Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

sue_m
28. bře 2011

@kessinkaa tak to je strašně dobře, že snad už v květnu budete moct do dalšího pokusu! A máte mrazáčky nebo musíte znovu alsolvovat celou stimulaci? Já se mám do centra ozvat až na tom budu lépe, tak chci zavolat asi až budu mít v ruce pitevní zprávu a uvidíme. Mění se mi ty pocity z dalšího těhotenství ze dne na den... jednou chci delší časový odstup, jindy chci být těhotná co nejdřív... ☹ také se mi nechce chodit mezi lidi, anonymní prostředí třeba obchodu ještě zvládám, ale nechci vidět známé, bojím se abych někoho nepotkala...

veruska007
28. bře 2011

@kami77 Kami, to bude za dlouho, to uz poneses lip. Jak budes chodit ven, tak se otrkas. Ja taky prvni tydny slzela nad kazdou tehuli a kazdym kocarkem (a to bydlime u detskeho parku 😔 ), ale casem jsem otrnula. V zari uz budes v pohode, uvidis. No, a treba se vam do te doby podari miminko znovu. Nebo chces delsi pauzu? Ja s tim hodne bojovala, ale manzel chtel miminko hned, tak to rozhodlo. A je fakt, ze az do velkeho utz. ve 20.ttt jsem byla hodne neklidna, ale ted uz je to o moc lepsi. Sice nejsem tak klidna jako pri predchozich tehotenstvich, ale to bych stejne nebyla nikdy...

berule
28. bře 2011

@kami77 Taky děkuju 🙂 . Takže pracuješ v kyjovské nemocnici? Já vím, je to nepříjemné, ale do září na tom už budeš určitě líp a zvládneš to. Tak hodně sil přeju, krajanko 😉
@veruska007 Děkuju Veru, váš prďolka to určitě zvládne 🙂

kami77
28. bře 2011

@veruska007 Ahojky,doporucovali nam 4 - 6M pockat,zvolila jsem zlaty stred,jako po prvnim potratu,tedy 5M a pak se samozrejme uvidi...Urcite to nevzdame a dalsi mimi bychom si moc prali.Na tom se shodneme s manzelem,ze nechceme,aby maly zustal sam.Zrovna ted se zamestnavam vybavovanim detskeho pokoje,tak aspon myslenky trochu odbihaji jinam.
Taky jsem si myslela ,ze prvni trimest je nejhorsi a pak uz bude vsechno dobre,ale po posledni zkusenosti vim,ze teprve 2. velky UZV Ti da jistotu,alespon co se VVV tyce.Tak se drz a uvidis,ted uz bude vsechno O.K.

veruska007
28. bře 2011

@kami77 Mne rikali tri mesice, ale mozna je to tim, ze se porod rozjel spontanne a nemuseli ho vyvolavat, takže nehrozilo poskozeni delozniho hrdla. U nas vubec nevedi, proc to tak skoncilo, miminko bylo zdrave, i u mne vse v poradku, par dni pred tim jsem byla na kontrole a vsechno idealni... tak doufam, ze to stastne dopadne. Ja kdyz tu ctu, jak maminkam umrelo ditko tesne pred porodem nebo po nem... tak asi uz klidna nebudu nikdy.

maculda
28. bře 2011

@maova Přečetla jsem si tvůj příběh. Je neuvěřitelné co jsi všechno zvládla. Musíš být hodně silná. Moc Ti přeji, aby u vás telefon brzy zazvonil a vy jste si mohli zajet pro dětˇátko.

@kami77 Je to strašná škoda, co se všechno děje. Držím pěsti, atˇ to překonáš. Hlavně hodně sil!!! Je moc dobře, že ses obklopila lidmi, kteří tě podrží. To je moc důležité!

@veruska007 To je hrozné s jakými reakcemi ses setkala. Ale opravdu, kdo nezažil, nepochopí! Já jsem se v pátek dozvěděla, že listeriozou to nebylo. Víme, že placenta nebyla dostatečně vyživovaná, takž nevyživovala mimi, takže tedˇ už čekám jen na hematologické vyšetření, tak doufám (i když to asi někomu může znít divně), že mi prokážou trombofilii a v dalším těhu budu jíst prášky nebo si píchat injekce. A když na nic nepříjdou, tak to bude blbé, budu ve stresu celé těhu (to ale budu i tak). Mně v nemocnici říkali počkat 5-6 měsíců a můj doktor mi tedˇ v pátek řekl, že už v květnu nebo červnu by to šlo. 😀 Já jsem neměla žádné problémy při porodu, vše proběhlo během dvou hodin. Když tady čtu, že někdo rodí i dva dny, tak to musí být neuvěřitelně hrozné. A děloha je už taky OK. Tak si myslím, že ta pauza se řídí i tím, jak na tom ženská je.

