Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

felicitta
6. led 2011

Jsem zase doma,pouze mě nabrali krev,počkali na výsledky,řekli mě že momentálně nejsem ohrožená a mám na výběr buď udělají císaře hned,ale to znamená že ji pak budou muset zachraňovat,i když vědí že by to pravděpodobně nepřežila a zdravá nebude jistě a nebo musím počkat až umře a pak mi vyvolají porod..Nechci ji už trápit broučka mýho malýho,nechci aby ji pro nic trápili ikdyž bych to měla hned za sebou,museli jsme oba podepsat papír byl tam i svědek,je tam napsáno..Po domluvě s pacientkou-pac.poučena o velmi závažné prognoze pro plod,přeje si konzervativní th,.ukončení těhotenství císařským řezem odmítá.Poučena o jistém umrtí plodu v děloze.Dostala jsem léky na tlak a diazepam a mám přijít za týden...Že mi nemůžou pomoct ,že nic není co by to urychlilo,odvolávala se na zákon a etiku,ale co já malá mě stále kope,jak to mám vydržet čekat třeba i týden?Manžel mi řekl že by chtěl abychom umřeli všecni tři spolu,to tak bolí,je to jako horor.Mám tak špatné svědomí,že si se mnou můj manžel zničil život,tolik bolesti a trápení co už kvůli mě zažil,dala jsem mu taky tabletku toho diazepamu atk spí,mě to ale moc nepomohlo...

katy.m
6. led 2011

@felicitta rozhodně si nic nevyčítej,není to Tvá vina.nešlo by kontaktovat jinou nemocnici/kliniku,kde by Vaše trápení ukončili?Zkus se informovat třeba v Brně nebo v Praze.Týden je neskutečně dlouhá doba 😔

maova
6. led 2011

@felicitta já nevím, jak to chodí u takových případů a možná je to běžný postup, ale nechápu, že ti nemůžou vyvolat porod rovnou ☹ Takhle malé miminko ještě nebude samo dýchat a samo po porodu nepřežije. Zbytečně tě takhle dlouho trápí a vůbec si to neumím představit ☹ Tohle je strašné ☹ Nevím, jestli by to k něčemu bylo, ale nechceš zkusit ještě jinou nemocnici?
A vím, že je to těžké, ale zkus si nic nevyčítat. Ty přece za nic nemůžeš. Taky to tak mám, že mi je strašně líto, že má se mnou manžel takové trápení, ale máme skvělé manželi, kteří jsou s námi a dokážou nás podržet. Bude to hodně dlouho bolet, je mi to moc líto a kdyby to jenom trochu šlo, tak ráda bych ti pomohla.

kackag
6. led 2011

@felicitta ale vždyť ty se přeci jen tak neotevřeš, přeci tě nemůžou takhle nechat ☹ týden je strašně dlouhá doba.To jako čekají,až budeš v ohrožení života?? Já myslela,že když jim podepíšeš,že nechceš svoje dítě zachraňovat, tak že to jde.Diazepam je slabý, ten ti moc nepomůže, zkus něco silnějšího.Mně pomohl ten lexauryn.
Vůbec si nic nevyčítej, vždyť za to nemůžeš, neděláš nic špatně .
Přeci nemůžeš takhle dlouho čekat !!!!!!!!!!!!! to se nedá vydržet.

okurkaa
6. led 2011

@felicitta Felicitta, ani si nedovedeš představit, jak moc je mi to lito. Už dlouho vás čtu a strašně jsem ti miminko přála. Mám za sebou podobný osud. Čekala jsem dvojčátka a přišla jsem o ně ve 20tt. Začala jsem se otvírat, do toho infekce a už se nedalo nic dělat. Bohužel mi porod taky nijak nevyvolali. Protože miminka byla živá a neměla žádné vady, musela jsem ležet v posteli a čekat než umřou nebo až mi praskne voda. Nesměla jsem ani na zachod, jen jsem ležela a čekala. Samotný porod netrvá dlouho, doktori ti pomůžou. I když to zní strašně v tu chvíli to byla strašná úleva, že už je to za mnou. Už mám za sebou tři měsíce, tak bychom se chtěli znova pokusit, ale zhoršila se mi po potratu cytologie, tak to budeme muset asi odložit. Držím ti moc palce a posílám spoustu sil.

