bych nevěděla, že jsem těhotná. Teď ležím doma v posteli se zánětm průdušek cca týden po třetím spontánním potratu tentokráte v šestém týdnu. Mám pocit, že mé srdce je rozupované na cáry a duše šedivá. Většina kamarádek a známých má už dávno děti nebo se jim rodí. Nemohu se s nimi kvůli tomu bavit. Málokdo to chápe. Momentálně v sobě mám hořkost i k mému muži ikdyž vím, že za to nemůže a celou dobu mě podporuje.. ale říkám si, kdybychom nečekali tak dlouho.. Nyní jsem si vyprosila u mé doktorky doporučení do CAR.. za celou dobu mi vzala pouze krev na trombogen. Již dva roky mám problémy se špiněním mimo menstruaci, nepomohla změna antikoncepce, bylinky, duphaston, nic.. nenechala mi ani udělat hormonální profil. Doufám tedy, že tímto začne ta veselejší kapitola mého života a štěstí se konečně unaví..

jajkaz
15. led 2013

Ahoj, nevím, jak dlouho ti nechají toto téma, protože takových už je tu více. Tam je bohužel 😖 😔 hodně dalších, které si něčím podobným prošly. Příjde mi, že je toho v dnešní době tak moc...
V první řadě být tebou, bych změnila doktora. Po třetím samovolném potratu by se vše !už konečně! mělo rozběhnout a měla by jsi absolvovat nějaká vyšetření. Ten hormonální profil, štítnou žlázu minimálně. Pak určitě genetiku. Víc nevím, nemám další zkušenosti.
V těch bolestných bodech mám příběh podobný. Svatba, na svatební dovolené pozitivní test, 11.tt konec. Pak pauza, nedařilo se znovu otěhotnět. Jednou o vánocích, nachlazení, pozitivní test, ohromná radost.... začátek nového roku a další revize.... a další neskutečná doba kdy se nedařilo. Pak jsem na radu své obvodní lékařky u gynekologa vyprosila, ať mě pošle na cvičení podle Metody Ludmily Mojžíšové - o tom dosti informací najdeš také tady na koníkovi 😉 21. ledna (rok po poslední revizi) jsem byla poprvé na rehabce. Dostala jsem nějaké cviky a naději, že pokud je můj problém pouze toto, dáme to dohromady a miminko bude 😉 Zároveň ale paní fyzioterapeutka doporučila 3 měsíce se nesnažit, protože stále hrozí riziko potratu... Za měsíc kontrola, oooobrovská pochvala, že můj stav je až nad očekávání prostě super. A za další měsíc jsem na rehabku přišla, že jsem těhotná 😉 Povedlo omylem, jen jednou se nám to nepodařilo uhlídat 😉 V rehabkách jsem pokračovala, gyndr mi předepsal Utrogestan a vše se podařilo dotáhnout až do zdárného konce 😉
V CARu ti hned naplánují všechny možné zákroky, ale málokdy jsem četla, že by poslali i na toto cvičení. Zdá se, že u tebe není problém otěhotnět, ale donosit. Takže je potřeba hledat příčinu. Doporučuji zkusit i tu Mojžíšovku 😉 Snad se ti podaří pak stejně jako mě 😉
Opatruj se a ať je už jen a jen líp 😉

lrg
15. led 2013

První co mě napadlo, když jsem začala číst bylo, že miminko se možná nemůže narodit, protože ho jeden z rodičů doopravdy nechce. Ale jelikož je to dlouhodobé, tak za tu dobu si už asi taťka uvědomil, co chce. Nejsem medik, ale přijde mi zvláštní, že holka v tvém věku nemůže udržet těhotenství. Určitě se nenech odbít, pátrej po jiných doktorech, trvej na dalších vyšetření. A možná bych i zauvažovala o návštěvě psychiatra. Nalomená psychika taky asi dělá své.......

