Potrat ve 22tt - jak to zvládnout? 😞

krausule
22. bře 2014

Holky-me nejhorší obavy se potvrdili..naše holčička ma razštep horního patra a rtu..po čtvrtečním screeningu je jasno..ta nepředstavitelona bolest,co človek cítí a hlavne otazky proč zrovna my..je neskutečna..po dvou potratech konečne vysnena holčička..a ted opet takova rána..rozhodla jsem se,ukončit tehotenství..je to příšerna prdestava že pujdu normalne rodit..hlavne když ji pořad cítím jak kope..to čekani je nekonečne..zítra jdu teprv domluvit..co a jak..prosím vas,jak to probíha?Vubec nemam představu jaky je postup..dekuju

blondynka400
3. dub 2014

@r.severanka
@vilibalda ve 12tt není možné zachytit rozštěp na žádném UTZ. Plod je ještě maličký, navíc tyto vady jsou v této době zatím jenom náznaky rozštěů... Co se týče triplů, právě ty na rozštěpové vady ukazují a když jsou provedeny správně, falešná pozitivita skoro není (což to správné provedení je bohužel problém 😝 ). Dohromady se udělá integrovaný test a je skoro jasno. NT sreening ani rožštěpy zachytit nemůže, protože v krvi zkoumá něci jiného.
Jakmile v integrovaném testu vyjde hodnota pro rozštěpové vady špatně, dotyčná by měla jít na speciální konziliární UTZ, cca od toho 16tt je to pak vidět, když se to dobrý UTZ a dělají to lidi co to umí a speciálně se na to zaměří, odběry plodovky a pod se nedělají. Když se na triply nejde, jak je to teď móda, většina rozštěpů se odhalí až na velkém UTZ ve 20-22 tt. Běžný gynekolog když dělá kontrolu tak si rozštěpů všimnout ani nemusí, není to moc viditelné. Jako ano, ani triply to nemusí zachytit, to je jako ve všem, ale nebývá to časté....

chris_n
3. dub 2014

@bonavoxa vždyť to miminko mělo rozštěp půlky obličeje plus tam byla nějaká další vada... nevím kolik z vás tu v zápalu diskuse zahlédlo poslední příspěvek tazatelky, jak na tom doopravdy to miminko nakonec bylo!

chris_n
3. dub 2014

@r.severanka taky ale na NT screeningu vůbec nemusela být a mohla jít až na tripple testy, které jsou jen krev.

zuza01
3. dub 2014

@blondynka400 Přesně tak, já na prvotrimestrálním screeningu byla, nic neviděli a tripple ukázal na rozštěp 1:2. Můj dr. má vlastní utz, ale upozornil mě, že tak kvalitní obraz, aby zachytil rozštěp, to nemá. Takže nespekulujte a ještě víc do zakladatelky neryjjte, dámy.

chris_n
3. dub 2014

@isoldaeva navrhuju tuto diskusi uzamknout, stejně už je po všem.

bonavoxa
3. dub 2014

@chris_n Určitě se tu přispívalo jenom, aby se přispívalo 😀 Nevím, kdo přispívá do takového tématu a nečte. Samozřejmě, že jsem to četla. Zakladatelka psala, že měla její holčička rozštěp až ke kořenu nosíku a podle doktorky to měla ,,fakt hodně". Nezlehčuji tu vadu, ale kde jste například vzala to další postižení. O tom se zakladatelka nezmiňuje například. Ani se to už nezjistí. Narodilo se mrtvé miminko s velkým rozštěpem patra..co by bylo, jsou už jen dohady. Stejně jako na tom mohlo být opravdu špatně, taky nemuselo.

chris_n
3. dub 2014

@bonavoxa psala tu příspěvek v době, kdy už byla po prodělaném potratu. A psala tam, že to bylo přes půlku obličeje a byly s tím spojené další vady.

chris_n
3. dub 2014

@bonavoxa toto je její poslední příspěvek:

