Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

veruska007
1. bře 2011

@berule Chodim k dr. Kissove, je vcelku mila. Akorat tam to cekani s onkologicky nemocnymi... navic jsme byli s Honzikem oba dost nachlazeni, jeste minule jsme tam porad smrkali a kaslali, toz to z nas meli vsichni radost, bylo tam malo mista na sezeni, ale kolem nas dve tri zidle na kazdou stranu volne 😀 . Jo, a hlavne nas poslali cekat nekam na konec chodby na registraci a pak jeste jednou na krev, cekali jsme tam pres hodinu a nebylo tam vubec nic k sezeni, Honzik lital po cele chodbe, ja za nim... to byl adrenalin 😝 . Skoda ze tam se mnou nejde manzel, mohl by aspon hlidat Honzika. Minule jak mi brali krev, tak chtel pomahat a parkrat mi drbnul do jehly... a hlavne pak uz chtel jit a oblect, tak jsem si ani nemohla drzet ruku a modrinu tam mam jeste ted 🙄 . Se fakt tesim 😠

berule
1. bře 2011

@veruska007 to je blbý, že jsi tam sama s Honzíkem. Taky jsem poprvé byla docela zmatená, teď už vím, že hned valím na registraci, kde mi naberou krev a pak čekám 1,5 hod na výsledky. Já chodím k dr. Kamelanderovi. Ale máš pravdu, je to strašný když se díváš jak každý měsíc ty lidé z onko vypadají jinak ☹ Protože tam chodí pořád ti stejní. My většinou sedíme u výtahů, ale i tam je problém sehnat místo. No už se těším, až tam obě půjdem s prckem v kočárku na poslední kontrolu, tak jak vidím jiné pacientky 🙂

veruska007
1. bře 2011

Ja tam minule potkala docela dost tehulek. Akorat u te registrace jsme cekali rano hodinu na stojaka 🙄 . A nasli Ti na hematologii neco nebo Te leci jen tak pro prevenci? A co beres? Nebo si musis pichat injekce? Ja jsem zvedava, co doktorka vymysli, rikala, ze zatim je vsechno v ramci normy, akorat mam vic bilych krvinek a nejake drobne odchylky.

Tak co, uz jsi rekla holkam, ze budete mit mimco? Ja to s Honzikem neresila, protoze on to oznamil mne 😀

berule
1. bře 2011

@veruska007 Je zvláštní, že já na registraci tak dlouho nečekám. Mě hned po potratu zjistili mutaci MTHFR, ale ta prý potraty nezpůsobuje, pak mi nabrali krev a všechno mám v pořádku jen špatný krevní obraz kvůli nedostatku železa. Takže beru železo a k tomu si píchám Fragmin. Doktor říkal, že už nebudeme nic riskovat, zvlášť když mi nic nezjistili. Už si píchám 17 týdnů, to to uběhlo 😀

veruska007
2. bře 2011

@berule Asi tam bylo ve ctvrtek moc lidi, treba na patek tolik nezvou. Do toho tam chodilo plno zakynek, porad tam neco resily, takze jsme tam tak pul hodiny stali, nez se vubec zacalo neco dit. A pred nami bylo tak 10 lidi. Uz se tesim na zitrek 😠 . Z krve pry nic zvlastniho nezjistili, jen drobne odchylky, jeste cekam na detailnejsi vysledky, zatim byly jen nejake obecne. Teda, to si vubec nedokazu predstavit, ze bych si mela neco pichnout 😅 . Jsem zvedava, co doktorka vymysli.

berule
2. bře 2011

@veruska007 na pichnutí by sis zvykla, já jsem nakonec ráda, že si můžu pichat 😀 . Bez těch injekcí bych byla pořád nervozní. Dnes odpoledne jdu na ten utz tak jsem zvědavá co bude. Kdyby byl v pořádku, tak už bych mohla říct Adélce, že se může pochlubit ve školce. Ono už to tam stejně jedno děcko rozebíralo, protože asi slyšelo svoji matku, drbnu, co to roznáší po vesnici a přitom ví prd 😠 Chudák Adélka, když jí to děcko vykládá a ona kouká a neví co se děje. 😒

veruska007
2. bře 2011

@berule Nj, uvidim zitra. Ja bych nejradsi nejakou pilulku, co by chutnala jako cokolada a ktera by mi zarucila, ze vse dobre dopadne. Mne dnes dopoledne strasne pichlo v brise, uplne jsem padla na kolena, tak doufam, ze to nic neni. Jinak jdu na kontrolu v pondeli, toz uvidim 😉

klara.k
3. bře 2011

ahoj holky, tak co je u vás nového?
felli - jak se cítíš? Co doktoři a jak jsi se rozhodla s prací? Doufám, že je ti lépe, samozřejmě i vám všem ostatním.