klami
autor
15. led 2013

@jajkaz opravdu je toho dnesk astrašně moc, zřejmě je to způsobeno tím životním stylem a prostředím. O Mojžíšovce jsem také slyšela, i jsem jí asi měsíc cvičila, ale jen doma.. a to je tak trochu zbytečné. Musí se docházet na rehabilitace. Uvidím, co nám zjistí nebo nezjistí v Gennetu a podle toho se zařídím dál. Psychika dělá také své, ale teď jsem spíš ve fázi odevzdanosti a prostě čekám co bude. Cítím podvědomě, že něco není v pořádku, tak doufám že objevíme co. Jinak @irg taťka už se těší, dokonce při tom prvním potají zkoušel jíst rajčata :D Jinak je nejí, má vsugerováno, že je mu po nich špatně.. ale aby nedával dětem špatný příklad, zkusil to 🙂) Nevím jestli ten můj problém může mít na svědomí nějaká hormonální nerovnováha. Před svatbou jsem začala brát antikoncepci, dva roky v pohodě a potom jsem začala špinit mimo cyklus..trvalo to další dva roky. Doktorka mi měnila prášky, ale nezabralo to.. pak jsem je vysadila úplně a trochu se to ustálilo, že špiním cca týden před menses a kolikrát mě bolí břicho třeba celý měsíc. Dřív jsem nic takového neměla.

jajkaz
15. led 2013

@klami Mě už po druhém potratu poslal gyndr na genetiku. Tam mi zjistili nějakou genetickou vadu krve, ale na hematologii mi pak řekli, že to je jen mírné, že za potraty to určitě nestojí (v tom horším případě bych si musela během těhotenství píchat něco na ředění krve). Pro mě to znamená akorát to, že musím užívat nějak speciálně upravenou kyselinu listovou.
Já měla problém už i otěhotnět, takže pro mě ta Mojžíška byla asi to správné řešení 😉 A je to přesně jak píšeš, je potřeba být v rukách odborníka. Protože já jsem třeba dostala jen cviky, které jsem potřebovala (ne všechny) a ani ne po 40 opakováních, ale 2x denně 20. Teď se snažíme o druhé a už nemusím cvičit ani těch 20, ale hlavně abych cvičila 2x denně.
V tom tvém případě - se špiněním já nemám zkušenosti, tak nedokážu poradit. Snad vám v tom gennetu poradí a hlavně pomůžou 😉 Zase načerpej energii a hlavně naději 😉 Nejhorší, co mi kdy kdo mohl říct, že na to nesmím tak myslet... To nejde, nemožné. Ale tenkrát, jak jsem cvičila, mi paní fyzioterapeutka dala naději.... a ta mi pomohla otěhotnět 😵 a její kouzelné ruce a cvičení zase miminko udržet 😉

klami
autor
15. led 2013

@jajkaz krásný 🙂 🙂 přesně jak říkáš.. ono je to tak strašně jednoduchý na to nemyslet, když si to člověk tak moc přeje a když si prošel takovým zklammáním! Možná tu Mojžíšku také zkusím ikdyž s otěhotněním problém nemáme.. to uvolnění je určitě důležité i pro donošení. Uvidím co ten car, od toho se bude odvíjet vše ostatní. Kam jsi chodila na rehabilitace jestli se můžu zeptat?

maximka33
15. led 2013

@klami moc smutný příběh.. celkem rychle otěhotníš, ale z nějakého důvodu dítě neudržíš. bylo aspoň někdy srdíčko? mně při nepovedeném těhu zjistili horší hodnoty hormonů štítné žlázy. takže hned v dalším těhotenství jsem musela na odběr krve a pro hormony pro miminko. bylo mi řečeno, že nedostatek hormonů může znamenat, že není dost pro miminko a způsobí to potrat. takže žádná legrace!! CAR není špatná myšlenka, ale léčit tě tam asi nebudou... je dobré si vyžádat u svého doktora vyšetření imunologické a tak. kdyby ti bylo smutno, je tady založeno téma Potrat a co dál, radíme si tam a pomáháme. já na svého druhého drobečka čekala dva a půl roku..