kolebka
6. led 2011

Ahoj holky,musím konstatovat že se mi to stalo taky ve 27tt.Těhotenství jsem měla bezproblémoví Uz z 20tt taky až pak přišel zvrat,ještě den před tím jsem byla na kontrole a druhý den jsem přestala cítit pohyby.Hned mě vzali do nemocnice a vyvolali porod.Trval 24hod po 2 tabletě se to rozjelo malý měl 1200 zhroutil se mi celý svět.Ten kdo nezažije nepochopí..z pitvy zistily že jsem chytla zánět do placenty.Ted je to už rok a 2 měsíce.Jizvy čas zahojí horší je to ze šrámama na duši.Tenkrád sem nesnášela tu větu čas vše vyléčí ale je to částečně tak.Ted jsem otěhotněla a mám neskutečný strach..5tt
@felicitta Todle nechápu proč nedaj když to musím tak říct něco rychlého na uspání malé a tobě nevyvolaj porod,vždyt to je nelické.Manžel tenkrád bojoval at mi udělaj císaře at netrpim ale doktoři nám vysvětlovali že je to ryziko pro další těhotenství.No hlavně at to máš za sebou držim palce..

felicitta
6. led 2011

Veru mám dotaz na Tebe,ty té medizině trochu rozumíš..Nevíš co znamená že jsem anxiozní a co znamená hypotrofue plodu a patol. doppler. flowmterie?

Jinak já tomu také nerozumím,prosila jsem je ať to nějak urychlí,pomůžou mi že to nevydržím,prý jiná cesta není,nevím přemýšlím jestli nemám jet do Pardubic,zkusit to tam....Mám pocit že to nevydržím,je to pár hodin a už nemám oči jak musím stále brečet,od rána zvracím k tomu ten tlak,strašně mě bolí hlava a to mám tak vydržet týden,myslím že dřív umřu já...Nikdy jsem nikomu nic neudělala,nekouřím,nepiju,sportuji dělal jsem celé těh.maximum a je mi to na nic..Myslím že ty zákony jsou tady ůplně na hovno,psa by takhle nenechali...

lucie.krajcarova
6. led 2011

@felicitta je to šílené, co musíš prožívat, a ani nevíš, kdy to skončí... 😢 😢 😢 😢 😢 😢 tam je asi problém v tom, že jsi překročila 24tt... tam by šlo totiž o potrat a plod by nezachraňovali. jenom si vůbec neumím představit, jak dlouho musíš čekat, co když to do týdne neskončí? určitě bych zkusila ještě jinou nemocnici, jestli není ještě jiná cesta.....

eloana
6. led 2011

@felicitta Ahoj moc me mrzi co tu prozivas:(((
hypotrofie plodu znamena, ze plod je nedostatecne vyzivovan,
patol. doppler. flowmterie-podleme, ze je plod nedostatecne zasoben kyslikem.

berule
6. led 2011

@felicitta Ahoj, sice ses neptala mě, ale hypotrofie plodu je menší hmotnost plodu než by odpovídalo podle tt., ten doppler...to jsou ty průtoky v placentě. Víc nevím. Drž se kočičko

kackag
6. led 2011

@felicitta anxiózní, je úzkostlivá.Furt tomu nerozumím , proč musíš takhle trpět.Zkus zavolat třeba k apolináři do Prahy a nebo na www.porodnice.cz je poradna a zeptej se dr.Kouckého,on je od apolináře,ale odpoví ti třeba s dvoudenním zpožděním ☹

felicitta
6. led 2011

@lucie.krajcarova
@eloana
@berule
Holky děkuji moc,mamka mi teť dala Lexaurin,jsem se dozvěděla že mi ho nenapsali proto že jsem těhotná,kdežto diazepam se může v těhu. no je to normální???Mamka volala známé lékařce prý v tomto stádiu jiná cesta není,že by se lákař dopustil trestného činu,kdyby mi pomohl a to si nikdo navezme na svědomí,jedině kdyby malá měla vadu neslouč. se životem tak se to do 24 tt dá ukončit,ale to je u nás pozdě..Taky mě napadlo kdybych se předávkovala třeba tím lexaurinem tak si myslím že by to urychlilo jistě,samozřejmě že pouze tak aby mě to neohrozilo,nevím najednou 3 tabletky to přece tak malé dítě nemůže přežít?nejhorší je právě to že nevím jak dlouho to může trvat,třeba budu mít štěstí a budou to jen 2-3 dny,ale zatím stále cítím pohyby ale slabě už jen...Vím že mi jednou bude zas líp ale teť je to peklo

felicitta
6. led 2011

@kackag Děkuji to je moc dobrý nápad,jdu to zkusit napsat...