Já jsem byla včera u psycholožky a ukončili jsme sezení. už k ní dál chodit nebudu. Řekla mi, že si myslí, že už to nepotřebuji, že jsem se už naučila bolest a smutek zvládat sama. Myslím si to stejné, ale jsem opravdu moc ráda, že mi s tím pomohla. Mám možnost k ní zase kdyykoliv přijít.

Asi před měsícem jsem narazila na stránky dlouhácesta.cz, jsou tam příběhy lidí - rodičů, kterým odešlo dítě. A je tam několik příběhů, kdy miminko zemřelo v bříšku nebo při porodu. Nevím jestli si to chcete někdo číst, ale mě to docela pomohlo. To že je tam cítit ten smutek, který známe, ale taky naděje a láska. Početla jsem si, poplakala.

berule
3. bře 2011

Ahojky, tak jsem včera byla na kontrolním utz. Zatím je všechno v pořádku, průtoky pupečníkem i v hlavičce jsou normální, měření hlavičky a bříška taky odpovídá tak jak má. Ještě jsem se znovu pro jistotu ptala jestli to bude ta holčička a že bude 🙂 A zrovna mě objednal na 23.3. znovu na utz, že mě bude hlídat 🙂 A mám i cukr a jaterní testy v pořádku 😀
A co vy ostatní, jak se vede?

veruska007
3. bře 2011

Jj, dlouhou cestu jsem cetla zaroven s anjelikama.
Jinak jsem dnes byla zas na hematologii, na krev, za tyden jdu na krev zas. Honzik tam strasne radil, az mi to bylo trapny. Jo, a ode dneska si taky musim pichat do bricha injekce... teda brrr, ale prvni jsem uz zvladla 😅

berule
3. bře 2011

@veruska007 no vidíš, to bude dobrý když máš injekce 🙂 Za chvilku se budeš píchat jako profík....mě už to taky jde 😀 Ale to jsi brzo doma, co máš dělat, když je to tam Honzíkovi dlouhé, holky by taky řádily a to jsou už velké

veruska007
3. bře 2011

Jj, dnes bylo min lidi, dosli jsme po devate a v jedenact uz jsme jeli domu. Ono to uteklo, fronta na registraci, cekani na ambulanci, cekani na krev... A jak dlouho si budes muset pichat? Az do konce sestinedeli? Dr. mi k tomu moc nerekla (ono se moc bavit nedalo, Honzik byl fakt jak cert, teda milej, schovaval se dr. pod stul a za stul a delal baf a ukazoval pismenka na kartoteca a tak, ale nepostal v klidu ani vterinu). Jo, a jak to delas, kdyz nekde cestujes?

berule
3. bře 2011

@veruska007 jo až do konce šestinedělí, my jezdíme každý měsíc k našim a beru si injekce sebou, já jsem jak pojízdná lékárna, balím injekce, dezinfekční čtverečky, železo, euthyrox, těhu vitamíny....na mě musí být pohled 😀 A máš si píchat večer nebo ráno? Já píchám ráno.

veruska007
3. bře 2011

V 11h, super cas 😝 . Presunu to na poobede, jak chodi maly spat 😉 .
No, ja jsem taky cestovaci typ, akorat nevim, jak budu cestovat pri neschopence 😖 . Uz se vidim, jak si picham nekde v aute nebo na wc. No, ale hlavne kdyby to pomohlo. v podstate nic zavazneho dr. nenasla, jen drobne odchylky, ale mam krecove zily (ja s nimi teda nikde nebyla, prislo mi to v pohode) a v rodine mame trombozu.

berule
3. bře 2011

@veruska007 no to je teda fakt čas, já většinou v 6.30, jen když jdu na hematologii, tak v 6 hod, aby mi v půl 10 mohli vzít krev.

veruska007
3. bře 2011

No, mne pichli prvni davku v nemocnici... a pry se to musi pichat co 24h 😝 .
Nevis nahodou, jestli jsou pak nejake komplikace pri porodu nebo tak?

berule
3. bře 2011

@veruska007 mě říkal doktor, že žádné komplikace by být neměli, že to neovlivňuje ani krvácení při porodu. Tak nevím.

veruska007
3. bře 2011

@berule Ja cetla na netu (ale jen zbezne), ze se nedoporucuje prenaseni a spise se drive vyvolava porod... no, vsak poinformujes 😉.

berule
3. bře 2011

@veruska007 je pravda, že holky na diskuzi trombofilie co si píchali, tak rodili všechny dřív a některé měli i císaře. Přesně, myslím, že mi pak hematolog řekne co a jak.

veruska007
3. bře 2011

Jj, a ja se pak budu ptat Tebe, pac u dr. akorat pacifikuju mrne a nez doktorka dopise zaverecnou zpravu, jsem totalne zpocena. A kdyz mi neco rika a do toho na me mluvi Honzik, tak je to na houby.