Jinak dnes jsem byla poprvé v práci. Uteklo mi to strašně rychle. Dětičky mě pěkně přivítaly - byly moc hodné 🙂 Rodiče v klidu. Měla jsem strach, že se budou vyptávat, co tam dělám, všichni věděli, že jsem byla těhotná, ale nikdo nic neříkal, takže se to asi už mezi všemi rozneslo. Ráno jsem doma sice brečela, že nikam nepůjdu, ale jak jsem přišla do práce, tak jsem neměla čas myslet na nic jiného než na ty malé špunty.

veruska007
28. bře 2011

@maculda Jestli Te to uklidni, ja mela u obou deti sice podezreni na hypotrofii (posledni tydny se jiz nevyvijely),ale trombofilii nepotvrdili. Nicmene preventivne si picham heparin, takze neboj, neni problem, abys ho dostala v pristim tehu taky 😉.

Ja rodila prirozene, normalne se rozjel porod. Akorat se mi neodloucila placenta, tak doufam, ze priste uz s tim mit problem nebudu.

sue_m
28. bře 2011

@maculda to jsem moc ráda, že v práci bylo dobře - hlavně, že nikdo neměl blbé kecy... lidi jsou kolikrát tak netaktní a neempatičtí, i když to třeba špatně nemyslí 😖 já se úplně vidím jak bych před prvním pracovním dnem doma taky brečela... ale člověk se asi překoná, že? já dnes napsala do práce, že zatím jsem stále na nemocenské a spekuluju tu, jestli se tam vracet nebo si najít novou práci... i před těhotenství jsem měla chuť ji změnit, ale právě kvůli případnému těhotenství jsem zůstávala, věděla jsem, že těhotná v práci být nemůžu a musím hned na nemocenskou.

@veruska007 absolutně nedokážu pochopit, jak ti nekdo mohl něco takového po tom co se to stalo říct 😠 asi bych se neudržela a poslala takové lidi někam 😠

berule
28. bře 2011

@maculda Ahoj, přesně jak píše Veruska, když se prokázalo nevyživování placenty, tak si asi budeš v dalším těhu píchat,i kdyby ti na hematologii nic nezjistili.

maculda
29. bře 2011

@veruska007 Veru, jestli nevadí, že se ptám, tak i když Honzík měl hypotrofii, tak se narodil v termínu a bylo a je vše v poho? Fakt mě to tedˇ děsí. Ale uvidím a počkám na výsledky, nebudu se stresovat předem. Veru, včera jsem dala manželovi přečíst tu tvou básničku, co máš na anjelikách a byl z toho hodně špatný, říkal, že je to strašně smutné, ale moc pěkné rozloučení...
😢 @sue_m Jak jsem myslela, že to nejhorší mám za sebou, tak s nástupem do práce se mi vše vrátilo. Včera jsem probrečela celé odpoledne ☹ Možná to není jen tím nástupem do práce, včera to toitž bylo přesně 5 týdnů.

kami77
29. bře 2011

@veruska007 Ahojky,mne samozrejme museli potrat vyvolavat,ale vzhledem k tomu,ze uz jsem rodila,tak to trvalo jen 11 hodin,ale to co jsem behem nich prozivala,to bych neprala snad ani nejvetsimu nepriteli...Pocit,ze tim konci neco,na co jsem se strasne tesila,je nepopsatelny...Doktori rikali,ze jsem to zvladla na jednicku,mnohym to pry trva dvakrat dele a taky to musi opakovat...Musim rict,ze vsak byli skveli,hlavne porodni asistentka,ktera me mela na starosti...uklidnovala me a byla velmi ohleduplna,fakt skvela!Vim,ze se s tim setkavaji hodne casto,takze jsou jiz vytrenovane.
Hlavne se nicim nenechej ve sve stavu vystresovat,musis myslet pozitivne! 🙂 Tesit se s kazdeho dne.Vim,ze to co jsi prozila se neda hodit za hlavu,ale ted uz to urcite bude fajn.Mej se.

kami77
29. bře 2011

@maculda Dekuji za podporu,jak uz jsem psala,myslim,ze prave tyto situace nejlepe proveri Tve okoli,at uz je to partner,nebo pratele.Jsem moc rada,ze se muzu na ne spolehnout a ze jsou mi oporou.