klami
autor
15. led 2013

@maximka33 Maximko děkuju... pro mě je car jediné řešení, moje doktorka s tím nic nedělá. Oni mi udělají hormonální profil a všechny základní odběry a podle výsledků se buď zaléčí nebu se bude pátrat dál. Srdíčko nebylo.. při prvním jsem špinila, tak jsem byla u doktorky hned ze začátku a to ještě není nic vidět.. zřejmě ale embryo odešlo se špiněním a jelikož mi doktorka nasadila duphaston na to špinění, tak v děloze přetrvával gestační váček, musela jsem pak na revizi.. podruhé jsem začala špinit v pátém v den odjezdu na dovolenou, takže pohotovost.. a nic nezjištěno, protože to bylo také moc brzy. Během dovolené to odešlo pak samo. Potřetí jsem začala špinit v 6.tt a už jsem věděla, jak to dopadne..k doktorce jsem ani nešla, taky to odešlo samo. Jen jsem jí pak zavolala a požádala o doporučení do car. Při tom druhém mi řekla, že kdybych si neudělala test, ani bych nevěděla, že jsem těhotná. Na téma Potrat nějak nemám sílu, jsem ráda, že se mi podařilo jakžtakž dát do pořádku, teď se soustředím na věci, které mě čekají.

maximka33
15. led 2013

@klami a měřili ti sliznici? pokud je moc nízká, je to problém pro oplodněné vajíčko, aby pokračovalo do dělohy. na to pomáhá pít kontryhelový čaj od ms do ovulace 2x denně.

ela9
15. led 2013

@klami Ahoj tvoje trapeni me mrzi. Slysela jsi nekdy o rodinnych konstalacich, takove veci jako potraty jsou tam brany hodne vazne a mohlo by ti to pomoci tvoji emocionalni bolest vylecit a mozna i najit pricinu potratu a take tveho trapneni ve vztahu s partnerem ve vztahu k diteti nebo i jine veci. Hodne stesti.

ela9
15. led 2013

A je uzasne ze o tom dokazes takhle otevrene mluvit je to hodne lecive.

maylis
15. led 2013

Ahoj Klami, taky jsem po jedné revizi a když jsem si zjišťovala, co se mohlo stát, narazila jsem na pro mě překvapivý článek o tom, že opakované potraty, hlavně takhle časné, může způsobit i nerovnováha ve střevech, respektive hlavně nezjištěná alergie na lepek - celiakie, zkusila bych to taky prověřit, zpětně jsem pak zjistila, že mám jednu známou a ta je přesně ten případ, nakonec se jí ale podařilo donosit dvě děti, a tobě se to taky podaří, uvidíš. Mě je 38 a čekám teprve první mimčo, takže podle mě nic není ztracené. Ber to tak, že zatímco někdo ani neotěhotní, tvoje tělo už ten první krok umí a jen se musí naučit pokračovat. Jestli jsi opravdu na dně, neváhala bych s tím psychologem, dostaneš to ze sebe a budeš mít sílu jít dál. Držím moc palce!

fiallinka
15. led 2013

No, rozhodně neházej flintu do žita... jne se nech pořádně vyšetřit, po třech potratech už k tomu důvod fakt je (i když ten první důvod je fakt spíš náhoda)... možná za to můžou trombofilní mutace (to se dá slušně řešit), bylo by potřeba udělat genetiku... ta vyšetření si vybojuj.

fiallinka
15. led 2013

@klami mojžíška je parádní, ale asi důležitější pro ty, co otěhotnět nemůžou, v tvém případě se nabízí milion jiných řešení, hlavně tr. mutace, štítná žláza, i ta celiakie to může být, cokoliv...

klami
autor
15. led 2013

@maximka33 kontryhel jsem pila od toho prvního nešťastného pokusu, ale sliznice byla vždycky ok dle doktorky

klami
autor
15. led 2013

@maylis Maylis, děkuju za skvěle pozitivní příspěvek. O těch střevech jsem neslyšela..ikdyž je pravda, že číňani považují střeva za druhý mozek člověka.. je pravda, že se tam děje spousta věcí ..např. imunita a tak. Děkuju za informaci.. zjistím si o tom víc. Snažila jsem se také upravit jídelníček, aby miminko vůbec mělo z čeho žít..dokonce jsem až začala chodit na kurz nutričního poradce. Budu moc držet palce, aby ti všechno dobře dopadlo a držela jsi za chvíli svůj uzlíček štěstí v náručí.