kackag
6. led 2011

@felicitta s těma práškama to nedělej,nikdy nevíš, co se ti po tom může stát ☹

eloana
6. led 2011

@felicitta ja se omlouvam, ze vam lezu do tematu, ale taky bych to s praskama nedelala. tak rika kackag nikdy nevis......
cetla jsem tvuj pribeh:( a chapu, ze nechces, aby miminko trapili.... ale od nas jedna pani porodila ve 25tt holcicka mela kolem 600g -prezila a je relativne v poradku -nemela by byt postizena
snad jeste musi existovat nejake reseni, nez cekat az ti miminko umre , to nejde psychicky vydrzet:((

paolin
6. led 2011

@felicitta je to hrozný, co tady čtu...ale pozor - kdyby ses záměrně předávkovala, abys pomohla malé to vše zkončit..může to být trestný čin.. je neuvěřitelný, co vše si musíš projít a de facto není cesta ven... jsem pro to, aby jsi zkusila jinou porodnici. nelépe tu Pražskou. myslím, že ti musí pomoct. tohle přeci nejde...

felicitta
6. led 2011

@eloana To jsem si myslela také ale teť od toho dávají všichni ruce pryč,že to vydrželi jiné vydržím to také...Ono dítě narozené na 25 tt má šanci ale u nás už pravděpodobně není dostatečně zásobená delší dobu,kontrolovali toky v hlavičce a skoro nic tam nebylo,takže to postižení tam už s jistotou je...nevím jestli existuje něco jak to urychlit nějaká babská rada třeba,vůbec se tam se mnou nebaviuli jen že mám termin na sále ve čtvrtek a pak se uvidí dál,,,,,pojedu tam stejně v neděli třeba už srdíčko nebude bít,chudinka moje malá,já ji tak moc miluji už tet,nemůžu se na bříško ani podívat ☹

eloana
6. led 2011

@felicitta jasne:((( zkus jinou porodnici, jestli existuje nejaka sance. cekat to je na blazinec
moc bych rada pomohla, ale netusim jak:(

ludva
6. led 2011

@felicitta Občas nakouknu jak se ti daří a je mi opravdu moc líto, že ani tentokrát těhu nevyšlo, jak má 😔 Nedokážu si vůbec představit co prožíváš, zdá se mi to naprosto šílené, nelidské, hrůza 😔 Dr. Koucký ti určitě odepíše, jen jsem ti chtěla poradit web, na kterém odpovídá rychleji, než na porodnici. Zkus www.prozeny.cz. Zkus mu napsat, za to nic nedáš a ty prášky raději nezkoušej......

kolebka
7. led 2011

@lucie.krajcarova Ahoj mi už se známe.. 😉

lucie.krajcarova
7. led 2011

@kolebka jj máš pravdu. taková smutná témata nás spojují..

veruska007
7. led 2011

@felicitta

Ahojky, promin, uz jsem tu, byla jsem u doktorky.

Anxiiozni znamena, ze jsi uzkostna - no, kdo by nebyl.
Hypotrofie plodu je, ze je plod mensi, než by mel byt - mela jsem to taky. U Honzika to bylo bez nasledku, u Jakoubka to znamenalo smrt.

Patol. doppler. flowmterie - by mělo znamenat nějakou mikrocirkulaci

Ad léky: dnešními se v podstatě nepředávkuješ, ani na to nemysli - předepisuje se pouze bezpečné množství prášku. Osobně mi pomáhá diazepam více než lexaurin - diazepam má Honzík a sem tam jsem mu ho zobla, lexaurin mi dali, když jsem zkolabovala a přijela rychlovka a vůbec jsem žádný vliv prášku necítila.

Vím, že je to těžké, ale snaž se uvěřit tomu, že takhle je to pro miminko příjemnější, prostě v Tobě usne, bude s Tebou, už se jednou neprobudí a bude jí dobře. Když by se měla narodit, ještě by zažila šok a trápení při porodu... takhle je to pro ni jistě mnohem příjemnější. Taky jsem četla, že miminka takhle malá, když se narodí, tak cítí bolest. Ale když jsou u maminky v bříšku, tak jim ty receptory ještě nefungují, takže nic necítí a je jim dobře... Tak tomu věř.
Moc mě to mrzí. Moc na Tebe myslím.

kolebka
7. led 2011

@lucie.krajcarova Boužel.. je to hrozné..at už to má probůch za sebou.. ☹

felicitta
7. led 2011

Mluvila jsem dnes s gynekoložkou z jiné nemocnice a potvdila mi postoj hradecké nemocnice,podle všeho co jsem jí řekla si myslí že to nemůže dlouho trvat,ale je to doba kterou prostě musím vydržet,i kdyby to bylo déle nesmí zakročit.Doporučila mi léky na ujklidnění že mám snažit to prospat,to už ale beru a i když jsem ůplně otipělá,motám se a je mi na zvracení stejně to strašně bolí,já vím že jsem to věděla že se to může stát,ale s tíhhle jsem nepočítala,stále se modlím ať už necítím pohyby,ať už to skončí..ta lékařka mi nebídla že mohu kdykoliv přujet do její ordinace a že mi přiloží ult na zjištění stavu mého broučka,že když už neucítím pohyby nemusím čekat týden ale mohu na ověření srdeč. činosti přijed i dříve..