Neboj,prace Te privede na jine myslenky,i kdyz ze zacatku to bude tezke,kazdy dalsi den to bude lepsi a lepsi.My,zenske,jsem od prirody obdareny silou prekonavat zle... 🙂

kami77
29. bře 2011

@kessinkaa Taky s Tebou soucitim,nemame to lehke... at to brzo preboli!!!Vim,ze ale urcite veci z pameti nevymazeme nikdy... ☹

veruska007
29. bře 2011

@maculda Honzik byl skoro dva tydny driv. Jela jsem normalne na monitor, ale neco se jim nezdalo, ze ma spatne ozvy a pri utz. zjistili, ze posledni mesic se uz nevyvijel. Tak me hned nechali na JIP, monitor skoro porad... a najednou mi praskla voda, tak jsem byla rada, ze to zacalo samo, jinak bych sla bud na cisare nebo by mi porod stejne vyvolali. Pak jsem mela kontrakce co 5 min. cele odpo az do rana, ale dr. prohlasil, ze jsou to jen slabi poslicci (teda nevim, bolelo to jak svina), a tak mi porod stejne rano zacali vyvolavat... Honzik mel cely porod sondu na hlavicce, stale ho monitorovali, mel spatne ozvy a spatne dychal, apgar 9-9-9, ja se pri porodu vubec nesmela pohnout, na to teda nevzpominam moc rada 😝 . Ale nemel zadne nasledky, jen byl drobny a meli jsme dost problemy s kojenim... coz on doted rano pije flasku mlika klido 3 hodiny. Ale jinak je moc sikovny, hlavicku drzel hned, jak jsme prisli z porodnice, ve dvou tydnech se prekulil, ve trech mesicich se sam postavil a v peti mesicich chodil, v 1,5 roce chodil sam do schodu a ze schodu, ted uz krasne ve vetach mluvi... takze je naprosto ok, spis vic nez pul roku dopredu 😀 .

veruska007
29. bře 2011

@sue_m Hm, to samy jsem fakt slysela od nasich, od kamaradu, dokonce i od kolegyne psycholozky 😕 .

@kami77 No, mne to aj tak prijde dlouho, Honzika mi zacali vyvolavat po osme rano a v 11:20 byl na svete a s Jakoubkem mi zacaly vecer bolesti v podbrisku, ale nic moc, v nemocnici rikali, at prijdu az rano. Ve dve uz jsem se bolesti vzbudila, ve tri jsme dorazili do porodnice a 3:20 byl na svete... byl to takovy fofr, ze nez mi doslo, ze rodim, bylo po vsem... a na personal vzpominam dost spatne 😖 . Drzim palce, at to preboli co nejdriv. Zkus nekam vyrazit a nabrat sil, prozit neco pekneho, co by Ti zas dodalo trochu radosti.

sue_m
29. bře 2011

@maculda také mě bolí takovéhle "kultiny"... ☹ já mám vždy horší soboty, to je den kdy se to dvojčátkům stalo... drž se... já myslím, že je hrozně pozitivní, že jsi už dokázala jít do práce a teď už se to určitě bude jen zlepšovat, jak psaly holky

@veruska007 nechápu... 😔 upřímně přiznávám, že kdybu mi někdo něco takového řekl, asi by mě to dorazilo 😔 nejsem prostě schopná pochopit, jak to někdo může říct, byť to asi myslel dobře... no, třeba mě taky takovéhle kecy čekají, já se zatím vídám jenom s rodinou a jednou kamarádkou, jinak reakce okolí mě asi ještě čekají... 😒

veruska007
29. bře 2011

@sue_m Nj, to mas jeste cerstvoucke. Jakoubek se narodil 2. 8. a ja prvni kontakt s pribuzenstvem prezila az v rijnu, kdyz jsme "slavili" narozeniny. Ja teda nemela silu slavit ani Vanoce, porad mi prislo, ze je to jako bych drzela smutek. Doufam, ze az uplyne rok, tak to vsechno zaceli. Aspon jsme se to ve skole ucili, ze po roce je lip.