klami
autor
15. led 2013

@fiallinka jj, ty vyšetření uděláme a uvidíme..to je základ. A vzhledem k tomu, že jsem měla trochu problémy i s tím špiněním mimo menses, myslís si, že snad v těch hormonech je zakopanej pes, uvidíme. Jinak doktorka mi po tom druhém poslala krev na genetiku.. trombogen a to bylo bez nálezu, to je jediný, co udělala. Tak nevím jestli trombofilní mutace a trombogen je to samý nebo jde o něco jiného. V Gennetu budou určitě vedět jak to uchopit, všichni si je tam chválí. V pondělí jdu k doktorce na kontrolu a vyzvednout doporučení, pak ho hned posíláme do Gennetu a čekáme na termín.

rezinka9
16. led 2013

Začni změnou doktorky 😉 A včera mi lékař potvrdil zamlklé těhu 6tt a čekám na spontánní potrat. Revizi mi nedoporučuje, ze zdravotních důvodů. Mohlo by to pro mě znamenat konec všem nadějím... Vím, jak ti je.
Je důležitý ten horm. profil. Jen štítná žláza může být příčinou opakovaných potratů...

lucka_85
16. led 2013

Z vlastní zkušenosti doporučuju taky pořádné imunologické vyšetření, v mnoha případech opakovaných potratů se najde nějaká chybka v imunologiii jednoho z partnerů, naštěstí jde hodně z nich nějak vyřešit 😉 Držím palce, aby se i u vás dvou našla pravá příčina nezdarů a vy se dočkali vytouženého miminka!

jajkaz
17. led 2013

@maximka33 Jestli se můžu zeptat, ty horší hodnoty štítné žlázy ti zjistili jen při nepovedeném těhu? Před a po, nevíš jak to je? Nebo kdyby za potratem stála štítná žláza, ukázaly by to testy i třeba měsíc a půl po potratu, nebo se ty hodnoty nějak upraví do normálu? Děkuji

maximka33
17. led 2013

@jajkaz víš, to byla velká náhoda, že jsem zrovna šla ke své obvodní doktorce asi s kašlem. a jí se nelíbil můj krk. jinak by na to nepřišla. ale od té doby vím, že žádný hormonální profil na gyndě tohle neodhalí, protože to jsou zase jiné hormony. je dobré se o to zajímat. navíc když jsem byla asi jediná ženská v rodině, která s tím doteď neměla problémy. poptej se u vás doma ženských a klidně se nech vyšetřit obvodní doktorkou. třeba tě pak pošle dál na endokrinologii. testy by to neukázaly, tohle se netestuje. mně se to právě upravilo po potratu do normálu. po dvou měsících už byly normální hodnoty. ale bylo vidět, že to endokrinologička bere vážně a ví, co to znamená.

chrisula
21. led 2013

@klami ahoj,take mam tento problem,potratila jsem uz tak 7 krat a z toho 2 krat mimodelozne,mam veskera vysetreni,jeste bych mela do prahy na imunologii k docent Madar.jestli to psychykou ze strach z dalsho potratu si rikam.otehotnim a pak se vzdy bojim,ze zase potratim 1 dite uz mam 11 let.

klami
autor
28. led 2013

@chrisula to mě moc mrzí, je to opravdu hodně psychicky vyčerpávající.. já se snažím na to nemyslet, ale je to těžký. Vyšetření máš všechna v pořádku? Budu držet palce ať se konečně zadaří.. jedno štěstí už doma máš..

chrisula
28. led 2013

@klami vse mam v pradku,jen tu imunologii jeste nemam a mam trombofilni dyspozice,rikam si,ze jestli nepotratim tim stresem ze strachu z potratu,ze?