"Takže abych vše uvedla na spravnou míru a ukončila tyto dohady..naše holčička mnela rožštep cele pulky tvaře..už na ultrazvuku to bylo dost viditelne..akorat mne neumeli pořadne říct jak velike to bude mit dusledky po jeji narozeni..nejednalo se jenom o "kosmetickou vadu"ktera se da po narozeni "upravit"..a dite je šikovne,chytre a tak dale jak se tady nektere rozepisujete..nevim kolik mate v sobe trpelivosti a odvahy vychovavat detatko,ktere nemnelo scela vyvinutou pulku tvaře..ale pokud ano,a jste dost silne bojovat proti "celemu svetu" pro holčičku .ktera by se nikdy nazařadila do života a mnela na 90% i težke mentalní postižení-mate muj obdiv..ne každa sme na to ale dost silna..nemíním se tady obhajovat,protože už předem soudíte-bez toho,aby jste vedeli podrobnosti..a taky bych ani jedne z vas nepřala prožít si tady toto "rozhodovaní"..a to peklo pak kolem toho..ale vím,že jsem se rozhodla spravne..dle sveho svedomí a vedomí..dekuji za podporu všem-co psali do zprav,protože nemneli chut se tady veřejne dohadovat a moc dobře mi rozumeli co prožívam a jak težke je to rozhodovaní..moc vam dekuji..človek se s tím vším musí vyrovnat sam.. "

bonavoxa
3. dub 2014

@chris_n Ten příspěvek jsem četla. Zjevný byl rozštěp přes půlku obličeje, ostatní vady jsou pouze v rovině teoretických domněnek.

mldk
3. dub 2014

@bonavoxa Ano, stejně jako je v rovině teoretických domněnek, že by holčička vedla plnohodnotný a šťastný život...

Celá tahle diskuze je absurdní... Žena chtěla v tak těžké chvíli najít někoho, kdo má podobnou zkušenost, kdo prodělal potrat, kdo by snad uměl poradit, jak se s tak těžkou ranou srovnat. Místo toho se tu od těch, kteří nic takového neprožili, dočká slov, která už tak zraněnou duši, ještě více srazí ke dnu. Po bitvě každý generál... ale všem těm, kteří se tady bijí do prsou, že by se postaraly o postižené dítě, uvěřím, až to uvidím. Z vlastních zkušeností vm, že Ti, kteří toho schopní jsou, o tom nemluví, nevyzdvihávají svoje "přednosti" na odiv a nebjí se hrdě do prsou, že "oni rozhodně nikdy".... Nikdy neříkej nikdy!

bonavoxa
3. dub 2014

@mldk Diskutovat i po tom, co je po bitvě není absurdní.Tady ten případ je uzavřen, budou ale další. Dnes je trendem o ničem nemluvit. A nebo jenom mluvit.Svoboda byla povýšena na nejvyšší hodnotu. Ostatní hodnoty jsou tím pádem věcí individuálního vkusu. Důsledek současné relativizace hodnot. Naší kultuře se říká ,,kultura smrti". Souhlasím, že jsou to tu jen teoretické domněnky. Nebyla šance to zjistit. Stejně tak jako šťastný a plnohodnotný život kolikrát nečeká ani na zdravé jedince. Bohužel. Většinou se tu ozvaly maminky, které to prožily nebo měly zkušenost s něčím podobným. Samozřejmě, že lidé se mění a mění se i jejich postoje. Nevím, zda je to vnímáno jako ,,přednost" spíše ne podle příspěvků tady. Sám od sebe se tu nikdo nepovyšoval, že zrovna on by to dokázal, ale že by se zachoval jinak, že by to zkusil. Třeba pokud bych řešila stejnou situaci, asi bych nevyhledávala veřejné internetové fórum. Ale pomoc rodiny, odborníků, uzavřené skupiny...

mldk
3. dub 2014

@bonavoxa Mám pocit, že každá mluvíme jiným jazykem. 😒 Ze srdce Vám přeji, abyste v životě nikdy nezažila potrat a věci s tím související! Protože v té chvíli by Vaše vzletná slova o svobodě, vkusu, o tom co je a není správné, byla naprosto zbytečná...

bonavoxa
3. dub 2014

@mldk Já Vám přeji to samé. Pokud to myslíte, tak jak to píšete. Spíš si přeji, aby ti, kteří měli vzletná slova o tom, že by si určitě děti nenechali, nemuseli zažívat něco podobného. V příspěvku výše jste psala, že nikdy člověk neví, jak se zachová až to přijde.Kupodivu je tu i ta možnost, že stejnou situaci různí lidé vezmou naprosto jinak. A naprosto jinak se s ní vypořádají.Ale díky, už jsem se jednou tak rozhodovala. O tom, co je a není správné..o tom se můžeme jen dohadovat. Není na nikom z nás, aby to rozhodl. Tohle není válka, tady se nehraje na lepšího. Vůbec tu nejde o nás.

laurital
3. dub 2014

@bonavoxa A jsi si jista, ze bys to zvladla?Vzdyt tu neustale resis to, ze jen s obtizemi zvladas sve jedno zdrave, byt mozna aktivnejsi, dite.
Ja sama netusim, jak bych se zachovala, proto nesoudim a ani nemam vzletna slova o pravu na zivot.

orchidis
3. dub 2014

@bonavoxa Ja myslim, ze tu nikdo vzletne nehlasal, ze by si dite nenechal 🙂.
Spis me hrozne drazdi ty reci o "kulture smrti". Pripominaji mi farare, co o takovych situacich vi prd a prave jen teoretizuji. Teoretizovani je totiz to nejlehci 🙂.