@veruska007 Myslíš opravdu že nic necítí,to by bylo moc dobře,trápí mě představa že se tam dusí.

Doufám že bylo u lékaře vše dobré,ty a berule jste moje poslední naděje že život není ůpně na hovno a někdy i spravedlivej...

r_jitu
7. led 2011

felicitta: delší dobu jsem tady nebyla když čtu, co tě zase potkalo, je mi z té nespravedlnosti hrozně smutno. Jsi statečná ženská. Drž se. Sama už víš, co to znamená starat se o postižené dítě a když jsou lékaři přesvědčení, že by byla maličkká postižená, je lepší ukončit těhu dřív. Jak pasala Veruška, když je maličká u tebe, jen usne. Pro tebe je to horší, ale jí tímhle klidným usínáním prokazuješ velikou službu. Hrozně moc ti přeju, abys to měla co nejdřív za sebou a rychle se z té rány, která tě už neměla potkat, dostala.
Vím, že to může znít jako klišé, ale všechno zlé je pro něco dobré a já věřím, že na tebe kus toho maminkovského štěstí čeká. Třeba to bude v podobě již tady zníměné adopce. Je hodně dětí, které touží po domově se dvěma rodiči, kteří by je měli rádi a tvé srdce je veliké. jen to bude chtít nějaký čas. Když jsem chodila ve Varech do kojeňáku, chtěla jsem si nějaké děťáko vzít. Byla tam dvojčátka - holčičky. Mamince bylo 14 a její rodiče se o ně nemohli postarat. Ty kukačky byly nádherné. Můj muž (bývalý) mě podporoval jen před lidma, doma mi pak řekl své a tak jsem si je vzít bez jeho pomoci nemohla. Mají ale domov jinde a ty s maželem byste mohli také nějaké opuštěné dušičce pomoct.
Ještě jednou: držím ti palce a moc a moc na tebe myslím. Tvému andílku přeji klidný a co možná nejbezpečnější a nejhumánější odchod do nebíčka.

felicitta
8. led 2011

@r_jitu to jsi napsal hezky,děkuji,takové slova mi pomáhají...Když už je to k nevydržení beru si tabletku a hodně spím,dnes jsem zatím pohyb necítila tak doufám že to tak zůstane a zítra pojedu dát to potvrdit..Bože je to jak nekončící zlej sen,není z toho ůniku,celý den tu s manželem sedíme a koukáme nebo brečíme,nevím jak to budeme vůbec moci žít dál,proklínám se že jsem si nadala pokoj a musela znovu pokoušet osud,přece jsem to tušila,manžel to nechtěla tet se zase kvůli mě trápí,navíc se bojí o mě,vydím v jeho očích něco hrozného,už se na mě nedívá jako dříve,jako těhotná jsem byla svatá a tet jsem opět jen ženská na nic,co nedokáže ani privést dítě na svět,je na mě moc hodný a snaží se mě těšit,ale já mám takový pocit viny a méněcenosti...Vůbec si neumím představit jít do práce před 3 týdny jsme měli oslavu a včichni viděli mé bříško,hladili mě ho i dokonce a já se vrátím do práce jen tak bez ničeho,to samé je celá rodina a tady lidi na vesnici,moc se bojím toho dne až bude muset ven a někoho potkám,nevím jak dlouho mě po zákroku nachají ještě doma,ale mám pocit že už nikdy nedokážu vyjít ven nebo někoho potkat,vím že se mě nikdo nebude ptát,ale za zádama se to bude řešit a bavit se o mém neštěstí..

holky prosím nevíte někdo jak dlouho budu moci smět zůstat doma?

veruska007
8. led 2011

@felicitta Ahoj, nemysli na to, ze se miminko udusi - ono to tak vubec neni. Nedycha tak, jako my, az do porodu ji nefunguji plice, to je normalni. Netrapi se, ani deti, ktere se udusi na pupecni snure nevypadaji utrapene, jako by bojovaly o zivot, jako by se dusily... proste jen jako by spokojene usnuly. Ono to v brisku funguje vsechno jinak. Nech malou v klidu a ver, ze je to pro ni to nejlepsi. Vim, ze je to pro Tebe moc tezke, ale snaz se to zvladnout.