sue_m
29. bře 2011

@veruska007 já zase vždy když někam jdu, tak chci mít na sobě aspoň jednu věc oblečení černou... také tak chci držet smutek... a vánoce... přestože jsou ještě velmi daleko a věřím, že to bude už trochu jiné, tak mě taky napadlo, jak je strávíme. Protože je to prostě všechno špatně, loňské vánoce už byly s bříškem a my jsme se tak těšili, že už tu dvojčátka budou s námi, říkali jsme si, že si je položíme pod stromek jak dárečky... no, je to všechno prostě pryč.

Věřím, že u vás bude po tom roce už lépe... hlavně věřím a moc přeju, aby vám nové miminko přineslo zase štěstí do života

veruska007
29. bře 2011

@sue_m Díky. Já potom totálně změnila šatník. Tak 90% oblečení jsem dala na charitu, akorát jsem si nechala nějaké spodní prádlo a pár domácích triček, zimní kabát a bundu. Pak jsem šla do Vaňkovky (bylo to asi po 2 - 3 týdnech, ještě mi bylo hodně špatně, málem jsem tam omdlela) a nakoupila si všechno nové, teda jen pár kousků, ale říkala jsem si, že kdoví, jak dlouho to unosím - troje kalhoty, dvě sukně, halenky, svetry... změnila jsem účes, obrázek na Skypu... a ještě bych se potřebovala přestěhovat. Honzík pořád pije ráno mléko z lahve s dudlíkem a mně to pořád připomíná chvíle, kdy jsme tak seděli, já hladila miminko a zpívala... v poslední době chce Honzík zase zpívat... a všechno mi znovu připomíná.

Neboj, o Vánocích už to bude dlouho. Třeba Honzíkovy narozeniny už jsme slavili vcelku v pohodě. Akorát jsem letos poprvé od svých 14let nebyla na plese, vůbec jsem neměla náladu (ale stejně jsem to měla zakázané a neměli jsme hlídání).

Přijde mi, že jsem se hodně změnila. Od střední školy mi všichni říkali Sluníčko, Veruška Beruška... nosila jsem veselé barvy, zářivé naušnice a sponky v dlouhých rozevlátých vlasech... teď mám nejradši černou, hnědou a fialovou, naušnice nenápadné a vlasy v culíku. Pořád si myslím, že mi to víc vzalo než dalo....

veruska007
31. bře 2011

Holky, po 3 mesicich mi nasli genetickou odchylku, kvuli ktere Jakoubek v brisku umrel! Takze musim porad pichat heparin a kdybych chtela znovu mimco, tak musim pichat hned od otehotneni (akorat nevim, jak to poznam). Zrovna jedu z hematologie.

kackag
31. bře 2011

@veruska007 ahoj veru a to je hematologická odchylka,jako že se nevyživuje správně placenta? tak to je dobře,že víš čím to bylo a budeš teď mít větší klid, když si pícháš heparin 🙂
jéé, je to vlastně na jednu stranu dobře.To mně nenašli vůbec nic, takže se furt budu strachovat.Jo a heparin si mám příště píchat i když se na nic nepřišlo.

veruska007
31. bře 2011

Jj, neco na ten zpusob, proste se zastavuje vyvin zarodku. ☹

maculda
31. bře 2011

Verun, to je dobře, že přišli na 100% proč se to stalo. Budeš tedˇ určitě o dost klidnější. A z jakého genetického vyšetření na to přišli? Jen z krve nebo z nějakého speciálního?

maculda
31. bře 2011

@veruska007 Nějak nechápu, jak může heparin na ředění krve pomoct při vývoji zárodku, ale asi to tak je. Hlavně atˇ to pomáhu a je celkem jedno jak. A v tomto těhotenství si ho pícháš od začátku nebo jsi začla až později? A jak to, že ty testy trvaly tak dlouho (3 měsíce se mi zdá na takové testy dlouho)?

Jinak holky, potkala jsem těhotnou kamarádkou, bavily jsme se jen asi 2 minuty, ale dost mě to vzalo. Měly jsme termín měsíc od sebe... V práci je to dobré, máme fofry, takže se nezastavím...