Samy obe dobre vime, co je to nekdy za psycho, pecovat o zdrave ditko, jen trosku narocnejsi. A kolikrat neni daleko ke zhrouceni jen kvuli tukanci na hlave (mluvim z vlastni zkusenosti).

Prave tohle teoretizovani v takovychto situcich mi casto hodne pripomina chovani "ala slon v porcelanu". Vzdyt uz je po vsem a ten clovek chtel podporit!
A misto toho najde "vycitky" a nahlodavani o tom, jak by holcicka zila krasny zivot a "jiste" nebyla postizena. Timto velmi silne otviras dvere vycitkam, depresi...
Takze asi tolik z moji strany...🙂.

orchidis
3. dub 2014

Proste mi prijde silene teoretizovat o etice a nebrat v potaz psychiku cloveka prozivsiho takovyto nezvratny krok...

mldk
3. dub 2014

@bonavoxa Já potrat zažila docela nedávno (není to ještě ani měsíc). Stále je to pro mě velmi citlivé a bolestivé téma. Tohle bych nepřála nikomu zažít. A proto si dovoluji říct, že z mého pohledu jsou Vaše poznámky zde naprosto nemístné a zraňující. A když píšete, že tu nejde o nás, tak nechápu, proč tu dáváte na odiv SVÉ radikální názory na počínání zakladatelky, i když hned v zápětí dodáváte, že nikoho nesoudíte, že Vy byste jednala jinak a pořád dokola! Pořád se oháníte tím, že jste zdravotník - tak já sama za sebe doufám, že se s Vámi (z mého pohledu necitlivým člověkem) nesetkám jako pacient...

bonavoxa
3. dub 2014

@laurital
@orchidis Pravda, tato diskuze je irelevantní. Všichni už řekli všechno. Už to nikam nespěje. Jestli bych to zvládla. Přiznávám, že nevím. Ale řešila bych to pravděpodobně jinak. Nežeňte mě za to k odpovědnosti. zakladatelku také nikdo nežene k odpovědnosti a vysvětlení, proč...To je asi k tomu všemu poslední věc.

@mldk To, že jste potrat zažila, mne mrzí. Proto to osobní nasazení. Byl také indikovaný? Je mi jedno, co si o mě myslíte. Je to názor, se mnou to má společného asi to, že je to jeden aspekt ve vesmíru, se kterým jsem jen nesouhlasila. Nic na tom nestojí a nepadá. Budete zcela jistě radši za lékaře, kteří nenabídnou jiné možnosti, kteří Vás vyděsí k smrti, neposkytnou podporu, jakoukoli pomoc, osobní účast a ni čas..dobré vědět. mějte se hezky. A krásné dny. At je lépe 🙂

mldk
3. dub 2014

@bonavoxa Predem se omlouvam za psani bez hacku a carek.. Nevim,proc mate pocit,ze vsichni lekari neumi nabidnout ruzne moznosti a pomoc-ja sama jsem v tak tezke chvili mela ty nejlepsi zkusenosti.Byl m zjsten hydrops plodu.Bylo mi nabidnuto okamzite preruseni nebo dovysetreni.Ja chtela dovysetreni,i kdyz jsem jako zdravotnik vedela,ze je to v haji...Pri UZ pri CVS byl jiz plod mrtvy!Mi priroda v mem rozhodovani pomohla.A i kdyby nepomohla,vedela jsem,ze pokud by bylo zjisteno postizeni,tehu bych prerusila...Mimochodem-me holcicce byl zjisten Patauv syndrom.Prezivani(jinak to nazvat nejde)techto deti je cca mesic...A i ve Vasem poslednim prispevku je krasna ukazka toho,jak kazdy clovek jinak smysli-me jako cloveka/zdravotnika mrzel,kdyby se se mnou nekdo "obaval" v mem profesnim zivote setkat.Pro Vas jen aspekt vesmiru.Prwjy hezky zbytek vecera!Jak jste sama napsala,receno jiz bylo vse-to je nejspis jedine,v cem se shodneme...