Doma bys mela zustat cca sestinedeli, pripadne dele, ale to bys musela mit neschopenku treba kvuli psychickym potizim - to bys mohla byt doma klidne dlouho.

Nevim, jak jste zakoreneni ve vesnici, ale ja byt Tebou, tak se prestehuju nebo se prestehuju, az byste meli dostat detatko pres adopci. Ja se taky po ztrate Jakoubka touzim strasne prestehovat, tady na mne vsichni koukaji, jdu ven, jen kdyz nikdo neni na chodbe, hriste beru oklikou... v anonymnim prostredi je mi lip. Ted mozna budeme mit kupce, tak mi drz, prosim, take palecky.

Na kontrole jsem tak nejak dopadla nedopadla - dnes zacinam 9.tt, mimikovi tluce srdicko, je zive, asi divoch po Honzikovi. Ale doktorce prislo, ze mam nejaky zkraceny cipek ☹, takze od pondeli za tyden jdu do poradny pro rizikova tehotenstvi a pak se uvidi. Mam naprosty zakaz cokoli zvedat, nosit... jenze jak to mam zrealizovat s Honzikem, to mi nikdo neporadi. Manzel rekne, nezvedej ho, ale neporadi mi, jak jinak malyho dostat z postylky, do postylky, na prebalovak, do vany, do kocarku, do jidelni zidlicky... tak jsem z toho tehotenstvi mela strasnou radost a ted se taky docela bojim, aby to vyslo. 😕

paolin
8. led 2011

@felicitta myslím, že manžel je spíš bezradný. rád by ti pomohl, ale neví jak...
s lidmi okolo tebe to bude těžký. ale pro obě strany. i pro ně bude strašně těžké s tebou komunikovat, protože nebudou vědět jak a budou hodně rozpačití. určitě se to časem urovná. nemyslím, že by tě někdo pomlouval nebo odsuzoval. spíše naopak. budu se snažit ti pomoci, pokud budou mít odvahu..
nedokážu si představit, co se v tobě vše odehrává 😔 ale pro mě jsi úžasná v tom, že malé dáváš šanci ještě chvíli s vámi žít. že ji nenecháš narodit a trápit se bolestí a všemi následky.. pořád je u tebe a je jí tam dobře. jsi strašně moc statečná!

eloana
8. led 2011

@felicitta -feli taky si myslim,ze 6 nedel minimalne....
taky jsem z vesnice.... nyni se tu jednem lidem take stalo, ze prisli o miminko v 6 mesici ☹
moc jsme jim mimnko prali- nikdo je neresi - jen jsme si to par lidi mezi sebou rekli -neb je to podleme lepsi, nez aby je nekdo potkal a nevedouc a ptal se na miminko.... (jako ze asi par takovych bude stejne.....)
s manzelem uz jste toho prozili az az: ((( a nevycitej si, zej si to chtela jeste zkusit
Naopak si myslim , ze jsi hrozne silna zena, ze dokazes male doprat, aby v poklidu odesla a netrapit ji......
moc na vas myslime

@veruska007 - no je docela tezke dodrzet..... taky jsem nemela nic zvedat atd.... nastesti male byly 4, ale stejne nekdy chcetela vzit.......

berule
8. led 2011

@felicitta Ahoj kočičko,já taky znám co to jsou lidi na vesnici. Taky jsem se strašně bála vyjít ven, ale musela jsem, první týden byl nejtěžší a to se nikdo neptal a pak už jsem si zvykla i já a dokázala jsem setřít zvědavce s otázkami" a jak je možné, že se vám to stalo znovu". Je pravda, že to spíš budou řešit za tvými zády a nebo s někým koho znáš. Vesnice je na tohle hrozná. Taky jsem vyšilovala, že se rozvedu,ať si manžel najde ženskou, co mu donosí dítě. Nakonec mě seřval, že to není moje vina a že je důležitější, abych já byla v pořádku a já jsem se pak trošku vzpamatovala. Držím pěsti, ať je ti co nejdřív dobře.
Jinak já jsem byla na tom utz a zatím srdíčko tluče, ale objednali mě špatně, takže 3.2. jdu znovu. Na hematologii taky dobrý. Jen jsme byly ve čtvrtek u bráchy ve firmě a kecali jsme s jeho zaměstnanci a ten večer se jeden z nich zabil v autě na ledovce i s přítelkyní. Bylo mu 19 a jí 16. Takže taky den na houby ☹