Otěhotnění po bříšní operaci - vaše zkušenosti, názory

rari
3. pro 2013

Ahoj maminky, těhulky, snažilky a všechny ostatní holky 😉 .Pročetla jsem spoustu témat,ale přímo něco takového jsem tu nenašla. Chtěla bych se všech zeptat, jaké máte osobní či z okolí zkušenosti s otěhotněním, těhotenstvím a následným porodem po větší břišní operaci. Začátkem listopadu jsem prodělala mimoděložní těhotenství. Operace začala laparoskopicky,ale díky srůstům z předešlé operace (kdysi dávno slepé střevo) se pořádně k pravému vejcovodu nemohli dostat a nakonec mě museli klasicky řezat. Na gyndě mi řekli, že v podstatě dále mám velké šance otěhotnět, levá strana je v pořádku, i teď se to povedlo napoprvé, nicméně nejprve mi řekli po 3 měsících, moje Dr. mi při poslední kontrole řekla, že až tak za 6-9 měsíců se začít snažit. Co si o tom myslíte, jak to bylo u vás? Měly jste problémy, bolelo něco atd....Moc děkuji za názory a zkušenosti.

elana
3. pro 2013

@rari moje první těhotenství skončilo taky laparotomií pro GEU (prasklo to, v břiše litr a půl krve, laparoskopicky to nešlo vyčistit), řekli mi že další pokusy za 6 měsíců (standardně po laparce se říká 3m). Nám to vyšlo ale až za rok a čtvrt, donosila jsem bez problémů, nebolelo nic, rodila jsem sekcí, šli skrz zhojenou jizvu, takže mám pořád jen jednu. Teď jsem těhotná znova, opět nic nebolí, jizva, srůsty...nic o čem bych věděla, jak budu rodit zatím nevím, ale pokud by došlo opět na řez, tak prostě jen půjdou zas tou původní.

rari
autor
3. pro 2013

@elana Zdravím tě a vidím, že již brzy bude další mimčo u vás doma 🙂 . Ono ani na to téma MT se nikdo jiný pak už nechytal,tak jsem to zkusila novou diskuzí, snad se tu něco dozvím...díky za reakci 😉

elana
3. pro 2013

@rari aha vidíš, mě nějak neseplo, že už jsme si psaly. Naštěstí ty naše případy nejsou tak časté, většina GEU se dneska opravdu vyřeší laparoskopicky, proto asi moc lidí nereaguje. Tak se drž a neboj, dřív či později to vyjde, šlo to jednou, půjde i podruhé 😉

terinda
3. pro 2013

Neměla jsem MT, ale odstranění myomů. Doporučená pauza po operaci byla 6 měsíců.
Těhotenství potom bylo v pohodě 😉

martinameitner
3. led 2014

Laparoskopii jsem podstoupila již těhotná. Měla jsem v břiše litr krve, takže měli podezření na mimoděložní těhu i normální těhu zároveň. Dnes jsem normálně v 16tt, takže nechápu proč ta pauza, když po laparoskopii i v jejím průběhu bylo moje těhu v pořádku.

