Pohřbení dítěte po potratu?

elenka89
22. lis 2017

Těžko se mi o tom mluví, vlastně o tom neumím mluvit ani s manželem, ale potřebuji znát názor někoho jiného... Před pár dny jsme přišli o miminko v 9.týdnu těhotenství. Teda už jsem byla v 11tt, ale zjistilo se, že už víc jak týden mu nebije srdíčko. Čeká mě revize...tedy pokud neodejde do té doby samo... Podle nově schválené novely o pohřebnictví máme nárok na vydání tělesných pozůstatků k pohřbení. Samozřejmě nechci dělat žádný pohřeb apod., ale tak nějak mi vrtá hlavou, jestli o vydání tělíčka opravdu nepožádat, že bychom ho aspoň mohli uložit do rodinného hrobu k příbuzným a měli bychom místo, kam za ním chodit... Opravdu nevím, jak se rozhodnout, tohle téma je hodně kontroverzní a vím, že spousta lidí si bude klepat na čelo, ale zajímají mě vaše názory, jak byste se rozhodli vy... S tím, že o tom nikdo nebude vědět, pouze manžel... Děkuji.

andelka
10. zář 2018

My jsme si po zt vyžádali pozůstatky plodu z patologie,předali je pohřební službě a vyzvedli jsme si je v urně. Zatím ji máme doma. Ještě jsme se nerozhodli jak s ní naložíme, nemáme jednotný názor s manželem. Nakonec bychom ji chtěli dát k sobě,ale to je doufám ještě za hodně hodně dlouho. Každopádně miminko byť bylo velké na 16tt bych v nemocnici jen tak nenechala. To nám bylo jasné ještě než jsme nastoupili na vyvolání.

macekv
15. lis 2018

Bohužel mám čerstvou zkušenost. Rodila jsem v pondělí teď ve 25tt s tím, že nás syn zemřel 24tt,zamlkle těhotenství. Malý šel i s placentou na pitvu a teď je na histologii u pana dr mimo nemocnici. V nemocnici mi dali papíry s tím, že se mám domluvit s dr až bude histologie hotová. Což mi přišlo divné, že si ho máme vyzvedávat sami. Volala jsem do pohřební sluzby v místě. Včera mě propustili a hned jsme tam šli. Bude to stát cca 8tis s tím, že bychom měli mít nárok na prohřebne 5tis. Oni ho vyzvednou u toho lékaře sami na základě dokumentů, co jsem jim dala. Musím zavolat na socialku. Matrika prý vystaví úmrtní list. Všude mám psané o potratu, ale ve 24tt už by to potrat byl neměl a mělo by se jednat o mrtvorozeny plod, tak nevím. Pitvu lze odmítnout, já mám 3 děti s bývalým manželem, synek byl pro partnera první, tak jsme o odmítnutí pitvy neuvažovali. Kvuli dalšímu těhotenství. 3 měsíce máme počkat. Po zpopelneni ho uložíme do urnoveho hrobu k mojí mamce. Ta představa co s ním bude byla děsivá. Byl to nás syn, cítila jsem ho a měl naposledy 470g, což už není zanedbatelné. Potřebujeme se s ním důstojně rozloučit a zaslouží si klid, kam za ním můžeme jít i s dětmi. Všichni jsme se moc těšili.