Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

berule
18. únor 2011

@mimisek2011 tak to budete mít výsledky z genetiky brzo, nám přišli až po 3 měsících.

mimisek2011
18. únor 2011

@berule
alespoň takhle nám to říkala dr z genetiky, ale je možné, že to bude i jinak, protože jsem byla na té poslední návštěvě dost mimo 😖 Tři měsíce je dost dlouhá doba 😠
Musím přiznat, že mi takhle si psát s lidma, kteří prožili stejně smutné věci, mi hodně pomáhá. Je mi opravdu mnohem líp.
Teď už mám doma syna ze školy, tak mám už o zábavu postaráno 😅
Tak přeji všem mnohem hezčí zítřky!! 😵

berule
18. únor 2011

@mimisek2011 Taky mi už přišla holka ze školy, tak už mě nenechá v klidu 🙂 Je fajn si s někým promluvit o tom, co nás trápí 🙂

felicitta
18. únor 2011

@veruska007 To jsem se docela lekla když jsem to četla,no ale asi tam teda fakt raději zajdu pro další recept,díky moc...

To je blbé že nemůžeš spát,to člověku nepřidá,snad se to časem urovná....

veruska007
18. únor 2011

@felicitta jj, proto jsem Ti to psala, neni to sranda a neda se to prekonat svepomoci, protoze je to chemicky problem. Moc by sis zbytecne ublizila. Ber v klidu antidepresiva, neboj, zavislost na nich (dnes uz) nevznika, tim jsem si jista. Nebrani to ani v pripadnem poceti, muzes alkohol, ridit, cokoli. Ale rozhodne NEVYSAZUJ!!!!

No, ten spanek se mi zlepsil az porodem. Teda, by se zlepsil, ze jo. Kdyby clovek nemusel v noci kojit 😀

wwwerca
23. únor 2011

Ahoj holky,
trochu jsem se odmlcela na par dni, nejak nebylo co psat. Nam se pomalu blizi doba, kdy se opet budeme moct zacit snazit. Na jednu stranu se moc tesim, ale dneska jsem se tak zamyslela, jestli do toho chci vubec zase jit. Mam strach uz ted a uz vidim, ze budu cele tehotenstvi nervni, jestli se zase neco nepokazi. I moje psycholozka mi rikala, ze ted potrebuju nejvic nejaky viteztvi, klid a jistotu, ale kde to vzit?:o) Dokonce jsem se, asi uz ze zoufalstvi, obratila na lecitele, jdu zitra. Je to hlavne kvuli tomu jak trpim na cysty, ale asi tajne doufam, ze mi da trochu nadeji. Tak jsem se zase trochu vypsala, pomaha to. Hodne stesti vsem!

okurkaa
23. únor 2011

@wwwerca Ahoj, asi jsme na tom vsichni stejne. My už dostali taky na březen zelenou a samozřejmě se těším, ale zároveň děsím. Držím palce 🙂

duhovka
23. únor 2011

Ahoj, nám řekli tři mesice, takže duben to jisti 🙂
Ja si proste nepripoustim, ze to dopadne jinak než dobre 😉
Určitě to bude jiné, ale za to miminko na konci to stojí!!!!!!!
Holky, ted uz nám to vyjde, musí!!!!!

