Potrat ve 24. tt

blboun
2. srp 2017

Tento příspěvek jsem nedávám ani tak kvůli diskuzím, ale spíš, aby se o něm vědělo a možná byl trochu přínosem jiným nastávajícím maminkám. Možná se v tom někdo najdete a tak aspoň uvidíte, že i na to špatné nejste ve světě samy! Začalo to tím, že jsem byla po druhé těhotná. Až teprve v druhém těhotenství jsem se dozvěděla, že je možnost screeningu i okolo 12 - 14tt. V prvním těhotenství mi totiž gynekolog řekl jen o tom v 22 t.t. A tak jsem si řekla, proč toho nevyužít, nezjistit dřív co čekáme a tak jsem si nechala vystavit žádanku. Na screeningu v Brně na Veveří nám řekli, že je vše v pořádku a že to bude kluk! Byli jsme hrozně šťastní a já si těhotenství docela užívala. No a čas rychle utekl a čekal mě 2. screening ve 22 t.t. Jelikož nám řekli už na tom prvním, že je vše v pořádku, brali jsme to už jen jako výlet, kde nám řeknou, že vše je v pořádku a pojedeme zase domů. Ale to byl omyl! Po půl hodině na lehátku, ultrazvuku jezdícím mi po břiše a divně vyhlížející doktorky mi bylo jasné, že není něco v pořádku. Ale od doktorky jsem se jen dozvěděla, že miminko je špatně otočené, nechce spolupracovat a tak nevidí vše. Že se mám jít tak na 20 minut projít a sníst něco sladkého, aby se otočilo. Tak jsme taky udělali a po 20 minutách jsem opět ležela na lehátku a koukala na ultrazvuk. A pak to přišlo. Dozvěděli jsme se, že miminko nemá v pořádku srdíčko a čekalo nás další vyšetření v podobě odběru plodové vody a ultrazvuku od paní Jičínské, která je přes srdíčka odborník. Bylo nám řečeno, že se jedná o vadu dvojvýtokové srdeční komory a defekt komorového septa. Možná by to šlo prý 3 operacemi zpravit, ale nebylo to jisté. A tak nás objednala za týden znovu na ultrazvuk, kde se uvidí jak se to vyvíjí. Do té doby jsme měli čas se rozhodnout, zda si miminko necháme a to vše podstoupíme a nebo jestli půjdu na interupci. Nechtěli jsme se o tom s partnerem bavit dokud nebudeme mít za sebou další vyšetření. Jenže za týden na ultrazvuku pro nás paní doktorka neměla dobré zprávy. Defekt byl natolik rozsáhlý, že by museli miminku 1 srdeční komoru ''vzít'' a kdyby byl nějak nemocný nebo by byli nějaké komplikace, nedalo by se léčit a my ho museli nechat umřít. A tak jsme se s partnerem rozhodli pro interupci. Možná to bylo sobecké, ale museli jsme myslet na to, že tu musíme být hlavně pro dítě, které už máme, být vděční za to, že je zdravý a být mu k dispozici. A když nám doktoři řekli, že šancí moc není, měli jsme jasno. O tom jak v nemocnici probíhal potrat se moc rozepisovat nechci. Prostě potrat ve 24 t.t. neprobíhá pod narkózou, kde spíte a za 15 minut nastoupí jen pocit smutku a prázdna, ale prostě vám vyvolají porod, musíte si projít kontrakcemi a porodit mrtvý plod. Napsala bych: Nic příjemného.. ale byla by to pouze slabá slova... Teď jsem znovu těhotná a dokonce bych měla asi za měsíc rodit a čekáme zdravou holčičku. Byla jsem víc hlídaná a nakonec jsem zjistila, že tato vada se dala najít už v tom 12 - 14. t.t.... Že ji v Brně před tím neviděli nevím proč? Jestli něco zanedbali? Netuším, nechtělo se mi to už řešit a vracet se k tomu. Jen chci říct jedno! Hodně vad lze vidět už na prvním screeningu, proto se nenechte rychle odbýt, hodně se ptejte a snažte se zjistit co nejvíc. Pokud se na to přijde ''hned'', tak když už nic, aspoň si ušetříte otřesný zážitek z nemocnice v pozdějším stádiu těhotenství.

anitttaa
2. srp 2017

Je to tezke. Pri 1.trim screeningu hlavně zapisou tloustku NT, srdecni frekvenci, a morfologie (vzhled organu) je dobre vidět pri perfektní prehlednosti, dobre poloze, dobrem ultrazvuku + dobre vyskoleny doktor. Kdyz je prehlednost spatná, napise se max - bez viditelné morfologické vady.