felicitta
3. bře 2011

@klara.k Ahoj Klarko,už je to lepší..Do práce jdu 14.3 dohodla jsem se s mudrou,ona mě nabízela že mohu zůstat i déle,že je to pouze na mě,ale už ten první krok zpět do života chci,takhle mě to jen straší..Včera jsem byla v sauně a začínám se zumbou tak mám pocit že začínám opět žít....
Moc Ti gratuluji,že končíš sezení,to znamená že to začínáš zvládat sama a to je velkej kus práce! 🙂

@berule Ahoj, ten miniheparin porodu vůbec nevadí,já píchala 0.6,většinou se dává 0.4 a rodila jsem normálně,bez komplikací...Mě ho píchali dokonce už když jsem rodila jako prevenci,protože jsem měla epidurál a musela ležet..Ani císař není problém,jen to prý trošku více teče,ale není nic nebezpečného,toho se bát nemusíš...Držím Vám palečky Tobě a Veru!!!

berule
3. bře 2011

@felicitta Ahoj, to jsem ráda, že jsi se ozvala. To je dobře, že máš nějakou zábavu a děláš něco pro radost 🙂 Vidíš a já někde na netu četla, že když se píchá miniheparin, tak že nesmí být epidurál. Už jsem z toho jelen, ale mě se to netýká, mě ho nikdy nenabídli a vždycky jsem rodila "zaživa" 😉

duhovka
3. bře 2011

ahoj holky,
dneska to tady máme samé pozitivně naladěné holčiny, to je super🙂
dneska jsem se dozvěděla od svého gynekologa, že ve zprávě z histologie nic moc není, jen prý zánět plodových obalů...vím, že to tady jedna z vás taky psala...řekli vám k tomu něco více? Z čeho to může být, jak se tomu vyhnout a zda to pak sledují o to více? My jdeme příští středu do genetu na genetiku a kamarádka mi tam domluvila i celkové vyšetření u primářky a pak mám ještě imunologii. Je to všechno vůbec k něčemu? Moc nechápu, jestli je rozdíl v infekci plodové vody a zánětu plodových obalů...neznám nikoho kdo by o tom něco věděl..všechny mé kamarádky otěhotněly a odrodily jedna báseň🙂

okurkaa
3. bře 2011

@duhovka Ja mela taky zanet plodovych obalu. Ale doktor mi k tomu rekl jen to, ze se to dalo cekat. Tak ze taky moc toho nevim, ale myslim, ze se tam dostala infekce, jak jsem byla delsi dobu otevrena.

duhovka
3. bře 2011

@okurkaa
Ahoj, jak ze se to dalo cekat? Ja moc nechapu, ze voda byla ok a ted toto. Tak si rikam, jestli to tam nepisou jen aby tam neco bylo napsane ☹
A jak je to u tebe dlouho co se to stalo? Vidim, ze uz se snazite, tak drzim pesti 🙂 Bylas na nejakych vysetrenich?

klara.k
4. bře 2011

@felicitta - tak to jsi úžasná, že jsi se už odhodlala, a je moc dobře, že ses rozhodla sama a ne pod nátlakem. Tak budu držet palce, aby jsi to zvládla. Neboj, první den dva a bude to zase "normální". Já jsem už byla taky cvičit. A včera jsem byli na klinice kde nás uměle oplodňují a dostali jsme zelenou a v květnu nám budou zavádět zamražená embrya. Tak ti držím palce, aby jsi všechno dobře zvládla a užij si teda poslední týden doma.

@duhovka - myslím si že určitě to nepíšou jen tak, je přece spousta holčin, co nedostaly výsledek vůbec žádný. Ale nerozumím tomu taky, jen mi nepřijde možné aby si něco vymysleli. Vyšetřit se nech kde můžeš, aspoň budeš mít jistotu, že jsi nic nezanedbala. Já taky pořád někde lítám a dostávám naštěstí samé uklidňující zprávy, tak pro můj klid a psychiku a hlavně do dalšího těhotenství, že budu proklepnutá, tak snad budu klidnější a nebudu "tolik" nervačit

lucie.krajcarova
4. bře 2011

@klara.k Klárko, jsi moc šikovná, jak jsi to zvládla. myslím, že má paní psycholožka pravdu. určitě se to těmi sezeními urychlilo, to vnitřní vyrovnání nebo vzchopení do života 🙂
@veruska007 Injekce asi budou voprus, ale určitě k něčemu budou. hlavně že jsi pod kontrolou. pobavila jsem se, když jsi psala, že Honzík radil, představila jsem si, jak doktorce ukazuje, kam se má dívat a tak 😀 už je mi jasné, že ŘÁDIL. 🙂 ty hrátky s diakritikou jsou někdy opravdu krásné 🙂
@felicitta to je prima, že jsi začala se zumbou. mně to přijde takové nabíjející. zvlášť v zimě, kdy člověk potřebuje energii, sluníčko, pohodu. klidně choď 2x týdně, jestli tě to bude bavit.
@duhovka takže už jsi četla zprávu... co tvoje doktorka, nemohla by ti to vysvětlit? pak je tady ještě diskuze porodní báby, ta hodně odpovídá na dotazy těhulek. klidně ti pak můžu poslat odkaz.