wwwerca
23. únor 2011

Verim a doufam v nas vsechny 😉

klara.k
24. únor 2011

@felicitta jak píšeš o strachu jít do práce, byla jsem na tom úplně stejně, celé těhotenství jsem byla na neschopence a najednou se mám vrátit do práce, dělat jako že nic nebo co. Bála jsem se lidí, pohledů, ale nejvíc jsem se bála toho, že si tím doopravdy připustím, že to skončilo, protože doma jsem byla přece jen v částečné izolaci a trochu to simulovalo těhotenství nebo pobyt s dítětem. A tím že to ukončím, tak dávám jasně najevo, že je to pravda.
Měla jsem štěstí na MUDru, která mi řekla, že můžu být doma jak dlouho budu chtít. Já jsem si nejprve řekla, že půjdu do práce od ledna (porod byl 9.11.), potom od 19.1., pak jsem to posunula na únor a ještě jeden týden vyprosila. Nějak jsem začala cítit sama, že doma už je to dlouhé a že bych měla být zase trochu prospěšná. Ale tím, že na mě nikdo netlačil, tak to bylo pouze o mě, což mi strašně pomohlo. Doma jsem byla až do termínu porodu a pak šla do práce. První týden moc bolel, často jsem tady brečela (píšu z práce) a než jsem překonala, to že se na mě všichni podívají, přivítají atd., tak to bylo nepříjemné, sem tam někdo utrousil hloupou větu, ale bylo to minimálně. A vždycky se dá neodpovědět, odejít, vykašlat se na lidi, oni to nezažili a neví čím zraňují a jak bolestivé to je. A teď když se vracím z práce domů, už si neumím představit, že bych byla zase doma. Navíc jsem si udělila několik povinností, které musím v práci nebo město zařídit soukromě, abych si říkala, že bych sem stejně musela, tak to aspoň takto zvládnu takto. Uvidíš, že to půjde, ale jestli máš možnost, zůstat doma, tak zůstaň dokud to nebudeš aspoň trochu cítit, že už je čas. Je to pro nás všechny velká zkouška a každá se s tím srovnáváme trochu jinak, ale naše intuice by nám měla být nejlepším vodítkem. Já nakonec byla doma 3 měsíce.

felicitta
25. únor 2011

@klara.k Ahoj a děkuji moc za Tvá slova!Je to ůplně přesně tak jak to píšeš,zcela stejně to vidím i já.Na jednu stranu se do práce bojím,ikdyž vím že se mě nikdo nebude na nic ptát,ale ty pohledy ☹ Mám termin na gyndě v uterý a to je přesně 6 týdnů po,tak uvidím zda mě to prodlouží..Sice je mi to doma taky dlouhé,ale ještě se necítím ůplně silná..Bojím se abych pak v práci půl dne neprobrečela..Ale dává mi naději co píšeš,snad to tak bude i u mě,že budu schopná se vrátit do normálního života..Děkuji a drž se!

lucie.krajcarova
25. únor 2011

@klara.k vyřešila jsi to suprově, tím, že jsi mohla počkat, až sama budeš chtít do práce. a velký obdiv má i tvoje doktorka. jsem zvědavá, jak to bude u mně... původně jsem chtěla chodit do práce, než porodím, nebo opravdu až do odchodu na mateřskou (u prvního jsem odešla v 6. měsíci na rizikovku), jenom abych nemusela tak moc myslet na komplikace. ale tím, že už to tam nebude tak dobré jako dřív a tím, že mám i syna a více starostí, tak to možná nebude nutné a půjdu zas na rizikovku, až tam na mě bude moc stresu.
@felicitta a jak to vidíš ty, ještě bys chtěla být doma?

wwwerca
25. únor 2011

@klara.k
Ja to mela podobne, od zacatku tehotenstvi na neschopence. Potrat probehl v rijnu a za mesic me muj gynekolog hnal do prace. Bylo to silene, ale uz je to nastesti prekonano.

felicitta
25. únor 2011

@lucie.krajcarova Ahoj Luci,já sama nevím...Bojím se toho ale vím že se stejně budu muset vrátit a ten krok bude těžký jedno kdy ho udělám,tak si říkám že není na co čekat..Je mi to doma dlouhé a mám moc času na přemýšlení...Ale nedokážu si to ještě představit opět muset pod nátlakem fungovat...
A co Vy,už snažílkujete? 😉

lucie.krajcarova
25. únor 2011

@felicitta jj s tím časem na přemýšlení je to přesné... navíc ti to možná i spousta věcí připomíná. proto se celkem těším do práce, že budu mít jiné starosti a nebudu se furt sledovat. my se budem hned snažílkovat, zítra sním poslední tabletka, pak ms a pak? to se uvidí, na jak dlouho to bude 🙂

duhovka
26. únor 2011

@lucie.krajcarova
Lucy, tak to preju, at to brzo vyjde🙂 kdyz otehotnis, zustanes hned doma?
Me rekl doktor, ze me bude vice hlidat, ale nevim, zda by to bylo na to zustat doma.