pasteta
2. srp 2017

Ahoj,sama jsem přišla o dvojčata v 11.týdnu těhotenství a nikdy nezapomenu na tu beznaděj, která přišla když nám to doktor oznámil.Tys to měla o to horší,že si dítě musela porodit.Já byla ,,jen" na revizi dělohy a i to nebylo nic příjemného. Byla si te při dalším těhotenství třeba víc hlídaná nebo na neschopence...?Vždycky jsem si myslela,že nejtěžší je otěhotnět ale ted jsem sama poznala,že tím vše jen začíná.Pořád mít strach z každé kontroly..jestli je vše v pořádku.Sama si nedokážu představit jak budu zvládat další těhotenství, jestli se strachy nezblázním.

blboun
autor
2. srp 2017

@pasteta Ten strach je hrozný. Na neschopence jsem nebyla, byla jsem pořád na rodičáku s prvním synem. Ale byla jsem víc hlídaná. Kromě screeningů jsem byla navíc na ultrazvuku u paní Jičínské a až budou malé tak 2 měsíce půjde na ultrazvuk srdce

muhehehe
2. srp 2017

Je mi líto co se ti stalo. Ale i když by to hodně zkušené oko asi poznalo i na tom prvním screeningu, tak tam se primárně zaměřují na jiné věci.. já teda (taky v Brně) byla na screeningu v tom 14 týdnu (plus mínus), ale na ultrazvuk zaměřený na vady srdce jsem šla zvlášť o něco málo později (bez nějaké indikace, je to placená možnost, stejně jako ten prvotrimestrální screening). To provádí dětský kardiolog a nic jiného než srdíčko se neřeší. Škoda že ti tehdy nenabídli tuto možnost, věděli byste to dřív.. Přeji bezproblémový porod a zdravou holčičku, držím pěsti, ať jsou všechna vyšetření už jen formalitou.

pasteta
2. srp 2017

@blboun Já jsem si právě toto první těhotenství naprosto užívala.Nebylo mně vůbec špatně a ještě se nám zadařila jednovaječný dvojčata. Proto si myslím,že mě budou hlídat trošku víc protože už jsem byla na konci prvního trimestru.Samozřejmě to věděla i rodina, tak o to bylo horší každému vysvětlovat, že je konec a oba jsme přišli.Jsi dobrá,že si to všechno zvládla a za chvíli už se budeš radovat z miminka.

1772
2. srp 2017

V prvním trimestru opravdu není srdíčko natolik vyvinuté, aby na něm lékaři vyčetli případné vady. Proto se speciálně ma vývoj srdce zaměřují až kolem 20 týdne. Bohužel nikdo s tím nemohl nic udělat dříve a vadu odhalit. Při prvotrimestrálním skríningu se v podstatě zjistí jen to, že srdíčko funguje a protéká jím krev.

blboun
autor
2. srp 2017

@muhehehe : První těhotenství bylo bez problémové, tak mě ani nenapadlo, že by mohl nějaký problém nastat... Teď už je vše dobré a čekáme jen na to, až bude malá s námi a věříme, že smůlu už máme vybranou...
@pasteta : Děkuji, museli jsme to zvládnout a být tu pro první dítě. Jiná možnost nebyla. Jen díky němu jsme to zvládli. Kdyby jsme jiné dítě neměli, bylo by to o dost horší...

estee684
2. srp 2017

Mojej dcere nasli dve vrodene srdcove vady az po narodeni, bol to pre nas sok, kedze vsetky ultrazvuky boli v poriadku. Mala pojde na operaciu a mne povedali ze okolo 20 tt existuje este jeden, podrobnejsi ultrazvuk, ktory by to odhalil, a ze pri dalsom teho by som ho mala absolvovat.

hani1234
2. srp 2017

Je mi moc líto , co se vám stalo . Je to určitě obrovská bolest .
Já měla první tehotenstvi také bez potíží , tak mě překvapilo , když jsem potratila v 8tt . Alespoň že tak , ze to nedošlo do vyššího stádia těhotenství .. Musíte byt velmi silná , ze jste se s tím takto vyrovnala a ještě o tom dokážete mluvit . Je to moc dobře, nezůstane ve vás trauma , jste s tím srovnaná.
A snažili jste se o potom nějak za krátkou dobu nebo jste čekali třeba půl roku ..?
Přeji vám , ať je holcicka zdravá jako řípa.

blboun
autor
3. srp 2017

@estee684 : Přeji hodně sil a ať vše dobře dopadne ❤
@hani1234 : Děkuji... Partner se chtěl snažit hned, ale já nechtěla. Chtěla jsem jít do práce, přijít na jiné myšlenky atd... ALe nakonec jsem asi za 3 měsíce na to otěhotněla.