jinak u mně nového jen to, že jsem byla u kartářky a mám hodně nových zpráv. mimi bude, spíš teda až ke konci roku nebo na přelomu, takže si budu hezky pracovat. ale hlavně vím, co to bude, a hřeje mě to na srdíčku 🙂 teda doufám, že to vyjde. ptala jsem se třeba na matku - mám s ní teď problémy. a to, co mi o ní řekla, bylo, jako bych to říkala já, která ji znám 34 let.. fakt neuvěřitelná ženská 🙂

veruska007
4. bře 2011

To mne psala kamoska, ze ma krizovku. Tak jsem premyslela, proc mi pise, ze ma "křížovku". Az rano mi doslo, ze slo o krizovku 😀 .

Jinak ja dnes byla u gyndarky, mela jsem jit jen na tripply, tak jsem dorazila s Honzikem, a sestricka at si pockam na dr., ze mi zrovna udela poradnu. Za prve jsme tam cekali pres hodinu v pidi-cekarne, za druhe to byl s Honzikem masakr (sestricka se nejak nemela k tomu, ze by si ho vzala na chvilku aspon behem vysetreni), s doktorkou jsem si vubec nemohla o nicem promluvit, protoze jsem porad nahanela Honzika... a jeste ke vsemu mi akorat zkontrolovala cipek, a to jsem myslela, ze mi udela aspon utz., kdyz jsem v obdobi, kdy jsme prisli o Jakoubka. 😒

duhovka
4. bře 2011

Lucy,
mohla bys mi poslat odkaz na tu porodni babu,prosim? No ja jsem zatim s doktorem mluvila jen telefonicky..a prave rikal, ze tam nic neni, jen ten zanet plodovych obalu, tak nevim zda to je nic nebo je to dulezite....pristi tyden jdeme do genetu, tak se poradne doptam tam..budu mit se sebou vsechny papiry, tak uslysim i nazor dalsiho odbornika.
Ja u kartarky nikdy nebyla...mam strach, ze by mi rekla neco, co nechci slyset☹ je super,ze ti rekla, ze mimi bude....to hned uklidni🙂 me to rikaji vsichni okolo, ale znas to...to jsou takove ty uklidnujici reci..hlave to jsou lidi, kteri meli mimi hned bez nejakych problemu a pak ty rady, at se na to vykasles a neresis to, ze to priste 100% vyjde....no, chtela bych videt je...

felicitta
4. bře 2011

@berule Ahoj, jj taky jsem to četla,že se epidurál nedává v kombinaci,ale dostala jsem ho,ani se mě nezeptal jestli ho chci,ale byla jsem pak moc ráda že jsem ho měla,ono 16 hodin je doba a ten oxytocin dělá kontrakce silné a taky jsem se vyhnula narkoze při revizi,to mi jen něco přidal právě do toho epidurálu.A nic se nedělo,žádná velká ztráta krve...
Ale opravdu se není čeho bát,já si taky myslela že můžu s tím heparinem i vykrvácet,ale doktor na hematolce mi vysvětlil že to na to nemá skoro vliv...Je to divné,ale mě ty injekce skoro chybí,tak jsem si na to zvykla 😒

@klara.k Jé tak to držím palečky ať je v tom květnu vše ok!!Stejně je to krásné,že máte ještě šanci a nějakým způsobem to půjde,je to krásné,že je ještě naděje...Moc Vám to všem přeji!!!!!

Já jsem mluvila s mojí mudrou asi hodinu o celém mém neštěstí a nakonec z ní vypadlo,že prostě neví,že tohle nikdy nezažila ani neslyšela,že se prostě důvod pro tu placentární nedostatečnost neví a asi ani vědět nebude...Už mě nechce poslat ani na tu laparoskopii,že to nemá smysl..Takže jsem se nad vším zamyslela a už se o nic pokoušet nebudu,tři mrtvé děti už mám a na víc nemám sílu..Snažím se najít smysl života v něčem jiném než je mateřství,nemám si co vyčítat,udělala jsem pro to vše a když to prostě nemá být tak se s tím musím smířit.A mám pocit že se mi to daří,začínám se zase radovat ze života 😉