Holky, me vubec nenapadlo zustavat doma po tom potratu. V utery mi mimi vzali a v pondeli jsem sla do prace. Bylo a je mi smutno, ale doma bych na tom byla jeste hure. Kazda jsme jina a je tom o tom jak se na to kdo citi. Jestli se citite na to byt doma dele, tak by to mel doktor chapat....vzdyt je to psycho a ten stav po tom, ten kdo sam neprozil, nepochopi. Jesli to doktor sabotuje, tak je cas ho zmenit.

Tak snazilky a tehulky, drzim pesti, at se dari 🙂

lucie.krajcarova
26. únor 2011

@duhovka díky moc. uvidím, jak na tom budu. původně jsem právě vůbec nechtěla být doma, že nebudu mít aspoň špatné myšlenky. teď to vypadá, že by moje práce neměla být stresová, jako žádné termíny a tak, takže bych tam mohla být relativně dlouho. doktorka mě ale na rizikovku dá, hned jak budu chtít. my se už o tom bavili, když jsme se snažili o druhé, tak říkala, že hned jak to půjde, tak mě na rizikovku dá, abych nemusela nastupovat do práce. ovšem teď je prostě jiná situace. vím, že se budu víc hlídat, víc sledovat. ovšem abych byla upřímná, nic s tím udělat nemůžu, pokud by to nedejbože opět byla nějaká VVV. to je prostě záležitost dělení buněk a s tím neudělá nikdo nic. možná lepší na to nemyslet... taky ti moc a moc držím pěsti 😉

duhovka
27. únor 2011

@lucie.krajcarova
Ahojky, sice nejsem doktor, ale pravdepodobnost ze se to zase stane je minimalni 🙂
Ja si prave rikam, ze by me hodne zklidnilo, kkyby se z histologie zjistilo, ze tam nejaka vada byla a proto to tak dopadlo. Kdyz mi reknou, ze bylo mimi ok, tak to budou nervy. Ale pujdu do toho s tim, ze podruhe to 100% vyjde 😉
Tak doufam, ze das vedet, ze uz mate // 🙂

klara.k
28. únor 2011

@duhovka
ahoj, i já si přála, aby přišli na to, že miminko nebylo v pořádku, že by se mi potom žilo líp. Naše mimčo bylo úplně v pořádku, udusil se na pupeční šňůře, což byla jediná věc, která mě nenapadla a vůbec jsem se toho nebála (předem jsem si říkala, že toto je něco co se nám URČITĚ nestane. Bála jsem se kde čeho, svého těla-že to nezvládne, že nebude miminko v pořádku, chytnu nějakou nemoc, ale že to bude pupečník by mě nikdy nenapadlo) A naprosto opačně, když nám řekli, že byl v pořádku, tak jsem cítala naprostou pýchu na svýho kluka, byl zdravý, a zemřel proto, že byl čiperný a moc se vrtěl. Což je taky smutné, ale jsem na něj pyšná. Byl zdravý. A taky ten strach je malinko menší, protože ta šance, že by se to znovu stalo, je malá. Tak snad je to tak jak by si člověk přál a naši andílkové nám pomohou, aby jsme měli nové radosti.

Přeju všem pěkný den, a ať sluníčko zasvítí i do našich duší a umenší našim bolestem.

veruska007
28. únor 2011

Toz u nas zadnou pricinu neobjevili, coz me teda trochu desi, protoze kdyby mi zas mela prasknout voda v 19.tt, tak to se neda nicim ovlivnit. Akorat Honzik i Jakoubek meli hypotrofii, tak jsem se domluvila na hematologii, ze me budou preventivne lecit...to jsem zvedava, co si na mne vymysli, ve ctvrtek jdu na kontrolu a v patek na tripple testy. Cim vic se blizi termin, kdy se narodil Jakoubek, tim jsem teda mene klidna, ale snad uz to rychle utece.