chris_n
3. dub 2014

@bonavoxa neviděla jsem tu ani jednu přispěvatelku, která by měla dítě či někoho v rodině s rozštěpem přes půl obličeje. Mluvily tu o rtu, patře, atd... Ale ne půlka obličeje. A i jedna z těch, co s tím zkušenost mají, tak uznala, že je to hodně.

bonavoxa
3. dub 2014

@mldk A myslíte si, že každý zdravotník souhlasí s rozhodnutím pacienta? Ne. Jen o tom mlčí. Nejsem tu v práci. A už věřím, že lepší bylo mlčet i tady. Přišlo mi mnoho soukromých zpráv od těch uživatelek, které to cítily podobně, ale nestrčily hlavu na špalek, a raději mlčely. protože by stejně byly osočovány a označovány za necitlivé. Našli se i zdravotníci. Takže se můžete začít bát. Ne, rozhodně mne nemrzí, že by se se mnou někdo nechtěl setkat 😀 Dokonce mne ani nemrzí, že se všem nelíbím a všichni se mnou nekamarádí. Paradoxem je, že kdybyste se zeptala učitelů na jakékoli ze škol, co jsem studovala, většina by Vám potvrdila, že zrovna se mnou by se setkat chtěli. 😀 Ve zdravotnictví jsou jiní experti...
Jinak je mi líto, že vaše holčička byla nemocná. Nemusela jste se rozhodovat, o to to bylo ,,jednodušší". Přeju zdravé dítě.

mldk
3. dub 2014

@bonavoxa Ne,nesouhlasi..A na to,ze se dostanou do situaci,kdy nebudou souhlasit a presto se ocekava,ze budou empaticcti a pacienta podpori,jsou systematicky pripravovani na strednich i vysokych skolach...A i kdyz neni zdravotnik v praci..dale se rozepisovat nemusim-Vy jako studovana osoba mate jiste kodexy v malicku...A nejen Vam dochazely zpravy do IP.Ovsem je zbytecne dale argumentovat a psat...protoze ty Vase argumenty clovek neprebije,nebo spise nema chut...Dobrou noc 😉

ventilkova
3. dub 2014

@bonavoxa ač jste nejspíš studovaná, jste ve svých komentářích velmi necitlivá. A jednou se vám to vše "nelíbím se všem a všichni se se mnou nekamarádí a že zrovna se mnou by se chtěli setkat" vymstí!

orchidis
4. dub 2014

@bonavoxa Kristy, já tě mám ráda, ač tě neznám, přijde mi, že máme něco společného (minimálně podobné rarachy doma 🙂). Akorát toto mi přišlo fakt zbytečně zraňující vůči zakladatelce a ženám, co to prožily.

Bijou se tu dvě věci: teoretická diskuze o etice a morálce (proč nakonec ne) a požadavek na empatický přístup k lidem, co mají za sebou takovou děsivou zkušenost a těžko se s tím budou vyrovnávat.

Čím jsem starší (a asi blbější), tím míň mám teorií, tím míň jsem si jistá, tím víc chápu lidi kolem sebe. A že jsem uměla bejt radikální 🙂. Změnily mě až děti, manželství, různé kolektivy, různé životní zkušenosti.
Dneska už bych odsoudila jen máloco 🙂.

A teda zdravotníků já se děsně bojím, mnozí mi přijdou hodně necitliví (mluvím obecně), ale ono jde o to, že např. holky sestřičky se (od dá se říci útlého věku ) setkávají se smrtí, utrpením.... Buď to nedají (jsou-li citlivé), nebo "ztvrdnou". Tak to prostě je. Nevidím na tom nic podivného a právě proto se zdravotníků (a sester zvláště) docela bojím a mám i dost blné zkušenosti. Dobrých je málo.
Ale to už je off topic.

megy
4. dub 2014

jsem taky zdravotník a měla jsem dítě s rozštěpem rtu do nosu - takže 15 stehů, plastika svalů a podobně - již jsem to psala a věřte, že raději víc nevědět. Půl obličeje plus další to bych já osobně nezvládla. Teď máme již druhého človíčka a bála jsem se , že to budu zažívat znova.
nevím, kdo tady psal, že rozštěp se pozná z odběrů - triplů - no tak nevím, ale genetik s 30 a více letou praxí mi řekl, že odběry na rozštěpy neukazují, pokud by ukazovaly, tak bychom to museli vědět dopředu :-/ i my.