@sue_m Taky jsem se o těchto Vánocích těšila, že ty příští budou veselejší. Manžel vánoce nijak neprožívá, tak jsem se těšila, že s mimčem to bude jiné. Ale třeba o Vánocích už budeme zase těhotné a bude to taky pěkné 😅

Všem hodně sil!!!

kami77
31. bře 2011

@veruska007 Ahojky,tak to je dobre,ze uz vis duvod,proc to nevyslo.Ted uz budes klidnejsi,urcite 🙂 A taky si Te doktori ted vic pohlidaji!Drzim moc palce.

kami77
31. bře 2011

@maculda Ahojky,uplne Te chapu,co jsi pri rozhovoru s kamoskou prozivala...Ja jsem zase potkala kamosku,ktera je tehotna a znovu to vyvolalo vzpominky,jake by to bylo,kdyby nenastal ten osudny okamzik ☹ Porad se s tim nemuzu smirit a uz to vypadalo tak nadejne.Ach jo,snad nam cas pomuze...

sue_m
31. bře 2011

@veruska007 to jsem moc ráda, že už víte důvod a hlavně, že už se to může podchytit léky a doktoři tě pohlídají!

@maculda já už se nejvíc těším na zdravé mimi v náručí.. 😅 myslím, že pokud bude těhu, tak bude plné obav.. ach jo... setkání s kámoškou muselo být pěkně těžké ☹

klara.k
1. dub 2011

ahoj holky, všechny vás zdravím, jdu se na vás podívat a jen pozdravit. Stále na vás myslím, a stále myslím na svého chlapečka, jen nemám každý den sílu sem psát. Chodím ještě na uzavřenou diskuzi, kde je hromada těhulí a tam se snažím zocelovat se a je to tam optimističtější, nic méně vás stále čtu a posílám moc síli. Těhulkám krásně nabíhají týdny, to je taky krásná radost.

A za měsíc se můžeme oficiálně začít snažit otěhotnět, ale my musíme na umělý, ale beru to tak, že začnu být zase svéprávná. budu se moct sama rozhodnout jestli už je čas nebo počkat. Do teď bych stejně nemohla vůbec nic. A já si myslím a cítím, že bych do toho ráda v květnu šla, ale strach mám velký. Kryštůvka jsme si plánovali taky na květen (otěhotnět) loňského roku, tak by to bylo na stejné termíny všeho. na jednu stranu se mi to líbí, že bych byla s oběma dětátkama víc spojená, ale trochu se toho bojím.

berule
1. dub 2011

@veruska007 Ahoj, no vidíš, to je dobře, že něco zjistili 🙂, to zjišťování je těžké, ale já šla na gyndu se slaboučkou čárkou a hned na hematologii a tam jsem ještě ani nevěděla v kterém jsem přesně a po týdnu mi dali injekce a to je hlavní, já se utěšuju, že pokud nepotrácím nazačátku, tak se to všechno stihne 😉

Mě říkal hematolog, že díky tomu heparinu, jde víc živin do placenty a miminko se má líp.A taky vůbec nemám vysoký tlak jako u ostatních těhu. Nevím, nejsem doktor, jen uvažuji, že problém mi žádný nezjistili, miminka byla zdravá a teď když si píchám, tak je to zatím(ťuk, ťuk) všechno v pořádku. Takže něco na tom bude a to mám velmi nízkou dávku heparinu.

veruska007
1. dub 2011

@berule Díky, jé, ty už jsi 30.tt, to máš super! Ani si nedokážu představit, že třeba budu za chvíli taky. Hlavně jsem zvědavá, jestli to podědila i sestra - maminka to má určitě, sestra se chce vdávat v srpnu, tak uvidíme.

@maculda Teď jsem začala píchat injekce až pozdě, až tak v 16.tt... protože mě dřív na hematologii neposlali. Škoda. No, a ty testy trvaly tak dlouho ☹. Kdybych byla znovu těhule, tak si mám píchat injekce prý hned od početí 😀 .

@klara.k Neboj, Vojtíšek se nám taky narodí za rok, co jsme přišli o Jakoubka. Ten se narodil 2. 8., s Vojtíškem mám termín 16. 8., ale Honzík byl 2 týdny dřív, tak uvidím. Doufám, že to nebude stejný den... chci je od sebe oddělit. Už podle toho kopání by byli každý jiný.