berule
28. únor 2011

@veruska007 ahoj, doufám, že si tě na hematologii dobře pohlídají, já zatím na doktory na hemce nedám dopustit. Tak doufám, že pomůžou i tobě. Já jdu ve středu opět na měření toků v placentě, tak doufám, že to bude v pořádku.

duhovka
28. únor 2011

berule a Veru,
pěkně vám ty týdny naskakují, jen tak dále🙂
asi jen nejhorší ten tt, kdy se to stalo, že?
Holky, ani nevíte jak vám fandím! Tak nějak si říkám, že když to vyjde vám (a to je jisté), tak to vyjde i nám ostatním...je super, že jste furt i tady s námi i když si myslím, že už chodíte i do radostnějších diskuzí...
Veru, a tu hypotrofii u Jakoubka zjistili kdy?

Klárko,
člověk si z toho musí vzít jen to pozitivní. Takže další těhu 100% vyjde🙂Už to nějak plánujete??

klara.k
28. únor 2011

duhovko - já bych ráda plánovala, ale já jsem byla těhotná po IVF a to si sama jaksi nedokážu zařídit. Takže musím počkat, až mi to dovolí, což bude nejdřív květen. Jinak sice doufám, že by se nám zadařilo přirozeně, ale u nás je ta šance opravdu malá. Navíc mi jaksi vynechal cyklus, dnes jsem už 53. den a pořád nic, už mi píchli injekci a stále nic. Tak nevím, snad se to rozjede co nejdřív, abych mohla v tom květnu podstoupit další pokus.

duhovka
28. únor 2011

Klarko,
promiň, to jsem nevěděla. Ale říkají, že tělo je po potratu jako "pohnojené", tak třeba to teď vyjde normálně🙂 S tím cyklem je to blbé...vím o čem mluvím...sama jsem po vysazení HA neměla menses rok...teď jsem 8 týdnů po potratu a čekala jsem to podobně, ale asi (nechci to zakřiknout)se něco změnilo a já to v sobotu dostala...tentokrát jsme doma tančili oslavný tanec🙂máme čekat se snažením 3 měsíce a když do toho vyjdou 3 cykly, tak to bude super🙂 až budeme chtít být těhotní, tak s každou menstruací to zase bude smutné...je to zvláštní jak se to mění...když je člověk mladý, tak ho to otravuje, pak zase by ji chtěl mít pravidelně a pokud možno nejdelé po 28 dnech a pak je zase smutný, že ji dostane, když čeká // na těhu testu...Je to děs a pa máš být v pohodě....Ukaž mi na ženskou, která vysadí HA, že chce otěhotnět a dostane to 1x, 2x, 3x, tak je v pohodě? A pak je to začarovaný kruh, protože nejsi v poho a proto neotěhotníš...
NO, musíme myslet pozitivně (to se lehce říká🙂) a ono to vyjde, musí!
Konečně jsem dneska taky vypátrala zprávu z histologie...furt nic nic a dneska už jsem se nervla, tak ji našli....každopádně mi ji do ruky nedají a posílají ji k mému lékaři...To je taky děsné...jedná se o tvoje dítě, o tebe a stejně ti do ruky nic nedají a do telefonu nic neřeknou...Uvidíme, jsem zvědavá, ale každý říká, ať v nic nedoufám...prý tam ve většině případů nic nenajdou...to píšou i holky tady....

Tak zdar a sílu a hlavně, ať už je léto, protože to pak tu budeme číst samé hezké věci...samé // a holky jako berule a Verka nám ukážou, že to jde, protože už budou mít miminka doma🙂

veruska007
28. únor 2011

@duhovka Jj, jak se to blíží, tak se víc bojím. Ono mám doma skoro dvouletého rošťáka, tak na to moc času myslet nemám, ale i tak... docela to stačí.

Že měl Honzík hypotrofii zjistili před porodem, poslední měsíc se již nevyvíjel, přišli na to náhodou při monitoru ve fakultce, když se jim něco nezdálo. Nechali si mě hned v nemocnici a než se na mě stihli podívat, tak mi rupla voda... takže mi potom vyvolávali porod, aby se malý rychle narodil, ale žádné komplikace neměl. U Jakoubka to zjistili při prvotním ohledání, také odpovídal o něco mladšímu miminku.