frufrunka
18. led 2014

@rari Tak moje zkušenost je podstatně drsnější... Prasklý vejcovod mám za sebou taky, bohužel jsem pak měla veliké komplikace (zanesli mi do břicha infekci, po které mi posrůstalo všechno se vším, jak se ukázalo později)... Dovolili mi snažit se po 3 měsících, ale já jsem v tu dobu byla fyzicky pořád ještě úplně vyřízená, hrozná únava, bolesti atd... Takže teprve až po roce jsem se odhodlala na IVF (jeden vejcovod jsem neměla, druhý byl v nepřirozeně umístěný, tudíž odhadli, že stažený srůstama a že stávající vejcovod je neprůchodný). Jedno embryo se mi uhnízdilo v hrdle, druhé v jizvě po prvním císaři. Byla z toho neúspěšná revize, chemoterapie a pak stejně akutní operace pro život ohrožující krvácení. Při té mi museli vyříznout z jizvy rostoucí placentu (ač plod tam dávno nebyl) a dělohu zmenšit. Další IVF mi zakázali (měla jsem tou dobou jednoho syna) s tím, že je to obrovské riziko kvůli té veliké jizvě a beztak že břicho bylo tak plné srůstů, že zbylý vejcovod je na 99,9% neprůchodný, že nemám řešit ani antikoncepci. Odjela jsem do lázní a za rok a půl jsem zjistila, že jsem přirozenou cestou těhotná. Sice jsem ležela 3 měsíce před porodem v nemocnici (kvůli hrdlu zničenému tím jedním plodem v něm) a kvůli riziku prasknutí dělohy, ale nakonec jsem porodila v termínu plánovaným císařem. Nutili mě do sterilizace, já jsem tak nějak vnitřně věděla, že nechci.... A uplynul rok a půl a já už ležím v nemocnici zase, s velkým bříškem a kopajícím miminkem... 🙂 Věřím, že to zase dobře dopadne, potíže (kromě hodně povoleného hrdla) nemám žádné, věřím, že vydržíme zase do termínu. Takže když to tak vidíš - jedno mimoděložní těhotenství není vůbec žádnou komplikací, snažit už se určitě můžete a rozhodně bych se nebála, že by prodělaný zákrok měl nějak zvyšovat rizika v těhotenství - dělohu Ti přece neřezali, ne? Takže bych z toho rozhodně neměla strach a držím palce, ať se brzo zadaří! 🙂

rari
autor
10. únor 2014

@frufrunka Nějakou dobu jsem tady nebyla,díky za příspěvek.Na tvoje "hrozné" zkušenosti jsem reagovala v jiné diskuzi. Je to hrozné,čím vším sis musela projít a klobouk dolů za odvahu mít i třetí mimčo. Přeji moc štěstí a ať všechno dobře dopadne. Já mám 3 MS od operace,tak se již chci snažit😉. Ale strach,aby se to neopakovalo znova na druhé straně,mám velký. Na mnoha diskuzích jsem potkala ženy,co se jim to opakovalo a bohužel je to stále častější☹

rari
autor
10. únor 2014

@frufrunka jak velké máš děti a pohlaví?😉. Řekl ti někdo,proč se stalo MT poprvé? U mě patrně v důsledku srůstů po prasklém slepáku...

frufrunka
10. únor 2014

@rari Ahojky, právě jsem na to všechno narážela v hodně diskusích, holky se hodně ptaly, proto jsem napsala do svého blogu článek, tam je to trochu podrobněji, kdyby sis chtěla počíst... 😀. Ono proč se stane mimoděložní těhotenství, to neřekne nikdo. Příčin může být víc. Nejčastěji (a na to bych to tipla u Tebe) to bývají právě srůsty, které brání správnému pohybu vejcovodu a on to oplodněné vajíčko nevypudí do dělohy včas. Vajíčko se po nějakých pěti až šesti dnech začne uhnizďovat a pokud do té doby nestačí doputovat do dělohy, uhnízdí se prostě ve vejcovodu. Další poruchou (a tu tipuju naopak u sebe) bývá, že vajíčko má potřebu se uhnízdit dříve, už třebas po třech dnech a do dělohy nestihne doputovat. Ano, bohužel máš pravdu, pokud jsi jednou měla mimoděložní těhotenství, šance na opakování je o hodně vyšší, než u holek, které nikdy mimoděložní neměly... ☹ Takže opatrnost je na místě. Psala jsem to i v tom článku, když jsem pak přirozeně otěhotněla a čekala druhého syna, tak jsem preventivně hned naklusala do nemocnice, protože pravděpodobnost, že se mimoděložní bude opakovat, byla i vzhledem k šíleným srůstům na zbývajícím vejcovodu hodně vysoká. Takže si mě tam nechali až do průkazu těhotenství v děloze... Holt není jiná rada, než doufat, věřit a v případě dvou čárek na testu okamžitě otravovat u doktorů a nenechat se odbýt. Sledovat HCg a trvat na utz, jakmile dosáhne tisícovky, protože jinak už jde bez nadsázky o život. Budu Ti moc držet palce, ať se co nejdřív zadaří a všechno je v pořádku! 🙂