klami
autor
29. led 2013

@chrisula to víš, že i to je možné. Říkají, že většina potratů nebo neplodnosti je zaviněná stresem a velkou soustředěností na miminko. Ale nesoustřeď se na takovou věc! To jaksi moc nejde. Zkus se dát do klídku, mohly by pomoci i nějaké bylinky třeba. Jak je na tom tvá polovička?

ljonas
6. dub 2013

@klami ahojky, hledám někoho kdo mi poradí.
za jak dlouho po potratu se chodí do gennetu? jak dlouho jste čekali na termín?
co ti dělají za vyšetření? případně co čeká manžela...
díky 🙂 🙂

klami
autor
6. dub 2013

@ljonas ahoj. taky mám za sebou 3 těhotenství, 1 zamlklý poptrat a 2 spontánní..jak mi řekla paní doktorka v Gennetu, nazývá se to biohemické těhotenství. Od chvíle, kdy jsme se začali snažit uplynul rok a půl. Moje doktorka mi za tu dobu vzala krev jen na trombogen, jinak nic. Po třetím potratu, kterej byl na silvestra, jsem jí šla požádat rovnou ožádanku do Gennetu, měla jsem na ně výborný reference ze všech stran. Volný termín měli až 2.4., čekali sjme tři měsíce a to jsme měli žádanku. Sestra říkala, že bez žádanky bychom mohli čekat až rok. Mají tam pěkný nával :(
My byli teď na prvním sezení, vzali nám oboum hned krev na genetiku, za 14 dní jsme objednaní na imunologii, tam budou výsledky do měsíce. 3.5. jdu na 4D ultrazvuk, odběry (štítná žláza, hormony) a konzultaci s genetikem. 13.5. pak jdeme na další kontrolu k paní doktorce, která už by měla mít všechny výsledky kromě té imunoligie, ty budou až 16.5). Takže poměrně fofr to bude. Do té doby musíme ještě dodat i spermijky na spermiogram. A ještě mi budou dělat testy na chlamidie. To je zatím vše, co víme.

ljonas
7. dub 2013

@klami ahoj, moc děkuji za přehled, to je to co jsem potřebovala vědět. držím pěsti aby se Vám dařilo. to si musím říct co nejdřív o tu žádanku na gennet, ta objednací doba je opravu dlouhá, ale od porvní návštěvy vám to už utíká.
ještě se zeptám .během té objednací lhůty se tedy nesnažíte? asi to není žádoucí - bavili jste se o tom na té schůzce.

klami
autor
7. dub 2013

@ljonas během čekací doby jsme se nesnažili, ale jen proto, že nám do telefonu řekli, že se snažit nemáme, protože by to pak neproplatila pojišťovna. Na sezení s paní doktorkou jsme pak byli trochu zmateni, protože mimo řečí řekla, že předpokládá, že to zkoušíme pořád dál.. koukali jsme na ní a ona pak na nás když jsme jí pověděli, co nám řekli před 3 měsíci. Nachápala kdo a proč nám to pověděl. Teď jsme domluveni, že počkáme na výsledky do toho května a pak se budeme snažit dál. Kdyby tě cokoli zajímalo, klidně napiš, třeba i do IP. Objednání bych moc neodkládala.

ljonas
7. dub 2013

@klami je to zvláštní, příští týden zkusím s doktora dostat žádanku - abych věděla na co všechno nás objednává. dokud neznáme příčinu těch potratů tak zkusím vydržet, snad to bude potom jednodušší a budeme klidnější že se mimi udrží. ale žena je v této situaci většinou zoufalá a prostě děláme vše co nám kdo řekne....
květen je tu co by dup tak to máš příjemné vyhlídky.

klami
autor
7. dub 2013

pokud máš doktora, který to s vámi řeší, pak je to jedině dobře. Já šla do gennetu hlavně kvůli těm všem vyšetřením, moje doktorka se mnou totiž nedělala nic. Tak doufám, že se příčinu dozvím tady. Nebo alespoň budeme vědět, že jsme v pořádku a má smysl snažit se dál. Tobě budu držet palce a sledovat tě 🙂