No, já už na utz. nebyla 3 týdny a na kontrolu jdu za týden, ale kdo ví, zda bude utz., tak doufám, že bude všechno v pořádku. Nepřipouštím si, že by to mohlo dopadnout jinak 😉. Ale bojím.

duhovka
28. únor 2011

Věru,
tak si o ten ultrazvuk řekni...od toho tam jsou🙂 Já myslela, že 1x za 4 týdny ho dělají vždycky...mě ho tak dělali....neboj, uvidíš mimiska, jak se tam mele....já se na to vždycky moc těšila🙂
opatruj se a dej vědět, jak se pěkně zvětšujete🙂

berule
28. únor 2011

@veruska007 neboj, bude to v pořádku a fakt si o ten utz řekni, já doteď byla v 13.tt, v 15.tt, v 17.tt, v 21.tt a teď jdu v 25.tt a pak samozřejmě v 30.tt. Mě teda můj gynekolog zrovna řekl, že mě nenechá bez utz , že mě bude kontrolovat častěji, než jak je normální. A už jsi byla na té hematologii?

veruska007
1. bře 2011

@berule Byla jsem na prvnich odberech pred dvema tydny a ted pujdu ve ctvrtek. Tak uvidim. V Brne je to zaroven s hematoonkologii a minule jsme tam cekali pres 3 hodiny, a zrovna v tom prostredi s velmi divokym batolotem to byl docela adrenalin.

Mne doktorka utz. delavala za cele tehu tak 4x, ale treba ted bude opatrnejsi a udela mi ho casteji. No, ja toho ted na kontrole budu resit furu, hlavne neschopenku a vychazky, na to se moc netesim, ja fakt potrebuju kvuli Honzikovi vychazek hodne a nevim, zda ji presvedcim. Ja bych nejradsi cely den prolezela a prospala, ale Honzik vstava pred patou, v sedm osm uz stoji u dveri a rve... toz jestli budu mit dve hodiny dopoledne a dve odpoledne, tak se doma zblaznime.

klara.k
1. bře 2011

verusko - mě doktrorka neprodloužila vycházky, celou dobu jsem měla 2+2 hodiny denně, ale nedodržovala jsem to, potom jsem už měla psanou neschopenku na adresu kde jsem nebydlela, během těhotenství jsme se stěhovali. A kontrola na mě přišla jen jednou a to jsem byla zrovna v nemocnici a bylo to hned první týden na neschopence. Byla jsem na ní celkem 9 měsíců.
Ale nepříjemný mi to bylo, ale stejně jsem to nedržela. Bydleli jsme v malé 1+1 a o 500 metrů dál bydlí moje rodina v domečku a se zahradkou, sestra s dětma a rodiče, tak jsem každý den šla k nim a večer zase domů. Stejně jsem tam jen ležela, těhotenství jsem nijak neohrožovala, jen sebe o peníze, ale pro mou psychiku to bylo daleko důležitjější. Bylo to přes prázdniny, takže jasná volba.

Mě utz dělali na každé kontrole, protože jsem měla hematom, a pak už jsme v tom pokračovali až do konce. A kontrola byla po 2-3 týdnech.

berule
1. bře 2011

@veruska007 doufám, že doktorku ukecáš na delší vycházky. Není to dlouho co přišel manžel a že známému dal doktor vycházky při angíně 24 hod, to je teda bordel, co. Já taky chodím do Bohunic na hematologii, tak doufám, že chodíš k dobrému dr. a pohlídá tě. Koukám, že chodíš ve čtvrtek, takže se tam neuvidíme, pže já chodím pátky a jdu příští týden 😉
Ale máš pravdu, je to tam hrozné, když čekáš na výsledky. Manžel je vždycky nervozní, ale už si zvyká, první návštěva pro něj byla odstrašující, tak už neremcá, když na mě dojde řada už ve 12 hod 😀